Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ddekany

    veterán

    válasz burgatshow #21 üzenetére

    Igen, szerver oldalon jól megy a Java, de azért vannak területek ott is, ahol versenyzik a Ruby-val, Pythonnak, sőt a PHP-val (:W) is. Szóval szvsz a még több azt használó fejlesztő (igen, akár más területen) egyáltalán nem ártana. Meg ez az egész balhé generálja a FUD-ot úgy általában a Java körül, hiszen egy ilyen trollkodós cég birtokolja...

  • ddekany

    veterán

    Remek... A J2ME-vel addig bénáztak, míg a kihalásra nem lett ítélve. A Java lényegében visszaszorult (vagy inkább a történelem során átköltözött...) a szerverekre. Most itt van valami, ami a mobil Java-ba életet lehelne, erre belekötnek. Anyátok. Mit akarnak mégis elérni? Nem árt ez túlságosan a szerver oldali Java-nak? Minél többen használnak Java-t összesen, annál jobban pörög a Java-s ökoszisztéma ami visszahat a szerveres szegmensre is...

  • ddekany

    veterán

    válasz #16820480 #16 üzenetére

    "pont a napokban hozta fel egy topikban floatr, hogy JS esetében is már majdnem natív kódot hoztak valami teszt alatt, szóval ilyen tekintetben talán nem olyan nagy a különbség"

    Na, azért a matematika törvényeit nem olyan egyszerű átverni.... Ha nagyon de nagyon okos az a JS engine, akkor részben áttranszformálhatja a JavaScript-es algoritmust egyenértékű C/Java-jellegű algoritmusra, de ez csak speciális esetekben fog menni. Azaz micro-benchmark szinten lehet ezzel domborítani, de egy összetettebb programnál, pesszimista vagyok a lehetőségek tekintetében. Ellenben a Java alapvetően statikus, erősen típusos, stb., akár csak a C/C++, szóval fekszik a (mai?) hardvernek. Nagyon de nagyon régóta alkalmazunk dinamikusabb nyelveket, még a modernebbek is (pl. Python, Ruby) komoly múltra tekintenek vissza és komoly üzleti érdekek állnak mögöttük, mégis soha nem közelítették meg a C/Java sebességét a valóságban. Most a JavaScript esetén hirtelen? Hát finoman szólva kétlem. Meg amúgy ez közel sem csak a sebességről szól, hanem a karbantarthatóságról (bizonyos hibák korai kimutatása, öndokumentáló képesség, refactoring). Kis project-nél talán nem éri meg a plusz hercehurca amivel a statikusság jár, de nagyobbnál sokak szerint (pl. szerintem :DDD) nagyon is megéri. Meg akik nagyon éltetik a script nyelveket, azok sokszor nem nagyon használtak Eclipse-t vagy IntelliJ-t (IDE-k), és valahol leragadtak 15 évvel ezelőtt, mikor futották a köröket Borland C-ben vagy hasonlóban... Én pár éve programoztam Python-ban (Wing IDE, talán az egyik legjobb és fizetős), és kínszenvedés volt az Eclipse után. Ruby-ban, legalábbis még akkor, még rosszabb volt a helyzet. Egyszerűen "matematikai okokból" borzalmas nehéz hatékony IDE-t csinálni dinamikus nyelvekhez.

    És ami talán még fontosabb... az Java és Android nem nyelvek, hanem, lényegében, platformok, amin futhatnak dinamikus nyelvek is. Pl. keverhetsz Java-ban és Groovy-ban írt programrészeket. Persze a JVM-et és Dalvik-ot a Java-hoz tervezték, de ha úgyis ott használ script nyelvet ahol ne a sebbesség a lényeg, kellően hatékonyak JVM-en is. Plusz a következő JVM-ben már vannak képességek, amiket a kifejezetten a dinamikus nyelvek támogatása miatt raktak be, szóval lesz ez még jobb is, csak akarni kell.

    Amúgy hol tapasztalod kliens oldalon, hogy lassú a Java? Lassabban indul el, és több RAM-ot eszik, de néhány speciális trükkös alkalmazástól eltekintve (ahol is kihasználod hogy nem minden objektum, stb) nem kéne általában lassabbnak lennie mint a C++ alkalmazások. Elvégre azokat is pont ugyanúgy lehet bénára írni, sőt... Nincs semmi nagy trükk a gyors Java programok írásában, "csak" az mint akármelyik más nyelvnél: helyes algoritmusokat kell választani, helyesen definiálni a "modulok" feladatát és interfészét... nyelv-független dolgok.

    "gnome3 alapértelmezett felülete is lényegében JS alapú, és a jövőre érkező win8 is erősen arra fog támaszkodni"

    De ne keverjük a szezont a fazonnal... Egy csupán felhasználó felületet vezérlő nyelv sebessége lényegtelen, mivel ott nem kell sok munkáz végezni. A Win8 meg ugyan támogatni fogja a JS+HTML+CSS-t, de gyaníthatóan a fő irány valami C#/Silverlight-szerűség marad.

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés