Hirdetés

Rapid trigger a gyakorlatban: legális csalás a játékokban?

Újfajta billentyűzetek hódítják meg az e-sport világát; mi is kipróbáltunk négy, mágneses kapcsolókkal rendelkező modellt.

Keychron Q1 HE tapasztalatok

A Q1 HE-t a Keychron Launcher nevű webes alkalmazáson keresztül lehet személyre szabni, de csak vezeték használatával. Dedikált applikáció nincs, ám mivel a böngészős megoldás teljes platformfüggetlenséget jelent, egy ilyen univerzális billentyűzetnél ezt jó dolognak gondoljuk, bár akkor sem dőlnénk a kardunkba, ha lenne külön szoftver macOS-re és Windowsra. A legelső menüpont a HE mode, játékok szempontjából nyilván ez a legfontosabb; itt tudjuk az érzékenységet és a rapid triggert beállítani.

Hirdetés

A lehetőségek minden igényt kielégítenek, gombonként lehet 0,2-3,8 mm között állítani az érzékelési pontot, a rapid triggert pedig külön be lehet kapcsolni, és itt haladó módban a lenyomási/felengedési érzékenységet külön-külön is meghatározhatjuk, a skála pedig annak függvényében változik, hogy mi az aktív aktuációs távolság (a teljes tartomány 0,1 és 3,8 mm közé esik). Jópofa, hogy van egy demó mód, ahol egy gombot kiválasztva láthatjuk, hogy milyen pontos az érzékelés, épp mennyire nyomjuk le az adott billentyűt. A jó hír, hogy a pontossággal nincs gond, már 0,1 mm nyomást is kiválóan érzékel a klaviatúra.


[+]

Egy menüponttal arrébb egy gombhoz legfeljebb négy funkciót rendelhetünk, más-más érhető el a lenyomás kezdetekor, a beállított lenyomáskor (ez a 0,5 és 3,1 mm közti tartományban lehet), a teljes lenyomáskor (fixen 3,2 mm), a 2,8 mm-es felengedéskor és a 0,1-2,7 mm közötti rész elérésekor – ez utóbbi szintúgy megváltoztatható. Említésre méltó az analóg gamepad képesség, továbbá hogy a görbeprofilokkal lineáris és finom (smooth) érzést is elérhetünk.

A Keymap menüpontnál a kiosztást szabhatjuk testre, és magától értetődően ez az eszköz sem veszi figyelembe, hogy amúgy a Windowsban mit állítottunk be, tehát hiába van magyar kiosztás kiválasztva rendszerszinten, az előnézeti képnél az angol fogad minket, viszont négy réteg van, úgyhogy a legextrább funkciógombokat is beállíthatjuk. A háttérvilágításnál 22 effekt közül választhatunk, a fényerő egy skálán állítható, viszont sajnos nincs igazán látványos Hall-effektus mód, a legközelebb hozzá a reaktív mód áll, ami annyira azért nem mutatós. Összességáben a háttérvilágítás nem a Q1 HE erőssége. Van makró mód és firmware-frissítés is, és mi az 1.0.0-s verzióval teszteltünk, mert az volt a legfrissebb a cikk írásakor.


[+]

Ugyebár ez volt az egyetlen billentyűzet, amit magunknak kellett összelegóznunk, és ebből adódóan a beállítás egy kicsit nehezebb volt, mint a konkurenciánál, szükség volt egy kalibrációra ahhoz, hogy minden rendesen működjön. A kezelőfelület viszont tényleg nagyon letiszult és egyértelmű, gondban csak azok lehetnek, akik semmilyen idegen nyelvet nem beszélnek, mivel magyar nyelvre nem fordították le. Szintén apró hiányosság, hogy a HE profilokhoz nem párosítható külön-külön világítás, pedig egyszerűbbé tenné a dolgokat, ha már a színekből látnánk, hogy hol vagyunk, és így gyakorlatilag mindig kénytelenek leszünk a Keychron Launcherben profilt váltani.


[+]

A játékélmény a szimpla mechanikus billentyűzetekhez képest varázslatos, viszont a mezőnyben nem kiemelkedő; ez egy gépelésre is kiváló billentyűzet, amelynek a gombjait ebből adódóan nem annyira könnyű megnyomni, mint mondjuk az Endgame Gear KB65HE-nél vagy a Wooting HE60+-nál, így bár a szövegírás sokkal jobb itt, a játék közbeni mozgás annyira azért nem érződik késedelemtől mentesnek. Hangsúlyoznánk, hogy továbbra is nüanszokról van szó, és csak cikkünk résztvevőihez viszonyítva mondható, hogy nem kiemelkedő a feldolgozási sebesség, egy átlagos mechanikus modellhez hasonlítva könnyen észrevehető a különbség.

Vezetékes eredmények
Keyboard Inspector, vezetékes eredmények [+]

Vezeték nélküli eredmények
Keyboard Inspector, vezeték nélküli eredmények [+]

A gépelési élmény messze ennél a modellnél a legjobb, amiből nagyjából össze is állt, hogy kik jelentik a célközönséget: azok, akiknek kell egy munkára is kiemelkedő képességű klaviatúra, ami játékra is sokkal jobb, mint a hagyományos megoldások.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Azóta történt

Előzmények