Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Mr K

    senior tag

    Szerintetek mennyi idő, ameddig a Kobo Clara BW általánosan elérhető lesz a magyar webshopokban? (Látom pár site-on már lehet (elő?)rendelni, de pont azokban kevésbé bízom...)

    ''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

  • Mr K

    senior tag

    válasz csendes #25807 üzenetére

    Ott még ára sincs...

    ''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

  • Mr K

    senior tag

    válasz racskobalazs #25808 üzenetére

    Ez a Carta1300 miatt elég jónak néz ki, de hivatalosan csak holnap kezdődik meg a forgalmazása (bár külföldön páran már beszerezték). Az ára hivatalosan 129 dollár, ami nálunk várhatóan 70 ezer környéke. Viszont új típus, és nem tudom, hogy hogyan szoktak mozogni az árak egy új ebook olvasó esetén (eddig nem követtem a témát).

    (A kindle-vel én is kacérkodom (mégiscsak az az etalon), de úgy vagyok vele, hogy miért egy olyan cégtől vásároljak, aki csak kelletlenül szállít Mo-ra, és nem árul magyar könyveket. Illetve a Kindle legnagyobb előnye az "ököszisztéma", azaz akkor kényelmes, ha az ember az amazontól vásárol. Ha nem onnan vásárol, akkor semmivel sem kényelmesebb, mint bármi más, sőt.

    Amúgy fentiek egy tök laikus véleménye, mert még sosem volt ebook olvasóm. (Mondván, hogy ráér, ha majd nem lesz kiolvasatlan papírkönyv a polcon. És nem tudom, hogy van-e bárki, aki már eljutott ehhez az üdvözítő állapothoz. :) ))

    ''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

  • Mr K

    senior tag

    válasz racskobalazs #25811 üzenetére

    "ha valami csoda folytán még olcsóbb lenne akkor igazából még vissza is kapod"
    Ha pedig (minden valószínűség szerint) drágább lesz, akkor meg rá kell fizetned. Az 50 ezer alatti ár tisztán manipuláció: ötvenért simán előrendeled, hiszen milyen olcsó. Aztán már "csak" 20-25 ezret kell ráfizetni, ami pláne nem sok. (És ha már fizettél, vagy legalább már előrendelted, akkor már nehéz visszatáncolni, lásd dollárárverés.) Amúgy eMAG-nál 68 ezer (van kiírva).

    "ismerősi körben egyre több van"
    Ez valami lokális anomália lehet, mert az ebook olvasók eladása trendszerűen csökken, és nem csak azért, mert már mindenkinek van: felmérések szerint egyre kevesebb ember használ dedikált ebook olvasót. (Az ebook-ok forgalma nem esett vissza, bár az arányuk tetőzni látszik, viszont az ebook-okat már inkább tableten vagy akár mobilon olvassák az emberek.)

    ''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

  • Mr K

    senior tag

    válasz Cs1csó #25813 üzenetére

    - És mivel egyre kevesebbet adnak el, egyre drágább lesz.
    - Nem emlékszem pontosan a részletekre, de a fő gond az, hogy a csúcsponton az (USA?) háztartások 32%-ban volt ebook reader, pár éve meg már csak 19%-ban. Azaz messze nem csak arról van szó, hogy már mindenkinek van, és nem kell másik.
    - Olvastam egy kezdő íróknak szóló fejtágítót, ott külön kitérnek arra, hogy az ebook-okat (tipográfiailag) már nem az ebook olvasókra célszerű optimalizálni, hanem mobilokra és tabletekre.

    ''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

  • Mr K

    senior tag

    válasz racskobalazs #25815 üzenetére

    Az ebook olvasók aranykora 2011-ben volt (több mint 23 milliós eladás). Öt évvel később már csak 7 millió fogyott. 2011-ben még nem nagyon voltak tabletek, az okostelefonok pedig drágák voltak, és aprók, azaz az ebook olvasóknak lényegében nem volt alternatívájuk. (Arról nem is beszélve, hogy megoldották, hogy számítógép nélkül is lehessen elektronikusan olvasni.)

    Most viszont a tabletek elterjedtek, az okostelefonok nagyobbak lettek, és már mindenkinek a zsebében van. A legtöbb ilyen eszközt napi több órán át használják, azaz az emberek hozzászoktak, így az napi max. 1-2 óra plusz, amit esetleg olvasásra fordítanak, nem sokat számít már. A számítógép és az internet kapcsolat sem probléma, hiszen mindenkinek a zsebében van. A jelenlegi e-ink alapú olvasók ráadásul egycélú eszközök, csak arra jók, hogy könyveket lehessen rajtuk olvasni, bármi máshoz amúgy is kell egy másik eszköz.

    A szemkímélés érdekes kérdés: régen ugyanis az ebook olvasók nem világítottak. Most, hogy pár hete nézegetem az ebook-os fórumokat, azzal szembesültem, hogy manapság nagyon sokan már nappal is világítással olvasnak (hiába lett jobb az e-ink), azaz a mobil világító képernyője helyett az ebook reader világító képernyőjét nézik. (Lehet, hogy amiatt, mert már annyira megszokták a képernyőt, hogy az lett az etalon?)

    ''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

  • Mr K

    senior tag

    válasz csibe1 #25827 üzenetére

    Félhomályban szerintem nem probléma a mobilon olvasás, ha eléggé le van véve a fényerő. Tök sötétben nem jó (én nem szeretek) semmilyen világító dolgot bámulni (se tévét, se mobilt). Meglátjuk, milyen lesz az e-ink, ha lesz. :)

    (Amúgy vannak elég érdekes okfejtések a témában, azon az alapon, hogy foton-foton --azaz miért lenne kellemesebb a szembe csapódó foton, ha megvilágított e-ink kijelzőről jön, mint ha lcd kijelzőből jönne, ha amúgy a paraméterei ugyanazok. Végül is hoztak fel érdekes elméleteket, de át kellene gondolni őket. Vagy találni kellene valami tanulmányt.)

    #25824 Arolotifar Tisztában vagyok vele, és semmiképpen sem szerettem volna egyetlen sokoldalú e-ink eszköz lelki világába belegázolni. De valamiért úgy gondolom, hogy a számuk, és így a relevanciájuk eltörpül az alap készülékekhez képest. De ebben is tévedhetek...

    BTW, volt a kezemben olyan mobil, aminek egyik oldala LCD, a másik e-ink. Tkp. egész használható konstrukció, de azért megvannak a hátrányai is. (Nem mostanában volt.)

    ''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

  • Mr K

    senior tag

    válasz Komplikato #25854 üzenetére

    Átlagos könyvekből (állítólag) akár 10-12 ezret is fel lehet rakni 16GB-ra, de kezdő felhasználóként én már a pár százat is nehezen kezelhetőnek gondolnám. (Ez nem egy tablet sebességű felület. Olvasni bőven elég, de ezen böngészni egy könyvgyűjteményt...) A nagy tárhelyet a hangoskönyvek igényelhetik, ha valaki hallgat olyanokat, de Kobo Clara BW/Colour-ra már csak a Kobo-tól vásárolt (vagy bérelt) hangoskönyvek kerülhetnek fel (azaz a gyári szoftver csak ezeket kezeli). De hangoskönyvet bármin is lehet hallgatni.

    ''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

  • Mr K

    senior tag

    válasz szkaroly #25863 üzenetére

    Legalább a Kobo eljutott odáig, hogy a legújabb eszközei hivatalosan is javíthatók. Ez szerintem mindenképpen a javára írandó, bár ha megnézi az ember, hogy pl. mivel jár mondjuk egy kijelzőcsere, akkor a lelkesedése alighanem lelohad kissé. ;) (Szóval minden tiszteletem azoknak, akik házilag belevágnak egy ilyenbe...)

    ''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

  • Mr K

    senior tag

    Az, hogy a megjelenített oldalszámnak köze nincs ahhoz, hogy hányat lapoztam, amiatt van, mert az epub-ba be van égetve az eredeti (papíros?) változat oldalszámozása, és azt mutatja? Illetve lehet, hogy azért nem tudom kikapcsolni a sorkizárt megjelenítést, mert az is az epub-ba van égetve? (Kobo a gyári szoftverrel.)

    ''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

  • Mr K

    senior tag

    válasz Ébri #25872 üzenetére

    Beletúrtam az epub-ba és tényleg. Következő könyvnél meggondolom, hogy megoperáljam-e, kösz. (Persze jobb lenne, ha egy megvett könyvet egy megvett olvasón nem kellene operálgatni, de lehet, hogy ezzel már túl kukacoskodónak tűnök.)

    A másik problémára (a láblécben az oldalszám csak kb. minden második lapozásra lép egyet) esetleg van ötlet? (Ha már turkáltam, akkor megnéztem, hogy van-e valahol oldalszám a html-ekben, de én nem láttam. Lehet, hogy még bugos a szoftver?) Igazából ki is kapcsoltam a láblécet, mert idegesített, és lehet, hogy nem is kapcsolom vissza, elég a progress bar. De azért technikailag továbbra is érdekelne.

    ''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

  • Mr K

    senior tag

    válasz Ébri #25878 üzenetére

    Calibre-rel tettem fel (7.10), nincsenek benne pluginek telepítve. (Egyelőre nem erőltetem, mert az olvasó új modell, és nem tudom, hogy mennyire kiforrott a támogatása. Azt hiszem a 7.9 még egyáltalán nem is támogatta.)

    #25876 matti70 Végignéztem az összes fájlt, sehol nincsenek oldalszámok. Most az látszik valószínűnek, hogy amikor az olvasó "importálta" az epub-ot, akkor rendelhetett hozzá oldalszámokat.(?) Ha legközelebb rádugom számítógépre, (és nagyon ráérek), akkor megnézem, hogy a gépre felmásolt anyagban látszik-e valami. (Persze, ha valami bináris formátum, akkor így jártam. :) )

    ''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

  • Mr K

    senior tag

    válasz matti70 #25876 üzenetére

    Megpróbáltam utána menni a neten az oldalszám kérdésnek. Az olvasottak alapján az lehet a helyzet, hogy az epub-ban tipikusan nincsenek megadva oldalszámok, vagy akárcsak az, hogy hány oldalas a könyv (pedig a struktúrában van ilyen nevű mező, de én mindenhol nullát látok benne), ezért az ebook olvasó általában hozzárendel egyet, az ADE (Adobe Digital Editions) például azt mondja, hogy legyen egy oldal 1000 karakter. Ennek a megoldásnak megvan az az előnye, hogy a könyv (virtuális) oldalszáma változatlan marad, ha olvasás közben változtatjuk a betűméretet, fejléc tartalmat stb. (Ez az én olvasómon is így van.)

    Tehát az epub oldalszámok nem felelnek meg (általában) semmilyen fizikai könyv oldalszámozásának (ami nagy gond minden olyan helyzetben, amikor papíros kiadványok oldalszámozására kell(ene) hivatkozni, lásd oktatás, publikációk, stb.), és az ebook olvasón (fizikailag) megjelenő "oldal"-nak sem.

    Kobonál az epub formátum hasonlóan működik (találtam hivatkozást, hogy az ADE szoftverét használja konkrétan, ez nem tudom, hogy igaz-e), viszont vannak utalások arra, hogy a kepub esetén másként történik az oldalszámozás (mert azt más szoftver modul dolgozza fel?), de ezt eddig még nem próbáltam ki a gyakorlatban.

    ''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

  • Mr K

    senior tag

    válasz Apollyon #25930 üzenetére

    Ez a kép kicsit csal, mert a libra2-n (jobb oldal) kicsit kisebbre van állítva a betűméret. (Azaz pl. a baloldali "BY THE PRINCESS IRULAN" 544 egység széles, a jobb oldali meg 510. Ez kb. másfél betű nyereség.)

    Ezzel nem azt mondom, hogy a nagyobb képernyőre nem fér ki több szöveg (ez elég nagy marhaság lenne), csak azt, hogy ez nem a legpontosabb illusztráció, mert így a libra kettő jobbnak mutatja magát (szövegterjedelmileg), mint amilyen ténylegesen.

    Az elég nagy bénaság a Kobo részéről, hogy nem írja ki számokkal a betűméretet, mert ha bármi miatt elállítja az ember, akkor csak hosszas kísérletezgetéssel lehet visszaállítani a megszokottra. (Sajnos különböző könyveknél és a pocket tartalomnál is hajlamos alapból más-más betűméretet használni.)

    (BTW: Ugyan a szöveg betűméret állítható, a kezelőfelület betűmérete, vagy a láb- és fejlécek betűmérete nem. Ez is szólhat a nagyobb készülék mellett, persze feltéve, hogy ott nagyobbak a kezelőfelület betűi.)

    ''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

  • Mr K

    senior tag

    válasz Ébri #25959 üzenetére

    + sokan mások? [link]

    ''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

  • Mr K

    senior tag

    válasz LittleBiG007 #25961 üzenetére

    Bocs, tényleg nem kötekedni szeretnék, csak bennem van a szokásos utólagos "lehet, hogy inkább a nagyobbat kellett volna venni?" érzés. :) (Amúgy lehet. Viszont a Clara feleannyiba került (tokkal), mint a Libra került volna (tokkal), és első ebook olvasónál ("kell ez nekem egyáltalán") ez azért elég sokat nyom a latban...)

    Szóval. Lehet, hogy csak a fénykép torzít, de az "Elliot. Eamonn. Egbert." sor balról jobbra 368, 390 ill. 352 pixel széles (kinagyítva). Azaz valahogy nem egyformák. Pl. hiába azonos nagyságú a betű, ha más a font (betűtípus). A megjelenő sorok száma sem igazán tükrözi a méret növekedést: balról jobbra 30, 32 (33) ill. 41 (40) sor látható, amibe a font méreten kívül nyilván belejátszik a sortávolság is. (Ezért felületesen nézve ebből a képből az jön ki, hogy ha nem szeretünk lapozni, akkor 6 helyett 7 collal nem nyerünk sokat, bezzeg 7 helyett 8-cal rengeteget. Ha nem felületesen nézzük, akkor viszont az, hogy a szöveg megjelenítés optimalizálásával (KOReader?), kisebb kijelzőn is lehet valamennyit javítani a helyzeten.)

    A szürke kerettel egyetértek: lehet, hogy kellemesebb lenne a szemnek. (És ez a hupikék gyári tok sem az esztétika csúcsa, ha már itt tartunk. :DDD )

    ''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

  • Mr K

    senior tag

    válasz BoB #25976 üzenetére

    Sőt a hátizsákban akár egy 17 colos laptop is elfér... De ha hordozhatóság a cél, akkor minél kisebb és minél könnyebb, annál jobb -- persze csak ameddig funkcionális marad. (Retikül, táska zseb, stb.)

    Ha már könyv olvasás: itt egy puha fedeles sci-fi az asztalon: 23 x 15 x 6 cm, és pont egy kiló -- ehhez képest bármilyen méretű e-könyv olvasó előrelépés a hordozhatóság terén... :D

    ''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

  • Mr K

    senior tag

    válasz BoB #25983 üzenetére

    Te itt húztad meg a határt. Más meg ugyanígy válaszol ("a táskába belefér, és alig van súlya"), ha azt kérdezed tőle, hogy minek cipel magával mindenhova egy laptopot.

    ''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

  • Mr K

    senior tag

    válasz roseben #26002 üzenetére

    "a hátteret is fehérebbnek szeretném látni"
    Nekem Carta 1300-as kijelzővel szerelt olvasóm van, de ha mellé teszek egy (papír) könyvet, akkor ez is inkább szürkének látszik, nem fehérnek. "Kifehéríteni" a világítás bekapcsolásával lehet. (Nekem nincs összehasonlítási alapom, de netes források szerint pl. az elődmodellhez (az 1200-ashoz) képest a fehérség semmit nem javult, csak a fekete lett feketébb. Valószínűleg technológiai korlát.) Persze egy 10 éves modellnél lehet, hogy jobb lesz.

    ''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

  • Mr K

    senior tag

    válasz flash- #26030 üzenetére

    Nekem Kobo Clara BW-m van. Lehet rajta színhőmérsékletet állítani (sárgítani a világítást). Hivatalosan ezeket a formátumokat kezeli natívan: EPUB, EPUB3, FlePub, PDF, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RTF, CBZ, CBR. (De pl. PDF-et olvasni rajta nem lesz egy nagy élmény (szenvedés lesz), mint az nemrég volt tárgyalva.) "DRM" kapcsán nem tudom, hogy pontosan mire vagy kíváncsi, de lehet rajta DRM nélküli könyveket olvasni, ha erre vonatkozna a kérdés. Ha hangoskönyvhöz is használnád, abból viszont csak a Kobo-tól vásároltakat támogatja a leírás szerint. A kijelzője gyorsabb mint az elődjéé (állítólag), de így is nagyon messze van mondjuk egy tablet kijelzőhöz képest. Mint minden Kobo-n van rajta (Mozilla) Pocket támogatás: azt használom és szeretem.

    ''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

Új hozzászólás Aktív témák