Új hozzászólás Aktív témák
-
válasz
ecaddsell #12 üzenetére
Igen, igen, de az érdekes az, hogy nem éppen elszigetelt vélemények szerint pont nem az adott technológia és annak gazdaságossága, hanem a fizika törvényei jelentették volna a határt. Tehát nem úgy szólt a szöveg, hogy nem tudjuk megoldani, hanem úgy, hogy onnan már nem LEHET lejjebb menni.
Szóval nagyon-nagyon alapkutatási szinten találtak valami újat.
MaCS
-
válasz
#52931072 #11 üzenetére
Ennél egy kicsit komplikáltabb a helyzet.
Egyrészt, mert valójában nincs olyan modellünk, ami nemhogy nem hiányos, de nem mond ellent valamiben a világegyetemről gyűjtött tapasztalatainknak. Sőt, a kvantumfizika és a relativitáselmélet az általánosan elfogadott területein is ellentmond egymásnak. Tehát nem csak fehér foltból van sok, hanem kifejezetten villogó pirosból is akad...
A fénysebesség is egy zűrös dolog. Utalnak jelek a fénynél gyorsabban mozgó részecskékre, és széles körben elterjedt álláspont szerint a relativitáselmélet nem is zárja ezt ki. Amit viszont tudtommal tényként kezelnek az az, hogy a fénysebességet elérni, illetve átlépni nem lehet. Mégpedig egyik oldalról sem.
És nem tudjuk, hogy az általunk ismert világegyetem szabályai mennyire általánosak, egyáltalán mit is jelent az uni(?)verzum, és hogy a fenébe jöhetett létre, mivel maguk az általunk ismert törvényei is helyenként kizárni látszanak a kialakulását.
Szóval baromi izgalmas dolog ez, gyakorlatilag felfoghatatlan.
De valami ezt súgja, hogy a bizonytalanságok olyan szinten jelentkeznek, ami nem igazán befolyásolja a z alkalmazott technológiánkat.
MaCS
-
Igen, ez így van, de azért léteznek áthághatatlan fizikai korlátok. A jelzett cikk is ilyenre hivatkozott, és ez nem a cikkíró egyéni tájékozatlansága miatt volt: tényleg úgy nézett ki, hogy falba ütköznek, mégpedig a részecskék mérete által diktált határba.
Aztán kiderült, hogy mindez helytálló is volt, csak a következményeit mérték fel rosszul, mivel a gyakorlatban még ismeretlen volt a terület.
Teljesen természetes eset, csak érdekességképpen említettem meg.
MaCS
-
Megdöbbentő.
Különösen annak a fényében, hogy anno, amikor a 20 nm közelébe értek, egy elég részletesen és tudományosan kidolgozott cikket volt szerencsém olvasni a csíkszélesség csökkenéséről. A lényege kb. az volt, hogy 15 nm alá csak az Intel és az AMD együttesen alkalmazott technológiáival lehet lemenni, és valahol 5 és 7 nm között vége a világnak, nem lehet folytatni a miniatürizálást, mégpedig nem technikai okok miatt, hanem azért, mert a fizika törvényei nem engedik meg!
Erre most 2 nm-ről olvasunk...
MaCS
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Autós topik
- Telekom otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Videón a Z Flip7 méretes külső kijelzője
- Milyen routert?
- Huawei P30 - kell ennél több?
- Okos Otthon / Smart Home
- Samsung Galaxy A52s 5G - jó S-tehetség
- Rövid videón a Titan Quest II
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- További aktív témák...
- AKCIÓ! Csere-Beszámítás! Manli RTX 3070Ti 8GB GDDR6X Videokártya!
- REFURBISHED és ÚJ - Lenovo ThinkPad 40AS USB-C docking station (akár 3x4K felbontás)
- MikroTik CCR1009-7G-1C-1S+ Cloud Router
- BESZÁMÍTÁS! Intel Core i7 4790 4 mag 8 szál processzor garanciával hibátlan működéssel
- 121 - Lenovo Legion Pro 5 (16ARX8) - AMD Ryzen 7 7745HX, RTX 4070 (48 hónap garancia!)
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest