Egyedi GTX 1060, RX 480 és RX 470 egymás elleni harca, tuninggal

Több gyártó kártyáját is megnéztük, milyen felépítésű és mit teljesít tuningban.

Sapphire Radeon RX 470 8 GB Nitro+


[+]

A Sapphire is részt vett tesztünkben egy VGA-val, méghozzá egy kevésbé elterjedt, 8 GB-os Radeon RX 470-nel. A Sapphire NITRO+ Radeon RX 470 8G D5 kicsit kilóg az eddigi "gamer" sorból; első ránézésre is, de kézbe véve még inkább süt róla a színtiszta elegancia. Kiváló minőségben eldolgozott felületek, gyönyörű és hideg fémszínű kompozíció, mégsem teljesen rideg külső jellemzi. Ha az eddigi kártyákhoz egy laza Ed Hardy kollekcióba öltöznénk, ehhez biztosan a legelegánsabb öltönyös-nyakkendős megjelenés dukál. Kapható 4 GB-os változatban is, emellett a Sapphire kínál egy, a referencia RX 480-ra hajazó 4 GB-os modellt is.


[+]

Szinte magától értetődő már, hogy ez a VGA is két kártyahelyet foglal el, de az Asus RX 470-esnél is valamelyest rövidebb, egészen pontosan két milliméterrel, azaz 24 centiméter hosszú, így tesztünk legrövidebb szereplője. Neki is nagy részét a hűtés foglalja el, amit a Sapphire Dual-X Cooling néven említ. Két igen vaskos nikkelezett réz hőcsővel szerelték fel, amelyek a GPU felett indulnak és két irányban oldalra elágaznak, hogy mindkét végükkel leadhassák a termelt hőt a bordára. A hűtőborda ezen a kártyán is egy egyben hagyott, hosszanti bordákkal rendelkező példány, tetején két darab NITRO Quick Connect technológiájú, golyóscsapágyas ventilátorral, melyek a kártya szétszerelése nélkül, egy csavar oldását követően cserélhetők. Egyedül a felső részen levő Sapphire logó világít, de ez RGB színekben. Külön figyelmesség, hogy a fényár a közelben elhelyezett nyomógombbal is (ki)kapcsolható, de a VGA BIOS-ok átkapcsolására is felraktak még egy gombot ide a felső élre.

Szemből, oldalról és a kimenetek felől Szemből, oldalról és a kimenetek felől
Szemből, oldalról és a kimenetek felől Szemből, oldalról és a kimenetek felől Szemből, oldalról és a kimenetek felől Szemből, oldalról és a kimenetek felől
Szemből, oldalról és a kimenetek felől [+]

A hátlapi takarólemez elegáns, fekete-ezüst színben pompázik, melyet kivágásokkal, és a céglogó mellett egy talán stilizált kobrára emlékeztető motívummal tarkítottak. A kimenetek tekintetében a Sapphire sem követi a referenciát, ugyanis az AMD ajánlásához képest egy extra DVI-D kimenet szerepel rajta. Emellett két-két HDMI 2.0b és DisplayPort 1.4 található az eredeti 1-3 darabos felosztás helyett, így a gyártó a virtuális valóság eszközök könnyebb, párban történő csatlakoztatását hivatott biztosítani (vagy csak ő sem akart kimaradni a sorból), ahogy azt már több esetben is láttuk. A ventilátorok üresjáratban természetesen leállnak, csak a terhelés során emelkedő hőmérséklet hatására, körülbelül 52 °C-on kapcsolja be azokat a vezérlés. Jó látni, hogy a hűtésre helyezték a hangsúlyt a mérnökök a tervezés során.

A hűtés és a nyomtatott áramkör A hűtés és a nyomtatott áramkör
A hűtés és a nyomtatott áramkör [+]

A nyomtatott áramkör alaposan megrakott hatást kelt, de a VRM itt is a kártya kétharmadánál foglal helyet, a régóta használt klasszikus pozícióban. A tápellátás és a RAM-ok hűtéséért a fő bordázat felel, gap-padek közbeiktatásával. A hátsó részen, a kimenetekkel átellenes irányba néző pozícióban ennél a VGA-nál is egy 225 wattos fogyasztásig megfelelő, 8 tűs PCI Express tápcsatlakozót helyeztek el, ahogy az MSI kártyáján is. Ez kisebb házakban okozhat csatlakoztatási nehézséget, erre célszerű figyelni.

Szétszedés nélkül cserélhető a ventilátor
Szétszedés nélkül cserélhető a ventilátor [+]

A GDDR5 típusú videomemória a Samsung műhelyéből került ki, ami a Radeon RX 480 tesztünkből is ismerős K4G80325FB-HC25 típusjelű, chipenként 1 GB kapacitású modell. Gyári üzemfeszültsége 1,5 V, és 8000 MHz effektív órajelre hitelesítették, amit a Sapphire pontosan be is tartott. Ilyen RAM található a tesztben szereplő RX 480-asokon és a GTX 1060-asokon is. Fényképet sajnos nem tudtunk készíteni ezekről az alkatrészekről, mert a Sapphire nem engedélyezte a VGA szétszerelését.

A VRM lelkét egy International Rectifier IR3567B digitális PWM vezérlő adja, amivel az MSI RX 470-esén már találkoztunk, így az ott elmondottakat nem ismételjük meg. A Sapphire által Black Diamond Chokes 4 fantázianéven említett, bordázott induktivitásokat szintén a DRMOS-hoz, így az Asus és MSI megoldásán látotthoz hasonló integrált végfokozatok hajtják meg, de a pontos típusukat nem adták meg. A RAM VRM-jéről is csak annyit tudunk a Sapphire elmondásából (egyébként a képen is látható), hogy két low-side és egy high-side MOSFET alkotja a kapcsolókört.


[+]

Ez a Sapphire VGA szintén kiválóan üzemelt, akárcsak a többi kártya tesztünkben. Üdvözítő a program nélkül is kapcsolható világítás, amivel csak hozzáadnak az amúgy is elegáns attitűdhöz, és a BIOS kapcsoló is szívesen látott megoldás. Szintén jó ötlet a ventilátor cseréjére való lehetőség, ráadásul meghibásodása esetén a gyártótól kérhető pótalkatrész. A gyárilag tuningolt Sapphire Radeon RX 470 8 GB Nitro+ videokártyát a teszt írásakor kb. 90 000 forintért láttuk a boltokban.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés