Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Egon

    nagyúr

    válasz Hieronymus #115 üzenetére

    Ez teljesen jogos.
    Mint vezető, kettős szerepben érzem magam: egyrészt értelemszerűen munkavállalóként a saját érdekemet próbálom érvényesíteni a munkáltatóval szemben, másrészt vezetőként nyilván a cég érdekeit is kell képviselnem a munkavállalókkal (a beosztottjaimmal) szemben. Amennyiben kialakul egy egészséges szemlélet, és mindkét fél (felnőtt módjára) win-win szituációra törekszik, kialakul a worklife balance, megnő a termelékenység, és elégedett mindenki.
    Sajnos ez a ritka, és ezért egyaránt hibáztatható mind a két fél: rengeteg a múltban ragadt, ostoba vezető, és nagyon sok az óvodás hozzáállású munkavállaló, aki kevés munkával szeretne sok pénzt keresni. Ilyen win-win szituációra történő törekvés szükségességét hangsúlyoztam a múltkor a jövedelem topicban: majdhogynem el lettem kergetve, pedig ott zömében magasan kvalifikált, értelmes(nek tűnő) emberek garmadája írogat... :U

  • Egon

    nagyúr

    válasz Hieronymus #88 üzenetére

    Azt a gépet nem lehet másra használni. Egyetlen feladatra alkalmas.

    Elég gagyi présgép lehet az, amit nem lehet konfigurálni: pl. nyomás irányát, vagy legalább az erősségét beállítani... Nehezemre esik elhinni, hogy ennyire célgépet gyártanak: ez pont pazarlásnak tűnik... :P
    Btw a célgép időnként olyan drága, hogy általános(abb) célú eszközzel kiváltható (na jó: némi kompromisszummal), mert az olcsóbb. Lásd DVD lejátszó megjelenése vs. régi Pentium 1-es gép Realmagic Hollywood mpeg2 dekóder kártyával, Blu-ray lejátszó vs Playstation, NAS vs microserver stb.

    Az utolsó táblázat a végzettségi szintek szerinti eloszlás.
    Azért az nagyon jól látszik, a végzettség nélküli segédmunkások száma jelentősen csökkent. áttolódtak az emberek a magasabb végzettség felé.

    Ez egy hosszú és bonyolult folyamat eredménye volt, legalábbis nyugaton. Megerősödtek a szakszervezetek, egyre magasabb bér és több szociális juttatás lett, ergo a munkaerő egyre jobban drágult, így a cégek kényszerből elkezdtek tömegesen automatizálni. Ennek eredménye az lett, hogy a betanított munkaerőre való igény elkezdett csökkenni, a munkások kényszerből elkezdtek kvalifikálódni. A pár százalékos, de azért létező munkanélküliség (hasonlóan az inflációhoz, amelynek is van egy ideális értéke (ami nem nulla) a gazdaság pörgetése szempontjából) nyilván indikátorként hat a folyamatokra.

  • Egon

    nagyúr

    válasz Hieronymus #90 üzenetére

    A pazarlás alatt azt kell érteni jelen esetben - szerintem -, hogy mondjuk (per has) 20-30 éve még csak akkor érte meg aranyat bányászni mindenféle környezetszennyező cianidos módszerrel, ha 1 tonna földben volt 10g arany, ezért az olyan földeket, ahol csak mondjuk 5g arany volt tonnánként, azt békén hagyták. Ha tovább fejlődik az egyébként környezetszennyező módszer, és már megéri a tonnánként 5g aranyért is bányászni, akkor egységnyi aranyért kétszer annyi földet mozgatnak meg/b*sznak össze, és ez bizony - a föld mint erőforrás, élőhely stb. szempontjából nézvést - pazarlás, a korábbi gyakorlathoz képest mindenképp.
    Ha már a gondolkodás nehézségeiről beszélünk, esetleg a több perspektívából történő szemlélést is szóba ejthetnénk... :U

Új hozzászólás Aktív témák