Panasonic tévé remek képminőséggel, vakító extrák nélkül

Leteszteltük a 65 hüvelykes, EX700 sorozatú, középkategóriás 4K tévét.

Panasonic TX-65EX700E

A Panasonic az idei CES-en ismét nyilvánvalóvá tette, hogy a jövőben egyre komolyabb szerepet szán az OLED televízióknak, hiszen a konszern idén is több új szériát mutatott be. Ez persze nem jelenti azt, hogy az LCD-t teljesen elengedték volna vagy elengednék a közeljövőben.

Panasonic EX700
Panasonic EX700 [+]

A középkategóriában például még biztos, hogy évekig az LCD technológia dominál majd, kivéve, ha az OLED panelek ára lezuhan a közeljövőben, de erre jelenleg nincs túl sok esély. E csoport egyik markáns képviselője a Panasonic EX700 szériája, amely 40, 50, 58 és 65 hüvelyk képátlójú kivitelben érhető el. E család legnagyobb tagját kaptuk meg rövid időre, hogy saját szemünkkel győződjünk meg arról, hogy milyen a képminőség, mennyire dörren meg az integrált hangrendszer, hogy működik a Firefox OS alapú smart platform, és milyen az előre telepített médialejátszó szoftver. Színpadon tehát a TX-65EX700E!

Trükkös dizájn

A Panasonic az utóbbi években jó pár szokatlan, dizájnnal kapcsolatos megoldást vetett be tévéfronton, ez a készülék is ezt a vonalat erősíti. Első pillantásra ugyan nincs rajta semmi extrém, hiszen a másfél centis, fémes fényezésű káva és a hagyományos nyakat mellőző, két különálló talpból álló kialakítás nem mondható ma már egyedinek.

Viszont a tévé hátulján nem két, hanem négy mélyedést helyeztek el a talpak rögzítéséhez, ezért  a felhasználó kiválaszthatja, hogy mit szeretne jobban, tehát hogy a talpak inkább a képernyő középső része vagy inkább a szélek alatt helyezkedjenek el. Az első változat esetén a két fél talp 50 centiméterre, míg a másodiknál 130 centiméterre van egymástól, ráadásul ezeknek az iránya is megfordítható, így a "kanyar" nézhet a készülék elő- vagy hátlapja felé is, ami egyben azt is jelenti, hogy a másik oldalon egyenesben végződik. Ez a megoldás értelemszerűen több előnyt is kínál. Egyrészt rugalmasabban elhelyezhető tévé, hiszen akkor sincs gond, ha csak egy viszonylag szűk állvány vagy asztalka áll csak rendelkezésre, másrészt természetesen az sem rossz, hogy így a négy variáció közül mindenki olyan kinézetet választhat (legalábbis, ami a talpat illet), ami közelebb áll az ízléséhez.

Panasonic EX700
Panasonic EX700 [+]

A talpak átszerelése egyébként nem egy leányálom, hiszen először le kell róluk emelni a képernyőt, majd az új helyre ügyeskedni valahogy őket, majd végül visszaereszteni a kijelzőt rájuk. Ehhez mindenképpen több ember kell, de ha valaki egyedül van, akkor sincs veszve minden, hiszen finoman lefektetve a készüléket megoldható a probléma. A hátlapon egy eltávolítható fedlap mögött találhatók a csatlakozók: három HDMI 2.0 (az egyik ARC támogatású), két USB 2.0, továbbá egy-egy USB 3.0, komponens, kompozit, Ethernet, digitális optikai és analóg audiocsatlakozó, valamint egy CI+ kártyafoglalat, ami a fizetős műsorok dekódolásához szükséges.

Főbb paraméterek
Panasonic TX-65EX700E
Panel MVA LCD
Háttérvilágítás Edge-LED
Képernyőméret 65 hüvelyk (165 cm)
Maximális felbontás Ultra High Definition (3840x2160)
Maximális fényerő 350 cd/m²
24p lejátszás támogatott
Képbeállítások Dinamikus, Mozi, Normál, True Cinema, Egyéni
Hangbeállítások Alapbeállítás, Felhasználó, Környezet, Zene
Hangszórók 2 x 10 watt
Beépített digitális tunerek DVB-T/T2/DVB-C
Interfész 3 db HDMI 2.0, 2 db USB 2.0, 1-1 db USB 3.0, komponens, kompozit, digitális audió, analóg audió, Ethernet, CI+ slot
Extrák digitális zajcsökkentés, integrált böngésző, letölthető alkalmazások, kislexikon, EPG, médialejátszó, okostévérendszer, beépített Wi-Fi, UHD felbontás, felbontás felskálázása, eSúgó, HDR támogatás
Teljesítményfelvétel 118 watt, készenléti üzemmódban: 0,2 watt
Méret 1457 x 841 x 52 mm (talppal 1457 x 896 x 448 mm)
Tömeg 39 kg (talppal 40 kg)
Gyártó honlapja www.panasonic.hu
Termék honlapja Panasonic TX-65EX700E
Fogyasztói ár kb. 450 000 forint

Képminőség

A múltkor nálunk járt, magasabb kategóriás Panasonic tévénél bizony volt gond a felhősödéssel, így már előre fáztunk attól, hogy itt mi vár majd ránk. Nos, az EX700, bár papíron kevésbé jó képességű, e téren mégis jobban teljesített. A tesztképünkön ugyan az látszik, hogy a háttérvilágítás eloszlása itt sem teljesen homogén, azonban a foltok-felhők ezúttal a hétköznapi használat során nem igazán tűntek fel, nem voltak zavaróak. A betekintési szög a specifikációk szerint horizontálisan és vertikálisan is 178 fok, azonban a gyakorlatban ennél már korábban, olyan 160 fok környékén kezdenek fakulni, torzulni az árnyalatok. De mivel ennyire kiszorított pozícióból már amúgy sem kifejezetten kényelmes a tévézés, úgyhogy ez azért még talán belefér.

Panasonic TX-65EX700E Panasonic TX-65EX700E
Panasonic TX-65EX700E [+]

Az alkalmazott LCD képalkotási technológiából fakadóan a 0 cd/m² fényerejű, azaz tökéletes fekete, és ezáltal a végtelen kontrasztarány megteremtése nem lehetséges. Ideális képbeállítások mellett 0,0356 cd/m² feketeszintet, 3384:1 valós kontrasztarányt mértünk, sőt a ~4500:1 valós kontrasztarány elérésre sem lehetetlen. Tehát a kép kellően kontrasztos, így aztán semmi, de semmi értelmét nem láttuk annak, hogy bekapcsoljuk a Kontrasztvezérlést és az Adaptív háttérvilágítás-vezérlést, amelyek aktív állapotukban azt eredményezhetik, hogy a finom, sötét képrészletek egyszerűen eltűnnek.


[+]

A színek normális beállítások mellett szépek, visszafogottak, természetesek, ami nem is meglepő, hiszen ebben a Panasonic mindig is nagyon jó volt. Szerencsére nyoma sincs az egyes kínai, koreai gyártóknál még mindig tapasztalható műanyag hatású, mesterséges harsányságnak, éppen emiatt nincs szükség az Élénk színek nevű képjavító funkció babrálására sem. Zajosodás rossz minőségű, SD forrás (tévéadás) esetén bizony elő-elő fordul, de ezen valamelyest lehet segíteni a Zajcsökkentés bekapcsolásával.


[+]

A mozgásmegjelenítéssel nincs komoly gond, de azért az tény, hogy egyszer-kétszer belefutottunk enyhe akadásba. Mindenesetre, ha minden kötél szakad, még mindig ott vannak az aktiválható interpolációs technológiák, azaz az Intelligent Frame Creation és a Tiszta Mozgás, amelyek virtuális, illetve fekete képkockákat illesztenek be a valódiak közé. Játékosoknak fontos lehet, hogy Játék módban, amikor a képmódosító funkciók ki vannak kapcsolva, 20,8 ms input lagot mértünk, ami egész jó értéknek számít.

4K és HDR

A készülék biztosítja a 4K tartalmak megjelenítését, de ha kisebb részletességű a forrás, akkor azon segíthet a Felbontás-felskálázás, legalábbis ezt állítja a Panasonic. A valóság azonban más. Hiába az okos algoritmus, amely elméletben képes arra, hogy feljavítsa a felbontást, ezt a gyakorlatban nem tapasztaltuk, magyarán teljesen ugyanolyan volt az SD, HD és Full HD kép, mikor ki- és bekapcsoltuk ezt a funkciót. Boldogul a nagy dinamikatartományú, azaz HDR videókkal is, mivel azonban a maximális fényerő csupán 350 cd/m², így nem annyira látványos, hatásos ez a funkció, mint egy olyan csúcsmodellnél, amelynek fényereje eléri az 1000-1500 cd/m²-t. Az egyébként ezúttal is bebizonyosodott, hogy a gyártók állításával ellentétben a HDR nem csodafegyver: vannak olyan tartalmak, amelyeknek jót tesz a nagy dinamikatartomány, másoknál viszont egy kicsit természetellenes hatást kelt.

Ideális képbeállítások – pontos színek

Más Panasonic modellekhez hasonlóan ez a tévé is négy előzetesen programozott képprofillal rendelkezik. Ezek közül az otthoni felhasználóknál rögtön kiesik a Dinamikus túlzottan fényes képe és hideg színvilága miatt, azonban az is tény, hogy üzleti környezetben, tehát egy világos szállodában, étteremben vagy boltban ez lehet a jó megoldás. A kínálatban ezen kívül megtalálható a filmekre optimalizált, meleg színvilágú, visszafogott True Cinema és Mozi, és az ezeknél valamivel harsányabb, élénkebb tónusokat megjelenítő Normál.

Panasonic EX700 Panasonic EX700
Panasonic EX700 [+]

Egy i1 Display Pro típusú kalibrátorral, illetve a DisplayCAL névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az előzetes beállításokat. Sorrendben ezek a következők: Dinamikus, Normál, Mozi, True Cinema. A kapott értékek közül a legnagyobb fényerőt, a feketeszintet, a valós kontrasztarányt, a színhőmérsékletet, illetve a delta E értékeket tüntettük fel a táblázatban. Utóbbi egy olyan numerikus érték, ami két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül; minél kisebb a delta E értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához (sRGB), vagyis annál jobb.

Profil/beállítás Dinamikus Mozi Normál True Cinema
Fényerősség (fehérpont) 315,3 cd/m² 150,5 cd/m² 174,9 cd/m² 123,2 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0,0704 cd/m² 0,0453 cd/m² 0,0433 cd/m² 0,0341 cd/m²
Kontrasztarány 4476,4:1 3324,9:1 4036,5:1 3611,9:1
Legnagyobb delta E 11,19 9,85 13,82 10,46
Átlagos delta E 5,2 6,14 5,59 5,43
Színhőmérséklet 11 500 K 7000 K 7600 K 6200 K

Ezután a célértékeket (120 cd/m² fényerősség, 6500 K színhőmérséklet, 2,2 gamma) próbáltuk elérni, ami szinte tökéletesen sikerült is. A fényerő 120,3 cd/m², a színhőmérséklet 6000 K, a feketeszint 0,0356 cd/m², a kontrasztarány pedig így 3384:1 lett. A képen a színtérlefedettség látható: a szürke szaggatott vonal jelzi a referencia színteret, míg a színes alakzatok a mért színteret ábrázolják. Eszerint a kijelző 122,9 százalékban fedi az sRGB színteret, de ezen belül a számottevő pontosság 97,6%, ami a tévék esetében igen jó eredménynek számít. Az átlagos delta E 0,44, a legnagyobb pedig 1,15 lett: ezek szintén kiemelkedő értékek, úgyhogy mindenképp érdemes rászánni egy kis időt a paraméterek módosítására, a helyes beállítások meglelésére.


[+]

Ideális beállítások
Panasonic TX-65EX700E
Háttérvilágítás 54
Kontraszt 91
Fényerő 0
Színtelítettség 50
Színárnyalat 0
Képélesség 50
Színhőmérséklet Meleg 2
Élénk színek Ki
Adaptív háttérvilágítás-vezérlő Ki
Környezetérzékelő Ki
Zajcsökkentés Ki/Automatikus
MPEG-javítás Ki
Felbontásjavítás Ki
Intelligent Frame Creation Ki/akadozás esetén akár maximumra is állítható
Tiszta Mozgás Ki/akadozás esetén bekapcsolható
Kontrasztvezérlés Ki
Gamma 2,2
Fehéregyensúly vörös szint +3
Fehéregyensúly zöld szint -3
Fehéregyensúly kék szint +4

Firefox okostévé, netes tartalmak

Kezelés, menü

Mint a márka minden más televíziója, a tesztalany is a Firefox OS alapjaira épülő My Home Screen 2.0 nevű smart platformra épül. A magyar nyelven is kommunikáló rendszer továbbra is az egyik legjobb a piacon, bár a grafikus kezelőfelület ma már talán egy kicsit idejétmúltnak tűnik, viszont cserébe gyors, sallangmentes és könnyen kezelhető. Emellett rendkívül stabil, fagyásokat, újraindulásokat, idegesítő belassulásokat egyáltalán nem tapasztaltunk, ezt pedig még sok felsőkategóriásnak nevezett tévé sem mondhatja el magáról.

Panasonic EX700 Panasonic EX700
Panasonic EX700 [+]

A felhasználónak lehetősége nyílik arra, hogy bizonyos keretek között személyre szabja a My Home Screen 2.0-t. Az egyetlen gombbal elérhető, úgynevezett főképernyőre bármilyen funkciót, szolgáltatást, alkalmazást, csatlakozót kitehet, így azok bármikor gyorsan és egyszerűen elérhetőek. Ezt erősíti a 2017-ben bevezetett MyApp funkció is, aminek segítségével a távirányító egy dedikált gombjához rendelhetünk hozzá egy konkrét alkalmazást, így a gomb megnyomását követően az rögtön el is indul.

Vezérlőeszközök

Ma már nem ritkaság, ha egy tévé mellé két távirányítót csomagolnak, de a Panasonic az EX700 esetében maradt a hagyományos, egydarabos megoldásnál. E kiegészítő magán viseli a tipikus "panasonicos" dizájnelemeket, visszaköszönnek rajta az évek óta alkalmazott formatervezési megoldások és tipográfiai elemek. Első pillantásra úgy fest, mintha a fémből lenne a távvezérlő, de ez csak optikai trükk, egyszerűen ilyen hatású műanyagot alkalmaztak.

Ennél egy cseppet lényegesebb, hogy a periféria kényelmes fogású és a funkciógombok száma is megfelelő, viszont a háttérvilágítást ezúttal is hiányzik, ami továbbra is kicsit érthetetlen spórolásnak tűnik. Ez tényleg nem lenne tétel, és mégis olyan hasznos lenne néha. A tévé képes együttműködni az USB-n keresztül csatlakoztatott egérrel, billentyűzettel, ami igen jól jön a különféle netes alkalmazások futtatása során. A távirányító kiváltható egy ingyenes mobilos alkalmazással, azonban ennek használata nem annyira komfortos, mintha a "rendes" távvezérlőt használnánk.

Netes tartalmak

Az okostévérendszer szerves részét képezik az előre telepített, illetve letölthető alkalmazások. Ezekből kb. 150 darab várja a felhasználót, amelyek között megtalálhatóak a legnépszerűbb applikációk, mint a YouTube, a Netflix, a Twitter, az Amazon Video, a Picasa, a Daily Motion, hogy csak a legfontosabbakat, legnépszerűbbeket említsük. Emellett akadnak szórakozással, sporttal, életmóddal, egészséges életmóddal kapcsolatos appok is, és persze van néhány játék is. Utóbbiak kivétel nélkül borzasztóan primitívek, a grafikájuk is ódivatú, így hosszú távon nem nyújtanak szórakozást.


[+]

Néhány tévégyártó megállapodott már nagy, felhőalapú játékszolgáltatást biztosító vállalatokkal arról, hogy készülékeiken keresztül közvetlenül elérhetőek legyenek ezek a távoli szervereken futó, jó grafikájú, konzolos játékélményt biztosító szoftverek, ám a Panasonic nem tartozik közéjük. Úgyhogy erről itt le kell mondani, legalábbis egyelőre, mert az azért benne van a pakliban, hogy egy szoftverfrissítést követően felbukkan ez a funkció. A webes szörfözés lehetősége viszont adott, és a beépített böngésző kellően gyors, így az élmény olyan, mintha számítógépen vagy telefonon netezgetnénk.

Hangzás, DTV, médialejátszó, extrák

A beépített hangrendszer

Egyre több az olyan tv, amelyik hangprojektorral egybeépítve érkezik, például a Panasonicnak is vannak ilyen modelljei, de az EX700 nem tartozik közéjük. Itt a hagyományos megoldás mellett tették le a voksukat a mérnökök, azaz a hangrendszer két darab rejtett hangszóróra épül, tehát a beépített mélysugárzó is hiányzik, ennek megfelelően a hangzás is meglehetősen vékonyka, élettelen. A finom részleteket hajlamos elmosni, elkenni, a mélyek tompán puffognak, és a dinamika hiányzik. Hanghibákat nem tapasztaltunk, ez tény, de ettől még igaz, hogy akinek fontos a minőségi megszólalás, az ezúttal sem ússza meg egy több komponensből álló szett vagy hangprojektor beüzemelését.

Panasonic EX700 Panasonic EX700
Panasonic EX700 [+]

Természetesen ezúttal sem hiányoznak az előzetesen programozott hangmódok, ám ezek között szokés szerint nem fedezhető fel nagy különbség. Amennyiben valakinek szüksége lenne rá, úgy a maga ízléséhez igazíthatja a mély, magas és középtartományú hangok arányát. Nem maradt ki a virtuális térhatású hangzás opció sem, de hiába aktiváltuk, nem kaptunk surround megszólalást, alkalmazásának csupán annyi hatása van, mintha bekapcsoltak volna egy enyhe visszhang effektet, dehát ezt is megszokhattuk már. Viszont a beszédhang-kiemelésnek lehet értelme, ha valamiért nem halljuk rendesen a dialógusokat egy film vagy magazinműsor esetén.

Digitális tévézés

A beépített tunerek révén biztosított a kábeles és a földfelszíni sugárzású digitális tévéadások vétele anélkül, hogy bármilyen egyéb külső eszközt használnánk. Ezúttal is egy noname, kis teljesítményű beltéri antennával próbáltuk ki először, és ezzel is tökéletesen működött a dolog, azaz a kép- és a hangminőség is rendben volt, anomáliákat nem tapasztaltunk. A már jól bevált szolgáltatások most sem hiányoznak: lekérhető az aktuálisan futó műsor tartalma, bekapcsolható a felirat (ha van), és váltogathatunk a hangsávok között (ha vannak).


[+]

A csatornalista átrendezhető, és létrehozható egy külön csoport a kedvenceknek, amelyek így gyorsan elérhetőek. A szokásoknak megfelelően fellapozható a digitális tévéújság, azaz az EPG, amelyben egyszerre hét csatorna kétórányi műsorának jut hely a képernyőn. Ezenkívül lehetőség nyílik arra, hogy az egyes műsorokat típusuk szerint listázzuk, tehát megkérhetjük a készüléket, hogy például csak a filmeket, a gyermekeknek szóló, sport- vagy gazdasági műsorokat jelenítse meg.

Médialejátszó

Az egy dolog, hogy a médialejátszó mai szemmel már kifejezetten elavultnak, csúnyának tűnik, de nem is használható túlságosan kényelmesen. Kezelőfelülete kicsit átláthatatlan, és lejátszási lista összeállítására sincs mód, azonban az is igaz, hogy a könyvtárak és állományok ábécésorrendbe, valamint keletkezésük dátuma szerint is rendezhetőek.


[+]

A formátumtámogatással is vannak problémák, hiszen a képeknél csak és kizárólag a JPG kezelését támogatja. A fotók keletkezésével kapcsolatos EXIF adatok feldolgozására és megjelenítésére sem képes, és nagyításra sincs mód, de a diavetítés funkció nem hiányzik, aláfestő zene is elindítható.  Zeneszámok, audiótartalmak esetén az MP3, WMA és a veszteségmentesen tömörített, ezért papíron jó minőséget szavatoló FLAC fájlok jöhetnek szóba, a kiegészítő adatokat tartalmazó ID3 tagek feldolgozására képes a szoftver, viszont a dalszövegek megjelenítésére nem.


[+]

Videós tesztcsomagunk végigpörgetése során azt tapasztaltuk, hogy a szoftver a Divx, a Killa_sample, a 10 bites Suzumiya és Sword Art, valamint a 4K kazu állománnyal nem boldogult. A többivel viszont nem volt gond, hang- és képhibákat sem tapasztaltunk, ezeket szépen, akadozásmentesen játszotta le. Kipróbáltuk jó pár HDR10 formátumú videóval is, és azok sem okoztak problémát neki. A program a külső feliratok kezelését biztosítja, a karakterek színe, mérete és pozíciója is módosítható, így a szöveg mindig jól látható. A térhatású hangszabványokkal viszont hadilábon áll, hiszen a TrueHD, a DTS HD Master Audio 7.1, DTS HD HR 7.1, DTS HD 5.1 és Dolby Atmos fájlok lejátszását nem támogatta.

Kislexikon

A tévé rendelkezik egy beépített, igen részletes használati utasítással, amely az eSúgó névre hallgat, és a távirányítón található kérdőjel szimbólumos gomb megnyomásával nyitható meg a legegyszerűbben. Itt kereshetünk konkrét kulcsszavakra, illetve téma szerinti bontásban is megtaláljuk az egyes bejegyzéseket. Például ha valaki a hálózat beállításával kapcsolatos lehetőségekre kíváncsi, vagy hogy egyáltalán hogyan is működik ez a dolog, annak csak a "Hálózat" csoportra kell rámennie, és itt megtalál minden szükséges információt. Az eSúgó kifejezetten hasznos szolgáltatás, és jól is működik.

Tükrözés

A tévé a Miracast-kompatibilitásnak köszönhetően lehetővé teszi az eljárást támogató eszközök képernyőjének tükrözését. Azt viszont meg kell jegyezni, hogy a használata során némi késleltetés érzékelhető, ami a játékok egy részénél már komoly gondot okozhat, de mondjuk filmnézésnél, videózásnál egyáltalán nem jelent problémát.

Értékelés

A Panasonic EX700 nem rendelkezik saját hangprojektorral, nem jár mellé második, dizájnos távirányító, nem támogatja sem a hangalapú, sem a mozgásalapú irányítást és nincs benne mesterséges intelligencia sem. Azaz hiányoznak belőle azok a csilli-villi extrák, amelyek ma már sok rivális televízióban megtalálhatóak, ám ettől függetlenül ez mégis egy jó tévé. A My Home Screen 2.0 smart platform továbbra is nagyon rendben van, hiszen a rendszer gyors, egyszerűen kezelhető és stabil. A mellé járó távirányító korrekt darab, ráadásul mobilos alkalmazással is kiváltható, és az USB-n csatlakoztatott egérrel, illetve billentyűzettel is képes együttműködni a tévé. Az elérhető netes tartalmakkal nincs gond, a kínálat ugyan nem világrengető, de a fontos, népszerű appok megtalálhatóak.

Panasonic EX700
Panasonic EX700 [+]

A beépített hangrendszer nem valami nagy durranás, de az is igaz, hogy hanghibákat nem produkált. A médialejátszón viszont már lassan muszáj lesz végrehajtani egy nagygenerált, merz a kezelőfelület sem az igazi, és a formátumtámogatással is vannak problémák. Maga a tévé szép, a vékony fémes kávák modern külsőt kölcsönöznek neki, és az is jó ötlet, hogy a talpak egymástól való távolságán lehet változtatni. Ám ennél sokkal fontosabb, hogy a kép minősége pazar, amit a mért adatok is alátámasztanak – a nagy valós kontrasztarány, az alacsony input lag, illetve a kimagasló színpontosság kiegészítve a jó mozgásmegjelenítéssel az első vonalba emeli ezt a készüléket. A nálunk járt 65 hüvelykes változat jelenleg körülbelül 450 000 forintba kerül, ami ebben a méretben az arany középutat képviseli.


Panasonic TX-65EX700E LED LCD tévé

elefant

A Panasonic TX-65EX700E tévét a Panasonic magyarországi képviselete juttatta el hozzánk.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés