HP Omen termékpaletta
Bár papíron csak kis részét teszik ki a teljes számítógépet használó közösségnek, sokszor bebizonyosították a számítógépes játékosok, hogy komoly piaci tényezőnek számítanak. Nekik lehet eladni azokat a processzorokat és grafikus kártyákat akár éves szinten, aminek az árát az átlagfelhasználók évek alatt sem költenék PC-re, a méregdrága, de mégis sikeres gamer kiegészítőkről pedig nem is kell beszélni. És ott van még az e-sport, ami népszerűségben már most számos hagyományos sportágat maga mögé utasít, népszerűsége pedig felfelé ível.
Nem csoda hát, hogy a számítógépekkel foglalkozó cégek nagy erővel nyomulnak a gamer világban. Így tesz a HP is, mely Omen termékcsaládját szánja ennek a szegmensnek. Jellegzetes logó és vörös színű betétek dobják fel, egyúttal azonosítják ezeket a jellemzően acélszürke masinákat. A nálunk járt Omen 870 asztali PC és az Omen 15, illetve Omen 17 notebook egyaránt hagyományos külsejű termék, de van mellettük egy élére állított kockát mintázó asztali gép is, az Omen X. Még nála is furcsább az Omen X VR, ami egy hátizsákként viselhető PC, kimondottan VR-headsetekhez kifejlesztve.
Korábban is voltak már Omen gamer kiegészítők, most viszont egy meghatározó lépésre szánták el magukat a HP-nál. Összeálltak a gamer világ egyik nagy nevével, így az új billentyűzetet, egeret, egéralátétet és headsetet a SteelSeries készítette. Biztosra mentek, ezért már létező termékeikre tették rá az Omen logót, a SteelSeries Rival 300 egér, egy nagy és vaskos QcK egéralátét, az Apex 350 billentyűzet és a Siberia 200 headset HP-sített változatát dobták piacra. A teljes készlet landolt szerkesztőségünkben, tapasztalatainkat velük külön cikkben jelentetjük majd meg.
És ezzel még nincs vége az Omen-áradatnak: van két nem akármilyen kijelző is a HP tarsolyában. Az Omen 32 értelemszerűen 32 hüvelykes, jó választás, hogy nem mentek bele a 4K-s felbontásba, hanem WQHD-nél, vagyis 2560x1440 pixelnél maradtak. Alap képfrissítési frekvenciája 75 Hz, de támogatja az AMD Radeonjai által használt FreeSync-et is. Az íves Omen X monitorról egyelőre csak azt tudni, hogy G-Sync támogatású, és valamikor 2017 elején érkezik majd.
Asztali modell
Nincs külön, hangzatos fantázianeve, csak háromjegyű száma az egyes HP Omen számítógépeknek, talán azért, mert külsőre is lényegében azonosak. Minitorony kaliberű, 401 mm magas, 420 mm mély és mindössze 165 mm széles ház jelenti az alapot, aminek szálcsiszolt alumíniumból készült előlapját függőleges fekete sáv szeli ketté. Ebbe rejtették a notebookos, vékony optikai meghajtót, két oldalán pedig változó színű LED világítás fut végig. Nem őrültek bele a HP-nél a gamer dizájnba. Az előlap alsó részén lévő logó és a diszkrét Omen felirat nem világít, nincsenek markáns és egyben fölösleges élek, csak az elöl szellőzőnyílásokat rejtő, rácszerű oldalsó motívumot vitték tovább felül, egy műanyag panelen.
A csatlakozópanelt talán túlzottan is ügyesen rejtették el a tető első részén, a bekapcsológomb mögött. Egy bemélyedésben lapul a két-két USB 2.0 és USB 3.0 kapu, az integrált SD kártyaolvasó, valamint az összevont hang ki- és bemenet. Lényegében hátrafelé, és nem a gép előtt ülő felhasználó felé néznek, így szemből a gépház felé nyúlva szinte esélytelen vakon a megfelelő helyre találni. A viszonylag kis ház földre helyezve nem éppen nyerő, mélyre kell hajolni hozzá az asztal alatt, és ebből a szögből sem áll kézre a csatlakozópanel, itt még dolgozhattak volna egy kicsit a HP tervezői.
Picit megemelték a ház elejét, így teljes váza enyhén hátrafelé dől, ami ad neki némi egyediséget. Szokatlan belső elrendezést sejtet az oldalsó szellőzőnyílás, ami a várttal ellentétes oldalon van, hátul pedig az alaplapi csatlakozópanel és a hátsó ventilátor a viszonyából látni, hogy BTX formátumról van szó, rövid, csak négy bővítőhelyes alaplappal. Éppen befért felülre keresztben az ATX-es táp, aminek nincs külön kapcsolója, csak egy üzemet jelző LED-je.
Asztali belső
Nem sokban különbözik a normál asztali PC-ktől a HP Omen, tehát hozzájuk hasonlóan sokféle hardverrel szerelhető fel. A kínálatban Skylake-alapú, LGA1151 foglalatos Core i5 és i7 processzorok szerepelnek, köztük K utótagos, tuningolható változatokkal is. A memóriát négy DDR4 foglalat várja, bővítőkártya egy rövid és egy hosszú PCI Express aljzatba tehető, ezen felül van egy M.2 foglalat is, amiben az ac-s Wi-Fi modul lakik. Nyilván a grafikus kártya a legfontosabb, ez a szerény GeForce GTX 750 Ti-től egészen a brutális GTX 1080-ig terjedhet. A GeForce-ok mellett két izmos Radeon is van a kínálatban, az R9 390X és az RX 480. Az adattárkínálat SSD-kből és HDD-kből áll, az optikai meghajtó DVD-író és Blu-ray olvasó lehet.
Termék megnevezése | HP Omen 870 |
---|---|
Processzor | Intel Core i5-6400 – 2,70/3,30 GHz Intel Core i5-6600K – 3,50/3,90 GHz Intel Core i7-6700 – 3,40/4,00 GHz Intel Core i7-6700K – 4,00/4,20 GHz |
Memória | max. 64 GB DDR4 – négy DDR4 memóriafoglalat |
Grafika | Intel HD Graphics 530 – integrált GeForce GTX 750 Ti 2 GB GDDR5 memória – különálló GeForce GTX 960 2 GB GDDR5 memória – különálló GeForce GTX 970 4 GB GDDR5 memória – különálló GeForce GTX 980 Ti 6 GB GDDR5 memória – különálló GeForce GTX 1070 8 GB GDDR5 memória – különálló GeForce GTX 1080 8 GB GDDR5 memória – különálló Radeon R9 390X 8 GB GDDR5 memória – különálló Radeon RX 480 8 GB GDDR5 memória – különálló |
Adattároló | 1/2/3 TB HDD – SATA 3.0, 3,5 hüvelykes 128/256/512 GB SSD – SATA 3.0, 2.5 hüvelykes három 3,5 hüvelykes meghajtóhely |
Optikai meghajtó | vékony DVD-író vagy Blu-ray olvasó |
Kommunikáció | Intel IEEE 802.11b/g/n/ac Wi-Fi, Realtek Gigabit Ethernet, Bluetooth 4.0 |
Interfészek | - 6 db USB 2.0, - 4 db USB 3.0, - 2 db DVI, HDMI és DisplayPort képkimenet, - Ethernet, - audio ki- és bemenetek |
Bővítőhelyek | - PCI Express 3.0 x 16 - PCI Express 3.0 x 1 - rövid M.2 foglalat |
Extrák | kártyaolvasó, előlapvilágítás, kompakt folyadékhűtő a processzoron |
Méret (ma x mé x sz) | 401 x 165 x 420 mm |
Tömeg | 10,52 kg |
Operációs rendszer | Windows 10 |
Gyártó honlapja | www.hp.hu |
Termék honlapja | Omen 870 |
Fogyasztói ár | 550 000 forint |
Garancia | 3 év |
Aki látott már szétszedve más HP asztali minitornyot vagy kompakt munkaállomást, annak nem lesz ismeretlen az Omen belseje. Mindössze egy kézzel oldható csavar kitekerése után leszedhető a szokásossal ellentétes oldalfal, elénk tárul egy fordított, de attól eltekintve átlagos váz. Kintről látszott már hogy mini BTX alaplapot tehetünk aló részébe, ami nálunk az IPM17-TP jelzést viselte. Intel Z170 chipkészlet van rajta, esetünkben Core i7-6700K processzor került bele. Az aránylag vékony házba kompakt vízhűtést szereltek elég kis radiátorral, így csak 92 mm-es ventilátor fért rá, amit a hátsó falra rögzítettek.
Az alaplap előtt három 3,5 hüvelykes meghajtót fogadó dobozt alakítottak ki, amibe kissé ferdén lehet belecsúsztatni az adattárakat. Nálunk a felsőben egy 2,5 hüvelykes SSD csücsült megfelelő méretbeli átalakítóval, alatta volt egy 3,5-ös merevlemez. A legalsó, üres álláshoz is odakészítettek egy tápcsatlakozót, így plusz egy adattár beépítése pillanatok műve. A felül élére állított DVD-író az adattároló részleg utolsó eleme. Az alatta látható, vezetékekkel részben takart fémlemez bonyolultnak tűnhet, valójában egy egyszerű konzol, ami a hosszabb grafikus kártyát támasztja meg, esetünkben egy referencia hűtéses Radeon R9 390X-et. A friss levegőt elöl szívja be és nem a házban terjeszti szét, hanem hátul kifújja. Pont ott lélegzik, ahol az oldalfal szellőzőnyílása van, amelyen keresztül – a hátsó ventilátor segítségével – éppen elegendő friss levegőhöz jutnak az adattárak is, nincs szükség még egy ventilátorra.
A táp 600 wattos, nem kevesebb mint négy részre osztott 12 voltos ággal. Egy jól ismert és elismert beszállító, a Delta Electronics készítette. A 80 Plus hatékonysági besorolásban ezüst fokozatot kapott, ez annyit tesz, hogy 20%-os és 100%-os terhelés mellett 85% a hátásfoka, feles terhelésen pedig 88%. Kábeleinek hosszát és a csatlakozók számát a PC adottságaihoz igazították, de nem harisnyázták, így a ház egyébként aránylag letisztult belsejét kissé elcsúfítja. Még jó, hogy nincs ablak, amin keresztül rálátnánk a belsőre. Meg kell említeni az egyszerű, borda nélküli memóriamodulokat és az alaplap M.2 foglalatában csücsülő Wi-Fi modult, aminek az antennáit a tető alá rejtették.
Asztali teljesítmény
Nagyvonalúan szerelte fel a HP a nálunk járt Omen gamer PC-t. A Skylake-alapú Core i7-6700K négy magja alapból komoly órajelen jár, és a processzor a tuningtól sem riad vissza, persze igény szerint kérhetünk szerényebb Core i5-öt is. A memóriát négy DDR4 foglalat várja, nálunk 2 x 8 GB volt a felállás, ami ma még bőségesen elegendő. Gondoltak a fürge rendszer- és játékbetöltésre is, a 2 TB-os, percenként 7200-at pörgő Seagate merevlemez mellé 256 GB-os SanDisk SD7B6S SSD-t telepíttek. A 8 GB-os Radeon R9 390X ugyan nem a legutóbbi grafikuskártya-generációba tartozik, de így is izmos darab.
Alaposan kielemeztük már korábban a Core i7-6700K processzor és a Radeon R9 390X teljesítményét is. A Skylake architektúrás központi egység az egyik legkedveltebb tuningos CPU, bár 4/4,2 GHz-es alapórajelén is nagyon rendben van, kevés olyan játék akad, ami a végletekig ki tudná hajtani. A Radeon R9 390X, bár nem tartozik a legújabb Radeonok közé, nagyjából olyan gyors, mint a legfrissebb Radeon RX480. Az Omen asztali gépbe ugyancsak rendelhető, legerősebb GeForce-okat nem gyűri maga alá, és a 4K-s játékhoz is kevés, de WQHD-n azért a legtöbb mai játék akadás nélkül fut rajta maximális grafikai részletességgel, és a VR headseteket is meg tudja hajtani.
Hirdetés
Nyugalmi állapotban, 21 °C-os szobahőmérséklet mellett alig melegedett az Omen asztali számítógép belseje, a CPU és a GPU is 30 °C környékén tanyázott. A táp felől szinte semmi hang sem jött, a grafikus kártya is csendben volt, csak a merevlemez finom surrogását és a processzorhűtő ventilátorának 20 dB körüli lehelését hallottuk. A fogyasztás ekkor 40 watt környékén mozgott.
Félórányi folyamatos processzorterhelés hatására a központi egység 70 °C-ig melegedett fel, ami még elfogadható érték, még ha egyesek soknak is tartják. A kompakt vízhűtés automatikusan felpörgött, de 27 dB-nél nem hangosodott tovább, ez legfeljebb csendes környezetben zavaró. A ház oldalsó szellőzőnyílásán jól érezhető volt a befelé húzó légáramlat, ennek köszönhetően az adattárak folyamatos munka mellett is 28-33 °C között dolgoztak, nincs itt szükség további ventilátorra. A konnektorból 130 wattot vett fel a gép, a táp több mint 88 százalékos hatásfokát figyelembe véve 115 watt körül alakult a valódi fogyasztása.
A Metro Last Light játékkal meghajtva a grafikus kártyát legfeljebb 326 wattot, az AIDA64 terhelőjével 393 wattot sikerült kisajtolni a gépből. Az áramforrás hatásfokát belekalkulálva hozzávetőleg 280-340 wattos fogyasztásról beszélhetünk; ezek a számok jelzik, hogy a 600 wattos tápban bőséggel van tartalék. A GPU-hőmérséklet hamar beállt 93 fokra, ezt a szintet tartja a Radeon belső szabályozása. Az órajelcsökkentésére nem volt szükség, ventilátora 29%-on percenként 1900-at pörgött, és 32 dB-es jól hallható, de nem vészes zajt produkált. A CPU-nál most 74 °C-os maximumot mértünk, hűtése pedig halkabb volt a grafikus kártyáénál.
Omen notebookok
Cikkünk írásakor ugyan – számos konkurenséhez hasonlóan – be volt már jelentve a GTX 1000-es grafikus alrendszerű Omen notebook, de a hazai és nemzetközi piacon is legkorábban év végén, karácsony előtt jelenik majd meg. Egyelőre be kell érnünk a GTX 965M-re alapozó 15,6, illetve 17,3 hüvelykes laptoppal, amelyek szintén nem vérszegények. Azonos szabásminta szerint készült az Omen 15 és Omen 17 kabátja: fedelük sötétszürke, szénszálas műanyagot idéző mintát kapott, természetesen nem hiányozhat róla a vörös Omen embléma. A burkolat matt hatású, a fedlap nagy mérete miatt a közepe – különösen a nagyobbik modellnél – rugózik. A gépház éleit lekerekítették, felső részük pedig egyedi, kompakt zsanéron fordul el, ami közepesen stabilan tartja a kijelzőt.
Mindkét méretben Full HD, tehát 1920x1080 pixeles és IPS paneles az alapszintű kijelző, de 15,6 és 17,3 hüvelykes méretben is kérhető 4K, vagyis 3840x2160 képpontos változat szintén IPS panellel. A nálunk járt Full HD-sek nem éppen világbajnok, maximális fényerejüket 220, illetve 210 cd/m²-nek mértük, kontrasztarányuk 700:1 körüli. Betekintési szögeik a szokásos irányokból rendben vannak, a nagyobbikon jobban látszott a lapos szögből nézve jelentkező színtorzulás. Jó pontot érdemel matt felületük, így erős fényben is aránylag jól használhatóak.
Belül a mutatós, vörös oldalú billentyűzet dominál, ami a bekapcsolt, vörös világítás nélkül is látványos. A gombok kialakítása és nyomáskomfortja, alapjának stabilitása rendben van, jó és rossz irányban sem kiugró. Nem tetszett viszont nekünk a numerikus gombok elrendezése, a lapos fel és le billentyű nem méltó egy gamer notebookhoz. Kellően nagy a touchpad, oldalarányaival követi a képernyő arányait, integrált gombjai viszont kicsit furán működtek mindkét tesztpéldányon. Olyan volt, mintha alsó sarkaik le akartak volna kókadni minden nyomásnál.
A csuklótámasz többi részén a fedélen megismert minta köszön vissza, itt viszont a matt helyett kellemes, selymes a tapintása, ez jobban illik a laptop sokat érintett részére. A kijelző alá telepítették a két hangszórót, ezekről a kijelzőhöz és a billentyűzethez hasonlóan vélekedünk: egyáltalán nem rossz a Bang & Olufsen segítségével fejlesztett megolás hangzása, de találkoztunk már jobban szóló gamer és multimlédiás notebookokkal is. Szerintünk legalább a 17,3 hüvelykesbe illett volna mélynyomót is tenni.
Omen notebookok folyt.
Csatlakozók terén még lenne hova fejlődnie az Omen notebookoknak. Mindkét modellen három USB kapu van, amiből kettő USB 3.0-s, viszont nincs se Type-C, se USB 3.1, se Thunderbolt. Az egyetlen képkimenet HDMI, ezen felül Ethernet port, összevont hang ki- és bemenet, illetve SD kártyaolvasó került a gépekre. Optikai meghajtója csak a nagyobbik modellnek van, de ez így 2016 végén talán már nem olyan nagy hiányosság a 15,6 hüvelykesnél.
Asztali társukhoz hasonlóan hatodik generációs, tehát Skylake-alapú, négymagos processzort kaptak az Omen notebookok is. Tesztgépeinkben Core i7-6700HQ dübörgött, mellé 2 x 8 GB DDR4 memóriát tettek 256 GB-os Samsung NVMe SSD és 1 TB-os merevlemez társaságában. Mint említettük, a kijelző mindkét modellnél matt felületű, IPS paneles Full HD felbontással, ennél több nem is kell a GeForce GTX 965M grafikus alrendszerhez, ami számához illően teljesítményben a GTX 960M és GTX 970M között helyezkedik el. A laptopok ac-s Wi-Fi modult, Gigabit Ethernet adaptert és a szokásosnál valamivel nagyobb, 62 wattórás akkumulátort kaptak.
Termék megnevezése | HP Omen 15 | HP Omen 17 |
---|---|---|
Processzor | Intel Core i7-6700HQ – 2,6/3,5 GHz | Intel Core i7-6700HQ – 2,6/3,5 GHz |
Memória | max. 32 GB – két DDR4 memóriafoglalat | max. 32 GB – két DDR4 memóriafoglalat |
Kijelző | 15,6"-os 1920x1080, matt IPS panel 15,6"-os 3840x2160, matt IPS panel |
17,3"-os 1920x1080, matt IPS panel 17,3"-os 3840x2160, matt IPS panel |
Grafika | Intel HD Graphics 530 – integrált NVIDIA GeForce GTX 965M 4 GB GDDR5 – különálló |
Intel HD Graphics 530 – integrált NVIDIA GeForce GTX 965M 4 GB GDDR5 – különálló |
Adattároló | 1/2 TB HDD – SATA 3.0 128/256/512 GB SSD – PCI Express NVMe |
1/2 TB HDD – SATA 3.0 128/256/512 GB SSD – PCI Express NVMe |
Optikai meghajtó | nincs | DVD-író |
Kommunikáció | Intel ac-s Wi-Fi, Bluetooth 4.2, Realtek Gigabit Ethernet | Intel ac-s Wi-Fi, Bluetooth 4.2, Realtek Gigabit Ethernet |
Interfészek | - 2 db USB 3.0 - 1 db USB 2.0 - HDMI képkimenet - Ethernet port - audio ki- és bemenet |
- 2 db USB 3.0 - 1 db USB 2.0 - HDMI képkimenet - Ethernet port - audio ki- és bemenet |
Extrák | webkamera, kártyaolvasó, billentyűzetvilágítás | webkamera, kártyaolvasó, billentyűzetvilágítás |
Akkumulátor | 3 cellás – 62 Wh | 3 cellás – 62 Wh |
Méret | 382 x 253 x 24,5 mm | 416 x 279 x 29,9 mm |
Tömeg | 2,2 kg-tól | 2,85 kg-tól |
Operációs rendszer | Windows 10 | Windows 10 |
Gyártó honlapja | www.hp.hu | www.hp.hu |
Termék honlapja | Omen 15 | Omen 17 |
Fogyasztói ár | 400 000 forint | 440 000 forint |
Garancia | 2 év | 2 év |
Bővíthetőség terén a nagyobb Omen a nyerő, nála legalább az akkumulátor kivehető a gépház megbontása nélkül. Nem valami egyszerű a fenéklemez eltávolítása. Nekünk két notebookbontó műanyag eszközünk is beletört, mégsem jártunk sikerrel, hiába próbálkoztunk az akkumulátor, majd a csuklótámasz felől. Így aztán nem tudjuk megmondani, hogy hány ventilátora van a 15-ös és a 17-es Omennek, az viszont szinte biztos, hogy a CPU és a GPU az alaplapra van forrasztva, a memóriát két DDR4 SO-DIMM foglalatba lehet tenni, a 2,5 hüvelykes merevlemezhely mellett pedig van M.2 SSD foglalat is PCI Express csatolóval, NVMe támogatással.
Balra Omen 15, jobbra Omen 17 alja
Akkumulátorból papíron mind a két modell 62 wattórásat kapott, de a nálunk járt 15,6 hüvelykesre 57,5 wattórát, a 17,3 hüvelykesre 63 wattórát írt ki az AIDA64 és a Battery Eater is. Nyugalomban, visszavett kijelzőfényerővel és lekapcsolt Wi-Fivel valami okból sokkal jobbnak bizonyult a 17 hüvelykes Omen, több mint 11 óráig bírta, míg 15 hüvelykes társa alig ment túl 8 órán, pedig ugyanolyan hardver van bennük. Nagyfelbontású videó lejátszásánál már elolvadt a nagyobb gép előnye, mindkét laptop durván 5 órát bírt. Teljes terhelésen is hasonlót futottak, egy óra után nyúlhattunk is a töltőért. Viszont ezúttal is volt említésre méltó eltérés, a 17 hüvelykes kevésbé vette vissza a grafikus alrendszer teljesítményét. A töltés több mint két órát vett igénybe, de egy óra után már 80% körül jártunk.
Notebookok teljesítménye
A Core i7-6700HQ teljesítményét korábban kielemeztük már, egy hatalmas táblázatban szerepel testvérmodelljeivel és elődjeivel együtt, AMD konkurenciája legfeljebb az asztali processzorok között akadna. Komolyabb feladatoknak, videórenderelésnek, bonyolult programkód fordításának is neki lehet állni vele, főleg ha sok memória és fürge SSD van mellette, ahogyan az Omen laptopok esetében.
Omen 15 SSD és HDD teljesítménye
Omen 17 SSD és HDD teljesítménye
Bár már leköszönőben van, eddig nem sűrűn találkoztunk a GeForce GTX 965M-mel. A Maxwell architektúrás modellben 1024 számolóegység van, tehát közelebb áll a 1280 számolós GTX 970M-hez, mint a 640 számolós GTX 960M-hez. Memóriaszerkezete viszont kisebb társéval azonos, 128 bites és GDDR5 RAM-ot használ. Általános sebességét tekintve a frissebb játékokkal megbirkózik Full HD felbontásban, ha hajlandóak vagyunk egy kicsit visszavenni a részletességből. A két HP Omen notebookban lényegében azonos teljesítménnyel futott, maximáis órajelét stabilan tartva.
Játéktesztek 1920x1080 |
GTX 965M HP Omen 15 és 17 |
GTX 960M Dell Inspiron 15 7000 |
GTX 970M MSI GT72 |
---|---|---|---|
GPU kódneve | GM204 | GM107 | GM204 |
GPU órajel | 935/1151 MHz | 1097/1202 MHz | 1050/1178 MHz |
Számolóegységek száma | 1024 | 640 | 1280 |
Memória | 2/4 GB GDDR5 | 2/4 GB DDR3/GDDR5 | 3/6 GB GDDR5 |
Memória órajele | 1250 MHz | 1250 MHz | 1250 MHz |
Memóriabusz | 128 bit | 128 bit | 256 bit |
Civilization V Max - 4xAA |
82 | 60 | 90 |
Elder Scrolls V: Skyrim Ultra beállíás |
59 | 59 | 60 |
GRID 2 Magas - 4xAA |
120 | 110 | 156 |
Far Cry 4 Közepes beállítás |
60 | 43 | 76 |
Metro: Last Light Közepes - 16xAF, noAA, normal Tess |
68 | 46 | 76 |
Tomb Raider Ultra beállítás |
61 | 50 | 75 |
Annak ellenére, hogy elég vaskos gépek, egyik Omen laptop hűtése sem kapcsolt ki nyugalmi állapotban, csendben duruzsolva tették a dolgukat. A CPU-t meghajtva a 15 hüvelykesnél egészen 90 °C-ig melegedett a CPU és némi thermal throttlingot is jelzett az AIDA64. Jobban teljesített nagyobb társa, ennél 79 °C és stabil CPU-órajel lett a végeredmény. A hűtések csatáját is a nagyobb gép nyerte 33 dB-es maximummal, míg a kisebb 35 dB-ig ment fel, érzetre hangosabbak voltak az asztali Omennél. Felületük szerencsére nem melegedett különösebben, csak a 15 hüvelykes alján mértünk 40 °C-hoz közelítő értéket.
Meghajtva a grafikus alrendszert is, a kisebb Omen laptop CPU-órajele fokozatosan 2,2 GHz-re esett vissza, központi egysége ezúttal is 90 °C köré, grafikus magja 76 °C-ig melegedett, a hűtés hangja viszont nem erősödött. A nagyobb Omen processzora is közelítette a 90-es értéket, órajele 2,0-2,6 GHz között hintázott egyperces intervallumokban. Hűtésének hangja 37 dB-re emelkedett, ezáltal hangosabb lett társánál, és valamivel jobban melegedett is. Billentyűzetének közepén 44 °C-ot mértünk, míg az Omen 15-nél 42°C volt a maximum, és azt is a fenekén regisztráltuk. Billentyűzetén a hűtést rejtő jobb felső sarok 36 °C-os értéke volt a legmagasabb, amit a langyosnál egy kicsit melegebbnek érezni csak.
Omen 17 hűtése a jobb hátsó sarokban
Összefoglaló
Komoly lendületet vett a HP a játékosok kegyeiért vívott versenyfutásban, viszont a Dell Alienware, az Asus ROG és az Acer Predator márkák mögött némi lemaradásban van, amit persze nem lehetetlenség behozni. Nekünk személyesen nagyon tetszett az asztali gép külső megjelenése, a teljesítményével is minden rendben van, főleg a legmodernebb grafikus kártyás modelleket tekintve, melyek nemsokára befutnak a hazai piacra. Korrektre sikerült a hűtés és a táp is, az ilyen zárt gépek egyszerű kivitelű kábelezését sem lehet kifogásolni.
A baj viszont hagyományosan az árazással van. A nálunk járt, Core i7-6700K processzoros, 16 GB DDR4 memóriás, 256 GB-os SSD-s és 1 TB-os merevlemezes összeállítás a Radeon R9 390X-szel, Windows 10-zel 550 000 forintba kerül. Ennyi pénzért a helyi számítógépes szaküzletek erősebb grafikus kártyával is kínálnak az Omenhez hasonló minőségű, játékos számítógépet. Az viszont tény, hogy az Acer, Asus vagy éppen Dell konkurensek sem olcsóbbak a HP asztali megoldásánál, ami nekünk tetszett.
Jó irányba indult el a HP az Omen notebookokkal is. Szerencsére nem tolták túl a gamer megjelenést, nincsenek agresszív élek, nem játszik szivárványszínben a billentyűzet, a fedélen a logó pedig egyáltalán nem világít. Nem éreztünk viszont túl sok exkluzivitást sem, az egyes komponensek jók vagy legalábbis rendben vannak, de semmilyen téren sem kimagaslóak. Akadt pár hiányosság is, mint a kevés csatlakozó, a nehéz bővíthetőség vagy éppen a gamer géphez méltatlan kurzormozgatók, de ezek nem olyan vészesek.
Árazás szempontjából a konkurenseikhez képest rendben vannak a HP laptopjai, sőt 15,6 hüvelykes méretben az Omen 15 jelenleg majdhogynem egyedülálló, ugyanis alig van nála erősebb, tehát GeForce GTX 965M vagy komolyabb grafikus kártyával szerelt modell. Így a négymagos processzorral, 256 GB-os SSD-vel és 1 TB-os merevlemezzel, továbbá Windows 10-zel és három év garanciával négyszázezer forintos ár indokolt, még ha magyar pénztárcával a zsebben nehezen is emészthető.
Az Omen 17 helyzete is hasonló, a 15-össel azonos felszereléssel 450 000 forint körüli ár az Acer és Asus riválisok szintjén mozog, maga a laptop sem lényegesen jobb vagy rosszabb. Mi viszont úgy gondoljuk, hogy aki már összegyűjti ezt a komoly összeget egy notebookra, az jobban jár, ha spórol még egy kicsit (úgy 40-50 000 forintot) és inkább GeForce GTX 970M-mel vagy majd GTX 1060M-mel, esetleg komolyabb, Pascal-alapú GeForce-szal felszerelt modellt választ. Ilyen lesz a közeljövőben érkező új HP Omen 17 is.
HP Omen 870 asztali PC
rudi
A HP Omen számítógépeket a HP hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.