Rapid trigger a gyakorlatban: legális csalás a játékokban?

Újfajta billentyűzetek hódítják meg az e-sport világát; mi is kipróbáltunk négy, mágneses kapcsolókkal rendelkező modellt.

Redragon FIZZ K617

A Redragon FIZZ K617 a mezőny messze legolcsóbb modellje, tekintve, hogy a gyártó weboldaláról szállítással együtt körülbelül 23 000 forintért be lehet szerezni, ami alkalomadtán kuponkódokkal még tovább csökkenthető, illetve itt-ott néha magyar boltokban is felbukkan, 20 000 forint alatti áron. Magyarán gyakorlatilag harmadannyiba kerül, mint bármelyik másik itt szereplő billentyűzet, így elsősorban arra voltunk kíváncsiak, hogy egyáltalán működik-e. A honlap első pillantásra nem túl biztató, mert bár egyértelműen látszik, hogy mágneses kapcsolókat használ, azok pontos típusa nem ismert, és ebből adódóan például az élettartam sincs kommunikálva, arról nem beszélve, hogy a tömegadat is nagyvonalúan 0,6 kilogrammnak van feltüntetve, de a valóságban csupán 538 gramm.


[+]

Ennek ellenére a nyers adatok biztatók, és nem meglepő módon például a 8000 Hz-es mintavételezést egyértelműen feltütentik (persze felmerül a kérdés, hogy vajon ez is úgy van-e kezelve, mint a többi adat). A tisztesség kedvéért meg kell jegyezni, hogy mind a rendelés, mind a szállítás teljesen rendben zajlott, a csomag gyorsan megérkezett, és bár számlát nem kaptunk, az ügyfélszolgálat a levelünkre pár percen belül válaszolt, és hamar pótolták.

Hirdetés

A belépőszintű árazás kizárólag a doboz papírvastagságában érződik, mert egyébként teljesen korrektül és igényesen néz ki. A hátoldalon 16 másik nyelv mellett még magyarul is elolvashatók a főbb tulajdonságok, bár a gyártó nem a legjobb fordítószoftvert használta a feladatra. A billentyűzet mellett egy bő 1,5 méteres, teljesen átlagos minőségű, fehér színű USB Type-C/Type-A kábelt találunk a kupak- és kapcsolószedők társaságában, négy darab tartalék kapcsolót, illetve egy seregnyi Redragon matrica is jár mellé, ami kedves gesztus. A switch-ek pontos típusa szétszedés után sem derült ki, mindössze egy Redragon felirat van mindegyiken, és rózsaszínek a dobozszáraik.


[+]

A készülékház műanyagból készült, és egy átlagos irodai billentyűzethez képest tulajdonképp jó minőségű, de ebben a mezőnyben messze a leggyengébb. Használat közben nincs rossz érzése az embernek, nem akar szétesni, az összeszerelési minőség is korrektnek mondható, de alapvetően semmilyen prémium érzést nem hoz, bár ezért az árért az is csoda, hogy egyáltalán működik. Az USB Type-C kapu furcsa módon a bal oldali peremen kapott helyet, de mivel a gyári kábel feje L alakú, ez csak a balkezeseknek okozhat problémát.

A fehér színű vezeték meglehetősen erősen elüt az amúgy kimondottan pofás, 60 százalékos klaviatúrától, amelynek fekete a burkolata, a gombjai pedig soronként egyre sötétebb szürkék. Tisztán látszik, hogy itt nem csak egy kínai tucattermékről van szó, tettek energiát és munkaórát a tervezésébe, és egy minőségibb kábellel ránézésre akár drágább modellnek is lehetne hinni.


[+]

Az ISO kiosztás sajnos nem érhető el, úgyhogy tesztalanyunk értelemszerűen US ANSI volt, a dedikált í/Í betűről tehát le kell mondani. A dőlésszög a kihajtható lábaknak köszönhetően állítható, és bár a pontos szögek nem ismertek, mindkét pozícióban kényelmesen használható. Ha kihajtjuk az lábakat, a csúszásgátló gumitalpak felülete jelentősen csökken, és mivel itt sem a legjobb minőségű anyagról van szó, sima felületen a billentyűzet hajlamos lehet némi csúszkálásra. A háttérvilágítás homogenitása elmarad a felsőkategóriás modellekétől, vannak sötétebb zónák, viszont az árkategóriában rendben lévőnek gondoljuk azt, amit nyújt.


[+]

Mivel nincs információnk a belsejéről, nem tudni, hogy például előkent switch-ekről van-e szó – az ár alapján ez nem valószínűsíthető, ugyanakkor nem is zárható ki. A hangélmény mindenesetre éles és műanyagos, finoman szólva nem kiemelkedő. A stabilizátorok sem a prémium minőségűek, de azért összességében nem katasztrofális a helyzet. Egyedül a szóköz gombbal kapcsolatban nem tudtunk napirendre térni: furcsa a formája, abszolút kilóg a síkjából. Először azt hittük, hogy fordítva szerelték össze, de fejjel lefelé sem jobb a helyzet, csak máshogy nem jó: meg lehet szokni, de ha az egyedi formát fejlesztésnek szánták, akkor minimum véleményes a végeredmény.


[+]

Specifikációk
Típus Redragon K617 Fizz
Formátum 60 százalékos
Gombok száma 61
Készülékház műanyag
Mount bottom mount
Kapcsolók Redragon állítható aktuációs pontú, mágneses
Kapcsolók élettartama n. a.
Rapid trigger 0,3 és 4,0 mm között állítható 0,1 mm-es lépésekben
Plate műanyag
Billentyűsapkák n. a., fényáteresztők
Érzékelés NKRO
Háttérvilágítás igen, gombonként címezhető RGB, északi tájolású LED-ek
Belső memória van
Kábel leválasztható USB Type-C/Type-A, 1,5 méter hosszú
Mintavételezés 8000 Hz
Multimédia-vezérlők, egyéb funkciók Fn + [gomb]
Extrák 4 db extra switch, kombinált kupak-/kapcsolószedő csipesz
Méret (sz x mé x ma) 293 x 102 x 37 milliméter
Tömeg 538 gramm
Gyártó honlapja www.redragonshop.com
Termék honlapja Redragon FIZZ K617
Garancia 2 év
Ár kb. 23 000 forint

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés