Veletech 2014: helyszíni tudósítás

Hirdetés

H.a.c.k. workshop

A budapesti hackerspace idén is számos érdekességgel szolgál az elektronika és a bütykölés iránt érdeklődőknek. (A hackerspace jelentéséről tavalyi helyi tudósításunkban részletesen írtunk, ennek ismétlésétől most eltekintenénk). Az otthon összeszerelhető, tavalyihoz képest továbbfejlesztett 3D nyomtató mellett idén is készültek DIY kittel, melynek összerakásához a helyszínen minden szerszámot biztosítottak. A látás "tehetetlenségét" kihasználó, programozható LED-sor és egy akkumulátor kombinációjából álló kis szerkezet elkészítése főleg a fiatalabb korosztálynak szerzett sikerélményt, és igény szerint az előre beállított mintákat is lehetett módosítani egy kis utólagos programozással.

A Burnstation zenelejátszó alkalmazás harmadik verzióját már direkt mobileszközökre fejlesztették. A legfrissebb kiadás már jóval kifinomultabb, mint az eredeti elképzelés volt, ami a kulturális töltőállomások alapötletéből született 2010-ben, és szimbolikusan egy bevásárlókocsiba integrált CD-író és zenelejátszó, katalogizáló kliensprogram kombinációja volt. (A kulturális töltőállomások ihletői a hagyományos benzinkutak voltak, csak üzemanyag helyett "kultúrát", azaz leginkább zenét lehetett "tankolni". Ezek fizikailag bárki számára elérhető, valamilyen forgalmas és nyilvános helyre kihelyezett eszközök voltak, amiken keresztül ingyenesen elérhető tartalmat lehetett a saját lejátszókra tölteni vagy lemezre kiírni). Itt az alapvető probléma a megfelelő mennyiségű ingyenesen elérhető zene biztosítása volt, így később erre a célra a Jam and Go szolgáltatást és annak API-ját kezdték el használni. Az idei Veletechre a korábbi évek munkája egy mobilalkalmazásban tisztult le, ezt az ingyenes szoftvert mindenki letöltheti, aki ki szeretné próbálni.

A harmadik nagyobb érdekesség egy mindössze 4 ezer forintért beszerezhető USB-s DVB-T tuner “tuningja”, amivel a korábban csak drágán elérhető SDR (szoftveres rádiójel-feldolgozás) eszközöket lehet kiváltani. Ezt a kis eszközt megfelelő szoftverek birtokában nagyon sok célra fel lehet használni, az egyik budapesti hackerspace-es például a Budapest 100 km-es körzetében közlekedő repülők transzpondereinek veszi a jelét, és így követi helyzetüket.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés