Core i7-7700K és i5-7600K: az asztali Kaby Lake tesztje

Kis lépés az Intelnek, de vajon ugyanolyan kis lépés-e nekünk is az új mikroarchitektúra?

Az asztali Kaby Lake IGP-je

Bár a Kaby Lake az IGP tekintetében fejlődött a legtöbbet, ebből a szempontból is inkább csak ráncfelvarrásnak tekinthető. Az új Gen9.5-ös architektúra gyakorlatilag a Skylake alapjául szolgáló Gen9-es verzió továbbfejlesztése.

Hirdetés

Az IGP elemzése borzalmasan egyszerű, gyakorlatilag minden igaz rá, amit a Skylake-ről írt cikk IGP-jéről szóló oldalán leírtunk. Mindemellett a Gen9.5 ugyanazokat a grafikus API-kat támogatja, ugyanolyan képességek mellett, mint a Gen9, tehát ebből a szempontból sem beszélhetünk változásról.

A GPU fejlődése és sematikus felépítése
A GPU fejlődése és sematikus felépítése [+]

Pár apró módosítás persze történt, hiszen az Intel mégsem ok nélkül biggyesztette oda a ".5"-ös jelzést a 9-es mögé. A grafikus vezérlőt tekintve a parancsprocesszor fejlődött, ami főleg az új explicit API-k terjedésére reagál, így hatékonyabban tudja feldolgozni a hardverbe érkező parancsokat. Persze radikális változásra nem kell számítani, de mégis előrelépésről van szó, így a Gen9.5 architektúra a Gen9-hez képest kellemesebben érezheti majd magát a sok rajzolási paranccsal dolgozó DirectX 12 és Vulkan API-t használó játékok alatt. Utóbbira még ugyan nincs támogatás, de később ez is elérhető lesz.


[+]

A multimédiás képességek terén is történt javulás. Egyrészt teljesen hardveres lett a VP9 és a HEVC kódolása és dekódolása, ami az esetek többségében akár 10 biten is működik, de kivétel a VP9-es kódolás, mert ilyenkor meg kell elégedni a 8 bittel. A teljesen hardveres működés természetesen a fogyasztásra is jó hatással van.

A kijelzőkezelés tekintetében javult a vezeték nélküli megjelenítés (Wi-Di) támogatása, ugyanakkor az Intel továbbra is a szabványos, operációs rendszerbe épített szoftvermodulokat használja, tehát az innen eredő késleltetést még mindig megkapják, illetve az így csatlakoztatott kijelzők sem paraméterezhetők szoftveres frontról. A Gen9.5 nagy újítása, hogy bekerült a HDR és a Rec.2020-as szabvány támogatása, ami persze szintén csak Windows 10 mellett érhető el, mivel az Intel a HDR-hez nem készít külön futtatási környezetet korábbi Windows operációs rendszerekre.

A támogatott interfészek tekintetében a Kaby Lake tulajdonképpen megegyezik azzal, amit a Skylake tudott, illetve egy extra van, mégpedig a HDCP 2.2-es verziójának támogatása, de a HDMI 2.0-s interfész helyett megmarad a HDMI 1.4. Ugyanakkor az Intel összeáll bizonyos kábelgyártókkal, és úgy tervezik, hogy később érkezni fog több olyan DisplayPort 1.2-HDMI 2.0 adapter, amelyek a Kaby Lake IGP-jével is át tudják vinni a 4K-s 60 Hz-es tartalmat. Ehhez még nem is feltétlenül szükséges új termék, mivel az Intel szimplán csak várja a cégek jelentkezéseit egy hitelesítésre, és ha az adott adapter megfelel, akkor egy új meghajtón belül megoldják a direkt támogatást. Ez a gyakorlat tulajdonképpen megegyezik azzal, amit az AMD alkalmazott az elmúlt időszakban.

Szinte semmit nem olvasott ki a GPU-Z
Szinte semmit nem olvasott ki a GPU-Z [+]

A tesztelés időpontjában csak egy korábbi grafikus meghajtó állt rendelkezésünkre, az az előtti béták pedig rendre különböző hibákat, kellemetlen jelenségeket produkáltak. A használt 21.20.16.4542 verziójú WHQL meghajtóval csak a töltés közben animált Windows 10 egérkurzor alatt tapasztaltunk egy-egy apróbb fekete bevillanást, tehát még van hova fejleszteni. A legfrissebb GPU-Z sem volt túlságosan bőbeszédű a grafikus alrendszerrel kapcsolatban.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Intel

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés