TCL C715: kedvező árú 4K QLED tévé a tesztpadon

Nálunk járt a kínai cég QLED technológiára épülő, Android TV rendszerű 4K HDR televíziója.

TCL C715

A TCL nevét akkor ismerte meg a világ, amikor a jóformán ismeretlen kínai cég 2003-ban megszerezte a francia Thomson szórakoztatóelektronikai részlegének többségi tulajdonát. Az elkövetkező időszakban a konszern hatalmas fejlesztői és gyártói kapacitást épített ki komoly állami hátszéllel, és a 2010-es évek elejére a vállalat a világ legnagyobb tévégyártói közé emelkedett, legalábbis ami az előállított darabszámot illeti. Az elsősorban más márkák ODM beszállítójaként tevékenykedő cég ekkor már elérkezettnek látta az időt arra, hogy saját név alatt futtatott televízióival is megpróbáljon komoly piaci részesedést szerezni.

TCL C715
TCL C715

Fél évtizede már felbukkant a brand Európában is, és néhány éve hazánkba is eljutnak a TCL tévék. 2020-ban viszont a cég a jelek szerint úgy határozott, hogy Magyarországon is komolyan hídfőállásokat szeretne kiépíteni. Ennek jele volt többek között, hogy meghívták a Prohardver stábját egy lengyelországi gyárba, ahol megmutatták a friss fejlesztéseket. Továbbá idén már több modellt küldenek a boltokba hazánkban is, többek között elérhetővé teszik a vállalat első 8K televízióját. Mindenképpen egy érdekes és izgalmas cégről van szó, amelyik felkavarhatja a állóvizet; emiatt nagyon kíváncsiak voltunk már egy idei televíziójukra is, és ki is próbálhattunk egyet a TCL C715 személyében.

Külső

Első pillantásra úgy tűnik, hogy dizájn terén a kötelezőt hozza a vállalat, ugyanis a vékony káva és készülékház, a karcsú alsó panel és a különálló talpak ma már bevett megoldásnak számítanak. Az azonban nem, hogy a talpak pozícióját a felhasználó döntheti el, azaz pakolhatóak középtájra és szélre is. Azt nem mondjuk, hogy ez totálisan egyedi megoldás, hiszen korábban már láttunk ilyet, de ettől függetlenül nem szokványos, az biztos.

E megoldásnak köszönhetően akár egy keskenyebb állványon vagy szekrényen is elhelyezhető a készülék, ami mindenképpen pozitívum. A különálló talpakra épülő megoldás hátránya viszont, hogy a képernyő nem forgatható. Mindenesetre az összhatás visszafogott, ízléses, a dizájnban nem nagyon lehet belekötni. Vannak tévégyártók, amelyek egyes modelljeiknél a ki- és bemeneteket egy különálló dobozon helyezik el. A TCL viszont a hagyományos módszert favorizálja, így ezek a hátlapon kaptak helyet. Található itt három HDMI 2.0, két USB 2.0 mellett egy-egy komponens (jack), Ethernet, 3,5 mm analóg és optikai digitális audió csatlakozó, és persze a fizetős műsorok dekódolásához szükséges CI+ slot sem hiányzik.

[+]

Főbb paraméterek
TCL 55C715
Panel 10 bites QLED VA panel
Háttérvilágítás Direct-LED
Képernyőméret 55 hüvelyk (139 cm)
Maximális felbontás Ultra High Definition (3840x2160)
HDR támogatás HDR10, HDR10+ HLG, Dolby Vision
Input lag 15,3 ms
Maximális fényerő 700 cd/m²
24p lejátszás Támogatott
Képbeállítások Dinamikus, Játék, Mozi, PC, Smart HDR, Sport, Szabvány
Hangbeállítások Autó, Szabvány, Zene, Tiszta Hang, Játék
Hangrendszer 2 csatornás, 20 watt
Beépített digitális tunerek DVB-T/DVB-C/DVB-S2
Interfész 2 db HDMI 2.0, 2 db USB 2.0, optikai digitális audió, 3,5 mm analóg audió, Ethernet, komponens CI+ slot
Extrák Android TV okostévérendszer, médialejátszó, netes tartalmak, HDR támogatás, HDR konverzió
Teljesítményfelvétel Átlagosan: 92 watt, készenléti üzemmódban: 0,2 watt
Méret Talppal: 122,9 x 77,6 x 30 cm
Talp nélkül: 122,9 x 70,4 x 7,5cm
Tömeg Talppal: 13,8
Talp nélkül: 13,1 kg
Gyártó honlapja www.tcl.com
Termék honlapja TCL C715
Fogyasztói ár 225 000 forint

Képminőség

QLED

A TCL munkatársai elárulták nekünk korábban, hogy a vállalat döntéshozói az összes szóba jöhető technológiát megvizsgálták, míg végül a QLED mellett döntöttek, 8K tévéjük is erre az eljárásra épül, de tesztünk alanya is ezt használja. A QLED-ről itt már írtunk; bár az elnevezés megtévesztő lehet, arról szó nincs, hogy az OLED valamiféle továbbfejlesztett verziója lenne, hiszen gyökeresen más alapokon nyugszik.

A technológia a folyadékkristályos, azaz LCD technológiára épül, úgy, hogy a LED-ek által szolgáltatott kék háttérvilágítás áthalad egy speciális, úgynevezett kvantumpontokkal, azaz nanoméretű kristályokkal dúsan meghintett filmen, aminek eredményeként széles spektrumú fehér fény jön létre. Ez papíron igen-igen pontos és tiszta tónusok megjelenítését biztosítja úgy, hogy az idő múlásával sem kell tartani a minőségromlástól, eltérően a fehér LED-ektől, amelyek hajlamosak enyhén besárgulni. A technológia előnye még, hogy elméletben nagyobb fényerőt és valósághűbb színmegjelenítést tesz lehetővé, ezzel párhuzamosan csökken a zavaró tükröződés mértéke.

Színek, kontraszt

Mivel nem egyedi pixelvezérlésű eljárásról van szó, ezért értelemszerűen nincs mód a 0 cd/m² fényáramú, tökéletes fekete, és ezáltal a végtelen valós kontrasztarány megteremtésére. Ez egyébként a műszeres mérések során fényesen be is igazolódott, hiszen például normál (Szabvány) képmódban 221,4 cd/m² fehér fényerő mellett 0,0552 cd/m² feketeszintet, azaz 4014:1 valós kontrasztarányt mértünk. A tónusok normális beállítások mellett szépek, valósághűek és tiszták. Bár tény, hogy igen enyhe fátyolosság azért érzékelhető, ha egy OLED modell mellé tesszük.

[+]

A mozgásmegjelenítés terén belefutottunk kisebb anomáliákba, konkrétan enyhe akadozásba olykor. Rossz  minőségű forrásokból származó tartalmak (pl médiaboxból érkező tv adások, alacsony bitrátájú videók) esetén a zajosodás sem ritka, ám ez utóbbin egészen hatékonyan lehet segíteni a Zajcsökkentés nevű képjavító opció aktiválásával.

A panel 4K felbontású, de külön felskálázás funkcióval nem találkoztunk sehol, tehát az alacsonyabb részletességű tartalmakat még elméletben sem képes feljavítani. A tévé szavatolja a nagy dinamikatartományú tartalmak megjelenítését, és 700 cd/m² maximális fényereje elég is ahhoz, hogy a HDR effekt látható, érzékelhető legyen. Emellett a vállalat saját fejlesztésű, IPQ nevű technológiája révén a konverzió is megoldott, azaz a készülék képes a hagyományos SDR anyagokból HDR hatásút varázsolni. Sajnos ennek használatakor néha oda nem illő árnyalatok bukkannak fel a képernyőn, így ezt annyira nem erőltettük.

Betekintési szög, homogenitás, gamer funkciók

Az alkalmazott Direct-LED háttérvilágítás, azaz hogy a fénykibocsátó diódákat nem a keretbe építették, hanem rács alakban helyezték el, elméletileg lehetővé tenné jó a homogenitást. Ezzel viszont a TCL C715 adós maradt, ugyanis műszeres méréseink alapján az egyes képtartományok között az eltérés elérheti a 16,43 százalékot is. Viszont mivel az átmenet nem durva, ezért látványos felhősödésbe, foltosodásba a hétköznapi használat során nem futottunk bele.

Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett
Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett [+]

A korábbi TCL tévéknél komoly problémát okozott a gyatra betekintési szög, ám ezt a jelek szerint mostanra sikerült orvosolni, hiszen e téren jól teljesített a C715. Invertálódás nem jelentkezett, és azt tapasztaltuk, hogy csak tág szögből, 160 fok környékéről kezdtek halványodni, fakulni a színek. Az input lag 15,3 ms, ami teljesen jó érték, ez a játékosoknak fontos lehet. Viszont a manapság divatosnak számító dinamikusan változó képfrissítési ráta funkciója e termékből kimaradt, így nem mondhatjuk, hogy játékra a TCL C715 az ideális választás.

Előzetes és ideális beállítások

Hét előzetesen programozott képprofillal rendelkezik a televízió, melyek a szokásoknak megfelelően már nevükkel is jelzik, hogy milyen típusú tartalmak mellé szánja őket a gyártó, amihez értelemszerűen nem kell ragaszkodni. E profilok kisebb-nagyobb mértékben eltérnek egymástól, legalábbis ami a képvilágot illeti, ennek köszönhetően pedig jó eséllyel mindenki talál köztük olyat, amelyik passzol az ízléséhez és elvárásaihoz.

Profil/beállítás Dinamikus Játék Mozi PC
Fényerősség (fehérpont) 299,2 cd/m² 243 cd/m² 161,5 cd/m² 108,1 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0,0708 cd/m² 0,0674 cd/m² 0,055 cd/m² 0,0324 cd/m²
Kontrasztarány 4225,3:1 3603:1 2937,2:1 3340,4:1
Legnagyobb delta E 10 10,75 7,79 10,4
Átlagos delta E 5,96 5,73 2,51 5,45
Színhőmérséklet 11 300 K 6400 K 6400 K 6600 K
Gamma 2,04 1,9 2,3 2,2
Profil/beállítás Smart HDR Sport Szabvány
Fényerősség (fehérpont) 308,3 cd/m² 277,5 cd/m² 221,4 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0,0671 cd/m² 0,0672 cd/m² 0,0552 cd/m²
Kontrasztarány 4593,9:1 4128,2:1 4014:1
Legnagyobb delta E 9,7 15,17 11,55
Átlagos delta E 4,74 6,75 5,9
Színhőmérséklet 9800 K 12 200 K 9900 K
Gamma 1,9 2,1 2,3

Egy i1 Display Pro kalibrátorral, illetve a DisplayCAL névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az említett beállításokat. Sorrendben ezek a következők: Dinamikus, Játék, Mozi, PC, Smart HDR, Sport, Szabvány. A kapott értékek közül a legnagyobb fényerőt, a feketeszintet, a valós kontrasztarányt, a színhőmérsékletet, illetve a delta E értékeket tüntettük fel a táblázatban. Utóbbi egy olyan numerikus érték, ami két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül; minél kisebb a delta E értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához (sRGB), vagyis annál jobb.


[+]

Ezt követően a célértékeket (120 cd/m² fényerősség, 6500 K színhőmérséklet, 2,2 gamma) próbáltuk belőni, valamint a legnagyobb színpontosságot elérni, ami többé-kevésbé sikerült is. A színpontosság terén sikerült egész jó eredményeket produkálni, hiszen az átlagos delta E mindössze 0,37, a maximális pedig csupán 1,28 lett. Ezek igen jó értékeknek számítanak a tévés szegmensben, viszont ennek ára is volt, amit a kontraszttal kell megfizetni. A 118,7 cd/m² fehér fényerő mellett ugyanis a feketeszint 0,1888 cd/m² lett, ami csak 628,9:1 valós kontrasztarányt jelent. A képen a színtérlefedettség látható: a szürke szaggatott vonal jelzi a referencia színteret, míg a színes alakzat a mért színteret ábrázolja. Eszerint a kijelző 147,1 százalékban fedi az sRGB színteret, ezen belül a számottevő pontosság 97,9%, ami a televíziók esetében szintén remek eredmény.

Színpontosság
Színpontosság

TCL C715 – színhelyes beállítások
Fényerő 88
Kontraszt 90
Feketeszint 72
Dinamikus kontraszt Ki
Dinamikus háttérvilágítás Ki
Micro Dimming Ki
Gamma 2
Színtelítettség 55
Árnyalat 50
Színhőmérséklet Normál
DNR Ki
Digitális képsimítás Ki
LED mozgás törlés (LED háttérvilágítás szabályozása a gyorssan változó képkockák élesítése érdekében) Ki
Zajcsökkentés Ki
MPEG DNR Ki
Színhőmérséklet Meleg
Fehéregyensúly R-erősítés 0
Fehéregyensúly G-erősítés -3
Fehéregyensúly B-erősítés -4
Fehéregyensúly R-offset +3
Fehéregyensúly G-offset -2
Fehéregyensúly B-offset +1

Android tv

A TCL évekkel ezelőtt úgy döntött, hogy nem öl energiát saját okostévérendszer fejlesztésébe, helyette inkább a Google megoldását építi készülékeibe. Ma már egyre világosabban látszik, hogy ez nem feltétlenül volt jó döntés. A platform megújulását ugyanis mindig csak ígérgetik, de grafikus kezelőfelülete most is nehézkesen használható a túl nagy méretű ikonok, a túl sok "üres hely" és a kötöttségek miatt. Viszont legalább a stabilitással és a sebességgel nincs már gond.

[+]

A távirányító totálisan átlagos darab, amelyet már ismerhetünk a régebbi TCL modellek mellől. Ergonómikus, de nincs rajta túl sok gomb, így a fontos szolgáltatások és funkciók egy része nem érhető el róla közvetlenül. A modell papíron támogatja a Google Assistant és Amazon Alexa használatát, aminek révén hanggal is lehet kommunikálni a tévével, de nekünk erre sehogy sem sikerült rávenni. A tévé képes együttműködni USB-n keresztül csatlakoztatott külső vezérlőeszközökkel, ami a különféle netes appok futtatása során nagyon jól jöhet. Rengeteg, több ezer alkalmazás várja, hogy letöltsék, tehát a kínálat óriási, e téren az Android TV kétségtelenül a vetélytársak fölé nő.


[+]

A tartalomszolgáltató applikációk mellett vannak természetesen  hírekkel, sporttal, életmóddal kapcsolatos szoftverek is, és persze a játékok sem hiányoznak. Utóbbiak között akad jó néhány pazar grafikájú csúcsdarab, például az Asphalt 9, azonban a tévébe épített harmatgyenge hardver (Realtek RTD2850 CPU 4 db 1,1 GHz-es ARM Cortex-A55 maggal; 2 GB RAM; Mali-470 MP grafikus chip) miatt ezeket el is lehet felejteni. A vas ugyanis már a középkategóriás játékok futtatására sem alkalmas, azaz a nagy alkalmazáskínálat egy részéről le kell mondani. Kár.

Médialejátszó

A Google Play alkalmazásboltból le lehet tölteni komplex, nagytudású médialejátszó alkalmazásokat, hiszen ott figyel például a Kodi és a Plex is. A tévé ettől függetlenül rendelkezik egy előre telepített alapszintű médialejátszó szoftverrel is, ami sokat nem tud, de azért biztos van, akinek ennyi is elég.

[+]

Audiotartalmaknál a borítót és a dalszövegeket sem képes megjeleníteni, az MP3 mellett pedig a WMA és a FLAC szabványok kezelése megoldott. Képeknél a JPG és PNG megjelenítése jöhet szóba. A diavetítés elindítható, de a fotókkal kapcsolatos részletes információkat tartalmazó EXIF adatok nem varázsolhatóak a képernyőre.

Videós tesztcsomagunk átpörgetése során az derült ki, hogy a DivX és 10 bites videókról le kell mondani, a Killa_sample pedig borzasztóan akadozott. A többivel viszont nem volt gond, és a 4K HDR fájlokat is gond nélkül lejátszotta. A surround hangfájlok közül a Dolby Atmos és a TrueHD is áthághatatlan akadályok elé állította a programot. A külső feliratok megjelenítése biztosított, az ékezetes betűkkel sincs gond, és mivel a karakterek körül vékony keret jelenik meg, ennek köszönhetően a szöveg mindig jól olvasható.

Hangminőség és értékelés

Totál alap, két darab 10 wattos, rejtett hangszóróból álló integrált hangrendszer került a készülékbe. A megszólalás ebből fakadóan meglehetősen átlagos, azaz kopogós, kicsit steril, basszusoktól és dinamikától mentes. Viszont az is tény, hogy hibákat egyáltalán nem tapasztaltunk.

[+]

Természetesen az előzetesen programozott hangmódok nem hiányoznak, és ha valakinek ezek közül egyik sem tetszik, akkor rendelkezésére áll a hangszínszabályzó, hogy saját ízléséhez szabja az arányokat. Bekapcsolható a virtuális térhatású hangzás, de ennek aktiválása után sem tapasztalhatunk surround megszólalást, csak olyan, mintha rátoltak volna egy kis visszhang effektet.

Értékelés

A korábbi TCL tévékhez képest egyértelmű szintlépést jelent a C715. No nem az okostévérendszer terén, hiszen az Android TV továbbra is fejlesztésekre vagy legalábbis ráncfelvarrásra szorulna, hogy versenyképes legyen a riválisok megoldásaival szemben. Pláne úgy, hogy a tévébe épített hardver gyenge, így nem is lehet kihasználni az alkalmazáskínálatban rejlő erőt.


[+]

A médialejátszó alapszintű, némi formátumtámogatási hiánnyal, de a célnak megfelel, és aki ennél többre vágyik, az egyszerűen elérheti az ingyenes, sokoldalúbb, profibb alternatívákat. Az integrált hangrendszer átlagos megszólalást produkál, de hibákat sem tapasztaltunk. Ami viszont a legfontosabb egy tévé esetében: a kép minősége teljesen rendben van! A kontraszt hatalmas, a színgazdagság és a színpontosság is kiemelkedő és sem a mozgásmegjelenítéssel, sem a betekintési szöggel nincs gond. A TCL C715 nálunk járt 55 hüvelykes verziója 225 000 forintba kerül, ez az ár a tudásához képest pedig egész jónak mondható!


TCL 55C715 4K tévé

elefant

A TCL C715 tévét a TCL magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • TCL

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés