Asus ROG Strix GeForce GTX 1060 6 GB
Az Asus kártyáinak sorát a ROG Strix GeForce GTX 1060 6 GB zárja, nem meglepő, hogy ez is egy gyárilag túlhajtott példány, itt 139 MHz-cel magasabb a referenciaértéknél a GPU 1645 MHz-es órajele, de a RAM-é is kapott egy kis emelést (így effektív 8 GHz helyett 8208 MHz-en ketyeg). A grafikus mag terén tett órajelemelés önmagában nem minden, ahogy azt már említettük, de ismét kihangsúlyozzuk. Ez a videokártya megint csak a Republic of Gamers széria tagja, a ROG és a Strix jelzést, társaihoz hasonlóan egyaránt magán viseli. A tesztelt ROG STRIX-GTX1060-O6G-GAMING videokártya a változatosság kedvéért megint egy csúcsmodell a sorozatból, rajta kívül még négy másik szerepel a kínálatban, ha a 3 GB-os változatot nem számoljuk, és egyébként alapórajeles kiszerelésben is elérhető.
Az Asus ROG Strix GeForce GTX 1060 Aura RGB világítása [+]
Mivel az Asus csúcsmodelljei egy tőről fakadnak, szinte csak ismételni tudjuk önmagunkat. Itt is méretes, két kártyahelyet elfoglaló, két milliméter híján 30 centiméter hosszú a kártya, és a harmadik generációs DirectCU hűtés is ismerős az öt vaskos, nikkelezett réz hővezető csővel, a két részre osztott, nyitott bordával, valamint a tetején elhelyezett három ventilátorral egyetemben. A hőcsövek közül csak kettő érintkezik közvetlenül a GPU-val – azaz a hatalmas hűtés korlátai itt is jelentkeznek. Az "Aura" RGB LED világítás elhelyezkedése a második oldalon szereplő RX 480-éval majdnem megegyezik, funkciói azonosak.
Szemből, oldalról és a kimenetek felől [+]
A hátlap az elmaradhatatlan ROG szem logóval itt is alapfelszereltség, de a világításban ezúttal nem vesz részt, csak festett díszítés az embléma. A felül található Republic of Gamers felirat azért megmaradt az eddigi világítós funkciónál. Kimenetek tekintetében az Asus továbbra sem követi a referenciát, a DVI-D kimenet mellett két-két HDMI 2.0b és DisplayPort 1.4 található az NVIDIA 1-3 darabos felosztása helyett, így a gyártó biztosítja a virtuálisvalóság-eszközök könnyebb, párban történő csatlakoztatását. A ventilátorok üresjáratban természetesen itt is leállnak.
A hűtés és a nyomtatott áramkör [+]
A NYÁK rendezett, letisztult, a VRM a kártya kétharmadánál foglal helyet, amit a bordázattal érintkező hővezető pad is hűt. Az egész nyomtatott áramkör szinte pontos mása a ROG Strix GTX 1070-ének, csak az ITE chip alatti beforrasztott komponensekben tér el első blikkre. A hátsó részen itt is egy 8 tűs PCIe tápcsatlakozót helyeztek el, ami a referenciakártya 150 W-os maximális áramfelvételét 225 wattra emeli. A két hagyományos 4 tűs ventilátor-tápcsatlakozó az áramköri lap legvégén további, a DirectCU hűtéstől független, hagyományos, PWM fordulatszám-szabályozású légkavarók számára itt is adott.
A Samsung műhelyéből került ki a Radeon RX 480 tesztünkből is ismerős K4G80325FB-HC25 típusjelű videomemória. GDDR5 típusú, chipenként 1 GB kapacitású modellről van szó, melynek gyári üzemfeszültsége 1,5 V, és 8000 MHz effektív órajelre hitelesítették. Ezt az Asus az RX 470-hez hasonlóan, de kisebb mértékben túllépték; 52 (effektív 208) MHz-cel magasabb a referenciánál a tempójuk. A memóriachipek ezúttal nem kaptak különösebb hűtést, a körben futó fémcsík csak hármójukat hűti hővezető párnákon keresztül, a többire nem ér rá, pont ahogy az RX 480 esetében. A 6 GB fedélzeti tár miatt két hely üresen maradt.
A Samsung GDDR5 chipek és a VRM komponensei [+]
A Super Alloy Power II komponensekből összerakott 6+1 fázisú tápellátó áramkör vezérléséről az UPI Semiconductor uP9511P típusjelű PWM-vezérlő chipje gondoskodik. A GPU oldalán az International Rectifier egyenként maximum 60 A leadására képes IR3555M PowIRstage végfokai üzemelnek, melyek a már látott DRMOS-hoz hasonló megoldások, egyben tartalmazzák a low- és high-side FET-eket, meghajtóáramkört és a Schottky védődiódát. A RAM tápellátási fázist ezúttal is az UbiQ Semiconductor M3056M és M3054M típusú, diszkrét MOSFET-ek kapcsolgatják, két low-side és egy high-side összeállításban.
Ez a VGA is problémamentesen tette a dolgát, a hűtés hangereje a legalacsonyabb volt a három Asus közül, a GPU hőtermelésével pedig a bordázat könnyedén megbirkózott még tuningoolva is, így nem volt okunk elégedetlenkedni. Egyedül a hőcsövek közti hézagokat tudjuk kicsit kritizálni – ahogy a Strix RX 480 esetén is – , illetve azt, hogy az ötből csak kettő érintkezik a GPU-val közvetlenül. A méret még nem vészesen nagy, de a nyomtatott áramkör tartalmaz akkora üres területeket, hogy egy-két centiméterrel csökkenthető lett volna. A gyári tuninggal megáldott Asus ROG Strix GeForce GTX 1060 6 GB-os videokártyát a teszt írásakor kb. 108 000 forintért láttuk hazai boltokban, érdekes, hogy kicsit olcsóbb, mint RX 480-as társa.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!