Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Bohus

    aktív tag

    Kissé lehangoló, hogy ilyen kihalt ez a fórum. A Smart Home topik nagyon pörög, de ott nem találtam meg amit kerestem, pedig a cél valójában ott is az épület egyes funkcióinak automatizálása. A KNX és Openhab szavak csak elvétve bukkanak elő, más vonalon folyik a társalgás.
    Inkább majd itt számolok be a saját projektemről, hátha ezzel is elősegíthetem a topik regenerálódását.

    A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

  • Bohus

    aktív tag

    Pár éve eldöntöttem, hogy családi házunk korszerűsítése során már élni fogok az automatizálás nyújtotta előnyökkel. A KNX-re - mint egyetlen szabványos - rendszerre esett a választásom, a világítást, redőnymozgatást és a fűtési rendszert szerettem volna automatizálni, de valójában a lehetőségek ezen túlmutatnak, többet tud majd a végleges rendszer.
    Jelenleg a kétszintes épület komfort (felső) szintjén már kész a gerinc, pár szerelvényt feltettem, komplett szerelvényezés majd a festés után. Állandó tartózkodású helyiségek mindegyikébe dimmelt világítási körök vannak, többiben kapcsoló aktuátorról futnak a vezetékek. A redőnymotorok egy része KNX RF+ motoros (ezek még villanyszerelés előtt lettek beépítve, és ideiglenesen megtáplálva), a későbbiek egyszerű 4-eres vezetékkel táplált redőnymotorok. Felhasználói szinten nem lehet őket megkülönböztetni, távirányítóval és fali kapcsolóval egyaránt lehet működtetni mindegyiket. Reggel automatikusan fel, este le, később ha eső- és szélérzékelőt is beszerzek, viharos időszakban is automatikusan reagálni fognak.
    A KNX rendszerkomponensek sajnos nem olcsók, egy elegáns megjelenésű kapcsoló ~ 30E-től indul. A költségeket úgy próbáltam kordában tartani, hogy hagyományos (középállású billenő) kapcsolókat használok, amik feszültségmentes bináris bemenetekre vannak kötve, így egy KNX bemeneti egység több kapcsolót is kiszolgál. Másrészt élek a lehetőséggel, hogy a bemenet meg tudja különböztetni a rövid és hosszú impulzust, vagyis egy kapcsolóval több eszközt is vezérelhetünk.
    Most éppen Raspberry Pi-n állítom be az openHAB-ot, ez jól jön a vizualizációhoz, de akár egyes KNX rendszerkomponenseket is kiválthat, lehet, hogy KNX időzítőt és logikai egységet sem kellett volna vennem... Az openHAB kezdőként rettenetesen nagy kihívás. Két napom ráment, mire a kézzel írt .sitemap fájl egyáltalán megjelent a kezelőfelületen, ha az ASCII karakterkészleten túl bármi bekerül a fájlba, akkor egyszerően mint ha nem is létezne. A Raspbian-on fent van a nemzeti karakterkészlet, mégsem fogadja el az UTF .sitemap állományt.

    A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

  • Bohus

    aktív tag

    Lassan haladtam a fejlesztéssel, de volt előrelépés. A KNX rendszer a lakószinten közel végleges, a riasztó integrációja még hátravan. A világítás-, redőny-, fűtés/hűtésvezérlés már majdnem teljesen kész, ami pedig működőképes, azt hozzárendelem az openHAB környezethez is, így biztosítva a (távoli) vizualizációt és beavatkozási lehetőséget.
    Az openHAB vizuális környezete testreszabható, én mobilon a basic UI-t használom, a nyitóoldalról funkció (pl. világítás) illetve helyiség szerint is elérhetővé teszem az egyes elemeket. Pár kép ízelítőnek:

    Ez szép lassan bővül, bőséges add-on gyűjtemény áll rendelkezésre, az asztali számítógépem is indítható távolról erről a felületről, de pl. (bizonyos márkájú) tv-ket is lehet a mobilról irányítani.

    [ Szerkesztve ]

    A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

  • Bohus

    aktív tag

    Elcsesztem egy fél napot openHAB alá MQTT telepítéssel. Mosquitto-t raktam fel Raspberry Pi-re, maga a procedúra kb. 5 perc, úgy tűnt működik, de ellenőrzésnél a mosqitto -v parancs arra panaszkodott, hogy a port foglalt, és valóban: az OH broker csatlakozás megszakadt. Nosza google keresés a "port already in use" hibaüzenetre: több példány fut az mqtt processből. Javaslatok kipróbálása egymás után, eredmény zéró. Ellenben ha a mosquitto service-t leállítottam, akkor simán futott a mosqitto -v parancs, és mutatta a broker adatforgalmát is. Ha a mosquitto service futott, akkor viszont már nem.

    Sajnos fórumokon nem találtam megoldást, önerőből kellett rájönnöm, hogy a problémának nincs megoldása. Mert valójában nincs semmiféle probléma. A mosqitto -v nem egy sima monitoring info, hanem önmagában egy mosquitto folyamat, ami ütközik a már futókkal. Vagyis a használatához le kell lőni az éppen futó broker szolgáltatást, és azt fogja kiváltani, majd szépen informál is a parancssoron. Ha végeztünk vele, akkor elindítjuk és fut tovább az éles szolgáltatás.

    A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

  • Bohus

    aktív tag

    válasz Anaconda #26 üzenetére

    Tapasztalatom nincs, épp most fogok OH 2.5-ről 4-re költözni. A 3-as verzióval rengeteg újítás érkezett, de sokaknak meggyűlt a baja a menedzseléssel, ami jóval nehezebb lett.
    A koncepció megismeréséhez szerintem olvasd el ezt. Egyszerűbb esetben elvileg csak minimálisan kell a YAML fájlokat szerkesztened, azok mindössze a grafikus UI-ban létrehozott widgetek szöveges állományú megfelelői. YouTube-on van néhány tutorial a widget készítésről.

    A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

  • Bohus

    aktív tag

    válasz Anaconda #28 üzenetére

    Nem tudom, én az OH3-at kihagytam. Volt egy megbízható 2-es amit 2.5-ig upgradeltem. Most egyrészt azért váltok, hogy megismerjem a 4-est, illetve az RPi-n még buster fut, a szoftverforrások nem elérhetők, nem tudok frissíteni és csomagokat telepíteni.

    A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

Új hozzászólás Aktív témák