- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- Mini-ITX
- OLED monitor topik
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- ASUS notebook topic
- Házimozi belépő szinten
- Milyen TV-t vegyek?
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Computex 2025: két GPU-t is rejt a Maxsun Arc Pro B60-ja
- Computex 2025: házak és hűtők az Antec standján
Új hozzászólás Aktív témák
-
bambano
titán
1. hogy nincs az országban egy ember sem, aki fel merné vállalni, hogy értelmezi. Aki meg értelmezi, az saját fenekének védelme céljából téves értelmezést ad.
2. persze, benne van a garnitúra is, de a garnitúra zömében jogász, és olyan esetekben is marhaságot dönt, amikor nem tudok se mutyit, se politikai célt feltételezni mögötte. a garnitúra kisebbrészt közgazdász, a másik vörös posztó a szememben -
Waikiki
tag
válasz
#06658560 #12 üzenetére
Ez a dolgok túlzott leegyszerűsítése egyetlen esetre.
Mert az is hackertámadás lesz, ha az évek óta nem frissített rendszert nyomják fel valamely egzotikus ország hackerei, márpedig ebben az esetben azért hadd lehessen már a frissítést elhanyagoló adatkezelő/adatfeldolgozó nyakába varrni a dolgot.
Szívesen fogadok bárkivel, hogy a hatóság teljesen másképp fogja értékelni azt az esetet, amikor az adatkezelő az adatfeldolgozótól megkövetel egy elvárható biztonsági szintet, az pedig ennek meg is felel, mégis mondjuk egy 0-day sebezhetőségen keresztül felnyomják a szervert - erre ugyanis a legnagyobb gondossággal sem készülhetett fel. A cikkben is hivatkozott ügyben - a határozatra a linket lásd fent - azonban marhára nem erről folt, hanem a fentebb említett trehányságról, ahol szerintem joggal kapta azt a büntetést, amit. Egy jogilag normálisan leszabályozott adakezelői-adatfeldolgozói szerződésben pedig ha a bírság az adatfeldolgozó tevékenységére vezethető vissza, akkor azt az adatkezelő izomból át tudja hárítani. A gond ott van, hogy az adatvédelmi-adatbiztonsági kérdések megítéléséhez szükséges (informatikai) szemlélet hiányzik a szerződést író jogászból, így nem kellően körültekintően írja meg a szerződést, aminek az eredménye az lesz, hogy az adatfeldolgozó sara végül az adatkezelőre fröccsen.
-
Waikiki
tag
-
bambano
titán
válasz
dragon1993 #14 üzenetére
természetesen vonatkoznak.
-
dragon1993
őstag
Ha jól tudom, külföldi szerveren végzett adatkezelésre nem vonatkoznak ezek a szabályok, így kb azt érik el, hogy ott lesz hostolva minden.
-
sztanozs
veterán
Vajon ki fizeti ki és mi lesz azzal a pénzzel, amit a hatóság állami tulajdonú cégtől szed be?
-
-
bambano
titán
"messze nem erről van szó": valóban nem erről van szó, hanem arról, hogy van egy csokor törvény, amit jogászok írtak és zömében rosszak, végrehajthatatlanok és/vagy tönkreteszik a vállalkozásokat, ha mégis. kapásból egyet mondok: jelenleg egyetlen egy embert sem tudok az országban (pedig elég nagy körben kerestem), aki az eht 142. paragrafusát felelősséggel hibátlanul hajlandó lenne értelmezni. emellett egy csomó törvény keresztbe tesz más törvényeknek, hagyományos szerepköröket kavar össze, stb. stb. hogy a bánatos francban van egy normális országban olyan, hogy a nav-ot adatbiztonsági szakértői és jogalkalmazói szerepbe hozzák???
a valós helyzet jelenleg az, hogy benne van a költségvetési törvényben, hogy x forintot be kell szedni bírságként, alábontva területenként, így törvény kötelez rá, hogy törvénysértő legyél. a hatóság kilométerekkel lemaradva kullog az élet után, és semmi más eszköze sincs, mert buta, mint a föld, csak a korbács.
most például olyat is hallottam, hogy azon megy az agyalás, hogy a cégek legyenek öntanusítók adatbiztonság területén. wtf???
egyre inkább úgy gondolom, hogy a jogászokat nem lenne szabad törvényalkotói helyre beengedni.
-
Waikiki
tag
Szerintem teljesen jó ez a gyakorlat, ez ugyanis megakadályozza azt, hogy az egymásramutogatások közt elvesszen a felelős. (Nem adatvédelmi jellegű eset, de például a BKV/BKK a köcsög ellenőrök viselkedése kapcsán pont ezt csinálja, miszerint az alvállalkozójára mutogat.)
Azt kell elfogadni egy informatikai portálon, hogy az adatvédelem nem informatikai kategória, hanem jogi; az adatbiztonság az informatikai fogalom. Éppen ezért jogi szempontból úgy néz ki, ahogy a cikk végén is leírták: az adatkezelő felel mindenért, az adatfeldolgozó pedig az adatkezelő utasításai szerint jár el. Ilyen esetben az adatkezelő felelőssége, hogy az adatfeldolgozóval kötött szerződésben bebiztosítsa magát a felelősség kérdésében is azáltal, hogy az adatkezelőtől megköveteli az adatbiztonsági előírások betartatását, esetleg konkrét eljárásokat is meghatároz. Pontosan azért kell mindez, amit ti is írtok: ha az adatfeldolgozó varázsol valamit az adatokon, akkor a felelősség egyértelműen megállapítható legyen.
És itt most lehet elméleti polémiát folytatni arról, hogy egy oprendszer 0-day bug-ja miatt miért is felel az adatkezelő, de ahogy a pár héttel ezelőtti, a hozzáférés-szabályozástól teljesen mentesen a weboldalra kipakolt, betegellátási adatokat tartalmazó Access fájl esete mutatja, messze nem erről van szó, hanem kifejezetten felelőtlen adatbiztonsági megközelítésről.
U.i.: Amúgy a konkrét eset ez lesz, ahol különösen ajánlom az 5.-7. oldalak közti részt áttanulmányozni, ami azért kissé túlmutat a jajszegényártatlan hozzáálláson.
-
dabadab
titán
"például most kellene auditáltatni a közüzemi számlázórendszereket, ahol sikerült úgy alakítani a jogszabályt, hogy egy darab cég jogosult auditálni"
Az gondolom még véletlenül se lehet, hogy az az egy cég valakinek a rokonáé, abban meg végképp biztos vagyok, hogy az auditálást magas szakmai színvonalon végzik.
Én egy másik területen kerültem kapcsolatba az állami szabályzással, ott még a szakkifejezéseket is sikerült újradefiniálni a kiváló állami szerveknek.
-
bambano
titán
-
#06658560
törölt tag
Kérdés: hogy legyen felelős valaki a használt szoftverek lyukaiért, ha a licenszek nem engedik a forráskód megismerését, buherálását? Amikor engedik, mi az az elvárható programozói tudás, amit mindenkinek tudnia kell ahhoz, hogy el lehessen mondani, megtette ami elvárható tőle? Egy kis kft. saját levelezőrendszerrel, nem google vagy egyéb részére kiadva mennyire kell védje magát? Milyen szoftvert használhasson? Ha google rendszert használ- fizetőset- és feltörik a googlet, akkor büntethető legyen?
-
dabadab
titán
Egyébként maga az alapelv teljesen rendben van: ha valaki adatkezelésre adja a fejét, akkor az figyeljen oda már az adatbiztonságra.
A megvalósítással színvonalával kapcsolatban viszont komoly kétségeim vannak. -
Hiftu
senior tag
Továbbá hanyagság megalapozott gyanujával eljárást lehetne kezdeményezni a cikk szerzője és az esetleges lektora ellen is. A sor közepére került szavak elválasztása elég szomorú képet nyújt.
-
bambano
titán
nem is tudom, hogy sírjak vagy nevessek...
sírni lehetne azért, ha úgy büntetnek meg valakit, hogy tehetetlen volt ellene...vonyítva röhögök, mert ebből volt egy vitám, és nem akarták elhinni, amit állítok.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Samsung Galaxy A54 - türelemjáték
- A fociról könnyedén, egy baráti társaságban
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- Mini-ITX
- One mobilszolgáltatások
- Samsung Galaxy S23 Ultra - non plus ultra
- OLED monitor topik
- Telekom otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- eFootball
- Hobby rádiós topik
- További aktív témák...
- Honor 200 Lite 256GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Samsung Galaxy A52s 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- HP EliteBook 850 G8 Fémházas "Kis Gamer" Multimédiás Laptop 15,6" -65% i7-1185G7 16/512 Iris Xe FHD
- Logitech G935 Wireless
- Samsung Galaxy J6 2018 32GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 13400F 32/64GB RAM RTX 4060 Ti 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- LG 27GR95QE - 27" OLED / QHD 2K / 240Hz & 0.03ms / NVIDIA G-Sync / FreeSync Premium / HDMI 2.1
- ProCaster 50UNB800H 50" 127cm FULL HD üzleti kijelző
- Bomba ár! Dell Latitude 7280 - i5-7GEN I 8GB I 256SSD I 12,5" FHD I Cam I W11 I Garancia!
- 119 - Lenovo Legion Pro 5 (16ARX8) - AMD Ryzen 7 7745HX, RTX 4070 (48 hónap garancia!) (ELKELT)
Állásajánlatok
Cég: Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem
Város: Budapest