Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • pendre54

    addikt

    Üdv!
    Bátorkodom itt feltenni a kérdésemet, mivel itt a topik nevében is benne van: kezdőknek, szájbarágosan. Nem tuningról, hanem antituningról lenne kérdésem. Van ugyan egy procik alulfeszeléséről szóló topik is, de oda félévente egyszer-kétszer irkál valaki.
    Szóval a helyzet az, hogy egy hete van a gépemben egy Phenom II X4 945-ös proci, egy Asrock 970 Pro3-as alaplappal párosítva. Annyit sikerült elérnem, hogy az UEFI-ben alulfeszeletem a procit 1,2875 V-ra, ami a gyári 3,00 Ghz órajelen terhelés alatt is stabil. Amin még változtatni szeretnék, az az, hogy amikor nincs terhelve a proci pl. netezés közben, akkor a magok órajele 800 MHz-n van, a feszültség ehhez az órajelhez 0,975 V. Na ez az amit szeretnék egy kicsit visszább venni, mert ennek a procinak az alsó V-core értéke 0,85 V. Kérdés innen adódik, hogy kell ezt meglépni az UEFI-ben, én kb. 0,900 V körüli értékre szeretném belőni.
    Amennyiben valakinek van egy kis ideje, meg kedve akkor írja már le részletesen, hogy hol mit állítgassak. A szájberágos módszerre azért van szükségem, mert én nagyon nem a számítástechnika világában nőttem fel, elég legyen annyi, hogy Bil Gates nálam fiatalabb.
    Előre is köszönöm, ha valaki segítene. Az se lenne baj, ha privátba írná le mindezt, nem terhelve ezzel itt a fórumot.

    "Nem azért felejtünk el játszani, mert megöregszünk, hanem attól öregszünk meg, hogy elfelejtünk játszani." G.B. Shaw

  • pendre54

    addikt

    válasz Jorus #36986 üzenetére

    Köszi a választ. Belemásztam az UEFI-be, és az OC Tweaker fülön van egy CPU Voltage Offset beállítás, ami jelenleg Auto-n van +0mV értékkel. Megnéztem , hogy manuális beállításon mik a lehetőségek, és azt írja, hogy min. érték +0mV, vagyis most elvileg pont ezen az értéken áll, a maximum meg +150mV. Az én olvasatomban akkor ez azt jelentené, hogy ennél lejjebb már nem állítható.

    "Nem azért felejtünk el játszani, mert megöregszünk, hanem attól öregszünk meg, hogy elfelejtünk játszani." G.B. Shaw

  • pendre54

    addikt

    Üdv!
    Kb. hónapja van egy Phenom II X4 945-ös procim, egy Asrock 970 Pro 3-as alaplap társaságában, a többi cucc a profilomban látható. Lényegében nekem a négy mag csak a játékok miatt kell. A BF3 multija alatt 1920x1080-as felbontáson általában megvan a 60 körüli fps úgy, hogy a V-Sync be van kapcsolva. A minimum fps-ekkel van egy kis gond, mert a 64 fős CQ-s mappokon ahol a kör vége felé rendesen leamortizálódik a környezet, vagy az Omános pályán, viszont gyakran beesik az fps 40 alá. Egyébként alapvetően low beállításokat használok.
    Szóval a lényeg, szeretném a proci órajelét a gyári 3,00 GHz-ről megemelni 3,2-3,3 Ghz-re, ezzel azt remélve, hogy a minimum fps talán nem esik 40 alá. A proci nem tuningos, szorzózáras, de olvastam már akiknek ilyen van, hogy kb. ennyire emelhető, úgy, hogy a gyári beállítású fesz marad. Én még soha nem tuningoltam, az egyes hozzászólásban leírtak elég kínaiul hangzanak, meg ott alapvetően szorzózármentes procikról van szó, ezért a kérésem az lenne, hogy ha valakinek van ideje meg türelme, és ismeri ennek az alaplapnak az UEFI-s rejtelmeit, az írja már le, hogy ott miket állígassak be ahhoz, hogy elérjem ezt az órajelet.
    Előre is köszi a segítséget.

    "Nem azért felejtünk el játszani, mert megöregszünk, hanem attól öregszünk meg, hogy elfelejtünk játszani." G.B. Shaw

  • pendre54

    addikt

    Üdv!
    Amennyiben járna erre még valaki, aki járatosabb ebben a témában, annak megköszönném, ha adna egy kis tájékoztatót, a következőkről.
    Kb. 1 hete estem át egy konfig cserén, és jelenleg a kérdés szempontjából ezek a cuccok vannak, egy i7 9700-es proci, egy Asus Prime Z390-A alaplap, és 16 GB (2x8) 3200 MHz-es, DDR4 -es RAM. Mivel a proci non K-s, így inkább alulfeszelésre törekszem, amit offset módban csináltam, és jelenleg -110-es értéknél még stabilnak tűnik. Az LLC értéket, az Asus lapoknál javasolt 4-es értékre állítottam, az Asus Multicore Enhancement-et pedig Enabled-Remove All limits-re lett belőve. A RAM-nál az XMP profil tökéletesen működik, azaz a 3200 MHz-t simán kezeli.
    Ami kérdés, hogy a CPU beállításoknál, a C-states opciót, hogy célszerű használni? Alapértelmezetten "Auto", ha engedélyezem, akkor ez így néz ki:

    Azzal nagyjából tisztában vagyok, hogy alapvetően ennek is energiatakarékos funkciója van, ezért érdemes így bekapcsolva hagyni, vagy állítsak rajta valamit, gondolok itt a C9, C10-re, amik ki vannak lőve.

    "Nem azért felejtünk el játszani, mert megöregszünk, hanem attól öregszünk meg, hogy elfelejtünk játszani." G.B. Shaw

  • pendre54

    addikt

    válasz IO.sys #46482 üzenetére

    "Az XMP nem csak a ramot állítja, hanem minden mást is elvileg. Szóval ha beállítottál mindent és belősz egy profilt, akkor olyan, mintha semmit se csináltál volna."
    Na, hát ez nekem kínai, abból is mandarin nyelvjárás. ;] Na, akkor én csak annyit szeretnék, hogy a RAM működjön a gyári értéken, de ehhez viszont muszáj bekapcsolni az XMP1 profilt, mert ha nem kapcsolom be akkor csak 2400 MHz-en ketyeg. Viszont azt is szeretném, hogy mivel a proci amúgy is non K-s, az autónál kevesebb feszt kapjon, tehát kevesebb fogyasztás, hűvösebb proci.
    Szóval, hogy lehet ezt a két dolgot összehozni, a lehető legegyszerűbb módon, magyarán alulfeszelés, de a RAM-oknál ez ne kavarjon be.

    "Nem azért felejtünk el játszani, mert megöregszünk, hanem attól öregszünk meg, hogy elfelejtünk játszani." G.B. Shaw

  • pendre54

    addikt

    válasz IO.sys #46484 üzenetére

    Szóval, a dolog bonyolultabb. Tehát amikor nekikezdtem ennek az egésznek, első lépés volt az XMP1 profil engedélyezése, a 3200 MHz beállítása, majd csak utána kezdtem neki az offsetes alulfeszelésnek. Ez így működött, csakhogy észre vettem, hogy az offsetes alulfeszelés miatt, a RAM gyári időzítése, egy rosszabb értékre állt át. Magyarán, ennek a RAM-nak [link] a gyári 16-18-18-36-as időzítésről, 17-18-18-36 lett.
    Amennyiben az offsetes alulfeszelésről visszaálltam Auto-ra, abban a pillanatban a RAM hozza a gyári időzítéses értékeket.
    Tehát jelenleg azzal küszködök, hogy non K-s prociról lévén szó, alulfeszeljem offset módban, ami jól működik, de valahogy a RAM-ot is jó lenne a gyári értéken használni. Na, ez nem megy nekem, mivel eddig ilyesmivel nem foglalkoztam, mivel a korábban 5 évig használt i7 4790-et, csak beraktam, azt hadd szóljon. ;]

    [ Szerkesztve ]

    "Nem azért felejtünk el játszani, mert megöregszünk, hanem attól öregszünk meg, hogy elfelejtünk játszani." G.B. Shaw

Új hozzászólás Aktív témák