Rapid trigger a gyakorlatban: legális csalás a játékokban?

Újfajta billentyűzetek hódítják meg az e-sport világát; mi is kipróbáltunk négy, mágneses kapcsolókkal rendelkező modellt.

Összegzés

Az Endgame Gear KB65HE egy korrekt billentyűzet, ami egy vélhetően szoftveres hiányosságon vérzik el. Mint hardver, valóban szuper: anyaghasználata és összeszerelési minősége hibátlan, letisztult dizájnja megkapó, a játékélmény viszont felemás. Hiába nagyon jók a komponensek, hiába alacsony a válaszidő és hiába jól konfigurálható szinte minden a szoftverben, zavaró, hogy 0,1 mm-nél nagyobb érték esetén elmászik az érzékenység. És az hagyján, hogy zavaró, magas szinten ez valószínűleg kizárja a konzisztens játék lehetőségét is.

Az Endgame Gear KB65HE háttérvilágítása
Az Endgame Gear KB65HE háttérvilágítása [+]

Mivel a gyártó első billentyűzetéről van szó, a megvásárolható kiegészítők kapcsán is merülhetnek fel problémák, jelenleg ugyanis semmit nem lehet hozzá kapni, bár a hivatalos webshop amúgy sem szállít Magyarországra, tehát csak külső forrásokból rendelhetjük be (vagy megvárjuk, hogy előbb-utóbb a hazai boltok kínálatában is megjelenik). Reméljük, hogy a későbbiekben megoldódik a rapid trigger teljes mértékű személyre szabahatósága, addig viszont e-sportolóknak van ennél jobb alternatíva. Pedig amúgy el tudnánk képzelni, hogy valaki ezt választja, hiszen kétségtelenül kiemelkedő minőségű darab, lehetne valódi konkurenciája a Wootingnak még úgy is, hogy annál kicsit lassabb. Amúgy félreértés ne essék: komoly játékra ezt a típust is jobbnak tartjuk, mint bármelyik "hétköznapi" mechanikus billentyűzetet, de a mágneses kapcsolós konkurensek között vannak jobbak.

Hirdetés

A Redragon FIZZ K617 a mezőny legolcsóbb tagjaként nagyon kellemes meglepetést okozott. A minősége ugyan elmarad az összes itt szereplő ellenfelétől, de bőven a használható szinten belül van, és bár a weboldal kissé fércmunka, no meg az érzékelés sem a legpontosabb, a legfontosabb feladatát – működik benne a rapid trigger – teljesíti.

A Redragon FIZZ K617 háttérvilágítása
A Redragon FIZZ K617 háttérvilágítása [+]

Az sem szól mellette, hogy csak ANSI kiosztással érhető el, ami sokakat eltántoríthat a vásárlástól. Játszani viszont csakugyan jó, mert bár közel sem hozza az etalon Wooting sebességét, de egy hagyományos mechanikus társával összehasonlítva érezhető a különbség, és sokat profitálhatunk a használatából. Az árazását pedig több mint korrektnek gondoljuk, így összességében tetszett nekünk.

A Keychron Q1 HE anyaghasználatában és összeszerelését tekintve is igen magas minőségi színvonalat képvisel, ráadásul alapból úgy tervezték, hogy könnyedén moddolható legyen. A prémium kategória felsőbb régióiról van szó a mainstream vonalon, ráadásul itt kapjuk a legtöbb extrát is, többek között a vezeték nélküli működés lehetőségét.


A Keychron Q1 HE háttérvilágítása [+]

Abszolút ajánlott vétel azoknak, akik nem csak játékra, hanem munkára is használják a billentyűzetet, hiszen a gépelési érzet és akusztika fantasztikus, plusz a rapid triggerrel sincs gond. A sebessége érzésünk szerint elmarad a Wooting és az Endgame Gear által nyújtottól, de a mezei mechanikus megoldásokhoz képest ég és föld a különbség, amit könnyű észlelni és a játékokban előnyre váltani.

