Hirdetés
- Melyik tápegységet vegyem?
- NVIDIA GeForce RTX 5070 / 5070 Ti (GB205 / 203)
- TCL LCD és LED TV-k
- Visszazavarná az előző évezredbe az AMD és NVIDIA GPU-kat a Bolt Graphics
- SSD kibeszélő
- Épített vízhűtés (nem kompakt) topic
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Az Intel szerint a régebbi processzoraikat keresik az ügyfeleik
- RAM topik
- OLED TV topic
-
PROHARDVER!
Általános kérdésekre választ gyorsabban kaphattok a fő UPC topikban.
Új hozzászólás Aktív témák
-
anglergab
addikt
Az EPG 24 óráig megy max. Viszont a szabad paraméterezhetőséggel ezek szerint ütemezhető korlátlan ideig. Csak az lehet a gond, hogy míg az EPG a műsorszámot figyeli és pontosan rögzít, addig az idő megadásnál pontatlan lehet a felvétel (pl. mert csúszik az adás).
Van erről tapasztalatod esetleg? -
anglergab
addikt
válasz
PlanetDada #459 üzenetére
Valószínűleg XFS-re formázza. Linux alatt felmountolható, natívan támogatott.
-
anglergab
addikt
válasz
PlanetDada #456 üzenetére
A felvételeket PC-n le tudod játszani? Valószínűleg nem, éppen a CI+ miatt.
-
anglergab
addikt
Működik a mediacard (Samsung D6500: az EPG karakterkódolás defaultból nem volt jó + az időzónát és/vagy nyári időszámítást kellett állítani). Egy pillanatra az aktiválás végén kiírta, hogy lejárt a kártya, majd megjött a kép és a hang. Miért írta ki, hogy lejárt egy rövid időre?
Miért érhető el több csatorna, mint amit az előfizetett csomag tartalmaz? -
anglergab
addikt
válasz
pinnacle #340 üzenetére
Tehát SD csatornák esetén, ha szeretnél HDMI-t, akkor 1000 Ft/hó-ért biztosítanak egy ilyen mediaboxot?
Pedig azért már HD-s csatornákat is kapnál:
Úgy tudtam, hogy az 1000 Ft felárért HD csatornákat biztosítanak (és hozzá a megfelelő mediaboxot). Felárat fizetni a HD csatornák -- és nem az eszköz -- miatt kell.Tehát SD csomag mellett felárat fizettél HDMI-s mediaboxért? Vagy "ingyen" olyat kaptál?
-
-
anglergab
addikt
Valószínűleg minden csatornád SD, tehát nem HD. A digitális nem szükségszerűen HD -- sőt, igazából minden csatorna SD, csak ha fizetsz felárat havonta, akkor néhány HD lesz közölük.
Ha szemcsézettséget tapasztalsz, még az is lehet, hogy analóg adást nézel, nem digitálisat: ugyanis az is jön egyidejűleg a digitálissal, és a digitális TV-k többségében van analóg tuner is.
A TV-be megy koax kábel is? Ha igen, akkor könnyen lehet, hogy analógot nézel. Milyen kábelek mennek a TV-hez?
A mediacard a lehető legjobb minőséget nyújtja, a HDMI interfésszel megegyezőt.Az analóg mindig SD (576i). Ezt a hagyományos analóg TV-k és a digitális TV-k is közvetlenül "dekódolják", mivel van analóg tunerük.
A digitális is többnyire SD (720x576i). Ha felárat fizetsz, akkor némely korábban SD csatorna HD-ben (1440x1080i) lesz elérhető. A digitális adás dekódolásához DVB-C tuner kell (kábelnél). Ehhez vagy mediabox (DVB-C tuner + integrált kártyaolvasó + smartcard -- a mediabox SCART esetében 576i felbontást ad; a HD-hez HDMI szükséges, de az SD csatornák is jobb minőségűek HDMI-n), vagy mediacard (ekkor a digitális TV-ben van a DVB-C tuner integrálva, a CAM modul a kártyaolvasó + smartcard; a mediacard teljesen digitális, minősége egyezik a HDMI-vel) kell.
Összefoglalva:
0. Analóg (koax: analóg -- kép+hang: analóg) - koax közvetlenül a TV-be - 576i (SD; analóg jel)
1. Digitális (koax: digitális -- kép+hang: analóg) - koax a mediaboxba, onnan SCART az analóg/digitális TV-be - 576i (SD; analóg jel)
2. Digitális (koax: digitális -- kép+hang: digitális) - koax a mediaboxba, onnan HDMI a digitális TV-be - 720x576i (SD; digitális jel), ha van HD előfizetés, akkor egyes csatornák HD (1440x1080i; digitális jel)
3. Digitális (koax: digitális -- kép+hang: digitális) - koax a digitális TV-be + mediacard a digitális TV-ben - 720x576i (SD; digitális jel), ha van HD előfizetés, akkor egyes csatornák HD (1440x1080i; digitális jel)Átlagos minőség: 0. < 1. < 2. = 3.
-
anglergab
addikt
válasz
Ren Hoek #267 üzenetére
A tapasztalt zajokat az STB és az analóg átviteli csatorna (SCART-kábel) okozza. Tehát nem a koax jele zajos (vagy gyenge), hanem a helyi eszköz szedi össze a zajokat, köszönhetően az analóg megoldásnak.
A digitális átvitelnél tökéletes a kép: ehhez vagy HDMI kimenettel rendelkező mediabox vagy mediacard kell. -
anglergab
addikt
Vannak analóg és digitális csomagok. Digitális csomag esetén felárért adnak nagyobb felbontású (Full HD) csatornákat is (és ehhez szükséges HD mediaboxot vagy HD mediacardot). Szóval nem a HD-képes eszköz drágább, hanem a HD csatornák. Szintén digitális csomagoknál, szintén további felárért választható timeshift-képes (meg további extra funkciókat tudó) mediabox (azonban ilyeneket tudó mediacard nincs) -- itt azonban az eszközért kell havonta többet fizetni.
-
anglergab
addikt
Sokan megkérdezték ezt már, teljesen jogosan.
Teljesen természetes, hogy a digitális televíziózáshoz HDMI interfész vagy mediacard járna alapból, amelyek teljesen digitális eszközök, nem rontják a minőséget.
Viszont sokan még analóg TV-t használnak, azokon csak SCART interfész van. -
anglergab
addikt
Milyen antenna volt a TV-re csatlakoztatva?
A jelenség TV-tól függ: ha minőségi árnyékolásokat alkalmaztak, akkor nincs interferencia.
Valószínűleg digitális TV-t használsz: a fentebb analóg TV-ről volt szó.
Az analóg TV-kben sokkal valószínűbb a SCART és az antenna jelének interferenciája (mivel részben ugyanaz az elektronika volt felelős különböző források megjelenítéséért); a digitálisok másképpen működnek, ott nem keveredhetnek ezek a jelek. -
anglergab
addikt
válasz
Ren Hoek #254 üzenetére
A TV-re ne menjen koax, ha mediaboxot használsz, különben interferencia lép fel. A TV kizárólag a SCART-on kapja a jelet.
A zúgáshoz: ellenőrizd a SCART csatlakozók érintkezését. Esetleg megpróbálhatsz jobb minőségű SCART-kábelt is. Ha most szalagkábelt használsz (amit adtak valószínűleg a mediaboxhoz: ez gyenge minőságű lehet, érzékeny a zajra, nagy a parazitakapacitása), akkor próbálj ki árnyékolt, nem szalagkábelt. A drágább, nem szalagkábelek jobban ellenállnak a zajnak és pontosabb az impedanciaillesztésük is (~kisebb ellenállású, ezért drágább fémből van a csatlakozójuk). -
anglergab
addikt
A SCART interfész. Jobb esetben analóg RGB jelátvitel. A mediabox analóggá alakítja a dekódolt képet és hangot (1. jelveszteség), átviszi az analóg SCART csatornán (2. jelveszteség), a TV pedig újból részben digitálissá alakítja a megjelenítéshez (3. jelveszteség). Minden jelveszteség természetesen minőségromlást (jel/zaj viszony csökkenését) jelenti.
Ezek a HDMI interfésznél és a mediacardnál nem lépnek fel, mivel azok digitális eszközök és digitális csatornát használnak a jelátvitelre.
(TV: RGB-SCART (analóg) vs. HDMI, mediacard (digitális)) ~ (PC: VGA (analóg) vs. DVI (digitális))
-
anglergab
addikt
válasz
Ren Hoek #248 üzenetére
A szellemkép és a zúgás elsősorban régebbi analóg katódsugárcsöves TV-knél jelentkezik. A szellemkép és hullámzás oka valószínűleg a nagy intenzitású analóg jelek jelenléte (interferencia): koax kábel digitális vételnél ne legyen az analóg TV-re csatlakoztatva. A hullámzás valójában egy másik csatorna: egyszerre két képet látsz akkor.
A zúgás oka földkör lehet, ez a SCART interfész korai verzióinak konstrukciós hibája, bár nem minden esetben jelentkezik: a modernebb eszközöknél kevésbé hallható. -
anglergab
addikt
Nem tudja valaki, hogy a mediaboxokon az Ethernet port milyen célt szolgál?
Azt hova lehet kötni? Vagy csak kompatibilitási okok miatt maradt rajta a mediaboxon, és nem használják (mert pl. a visszairányú kommunikáció is a koaxon megy)?Más: Jól értem, hogy mediacard esetében nincs semmilyen visszairányú kommunikációra lehetőség (azaz nincs médiatár szolgáltatás stb.), mivel a digitális TV-kben csak DVB-C tuner van, kábelmodem nincs (ellenben a mediaboxban van)?
-
anglergab
addikt
válasz
STC Speed #243 üzenetére
Ugyanazon a koax kábelen megy az analóg TV, a digitális TV (DVB-C), a digitális TV visszairányú adatcsatornája (ezért van kábelmodem a mediaboxban is), az internet (kábelmodem), esetleg a telefon (kábelmodem) is. Az analóg biztosan jelen van, ha eddig volt TV, viszont a többi szolgáltatás elérhetőségét (internetnél a sávszélességet) ellenőrizni kell a honlapjukon.
A digitális szolgáltatás mellett továbbra is elérhető, egyidejűleg az analóg is, bár az analóg és digitális csatornák között lehet eltérés. Analógon minden csatorna SD (576i), digitálisnál opcionálisan (felárért) rendelhető olyan csomag, ami tartalmaz HD (1440x1080i) csatornákat is, a többi azonban ott is SD (720x576i). -
anglergab
addikt
Azt tudja valaki, miért van a UPC-s set top boxnak (mediabox) IP címe, mint egy kábelmodemnek? Először azt gondoltam azért, mivel valójában az (DVB-C over IP).
De most úgy tűnik, hogy DVB-C, de nem IP-n keresztül.
Tényleg nézhető egy-egy digitális csatorna a teszteléshez mediacard nélkül, DVB-C tuneres TV-n? -
anglergab
addikt
-
anglergab
addikt
Az SD esetünkben 576i-t jelent (tehát 576 látható sort). Csak sorokról van értelme beszélni, mivel analóg a jel. De a forrás digitális, annak a felbontása 720 x 576. Fontos megjegyezni, hogy a pixelek ilyen esetekben általában nem négyzetesek (ezzel a trükkel lehet többek között megoldani a 4:3 és 16:9 képarányok közötti váltogatást egy csatorna esetében).
A SCART-on mindig 576i analóg jel megy. Kompozit esetén egy kompozit csatornán kerül továbbításra a videó (és az összetett szinkronjel beleágyazva, része a videónak), RGB esetben három független szín komponens csatornán. Fontos megjegyezni, hogy a horizontális és vertikális szinkronjelek megfelelő modulációjából előállított összetett (kompozit) szinkronjelet általában RGB üzemmódban a megjelenítő a kompozit jelből dekódolja: ezáltal a felbontás fixen mindig 576 sor, noha a komponens rendszer más szinkronjellel alkalmas lenne HD tartalmak továbbítására is. Azonban nyilván ezeket a szinkronokat a PAL rendszerű TV-k nem képesek megjeleníteni (out of sync, túl magas nekik), mint ahogyan a legtöbb VGA (PC) monitor a PAL időzítést (túl alacsony nekik -- ám egyes projektorok képesek VGA csatlakozón fogadni SCART forrást is, mivel támogatják a PAL időzítést, aminek frekvenciája kb. a fele a legtöbb PC VGA monitor min. horizontális frekvenciájának). Tehát a VGA (PC) és az RGB-SCART (PAL TV) nagyon hasonló, az eltérés a szinkronjelek továbbítása, és azok érvényes értéktartományaiban van. A PAL rendszer determinálja a 576i üzemmódot, így a felbontást. Ellenben VGA-n sokkal magasabb felbontások is továbbíthatóak. -
-
anglergab
addikt
Paradox módon a gyengébb minőségű analóg átvitel akár javíthat is a minőségen, hiszen elmossa az MPEG tömörítés kockáit.
A legtöbb modernebb LCD TV defaultból sokat "számol" azért, hogy ezek a kockák ne legyenek kivehetőek (eltérő mértékű simítás különböző helyeken és időben). -
anglergab
addikt
válasz
bluemirage #103 üzenetére
Kétségtelen, hogy jobb a minősége a kártyás megoldásnak, mint a SCART-os set top boxnak.
Ha a SCART kompozit módban működik, akkor szinte biztos, hogy látható a javulás (bár ezt sem könnyű észrevenni sokszor). Viszont ha a SCART RGB (komponens) módban van, akkor már kérdéses, mennyire látható az eltérés.
A felbontás nyilván minden esetben azonosan SD, itt 576i(nterlaced).
Az RGB-SCART (komponens analóg) vs kártyás megoldás (digitális) hasonló a PC-s VGA (komponens analóg) vs DVI, HDMI esethez, azonos felbontás mellett.
Ha megfelelő minőségű kábeleket (árnyékolás, impedancia, főleg az illesztéseknél, hossz, parazita kapacitás számít különösen) használunk analóg RGB jelek átvitelére nem túl magas felbontások mellett, akkor eltérés nem igazán látható, főleg gyorsan változó mozgóképnél. Egyébként ilyen esetben már az MPEG tömörítési artifaktjai sokkal szembetűnőbbek, ha már ráállt a szemünk a "hibák" keresésére.
Szóval elméletben tényleg nagy eltérés van a két technológia között, ám ez a valóságban, átlagos körülmények között egyáltalán nem mondható jelentősnek.(#105) PlanetDada
Gyorsan változó mozgóképeknél a minőségbeli eltérés igen jó eséllyel észrevehetetlen, mesterséges teszteknél, mintázatoknál esetleg kimutatható (főleg, ha a vizsgáló tudja, mit kell keresni...)
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
ph Kipróbáltuk az UPC május elején indított, mindössze egy CI+ kártyát igénylő szolgáltatását.
Általános kérdésekre választ gyorsabban kaphattok a fő UPC topikban.
- Ukrajnai háború
- Google Pixel 8a - kis telefon kis késéssel
- Elder Scrolls IV - Oblivion - Olvasd el az összefoglalót, mielőtt írsz!
- Akciófigyelő: Ha kéne vezeték nélkül CarPlay és Android Auto...
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- Xbox Series X|S
- Melyik tápegységet vegyem?
- Samsung Galaxy S24 FE - később
- AliExpress tapasztalatok
- sziku69: Szólánc.
- További aktív témák...
- Prémium! Csere-Beszámítás! Számítógép PC Játékra! R5 5600X / RTX 4060 / 32Gb DDR4 / 1TB SSD
- Samsung Galaxy S22 Ultra 256GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Üzleti Fujitsu Lifebook u7510 15,6" FHD IPS 2021/08. havi gyártás
- AKCIÓ! ASUS ROG THOR 1000W Platinum II tápegység garanciával hibátlan működéssel
- Telefon felvásárlás!! iPhone 15/iPhone 15 Plus/iPhone 15 Pro/iPhone 15 Pro Max
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest