Rapid trigger a gyakorlatban: legális csalás a játékokban?

Újfajta billentyűzetek hódítják meg az e-sport világát; mi is kipróbáltunk négy, mágneses kapcsolókkal rendelkező modellt.

Endgame Gear KB65HE

A KB65HE az egyébiránt kimondottan jól összerakott, reszponzív egereket, illetve minőségi egérpadokat kínáló Endgame Gear első billentyűzete, és a cég múltja mindenképp bizakodásra ad okot. Egy kicsit olcsóbb a Wootingnál, de azért így sem éppen visszafogott az árazása, ami egy felsőkategóriás modellt sejtet. A doboz pont akkora, mint szükséges, a fekete színt és a fehér feliratokat a vállalat sárga színű logói törik meg, míg bizonyos részek csillogó felületűek, az összhatás kimondottan kellemes.


[+]

Belül magát a perifériát találjuk, amely nem csak be van csomagolva, hanem a gombokat egy szintén fellogózott műanyag elem is védi, de a kiegészítőket meglátva senki sem fog elájulni izgalmában: az egyetlen extra kupak a javasoltan az Esc helyére illeszthető sárga, Endgame Gear logós darab, plusz van két szilikongumi kitámasztó, amelyek a helyükre felpattintva 5 helyett 7,5 fokos dőlésszöget kínálnak. A kupakszedő/kapcsolószedő csipesz hiánya ebben az árkategóriában szokatlan, még szerencse, hogy legalább a gyári, 1,8 méteres (harisnyázott) USB Type-C/Type-A kábel rendben van, és ránézésre igen tartósnak tűnik. Vezeték nélküli mód nincs, és a kábelből ajánlott a gyárit használni egy utólag megvásárolt, tekercselt/aviátor helyett, legalábbis ez a gyártó hivatalos ajánlása – hogy miért, azt nem tudjuk, hiszen itt még a vastagabb szigetelésre sem kell ügyelni a 8 kHz hiánya miatt.

Hirdetés

A doboz nem titkolja el, hogy a terméket Németországban tervezték, és ez a szó legjobb értelmében tetten is érhető rajta. A 315 x 108,8 x 37,2 mm-es eszköz tömege 1050 gramm, ami abszolút egészségesnek mondható; ennek megfelelően kiváló az anyaghasználat és korrekt az összeszerelési minőség.


[+]

A kizárólag fekete színben elérhető burkolat CNC-zett alumíniumból készült és rendkívül masszív, a csillapító betét újfent szilikongumi, maguk a finoman textúrázott, Ducky-tól származó billentyűsapkák pedig kettős fröccsöntésű, fényáteresztő PBT-k, amely ugye az ABS-nél tartósabb, fényesedésre/kopásra nem hajlamos megoldás. A stabilizátorok gyárilag kentek ("pre-lubed” ), és ennek eredményeképp már a dobozból kivéve is kellemes a hangjuk, egy átlagos játékos billentyűzethez képest halkabbak, tónusuk egyáltalán nem bántó vagy zavaró.

65 százalékos billentyűzetről van szó, amelyen ISO kiosztás esetén 69 gomb van, és a 60 százalékos modellekkel ellentétben itt kurzornyilaink is vannak, ráadásul nem maradt le a del/page up/page down/end kvartett sem. Gépelés esetén hátrány, hogy hazai kiosztásnál nincs 0 gombunk az elsődleges rétegen, a helyén ugyanis az esc található, és mivel mindkettőt elég gyakran használjuk, a hiányt megérezhetjük, még úgy is, hogy az Fn-nel nyilván lehet 0-t írni. Magyar kupakok sajnos nincsenek az alternatívák mezőnyében, ISO elrendezés esetén angol vagy különféle nyugat-európai országok nyelvei közüt választhatunk, és amint az a képeken látható, a tesztpéldányunk DE ISO volt. Egy szó, mint száz, gyári állapotában az alumínium plate-tel érkező KB65HE nem feltétlenül ajánlott azoknak, akik nem tudnak vakon gépelni, vagy legalábbis keresgélik, hogy melyik ékezetes betű hol található.


[+]

A billentyűsapkák természetesen kompatibilisek a Cherry MX keresztszárakkal, így könnyedén lehet honosítani az apparátust, csak ebben az esetben az ember szíve belesajdulhat, hogy a jó minőségű gyári kupakok a fiókban végzik. Az RGB-s háttérvilágítás persze most sem hiányzik, ám ennek hiányában ránézésre nem is lehetne gamer klaviatúrának mondani az egyébként rendkívül letisztult külsővel rendelkező eszközt. A fények jól mutatnak az alumínium alapon, és javarészt homogén az összkép, azonban itt-ott akad pár kisebb, úgynevezett halott zóna a billentyűk feliratain, elsősorban a jobb szélen lévő kurzorpozicionálókon, de ez nem szembetűnő, és nem is zavaró. Effektekből rengeteg van, mindenki meg tudja találni a kedvére valót.


[+]

A Gateron KS-37B kapcsolók 4 mm-es úton járnak, rugójuk pedig 30 gF kezdeti erőkifejtést igényel, amely 50 gF-es bottom outba torkollik, és az érzékelés a teljes billentyűúton, 0,1 mm-es lépésekben állítható. Az élettartamra a brosúra 150 millió aktuációt ír, ami jobb a hagyományos darabok 50-100 milliós értékénél. Az USB Type-C csatlakozó szemből nézve a hátsó szekció bal oldalán van, és a mintavételezés gyakorisága 1000 Hz, mely érték az átlagos játékosoknak bőven elég, bár egyes konkurensek 8000 Hz-ével nem tud versenyezni (igaz, a különbség játék közben legfeljebb csak a legmagasabb szinteken jöhet ki, már ha egyáltalán kijön).


[+]

Specifikációk
Típus Endgame Gear KB65HE
Formátum 65 százalékos
Gombok száma 69
Készülékház alumínium
Mount top mount
Kapcsolók Gateron KS-37B (állítható aktuációs pontú, mágneses)
Kapcsolók élettartama 150 millió leütés
Rapid trigger 0,1 és 4,0 mm között állítható 0,1 mm-es lépésekben
Plate alumínium
Billentyűsapkák Ducky, kettős fröccsöntésű PBT, fényáteresztő
Érzékelés NKRO
Háttérvilágítás igen, gombonként címezhető RGB, északi tájolású LED-ek
Belső memória van
Kábel leválasztható, harisnyázott USB Type-C/Type-A, 1,8 méter hosszú
Mintavételezés 1000 Hz
Multimédia-vezérlők, egyéb funkciók Fn + [gomb]
Extrák gyárilag megkent stabilizátorok, 1 db extra billentyűsapka, PET porvédő
Méret (sz x mé x ma) 315 x 108,8 x 37,2 milliméter
Tömeg 1050 gramm
Gyártó honlapja www.endgamegear.com
Termék honlapja Endgame Gear KB65HE
Garancia 1 év
Ár kb. 70 000 forint

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

TP-Link Deco: a tökéletes Wi-Fi titka

PR A TP-Link Deco mesh rendszereivel egyszerűen biztosítható a megfelelő sebességű WLAN hálózat egy nagyobb lakásban is.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés