Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • tegbashar

    tag

    válasz Varlaisaran #97 üzenetére

    Azt is említsük meg, hogy egészen új területen is okozott meglepetést.
    Apám hazahozta 80-as évek végén, természetesen játékok is jöttek, de amikor némi utánajárás segítségével írtam neki egy útvonal-számla-anyag nyilvántartó programot, akkor azért boldogan szabadult meg a papírhalmaitól.

  • dabadab

    titán

    válasz Varlaisaran #97 üzenetére

    "a tervezői és Tramiel is egy ultimate gépet akartak létrehozni, elsősorban azért hogy lealázzák a vetélytársakat, nem pedig egy játékgép lebegett a szemük előtt"

    Ez így a helyzet erős félreértése - Tramiel soha nem akarta technikai szinten lealázni a versenytársakat, ő az árversenyben hitt meg a nagymennyiségű eladásban ("We need to build computers for the masses, not the classes.") - valamint a vertikális integrációban, ezért is vettek egy chiptervező és -gyártó vállalatot (a MOS-t - eredetileg a számológép-bizniszük miatt, aztán a MOS-hoz a Motorolához frissen igazolt Chuck Peddle meggyőzte arról, hogy a háziszámítógépekben is van fantázia).

    Érdemes egy kicsit áttekinteni a Commodore gépek történetét, hogy ez azért jól látszódjon:

    1977. Commodore PET: ez volt minden későbbi 8 bites Commodore gép őse. A CPU-ja egy 1 MHz-es 6502 volt, szóval számítási kapacitásban ott volt, mint az 5(!) évvel később megjelenő C64, nagyjából ugyanaz a BASIC és KERNAL volt benne, csak hiányoztak belőle a spéci video- meg hangchipek, hangja egyáltalán nem volt, grafika terén meg összesen tudott egy monokróm 40x25-ös karakteres üzemmódot - ellenben IEEE-488 busz volt menne, ami miatt sokkal gyorsabb volt benne a lemezelérés, mint később a C64-en és a billentyűzetén volt külön numerikus blokk. Szóval a Commodore-nak már 1977-ben volt egy olyan gépe, ami üzleti felhasználásra simán lenyomta a C64-et.

    1981. Tramiel viszont szeretett volna egy gépet, ami olcsóbb, mint a PET és tud színes grafikát. A MOS-nál volt egy kallódó videochip project VIC néven, ami sima TV-t is meg tudott hajtani (a PET-ek a saját monitorukkal voltak egybeépítve, ami persze pluszköltséget jelentett), ezt rárakták a PET alaplapra, az IEEE-488-at lecserélték soros portra és ebből született meg a VIC-20 1981-ben, ahol kifejezetten nagy hangsúly volt a játékokon - a Commodore saját maga is ráfeküdt a játékfejlesztésre (leginkább arcade játékokat másoltak le). A VIC-20 óriási siker lett, ez volt az első számítógép, amiből eladtak egymillió darabot.

    1982. A VIC-20 sikerén lovagolva álltak neki egy újabb gép kifejlesztésébe, amibe még jobb grafikát és jó hangot akartak (és hát ezek egyáltalán nem úgy hangzanak, mint egy üzleti gép legfőbb paraméterei :) ). A videochipet tulajdonképpen teljesen újratervezték (ez lett a VIC-II), megszületett a legendás SID és tádám!, ott is volt a C64.

    Az a marketinganyagokon is látszott, hogy a játékokról tudták, hogy nagyon komoly felhasználási terület lesz, a VIC-20 kampányában Kirk kapitány is mint az aktuális játékkonzolok versenytársát mutatta be (remek játékok vannak rá - és mellesleg igazi számítógép!) és az eladási csatornák is erre feküdtek rá (elsősorban a helyi Tescóban és nagy játékboltokban árulták).

    [ Szerkesztve ]

    DRM is theft

  • zoltanz

    nagyúr

    válasz Varlaisaran #97 üzenetére

    C64 négynél nem, de sztem az Amiga-nál már ott volt a legfontosabb szempontok között, hogy egy játékra is jól használható szórakoztató központ legyen. A kikapcsolódás is fontos tényezője a munkának, megfelelő határok között.

  • SkyLine3000

    addikt

    válasz Varlaisaran #86 üzenetére

    A hálózat szó csak véletlen írtam le. Internetre gondoltam. Na, ki az, aki ma egy C64-el szívesen internetezne? Nem látok sok kezet a magasban... És hagyjuk ezt a hálókártyás hülyeséget. A C64 JÁTÉKRA volt kitalálva. Az más kérdés, h másra is lehetett (volna) használni. Egyetlen földi halandóval nem találkoztam, aki játékon kívül másra használta volna. Még 89-ben a gimiben, ahol a HT-k mellett a C64 volt épp a király, sem volt másképp használva.

    (#85) dabadab: És ezek hol voltak használva, hol virágzott a BBS? Az USA-ban. Itthon kiváltságos volt, akinek volt akkor egyáltalán telefonja, nemhogy még egy C64-el hálózaton keresztül játsszon, meg fórumozzon. Én 96óta internetezek, de még akkor is olyan sivár volt a net, h ihaj.
    Az usa-ban is a 80-as évek közepén, második felében rohamosan terjedt a pc, a c64 és társai rovására. Mikor itt még virágzott a Guru-ban és társaiban, a tengeren túlon már lecsengőben volt.

    [ Szerkesztve ]

  • AAAgold

    senior tag

    válasz Varlaisaran #81 üzenetére

    lehet akármennyi ramod, mindig lesz egy 1bittel nagyobb tömörített adatmennyiség :D

    "Miért imádják az aranyat? Nem lehet megenni..."

  • dabadab

    titán

    válasz Varlaisaran #45 üzenetére

    Inkább másfeledikek, mert a redőnyös meg a kallantyús 1541 is ugyanúgy 1541 néven ment, ahogy az első kétféle breadbox sem kapott külön típusszámot - és ezeket az apróságokat tényleg csak a témára rákattant gyüjtők veszik észre :)

    Ha valami kilóg, akkor az a C2N, mert az még a PET-ekhez készült forma.

    [ Szerkesztve ]

    DRM is theft

Új hozzászólás Aktív témák