Core i7-7700K és i5-7600K: az asztali Kaby Lake tesztje

Kis lépés az Intelnek, de vajon ugyanolyan kis lépés-e nekünk is az új mikroarchitektúra?

Összegzés, konklúzió

Szokásunkhoz híven ezúttal is készítettünk összegző grafikont a tesztelt processzorok számítási teljesítményéről, ahol a játékok az átlag képzésében nem szerepelnek. Meglepőnek semmiképpen sem mondanánk a látottakat, sőt!

Összesítésben kicsivel több mint 5%-ot gyorsult mind az i7-7700K az i7-6700K-hoz képest, mind az i5-7600K az i5-6600K-hoz mérve. Ez szinte pontosan az órajeleik aránya az első esetben, és csak kicsit marad el attól a másodikban. Mivel alapesetben a nagyobb órajel nem hoz azzal arányos gyorsulást, így a magasabb RAM frekvencia sietett a helyzetet kisegíteni. Kérdés viszont, hogy akkor hol marad az optimalizációból fakadó – legalább minimális – többlet? A válasz a még nem százszázalékosan kiforrott UEFI/BIOS verziók háza táján keresendő; biztosak vagyunk benne, hogy az alaplapgyártók rendszeresen jelentkeznek még frissítésekkel különféle modelljeikhez.

Hirdetés

Hivatalos adat nincs arról sem, hogy a Kaby Lake processzorokban található Hyper-Threading implementációt javították volna, mégis olybá tűnik az eredményeket értékelve, ugyanis az i7-es arányaiban többet gyorsult, mint az i5-ös, ami erre enged következtetni. Az eltérés persze csekély, mindössze 2,5%, így akár a mérési pontatlanság számlájára is írhatnánk.

Teljesítmény/fogyasztás terén jelen esetben az i7-7700K jobban szerepel a tesztelt párosból, előnye nem túl nagy, hozzávetőlegesen 10% az i5-7600K-hoz képest. Szembetűnő ellenben, hogy a korábbi generációhoz képest visszaesést láthatunk, azonban a látszat néha csal. Mint cikkünk elején is megemlítettük és a fogyasztási adatok elemzésekor is kitértünk rá, elég magas feszültséget lőtt be mindkét Kaby Lake chipnek az alaplapunk, ez pedig belepiszkít a terhelt összesítésbe. Nem lennénk meglepve, ha a későbbi BIOS-ok ezt is orvosolnák. Ha az energiatakarékos állapotban mért áramfelvételt nézzük, szinte pontosan ugyanolyan hatékonyságot kapunk, mint a Skylake esetében.

A játékok alatti 3D-s teljesítményben határozott előrelépés figyelhető meg, amit egyrészt a Gen9.5-ös architektúrának, másrészt a 2400 MHz-es DDR4 támogatás miatti magasabb memória-sávszélességnek köszönhetünk. Itt kb. 15%-os növekedésről beszélhetünk a Skylake-hez képest, ugyanakkor a kétszer annyi, 48 végrehajtót és eDRAM-ot felvonultató Broadwell i7-5775C-től még így is távol van a két asztali Kaby Lake. Komolyabb játékra továbbra is csak igen korlátozottan alkalmas az IGP, ha az erősen belépőszintű, különálló videokártyához viszonyítjuk az elért teljesítményét.

A GPU teljesítmény/fogyasztás mutatóját tekintve már kevésbé húz szét a mezőny, itt jóval fejlettebb gyártástechnológiának köszönhetően az Intel kicsivel az AMD előtt tudott maradni. Be kell látnunk, hogy ez is inkább az egyes megoldások CPU részének a különbsége miatt alakult így, az AMD GCN-je ugyanis sokkal hatékonyabb grafikai téren.

Az elmúlt években megszokotthoz képest semmi különöset nem tapasztaltunk a tesztelés végeztével. Most is csupán az eddig elhangzottakat tudjuk ismételni, miszerint csupán a teljesítmény szempontjából nem éri meg az előző négy generációról (Ivy Bridge, Haswell, Broadwell és Skylake) váltani. Sandy Bridge tulajdonosként már megérheti elgondolkozni a cserén, ugyanis az i7-2600K-hoz képest már 43%-os az i7-7700K előnye, ami már valóban érezhető különbség. Opció természetesen a Sandy Bridge tuningja is, hiszen az előny nagy része a tetemes, 24%-os frekvenciatöbblet miatt áll fenn (4,2 GHz vs. 3,4 GHz), így a differencia a felére csökkenthető. Sokan vannak, akiknek Sandy Bridge-nél is régebbi processzoruk van, számukra még nagyobb ugrást jelenthet a Kaby Lake. A korábbi csúcs HEDT platformok energiazabáló hatmagos szörnyetegeit is jól ki lehet váltani az új platformmal, ami energiatakarékosabb és könnyebben, halkabban is hűthető.


[+]

Jelen pillanatban ez a legmodernebb platform, ha a Z270-es vezérlőhíddal szerelt alaplapokkal párosítjuk, de szinte minden tudása kihasználható Z170-es vagy más, 100-as szériás PCH-t tartalmazó deszkába illesztve. Az Intel Core i7-7700K nagyjából 135 000 Ft-ba került a teszt publikálásakor, míg az i5-7600K-ért körülbelül 90 000 Ft-ot kell leperkálni. Mindkét árat sokalljuk, azonban a magas dollárárfolyam éppúgy tehet minderről, mint a közvetlen konkurencia hiánya. Az új Intel Kaby Lake processzorok tudása mindettől függetlenül egyértelműen tetszett nekünk.


Intel Core i7-7700K processzor
Intel Core i5-7600K processzor

04ahgy és Abu85

Az Intel Core i7-7700K processzort az MSI bocsátotta rendelkezésünkre, míg a Core i5-7600K processzort és az ASUS Maximus IX Formula alaplapot az ASUS hazai képviseletétől kaptuk kölcsön. A Gigabyte GA-Z270X-Gaming 7 alaplapot a Gigabyte biztosította.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Intel

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés