Hirdetés
Bevezető
A felhasználókban gyakran felmerülő kérdés, hogy a legújabb játékokhoz vajon mit érdemes lecserélni az akadozásmentes futtatáshoz egy már meglévő konfigurációban – a memóriát, a processzort vagy a videokártyát? A válasz első pillantásra talán egyértelműnek tűnhet: a videokártyát, a valóság azonban mást mutat, gondoljunk csak a processzortesztekben található játéktesztekre, ezért utánajártunk, és kiderítettük az igazságot. Napjainkra elterjedt nézet lett, hogy a játékokhoz AMD processzorra érdemes számítógépünket építeni, hiszen a processzorokat összevető cikkekben szinte mindig az Athlon 64-ek győzedelmeskednek a játéktesztekben, ám mi a helyzet, ha nem 640x480 pixeles felbontásban tesztelünk?
A rendszer teljesítményét a játékok szempontjából három főbb alkotóelem határozza meg: a processzor, a videokártya és a memória. Az alaplapoktól nem függ túl sok minden, ugyanez igaz a merevlemezre is. Mi a helyzet a memóriával? A válasz egyszerű: minél több, annál jobb. 2005-ben és 2006-ban több olyan játék is megjelent, melyek már szinte megköveletik a 2 GB rendszermemóriát a tökéletes, akadozásmentes futáshoz (BF2, FEAR, Oblivion), hiszen eleve a Windows XP-nek elkél az 512 MB-nyi mennyiség, és a fennmaradó 1,5 GB így már nem is tűnik olyan soknak. Na persze igaz, hogy 1 GB memóriával is tökéletes játékélményt nyújt a legtöbb játék, szóval innentől kezdve csak pénztárca kérdése, hogy ki mennyit vesz.
Lényegesebb kérdés az, hogy a videokártya vagy a processzor jelent-e szűk keresztmetszetet az adott rendszerben. Ha biztosak vagyunk a processzor gyengeségében, akkor felmerülő kérdés lehet, hogy a jelenlegi alaplap képes-e olyan processzor befogadására, amellyel az adott videokártyát ki tudjuk maradéktalanul hajtani. Ha nem, akkor teendőnk egyértelmű, az alaplapot le kell cserélni, tesztjeink állnak olvasóink rendelkezésére.
Amennyiben alaplapcserével nem kell foglalkoznunk (vagy már túl vagyunk rajta), meg kell vizsgálni, hogy videokártyánkhoz melyik processzor illik a legjobban, vagyis melyikkel lehet a legjobban kihajtani, miközben nem fizetünk felesleges pénzt a plusz MHz-ekért. Tesztünkben öt processzort vizsgáltunk meg, pontosabban öt lehetőséget, ugyanis nem csak szabványos, a boltban kapható processzorok kaptak szerepet tesztünkben, és ezeket párosítottuk össze négy videokártyával.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!