A héten történt: notebook, fitness, ultramobil
Az őszi szünet következtében ezúttal nem egy, hanem két hétre vonatkozó hírösszefoglalóval készültünk, ami természetesen több olvasnivalót jelent. Szinte minden területről érkezett egy-egy hír, de vitathatatlanul a Microsoft vitte a pálmát a Health platform és a Band okosóra bemutatásával. A vállalat a legjobb módon közelítette meg az egészség megőrzésére vonatkozó hordozható eszközök piacát, így a siker elvileg nem maradhat el.
Microsoft Band
Az ultramobil fejlesztések szempontjából elsősorban az ARM szolgáltatta az érdekességeket, ugyanis a vállalat bemutatta a Mali-T800-as sorozatot, amelyet kiegészített a Mali-DP550-es és Mali-V550-es fejlesztés. A cég tehát felkészült a 2015-ös esztendőre, már ami a dolgok multimédiás oldalát illeti. Ugyanakkor az Imagination sem szeretne lemaradni, így teljes dokumentációval segítik a Rogue architektúrára épülő PowerVR IGP-k életét, aminek hála a fejlesztők esélyt kapnak a programok jobb optimalizálására.
ARM Mali újdonságok
A rendszerchipek piacán is pörög az élet. Kiderült, hogy három processzormagot tartalmaz a nemrég bemutatott Apple A8X SoC, illetve az LG is leleplezte a Nuclun nevű lapkát. Az Intel készül egy új Atommal, de az új modell igazából egy régebbi lapkára épül. Nem úgy, mint a Samsung Exynos 7 Octa, ami igazi csemegének ígérkezik.
PlayStation 4 Share Play
Az új technológiák, illetve szolgáltatások szempontjából a PlayStation 4 Share Play funkciója tűnik az idei ünnepi szezon egyik nagy extrájának, így a Sony konzolja valószínűleg jól teljesít majd a kasszáknál. Mindeközben az Ubisoft a szövetszimulációt, míg az NVIDIA a fűszimulációt kutatja. Nem elhanyagolható módon az Oculus SDK 0.4-es verziója is elkészült, amely igen érdekes módosításokat tartogat.
Mobil gépekből sem volt hiány. A sort a Samsung Chromebook 2 kezdte, amely a Google Chrome OS rendszerének új képviselője, de bemutatkozott a passzív hűtésű Toshiba Satellite Radius 11 is. Utóbbi vállalat a komolyabb kategóriát sem hagyta cserben, így a Qosmio X70-B és a Satellite P70-B duót is bejelentették. Az ASUS eközben a Zenbook termékcsaládot bővítette, míg az MSI egy komoly, játékosoknak szánt notebookkal frissített az ünnepi szezon előtt. Az Alienware sem aprózta el, hiszen "13" jelzésű notebookjuk mellé bemutattak egy Graphics Amplifier nevű kiegészítőt, amellyel asztali PC-kbe szánt VGA köthető a hordozható számítógéphez.
MSI GT80 Titan
A PC-s grafikus vezérlők terén sem maradtunk újdonságok nélkül. Többek között a Skylake lapka IGP-jéről szivárogtak friss információk, illetve jönnek 8 GB VRAM-mal megáldott Radeonok és GeForce-ok.
A kijelzők piacán az Philips kápráztatott el mindenkit egy 4K felbontásra képes monitorral, amire az LG rögtön kontrázott egy hasonló, professzionális megoldással. Mindeközben kedvező árú Sceptre tévék is érkeztek.
További érdekes hírek vegyesen a heti felhozatalból:
- Másfél milliárd dollárral együtt vált meg az IBM a félvezetőgyártástól;
- Elkészült az OpenVX 1.0;
- Linuxra is elérhető a GPU-s PhysX;
- Az MRAM terjesztéséért szövetkezik az Everspin és a GlobalFoundries;
- A Sony-é a világ legérzékenyebb képérzékelője;
- Még mindig él a Discman!.
Blogoló: Acer, Hama, Vélemény
Legutóbbi összefoglalónk óta két bejegyzéssel bővült az Acer blog. Az elsőben a sikeres Aspire Switch 10 tablet nagyobb testvérével, a Switch 11-gyel foglalkoztunk. Ez már nem csak Bay Trail alapú Atom, hanem Haswell-alapú Core i3 processzorral is elérhető lesz, ami nagyobb teljesítményt nyújt. Külön érdekessége, hogy az Acernek sikerült passzívan megoldani a hűtését. A nagyobb gépházba 11,6 hüvelykes, Full HD felbontású kijelző került. További részletek a készülék viselkedéséről és áráról a blogban olvashatóak.
Nagyobb, erőteljesebb és fejlettebb jószág az Acer Aspire R13, melyet az idei IFA kiállításon láthattunk először. A 13 hüvelykes, tabletté alakítható notebook fő érdekessége különleges, átfordítható zsanérja. Hasonlóval kísérletezett korábban a Dell az XPS 12-nél, de az Acernek szerintünk jobb megoldást sikerült összehoznia. Részletek itt.
Egy friss bejegyzés került a Hama blogba. Ismét a Rapoo a téma, a márka újabb területre köszöntött be. Maradtak a billentyűzeteknél és egereknél, de a VPRO termékvonallal a játékosok igényeit igyekszenek kielégíteni. Egerei között a V900 a csúcsot jelenti saját fejlesztésű, 8200 dpi-s érzékelővel és minden extrával, ami egy felső kategóriás modellhez illik. Ha minden igaz, az egér még idén meglátogatja tesztlaborunkat.
Jó ideje nem bővült már szerkesztőségi blogunk, de most két témában is elővettük. Bog arról írt egy hosszabb eszmefuttatást, hogy mit okozhat az internetadó. Tömören összefoglalva a lehetőségeket: semmi jót. Oliverda pedig szavazásra hívta olvasóinkat, elsősorban azokat, akiket a grafikus kártyák tesztjei érdekelnek. Úgy néz ki, lassan, de biztosan beérik az AMD CGN architektúrás Radeonjain használható Mantle API, mert egyre több játék és játékmotor támogatja. Felmerül tehát a kérdés, hogy a GeForce-okkal szembeni megmérettetésekben használjuk-e fel a hardvert közvetlenebbül elérő rendszer előnyeit? Aki szeretné kifejteni véleményét a témában, itt megteheti.
Vélemény rovatunkban elefant a tévépiaccal, a kínai márkák esetleges hatalomátvételével foglalkozott. Az utóbbi évtizedben radikálisan átalakult a televíziók piaca, a hajdan meghatározó, európai márkák, mint a Thomson, a Grundig vagy a Philips eladásra kerültek, a nagy japánok, mint a Pioneer vagy a JVC kiszálltak, de a Hitachi, Sharp, Panasonic, Toshiba, sőt még a Sony is vergődik, így a piacot jelenleg a koreaiak, tehát a Samsung és az LG uralják. A kérdés az, hogy meddig? Ugyanis jönnek a kínai márkák, melyek mögött ott áll az állam, segíti őket az alacsony gyártási költség és gátlástalanul lemásolnak akármit. Emellett az utóbbi időben egyre érdekesebb koncepciókkal és fejlesztésekkel rukkoltak elő.
Abu szokásához híven a grafikus kártyák egyik kérdéskörét feszegette. A 4K felbontás és többmonitoros megjelenítési rendszerek terjedésével a korábbinál nagyobb igény jött létre a két (vagy több) grafikus kártyából álló CrossFire vagy SLI grafikus teljesítményre. Az általánosan alkalmazott AFR elv, amikor minden grafikus kártya külön képkockán dolgozik, viszonylag egyszerűen megvalósítható, de bizonyos effekteket nem kezel, illetve növeli a késleltetést és mikrolagot okozhat. A Sid Meier’s Civilization: Beyond Earth játékot fejlesztő Firaxis csapata elsők közt fordul a bonyolultabban megvalósítható SFR eljárás felé, ahol minden képkockát közösen számolnak a grafikus kártyák. Ennek rengeteg buktatója van, amelyek kiküszöbölése komoly fejlesztést igényel, de nem lehetetlen, a végeredmény pedig kisebb késleltetés és a mikrolagok megszűnése.
Heti okosság: Core M, mobil Maxwell, Intel
Tudástárunk a héten két darab bejegyzéssel bővült, és két korábbi bejegyzés frissült!
Intel Core M processzorok
Az Intel 2014. szeptember 5-én jelentette be legújabb processzorcsaládját, amit a korábbi Pentium M elnevezésének ötletén Core M névre keresztelt a vállalat. Az "M" betű ebben az esetben is a mobilitásra utal, ugyanis ezeket a processzorokat teljes mértékben a hordozható eszközökbe, azon belül is legfőképp tabletekbe tervezték. Erre már a TDP is utal, ugyanis a Core M processzorok alapértelmezett értéke csupán 4,5 watt, ami a szükséges számítási teljesítmény függvényében 3 vagy 6 wattra is konfigurálható az adott eszköz gyártója által.
Az Intel Core M processzorok bejegyzés folytatása ide kattintva olvasható!
Maxwell-alapú mobil GeForce-ok
Az NVIDIA Maxwell architektúrára épülő grafikus processzorai a 2014-es esztendő folyamán mutatkoztak be. A 28 nm-es gyártástechnológiával készülő lapkák esetében valójában egy alaparchitektúráról beszélünk ugyan, de két verziója van, amelyek tudásban is különböznek. Mindkettő támogatja a PureVideo HD-t (videolejátszás gyorsítása), a 3D Visiont (térhatást keltő képalkotás), a PhysX-et (fizikai számítások gyorsítása) és a CUDA-t (általános számolás támogatása), illetve a csúcsmodelleknél az SLI-t. A GM107 azonban még csak a DirectX 11-et, míg a GM204 már a DirectX 11.2-t is kezeli.
A Maxwell-alapú mobil GeForce-ok bejegyzés folytatása ide kattintva olvasható!
Frissített tudástár bejegyzések:
TGIF: légdeszka, hangpuff, okos talpbetét
Az egyre hidegebb idő mellett a kütyük piacán is kezdenek visszaszorulni a szabadba szánt megoldások, de azért már látszik a készülődés a "felmelegedésre". Nem szeretnénk azonban rögtön ellőni a legérdekesebb terméket...
Kezdjük inkább egy okoseszközzel, mert ma vitathatatlanul ez a trendi. Főleg, ha a lábunk melegítéséről van szó, ami a tél közeledtével egyáltalán nem jön rosszul. A Digitsole lényegében egy átlagos talpbetétnek tűnik, ám valójában okos szolgáltatásokkal is fel van szerelve. Ezek közül az egyik legfontosabb, hogy okostelefonról vezérelhető, mennyire melegítse fel a lábunkat. Ráadásul a beállítható hőmérséklet-tartomány igen széles, így mindenki megtalálhatja a számára megfelelő beállítást.
Digitsole
A Digitsole persze több ennél, hiszen a hozzá járó, elterjedt mobil operációs rendszerekre telepíthető applikáció segítségével monitorozható a megtett lépések száma, illetve a tempóra vonatkozó adatok birtokában az elégetett kalóriákról is képet kapunk. Ehhez persze meg kell majd adnunk a súlyunkat és a magasságunkat is. A Digitsole egyébként beépített akkumulátort használ, így töltésre van szüksége a működéshez; nyilván a melegítésre vonatkozó szolgáltatás fogja a legjobban meríteni az eszközt. A termék kickstarteres gyűjtése az alábbi oldalon érhető el. A megvalósításhoz szükséges pénz már összejött, bizonyos támogatási feltételek mellett akár már karácsonyra is rendelhető belőle, legalábbis amíg a készlet tart. A tényleges megjelenés viszont a következő év elejére csúszik, ára pedig 150 dollár (kb. 37 000 forint) lesz.
A szórakozásra rátérve a Sound Lounge keltette fel érdeklődésünket, amely egy hangszórókkal felszerelt puff. Egészen pontosan egy 2.1-es rendszerről van szó, vagyis a hangszórók mellett egy mélynyomó is található benne, ráadásul ennek hangereje külön állítható. A bútordarabot több módon is meg lehet szólaltatni, amelyek közül a Bluetooth kapcsolat a legkézenfekvőbb, de vezetékes összeköttetésre is van lehetőség.
Sound Lounge
A 17 x 17 x 14,5 colos (43 x 43 x 35,5 cm-es) Sound Lounge ráadásul négyes szettként is üzemképes, vagyis összesen négy puff szólaltathatja meg ugyanazt a zenefájlt vagy hangállományt, így társas szórakozásra is jó. A hangpuff az alábbi oldalon rendelhető meg 130 dolláros (kb. 32 000 forintos) áron.
A végére hagytuk a legklasszabb terméket, amely sokakban felidézheti a Vissza a jövőbe című film második részének légdeszkáját. A Hendo Hoverboard működő koncepciója a lebegés művészetének. Az alapötlet egyszerű, hiszen mindenki ismeri azt a tényt, hogy két mágnes azonos pólusa taszítja egymást. Ezt viszont megvalósítani már nem ilyen egyszerű, ugyanis ez a taszítás nem stabil, vagyis egy légdeszkás koncepcióhoz önmagában nem elég.
A Hendo Lenz törvényét vette alapul, így olyan örvényáram létrehozása volt a cél, amely ellentétes irányú mágneses teret kelt, mint az elektromágnes tere. Ez erős taszító mezőt hoz létre, amely stabilan fenntartható, de egyben azt is jelenti, hogy maga a légdeszka nem működik akármilyen felületen – ugyanakkor kezdetnek így sem rossz az eredmény.
Hoverboard
A kickstarteres gyűjtés az alábbi oldalon tekinthető meg. A technológia elég drága lesz, így szimpla adakozással nem is igényelhető a Hoverboard. Van azonban egy úgynevezett Whitebox, amely alapjaiban a Hoverboardra épül, és bármilyen szállítóeszköz aljára felszerelhető, működése viszont csak a megfelelő felületen biztosított.
A Hoverboard egyébként nagyjából egy év múlva kerülhet forgalomba, ha minden jól megy. Az ára még nem nyilvános, de előreláthatólag egy autó árával fog vetekedni.
Fontos információ: a TGIF rovatban felsorolt termékeket a szerkesztőség tagjai nem tesztelték, nem próbálták, és a gyártók többségével nem állunk semmilyen kapcsolatban. Ebből fakadóan minőségükről, használhatóságukról, biztonságukról nem rendelkezünk gyakorlati tapasztalattal vagy információval, így ezek megvásárlása esetén semmilyen felelősséget nem vállalunk! A kellemetlenségek és meglepetések elkerülése végett az itt felsorolt, hazai vagy Európai Uniós képviselettel nem rendelkező cégek termékét mindenki csak saját felelősségére rendelje meg, az adott cég által kibocsátott vagy az adott országra vonatkozó garanciális feltételek alapos áttanulmányozása után!
Heti Szemlénk TGIF rovatába olvasóinktól is szívesen fogadunk tippeket mókás vagy meghökkentő számítástechnikai termékekre, amelyet szívesen megosztanának a többi olvasóval is. A javaslatokat a tgif kukac prohardver.hu címen várjuk. Apróbetűs: A beküldött emailekre nem küldünk választ, a beérkezett ötletekből pedig nem garantáljuk mindnek a megjelentetését, mert szubjektív szempontok alapján válogatunk közülük. A beküldők e-mail címét ígérjük, hogy semmire nem használjuk fel, és senkinek nem adjuk oda.
Abu85, Daywalker, elefant, Kalandor, MLaca, rudi