- UHD filmek lejátszása
- Szó szerint táptitán a Seasonic legfrissebb üdvöskéje
- Bemutatkozik az ASUS új, belépőszintű gaming notebookja, a V16
- VR topik (Oculus Rift, stb.)
- Fejhallgató erősítő és DAC topik
- Szünetmentes tápegységek (UPS)
- Házimozi belépő szinten
- Milyen Android TV boxot vegyek?
- E-Book Off topic
- AMD Navi Radeon™ RX 6xxx sorozat
Új hozzászólás Aktív témák
-
Male
nagyúr
"A mai PC-s grafikus processzorok meg is birkóznak vele, vagyis akár a driverekbe is beépíthető lehet egy OpenCL vagy DirectCompute platformra épülő megvalósítás formájában."
...a cikkből.
Az más, ha a monitorba van beépítve az algoritmus, de a hír alapján itt nem erről van szó.
-
dezz
nagyúr
Válasszuk szét a dolgokat. PC esetén ez a monitor belső képfeldolgozásában lenne implementálva, ahol adott az információ. Saját képernyős eszközöknél is vagy ott, ha van nekik olyan, vagy a GPU-ban (mint shaderprogram), eszközön belül átadva a háttérvilágítási információt.
[ Szerkesztve ]
-
Johnny Cage
addikt
"Azt ugye tudod, hogy hiába van a plazmáknak egy sokmillióhoz kontrasztja, te abból semmit sem veszel észre"
akkor te egy samsung LCD meg egy Pioneer Kuro feketéje között semmilyen különbséget nem látsz... szar lehet neked.
ezek a sokmilliós kontrasztok meg azért nem mondanak semmit, mert a kontrasztarány kimérésére nincs egyezményes industry standard, ahány mérő, annyiféleképpen értelmezi és ezzel trükköznek a gyártók.
[ Szerkesztve ]
-
dezz
nagyúr
Miért érzem úgy, hogy senki sem olvasta el a hsz-emet (#25)?
(#28) lumpen_stex: Nézz utána a dinamikus kontraszt fogalmának! Az a háttérvilágítást szabályozza képtartalomfüggően. Ennek mellékhatásait hivatott kompenzálni az eljárás. Csak ez a szövegből nem nagyon derül ki.
(#29): Így van.
(#30) davep: Ez butaság, hogy a szem nem érzékel többet 1:300-nál! Legfeljebb ha a kép nagy része fehér és kisebb része fekete, akkor nem látjuk, hogy annak fénye 1/300-ada vagy 1/1000-ede a fehérnek. Fordított esetben már jól látjuk. Ha nincs fehér a képen, ami "elvakítson", még sokkal nagyobb különségeket is látunk. Ilyen esetben 1:1000000 kontrasztarány is kell, hogy a feketét feketének lássuk! Egy 0,0003 cd/m2-et már talán teljesen feketének látunk sötétben is, ez egy 300 cd/m2-es fehérhez képest pont 1:1000000 kontrasztarány...
A dimanikus kontraszt arra hivatott, hogy a mai LCD-k 1:1000-1:3000-es kontrasztarányát azzal próbálja javítani, hogy sötétebb képtartalom esetén visszaveszi a háttérvilágítást. Egyszínű képnél még működik is a dolog. Rendes képnél inkább zavaró a dolog -- főleg, hogy csak lassan követi a szabályzás a képtartalomváltozást. (Ezért parasztvakítás.) Egy gyors zone-dimminges megoldás viszont már egész használható.
(#33) slycugel2000: Ennyire off kérdésre nem fognak itt válaszolni! Keresd meg a megfelelő topikot a fórumban!
(#31) Male: Az algoritmus egyik bemenete a háttérvilágítás pillanatnyi állása. (Lásd 2. kép.)
(#35): Ha valami pixelenként adna több-kevesebb fényt (akár 2. LCD réteg, akár külön-külön LED-ek), az bizony jól látható: pontosan úgy nézne ki, mintha egy pixel-mátrix lenne a rendes pixelek mögött!
(#42): Ez egész más, ne keverjük ide!
(#36) Duracellm...: No és hogyan akarnád a háttérvilágítást pixel szinten szabályozni, ha nem pl. egy 2. LCD réteggel?
(#43) LordX: Maga az eljárás egy a képet -- a háttérvilágítás aktuális szintjétől és a környezeti fénytől függően -- szoftveresen manipuláló algoritmus. Ezt értelmesen csak úgy lehet megvalósítani, hogy a monitor alap képfeldolgozásába van "bedolgozva". A 2. képen csak egy lehetséges megvalósítás látható, de egy külön panel erre felesleges és drága mulatság lenne. (És egy minőségi monitornál több bitesnek kellene lennie a kimenetnek, mint 3x8.) Lényeg, hogy nem az LCD felépítését módosítják.
[ Szerkesztve ]
-
Translator
tag
:: Az Apical az algoritmust természetesen árulja, hiszen gyakorlatilag egy bonyolult matematikai képletről van szó, amit bárki licenszelhet
He? Képleteket mióta lehet licenszelni??? Úgy tudtam, hogy még szabadalmaztatni sem lehet (lásd DVD joni esete a lambda-kalkulussal)
Azok akik feladnák alapvető szabadságukat egy ideiglenes biztonságért, nem érdemelnek sem szabadságot, sem biztonságot - Benjamin Franklin
-
Tir Na Nog
csendes tag
Ez elég jól hangzik, remélem lesz is belőle valami.
What begun as a transfer of cosciousness from flesh to machine escalated into a war which has decimated a million worlds.
-
Male
nagyúr
Akkor nem ugyan arról beszéltünk. Igen, azt lehet korrigálni.
Azért, mert ő egy sötét helyszínt akar megjeleníteni, ahol alig látni valamit, erre betorzítjuk olyanra, hogy jól lehessen látni.
Ok, példának te pedig nézd meg a cikkbeli képet... olyan természetellenes a megjelenése a javítottnak, hogy azt leírni nem lehet.Szerintem távolabb, de ez egy teljesen szubjektív fogalom.
Nekem nem úgy tűnik... lehet én látok rosszul, de ha vakít egy hegy és előtte árnyékban fák vannak, nem látom őket egyszerre így. (persze ha csak a hegyre nézek, akkor azt látom jól, ha meg csak a fákra, akkor azt, de ha az egészet nézem, akkor nem)
-
-
dabadab
titán
Nem is mondtam, hogy megnőne a tényleges kontrasztja a monitornak, csak azt, hogy az alacsony kontrasztból eredő hátrányokat lehet korrigálni valamennyire.
"csakhogy ennek a képnek nem sok köze van ahhoz, amit pl a rendező meg akart jeleníteni"
Merthogy? És vajon távolabb kerül-e ezzel az eredeti tervtől, mint azzal, hogy mindenféle módosítás nélkül jelenítjük meg egy alacsony kontrasztú kijelzőn?
Nézd meg a #27-et: az iridixes kép sokkal közelebb áll ahhoz, amilyennek a tájat látnád, mint az eredeti fénykép.
[ Szerkesztve ]
DRM is theft
-
dabadab
titán
válasz lumpen_stex #28 üzenetére
"plazmát kell venni annak 1:1.000.000-hoz a kontrasztja"
Max. a dinamikus kontrasztja.
DRM is theft
-
#16939776
törölt tag
A (szub)pixeleknek csak a színt kell kikeverni, így a munka"görbe" egyenesebb szakaszára lehetne beállítani a munkapontját.
Nem próbáltam még ki, legalább 2x-es valós kontraszt arány javulást várnék tőle.
(#35) Male:Ha a háttérvilágítást pixelenként lehet szabályozni(0-100%-ig) akkor jobb eredményt lehetne elérni, az +1lcd réteg 30-95%-ával szemben.
A szoftveres megoldás nem javít valójában a kontraszton, csak komprésszál
[ Szerkesztve ]
-
-
Male
nagyúr
válasz lumpen_stex #29 üzenetére
A kontrasztnövelős verziót elsőre nem találtam a hírek között, ellenben tessék, itt egy dupla LCD más célból. Nem hinném, hogy szellemképes lenne... nem is nagyon értem miből gondolod, hogy annak kéne lennie.
-
Male
nagyúr
Nem lehet, ugyanis a monitor dinamikatartománya adott... akár hogy csűröd-csavarod a számokat szoftveresen ez nem fog megnőni.
Van egy sötét jelenet, mondjuk 0 - 20 közötti RGB értékek vannak a képen. Én ezt széthúzhatom a 0 - 255 közé, hogy jól láthatóak legyenek a részletek, csakhogy ennek a képnek nem sok köze van ahhoz, amit pl a rendező meg akart jeleníteni. ...és nem, az agyad nem fogja érzékelni, hogy itt sötét van, úgy mint ahogy a valóságban tenné amikor alkalmazkodik a szemed. Szóval a kép és a hatás igen távol fog állni attól, amit a rendező/grafikus meg akart mutatni.
Ok, ezt kombinálhatod a dinamikus kontraszttal, és akkor lehet közelíteni tényleg a valósághoz, csak egy szoftver honnan a rákból tudná, hogy a monitorom épp melyik pillanatban milyen fényerőre vált dinamikus kontraszt esetén? Tippelhet a tartalom alapján, de a monitorok különbözőek, Így aztán vagy eltalálja, vagy nem... -
davep
tag
válasz lumpen_stex #28 üzenetére
Azt ugye tudod, hogy hiába van a plazmáknak egy sokmillióhoz kontrasztja, te abból semmit sem veszel észre, mert az emberi szem érzékenysége végés és olyan 1:200 - 1:300 nem érzékel többet. Ez a kontasztmánia csak marketing parasztvakítás.
Machete don't text
-
lumpen_stex
aktív tag
ez a cikk egy marhaság.
1. kontraszt az a kijelző fizikai tulajdonsága nem lehet sw javitani.
2. plazmát kell venni annak 1:1.000.000-hoz a kontrasztja
3. kb 1000 hasonló algoritmus van, akár a ffdshow beépitett szűrői között is. -
ROBOTER
addikt
Az egész szövegben keveredik a kontraszt, a dinamika, és hogy ez a forrásra vagy a megjelenítőre vonatkozik.
Ami a példaképen van, az egy képtartalomtól függő dinamika-kompresszió. A technológát fényképezőgépeknél és videókameráknál már jó ideje liszenszeli több cég.
[ Szerkesztve ]
-
dezz
nagyúr
Figyelmesen olvasva kiderül, hogy itt valami totál parasztvakító markatingszöveget fordított le Abu... Semmiféle új réteg nincs itt, az eljárás full szoftveres!
Annyi az egész, hogy az algoritmus a dinamikus kontraszt változó háttérvilágításához igazítja a képtartalmat.
Amúgy tudtommal az Eizo már évekkel ezelőtt csinált ilyet.
"Erre a problémára a LED-es készülékek már kínálnak megoldást, mivel a LED-ek csak a kijelző egy részét fedik le"
Ezzel kapcsolatban meg felhívnám Abu figyelmét, hogy monitoroknál jelenleg egyátalán nincs ilyen külön zónás vezérlés, és tévéknél is csak a drágább zone dimmingeseknél.
-
dabadab
titán
"Szerintem ezt szoftveresen nem lehet korrigálni..."
De, lehet, ahogy elnéztem, nagyjából azt csinálják, mint a HDR fotósok, csak itt a szoftver találja ki, hogy mi az amit világosítani kell, meg mi az, amit nem.
"de ettől meg aztán a megjelenített képnek köze nem lesz ahhoz, amit a rendező, grafikus megálmodott."
Igazából még ezt sem lehet mondani, mert a valóságban az emberi látás tulajdonképpen ugyanezt lejátssza magától is azzal, hogy ha a sötétebb részeket nézed, akkor kitágul a pupillád, ha meg a világosat, akkor összeszűkül, az agy meg összerakja a kettőt.
DRM is theft
-
dabadab
titán
válasz #16939776 #15 üzenetére
"Ha a színes pixelek alá kerül egy fekete-fehér és generálsz rajta egy képet az eredet kép világosság eloszlása alpján akkor javul a kontrasztarány."
A betekintési szögeknek viszont tutira nem tesz jót, pedig egy nagyobbfajta monitornál az már akkor is problémás tud lenni, ha pont szembe ül vele az ember.
"a 3 színnek 3 különböző munkagörbéje van"
Erre találták ki a kalibrálást meg a sokbites LUT-okat.
DRM is theft
-
-
slycugel2000
tag
válasz slycugel2000 #19 üzenetére
-
-
orbano
félisten
válasz #16939776 #15 üzenetére
tudtommal úgy működik az LCD, hogy a megjelenítendő kép világossága, valamint színösszetétele alapján vezérlik az egyes (szub)pixeleket. amit mondasz az ugyanez mégegyszer. nem hinném, hogy az említett javulás arányban állna az elérhető eredménnyel.
A vér nem válik VAZZE!™
-
-
#16939776
törölt tag
Ha a színes pixelek alá kerül egy fekete-fehér és generálsz rajta egy képet az eredet kép világosság eloszlása alpján akkor javul a kontrasztarány.
a 3 színnek 3 különböző munkagörbéje van, nem fogsz tudni soha 100%-os képet előállítani. Csak ha nem monitorozod Real-time-ban minden egyes pixelek által kibocsájtott fényerőt, és ez alapján módosítod a vezérlést. Ezzel a kijelző öregedését is meg lehet "szüntetni"
(le kellene védetnem)A lencsék számával romlik a fényerő... inkább az első gyűjtő méretét kell növelni.
-
atti_2010
nagyúr
válasz yakuza.tora #13 üzenetére
Most mikor mindenki azt vitatja hogy minek ekkora hardver úgy sincs kihasználva, hát nem édes hogy kitaláltak valamit amivel megint elfogy állólunk a vas? Most aztán jön Intel bácsi és azt mondja hogy "ugye hogy kell az a 20 magos proci"!
1.Asrock FM2A88X+ Killer,A10-5800K,Kingston 2x4Gb 2400Mhz,Int X25-V SSD,SF Pro S.F.-450P14XE. 2.MSI-A75A-G55,A8-3870, Kingston 2x2GB2000, MSI R9-270, Zen 400.
-
atti_2010
nagyúr
bár jobban örülnék az OLED-nek
Én is, de félek annak kell még vagy 10 év mire emberi áron lehet kapni, ha egyáltalán sikerül olyan szintre emelni.[ Szerkesztve ]
1.Asrock FM2A88X+ Killer,A10-5800K,Kingston 2x4Gb 2400Mhz,Int X25-V SSD,SF Pro S.F.-450P14XE. 2.MSI-A75A-G55,A8-3870, Kingston 2x2GB2000, MSI R9-270, Zen 400.
-
orbano
félisten
de az LCD nem pont a fényerőszabályzó pixelrétegről szól? és nem pont ennek a tökéletlensége okozza az alacsony dinamikatartományt? ez olyan mint ha egy alacsony fényerejű objektívet úgy akarnál följavítani, hogy megduplázod a lencsék számát.
vagy tévedek?ez meg: tök jó, mert akinek olcsó monitora van, az vehet drágán videokártyát ráadásul filmnézéshez biztosan jó leterhelni a GPU-t ami már eleve a videó dekódolásával van elfoglalva.
de biztos jó lesz, kíváncsian várom. bár jobban örülnék az OLED-nek.A vér nem válik VAZZE!™
-
moli.hu
őstag
ez mekkora parasztvakitas lesz. a kepek alapjan
-
shteer
titán
-
Male
nagyúr
Mintha valaki csinált volna már ilyen dupla LCD-t.... lusta vagyok kikeresni, de volt ilyen hír.
Szerintem ezt szoftveresen nem lehet korrigálni... max eltolom és széthúzom a kép hisztogramját minden egyes frame esetén, hogy mindig kitöltse a teljes megjeleníthető tartományt... de ettől meg aztán a megjelenített képnek köze nem lesz ahhoz, amit a rendező, grafikus megálmodott.
-
bedohazi
aktív tag
Ez jol esett a fuleknek, de megvalik mi sul ki belole...
-
bsh
addikt
na ezt kalibrálja be valaki...
-
#16939776
törölt tag
Nem akarok ünneprontó lenni, de ha RGB alá kerülne egy "fényerő szabályozó" pixelréteg akkor ezt a monitor meg tudná csinálni egyszerű háttérvilágítás mellett is
nem kellene ezért gpu-t izzasztani
-
MittuDomain_
őstag
Végre egy értelmes fejlesztés!
A nagy tömegek TN cuccai a billiós dinamikus kontrasztjukkal a végén jók is lesznek valamire.
Csak ezzel az a baj, hogy még inkább kitolja az egyszerű panelek élettartamát... Pedig már jó a tendencia, szaporodnak a VA/IPS megjelenítők, de félek, ha ez a dolog beindul, fordul a tendencia.
Si tacuisses, philosophus mansisses.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- LG 27'' UltraGear 27GN750-B FHD IPS 1ms 240Hz G-Sync HDR10 Gaming Monitor
- SAMSUNG (LS34C500GAUXEN) 34 " GAMER WIDE MONITOR ! AKCIÓ!
- AOC CU34G2X 34" 144Hz 21:9, 1ms, ivelt Gaming monitor, monitorváltás miatt eladó!!
- LG 34UM88C-P UW-QHD 21-9 GAMER MONITOR ! AKCIÓ!
- SAMSUNG (LS32A700NWUXEN) 4K GAMER MONITOR ! AKCIÓ
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest