Hirdetés

Egyedi GTX 1060, RX 480 és RX 470 egymás elleni harca, tuninggal

Több gyártó kártyáját is megnéztük, milyen felépítésű és mit teljesít tuningban.

Hirdetés

Asus ROG Strix Radeon RX 480 8 GB


[+]

A sort az Asus ROG Strix Radeon RX 480 8 GB bemutatásával kezdjük, ami egy gyárilag túlhajtott példány, a GPU 1310 MHz-es órajele 44 MHz-cel magasabb a referenciaértéknél, míg a RAM-é megegyező (effektív 8 GHz). Ez a videokártya a Republic of Gamers széria tagja, a ROG és a Strix jelzést egyaránt magán viseli. Meg kell említeni, hogy a gyártó kínálatában a referencia változaton felül három egyedi nyomtatott áramkörös Radeon RX 480 érhető el, tesztelt ROG STRIX-RX480-O8G-GAMING típusjelű az aktuális termékpaletta csúcsa.

Az Asus ROG Strix Radeon RX 480 Aura RGB világítása
Az Asus ROG Strix Radeon RX 480 Aura RGB világítása [+]

A méretes, két kártyahelyet elfoglaló, két milliméter híján 30 centiméter hosszú kártya nagy részét a harmadik generációs DirectCU hűtés uralja öt vaskos, nikkelezett réz hővezető csővel, két részre osztott nyitott bordával, tetején három darab ventilátorral. Az öt hőcsőből csak három érintkezik közvetlenül a GPU-val. Kikapcsolt állapotban nem látszik, de a ventilátorok melletti bevágásokban leledzik az "Aura" fantázianevű RGB LED világítás, ami a teljes színskálát képes előállítani, ráadásul különféle fényeffekteket is megadhatunk neki a mellékelt program segítségével, még a zene ütemére is tud villogni, illetve színét a GPU hőmérsékletének megfelelően változtatni. Első ránézésre a fényrendszer teljes egyezést mutat a már tesztelt, ugyanilyen ROG Strix GeForce GTX 1080-nal és a ROG Strix GeForce GTX 1070-nel.

Szemből, oldalról és a kimenetek felől Szemből, oldalról és a kimenetek felől
Szemből, oldalról és a kimenetek felől Szemből, oldalról és a kimenetek felől Szemből, oldalról és a kimenetek felől Szemből, oldalról és a kimenetek felől
Szemből, oldalról és a kimenetek felől [+]

A masszív felépítést erősíti az amúgy hűtés szempontjából is fontos hátlap, az elmaradhatatlan ROG szem logóval, amit a világításba is bevontak, ahogy a felül található Republic Of Gamers feliratot is. Kimenetek tekintetében sem követi az Asus a referenciát, ugyanis a DVI-D kimenet már extra, emellett két-két HDMI 2.0b és DisplayPort 1.4 található a referencia 1-3 darabos felosztás helyett, ami a virtuális valóság eszközök könnyebb, párban történő csatlakoztatását hivatott biztosítani, ahogy az előbb említett GeForce-okon is láttuk. A ventilátorok üresjáratban leállnak, csak a terhelés során emelkedő hőmérséklet hatására kapcsolja be azokat a vezérlés.

A hűtés és a nyomtatott áramkör A hűtés és a nyomtatott áramkör
A hűtés és a nyomtatott áramkör [+]

A NYÁK rendezett, letisztult, a VRM a kártya kétharmadánál foglal helyet, amit a hűtőbordákkal érintkező hővezető pad is hűt. A tápellátó rész mutat a GTX 1070-nel hasonlatosságokat. A hátsó részen egy 8 tűs PCIe tápcsatlakozót helyeztek el, ami a referenciakártya 150 W-os maximális áramfelvételét 225 wattra emeli. A már ismerősnek számító, két hagyományos, 4 tűs ventilátor-tápcsatlakozó az áramköri lap legvégén kapott helyet. Ezekre további, a DirectCU hűtéstől független, hagyományos, PWM fordulatszám-szabályozású légkavarókat lehet aggatni, ami a GPU hőmérséklete alapján fog dolgozni.

A Samsung műhelyéből került ki a Radeon RX 480 tesztünkből is ismerős K4G80325FB-HC25 típusjelű videomemória, ami GDDR5 típusú, chipenként 1 GB kapacitású modell, gyári üzemfeszültsége 1,5 V, és 8000 MHz effektív órajelre hitelesítették. Ezt az Asus hajszálpontosan ki is használta, ennyin ketyeg ugyanis a kártya fedélzeti tára, a referencia ajánlással megegyezően. A memóriachipek ezúttal nem kaptak különösebb hűtést, a körben futó fémcsík csak hármójukat hűti hővezető párnákon keresztül. A RAM-ok egyébként a GTX 1070-en látottakkal megegyeznek, de hűtésük terén visszalépést tapasztaltunk.

A Samsung GDDR5 chipek és a VRM komponensei A Samsung GDDR5 chipek és a VRM komponensei A Samsung GDDR5 chipek és a VRM komponensei
A Samsung GDDR5 chipek és a VRM komponensei [+]

A Super Alloy Power II komponensekből összerakott, 6+2 fázisú tápellátó áramkör vezérléséről egy saját megoldású, ASP1300 jelölésű Digi+ PWM chip gondoskodik. A GPU oldalán az International Rectifier egyenként maximum 60 A leadására képes IR3555M PowIRstage végfokai üzemelnek; ezek a már látott DRMOS-hoz hasonló megoldások, egyben tartalmazzák a low- és high-side FET-eket, a meghajtóáramkört és a Schottky védődiódát. A RAM tápellátási fázisokat ezúttal UbiQ Semiconductor M3056M és M3054M típusú, diszkrét MOSFET-ek kapcsolgatják, két low-side és egy high-side összeállításban.


[+]

A kártya üzeme során problémákba nem ütköztünk, és a hűtés hangerejével is elégedettek voltunk, a GPU hőtermelésével a bordázat tuningolva is könnyedén megbirkózott. Némi kritikával illetnénk a hőcsövek közti hézagokat, illetve azt, hogy az ötből összesen csak kettő (és fél) érintkezik a GPU-val közvetlenül. A méret még nem vészesen nagy, de a nyomtatott áramkör tartalmaz akkora üres területeket, hogy egy-két centiméterrel csökkenthető lett volna. A gyári tuninggal megáldott Asus ROG Strix Radeon RX 480 8 GB-os videokártyát a teszt írásakor kb. 110 000 forintért láttuk a hazai boltokban.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények