Egy karcsú kacsa közelebbről: a Ducky One 3 SF klaviatúra tesztje

A hot swap foglalatokat és csillapítást felvonultató perifériától nem szívesen búcsúztunk el a próbakör végén.

Hétköznapi használat, értékelés

A mindennapok során zömében pozitív benyomásaink voltak a One 3 SF kapcsán, bár egy-két apróság a One 2 termékcsalád tagjainál jobban megfelelt ízlésünknek. A műanyagból készített ház előnyét már szóba hoztuk (nem annyira fémes, "üreges" a gépelési hang), a frissített dizájn megítélése meg teljesen szubjektív. A hátránya az alumíniumnál sérülékenyebb volta mellett a készülékház deformálhatósága, de örömmel jelentjük, hogy bár megfigyelhető ilyesmi, a mértéke nem számottevő, és határozottan kevésbé szembeötlő a One 2-esekhez képest, noha azok is a merevségnek/stabilitásnak kedvező acél plate-tel rendelkeznek.


[+]

A gépeléssel járó zaj enyhébb a megszokottnál, az EVA szivacsozás remekül ellátja a feladatát, sőt, még a stabilizátorokat is megkenték gyárilag, és ezért sem csúfítja el az összképet a csörgésre hajlandóságot mutató plasztik burkolat. Az ominózus, halk, fémes csengés a kissé "karcos" Cherry MX kapcsolókra vezethető vissza, de ez nem új keletű történet, és utólag orvosolható egy kis kence felapplikálásával, mert a csillapítást nincs nagyon értelme fejleszteni.

Az MX Clear switch-csel ez volt az első találkozásunk, és az az igazság, hogy egészen megkedveltük. Bár még az MX Blue-nál is több erőkifejtés szükséges az aktuációjához, igen merev és hangsúlyos a taktilitási pontja, leütéskor érezhetően nyomja visszafelé a kupakot, illetve a bottom out sem olyan kemény. A gépelést (a jelenlegi körítéssel) kifejezetten kellemesnek és aránylag puhának – és egy hangyányit gumidómosra emlékeztetőnek – találtuk, a félreütések ritkák voltak, és a hanghatások visszafogottak. Egyéni sajátosságunk, hogy ujjízületeink fokozottan igényelik az ultrakönnyű, rövidebb úton járó, lineáris karakterisztikájú switch-eket, viszont az MX Clear-ekkel jóval tovább tudtuk vezényelni a Pokol fattyainak viselkedéstréningjét (klasszikus Doom) diszkomfort érzés nélkül, mint MX Blue-kkal, MX Brown-okkal vagy Akko CS Jelly Purple-ökkel.

Hirdetés

[+]

Amennyiben másféle élményre vágyunk, többféle Cherry kapcsoló közül válogathatunk a gyári felhozatalból (és az MX Clear még nem volt a menün a One 2-eseknél), a rendkívül hasznos extraként számontartott gyorscserés foglalatok pedig még egy (sok) lapáttal rátesznek erre. Ezáltal a végső határ a csillagos ég, és ebbe a(z amúgy nem vészes) holtjátékot csökkentő, "dobozszárú" (box) kapcsolók vétele is beletartozik. Arról nem is beszélve, hogy egy switch esetleges meghibásodásakor a javítás pár másodpercet igényel csak, és nem kell bajlódnunk a szétszedés/forrasztgatás időigényes, egyben buktatókat is rejtő procedúrájával vagy a garanciáztatással.

[+]

A billentyűsapkák a honi kiosztásnál sima felületű, lézerezett ABS-ből vannak a doubleshot PBT helyett (magyarnál csak a színes bónusz kupakok azok), ami kicsit illúzióromboló ebben az árkategóriában, de ha hihetünk a szóbeszédnek, ez a jövőben talán változni fog. A mellékelt kupak- és kapcsolószedő csipeszek mindenesetre decensek, de a kupakok szerfelett ragaszkodnak a switch-ek száraihoz, nem egyszer sikerült velük együtt az egész kapcsolót kihúznunk a helyéről – ez a Cherry vaskosabb tűkkel érkező switch-einek (és az esetenként miniszkulárisan vaskosabb száraiknak) köszönhető leginkább. Természetesen vásárolhatunk más gyártótól is készleteket, de ezeknél le kell mondanunk a rétegelt funkciók feliratozásáról, szóval a valamit valamiért vermébe esünk. Adja magát, hogy a tervezésnél lényeges szempont volt a moddolhatóság, ám a felhőtlen (szét)szerelhetőség nem a tasztatúra szexepilje, tudniillik a kétoldalt állomásozó, színes díszítőelemek apró műanyag fülecskékkel rögzülnek, amelyeknek leimádkozása 200-as pulzust gerjesztő pillanatokat eredményezhet, szóval csak óvatosan!

[+]

A Plug and play képességek a márkára jellemzően széles körűek, mind a makrózásban, mind a gombonként vezérelhető, homogén RGB világítás nüanszaiban elveszhetünk, ha akarunk, bár az vitathatatlan, hogy egy meghajtóprogrammal sokkal gördülékenyebbé és átláthatóbbá lehetne tenni e folyamatokat.

Az új, harisnyába bugyolált vezeték nem túl hajlékony, és bár az elődöké sem volt annak mondható, a helyzet az, hogy a One 2-esek tépőzáras kötegelővel felturbózott, sztenderd gumírozott kábelét szimpatikusabbnak tartjuk. Az alul letáborozott gumitappancsok viszonylag hatékonyan akadályozzák meg az asztallapon történő csúszkálást, de nem keltenek olyan lebetonozott hatást, mint amilyet a mérlegen picit kevesebbet nyomó One 2 Mini papucsaival éltünk át. A dőlésszög három léptékben állítható, ami jobb, mint az átlag, jóllehet az inverz döntést csábítóbbnak ítélnénk meg.


[+]

A kicsit magas vételár, no meg az ABS kupakok miatt nem vagyunk maradéktalanul elégedettek, de 10-15 százalékkal olcsóbban és PBT-vel, esetleg megkent Cherry MX switch-ekkel már azok lennénk. Összességében egy relatíve könnyen átépíthető, korrekten összerakott és jó csillapítással megáldott billentyűzetet ismerhettünk meg a Ducky One 3 SF személyében, ami számos formátumban, színkombóval, továbbá kapcsolóval érhető el, és platformfüggetlen programozhatósággal kecsegteti leendő gazdáit.


Ducky One 3 SF Pure White mechanikus billentyűzet

Synthwave

A Ducky One 3 SF Pure White klaviatúrát a CaseKing Hungary Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Ducky

Azóta történt

Előzmények