Végül, de nem utolsósorban a Wooting 60HE+ kapcsán úgy érezzük, a márka és a modell körüli felhajtás egyáltalán nem túlzó. A tesztelt termékek közül ennél volt a legjobb a játékélmény, a késleltetési idők tényleg érezhetően alacsonyabbak, mint bármelyik másik versenytársnál, egyedül az Endgame Gear KB65HE tudta megközelíteni, de utol még az sem érte. A rapid trigger is itt a legjobb, a személyre szabhatóság parádés, lerí róla, hogy ezt az eszközt játékosok tervezték játékosoknak.

A Wooting HE60+ háttérvilágítása
A Wooting HE60+ háttérvilágítása [+]

A beszerezhetőség ma már szerencsére nem problémás, a 60 százalékos kivitel viszont nem mindenkinek való, de mivel a cég kínálatában már vannak nagyobb modellek is, így a kompaktságot kerülők is megtalálhatják számításukat. A 60HE+ ajánlott vétel a komoly játékosoknak, az általunk tesztelt modellek közott a legmagasabb szinteken nem érdemes másikat választani.

Egy e-sportoló véleménye

Megkérdeztük hazánk egyik legeredményesebb Valorant játékosát, a jelenleg Franciaországban játszó Soós "Szimpli" Bencét a rapid triggerrel kapcsolatban: "2024 januárjában váltottam a Wooting 60HE-re, mivel láttam, hogy a profi játékosok nem csak tier II-ben, hanem a legmagasabb szinten is elkezdték ezt preferálni. Előtte több márkától is használtam mechanikus kapcsolós billentyűzeteket, és így utólag nagyon örülök, hogy váltottam: nagyon sokat segít a counter strafe-ben, hogy tényleg úgy mozogjak a játékban, ahogy szeretnék. Nincs késleltetés, könnyebbek és hatékonyabbak a sarkok mögüli peekek, ráadásaul a szoftver is kiváló, teljesen személyre tudom szabni az eszközt. Szerintem nehezen tudnék ezután hagyományos mechanikus billentyűzettel versenyezni, összességében úgy gondolom, hogy aki magasabb szinten akar játszani, annak elengedhetetlen a rapid trigger használata."

Akik kíváncsiak Bence legszebb lövéseire, YouTube csatornáján böngészhetnek, illetve ebben a videóban is gyönyörködhetnek.

A cikkünk címében feltett kérdésre válaszolva: nem, a rapid trigger nem csalás, hanem egy új lehetőség a kompetitív FPS játékokban egy új technológiának köszönhetően, amivel valószínűleg nem is kérdés, hogy érdemes-e élni a legmagasabb szinteken. Bár természetesen ott lehet lenni az élmezőnyben egy hagyományos mechanikus billentyűzettel is, az analóg switch-ek olyan előnyt jelentenek, amit vétek lenne nem kihasználni.

A nem professzionális, de jó gamerek is tudnak profitálni a technológiából, a hétköznapi játékosok viszont véleményünk szerint nem ettől fognak magasabb rangokba jutni, úgyhogy ezt várva senki ne vásároljon efféle billentyűzetet. Akik viszont komolyabban veszik a lövöldéket, nyugodtan gondolkodjanak el egy ilyen kiegészítő beszerzésén, az általunk tesztelt modellek között szinte mindenki megtalálhatja a pénztárcájának és igényeinek megfelelő modellt. Viszont itt még nincs vége a történetnek: a nagy gyártók közül már a Corsair, a Razer és a SteelSeries is rendelkezik saját rapid trigger billentyűzettel, és valószínűleg a Logitechnek sem kell sok idő, hogy piacra dobjanak valamit – és az Akkót még nem is említettük.

Keychron Q1 HE billentyűzet
Wooting HE60+ billentyűzet
Redragon FIZZ K617 billentyűzet

Bocha

A Keychon Q1 HE és a Wooting 60HE+ billentyűzeteket a gyártók bocsátották rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés