Samsung Q950TS: QLED 8K dizájnbomba a Samsungtól

Kipróbáltuk a Samsung extrém nagy felbontású és egyedi külsejű idei csúcsmodelljét.

Samsung Q950TS

Év elején az egész, tévék iránt érdeklődő világ felhördült, mikor a Samsung bejelentette, hogy idén piacra dobja az első "valódi keret nélküli tévét". Az előzetes információk és képek alapján úgy tűnt, hogy a dél-koreai cég háza táján tényleg sikerült kifőzni valami olyan új eljárást, ami friss szelet hozhat a tévédizájnba. Itt fontos megjegyezni, hogy másról van szó, mint a korábban keret nélkülinek nevezett, úgynevezett Borderless dizájnvonalnál az LG-nél. Annak a lényege, hogy a keret egy síkban van a kijelzővel, emiatt kikapcsolt állapotban láthatatlan, itt pedig azt ígérték, hogy kávát teljesen sikerült eltüntetni, vagyis bekapcsolt állapotban sem látszik.

Samsung Q950TS
Samsung Q950TS [+]

Nagyon vártuk a Q950TS-t, hogy közelebbről is szemügyre vehessük, hiszen értelemszerűen 2020-ban ez a Samsung csúcskészüléke, vagyis ebbe a modellbe pakolt bele mindent a piacvezető konszern, amit ma nyújtani tud televíziógyártás terén. Ezúttal egy külső helyszínen volt módunk tesztelni a terméket, ahol a kép- és hangminőség mellett vetettünk jó pár pillantást a kezelésre, okostévérendszerre is.

Keret nélkül?

Az előzetes kommunikáció és pláne a közzétett képek alapján úgy tűnt, hogy van rá esély, hogy tényleg sikerült valamilyen úton-módon száműzni a hagyományos kávát. Ha másfél-két méterről nézzük a tévét, akkor tényleg úgy fest, mintha a fémszalaggal övezett kép a levegőben lebegne. Viszont az igazság az, hogy ha közelről vizslatjuk a készüléket, akkor bizony feltűnik, hogy minimális vastagságú, pár milliméteres káva azért maradt. Tehát azért totális keret nélküliségről szó nincs, ami miatt egy kicsit csalódottak voltunk, de tény, hogy még így is látványos előrelépés, és biztosak vagyunk benne, hogy ez a megoldás más tévékben is felbukkan majd jövőre, mert összességében jót tesz a készülékek megjelenésének.

Bal oldalt a promóciós kép, jobb oldalt a valóságBal oldalt a promóciós kép, jobb oldalt a valóság Bal oldalt a promóciós kép, jobb oldalt a valóság [+]

Mivel a hangsúly pont a kijelzőn van, emiatt aztán érthető okokból teljesen száműztek a modellről a díszítéseket, trükkös dizájnelemeket. A talp is egy szimpla, masszív egység, ami külön nyak nélkül rögzül a készülékházhoz. A képernyőt forgatni, dönteni sem lehet, de a falra azért felakasztható szabványos Vesa konzol segítségével. A vállalat a magasabb kategóriás modelljeinél a csatlakozókat és a tunereket egy külső dobozba száműzi, és nem meglepő módon itt sem történt ez másként.

Ez, a tápot is tartalmazó One Connect Box mindössze egyetlen vékony vezetéken keresztül kapcsolódik magához a képernyőhöz, tehát a kábeldzsungelt elfeledhetjük. A dobozkán található három-három HDMI 2.0 és USB 2.0 mellett egy-egy  HDMI 2.1, Ethernet és optikai digitális audió csatlakozó, valamint a fizetős műsorok dekódolásához szükséges CI+ slot sem hiányzik.

Főbb paraméterek
Samsung Q950TS (QE65Q950TSTXXH)
Panel Samsung QLED VA LCD 10 bites panel (120 Hz)
Háttérvilágítás Direct-LED (Full Array Local Dimming)
Képernyőméret 65 hüvelyk (165 cm)
Felbontás 8K (7680x4320)
HDR támogatás Igen (HDR10, HDR10+, HLG)
Maximális kontrasztarány kb. 6400:1
Maximális fénysűrűség 2800 cd/m²
Input lag 11,5 ms
24p lejátszás Támogatott
Képbeállítások Film, Kiemelt, Normál, Természetes
Hangbeállítások Normál, Hangosított
Hangrendszer 4.2.2 csatornás, 70 watt
Beépített digitális tunerek DVB-T/-C/-S2
Interfész 3 db HDMI 2.0, 1 db HDMI 2.1, 3 db USB 2.0, digitális audió, Ethernet, CI+ slot
Extrák Tizen okostévérendszer, médialejátszó, böngésző, netes alkalmazások futtatása, kislexikon, HDR támogatás, háttér mód, Bluetooth hangeszközök csatlakoztatásának lehetősége, 8K felbontás
Teljesítményfelvétel Normál módban: 331 watt; készenléti üzemmódban: 0,3 watt
Méret Talppal: 143,3 x 88,1 x 26,1 cm
Talp nélkül: 143,3 x 81,3 x 1,5 cm
Tömeg Talppal: 32,1 kg
Talp nélkül: 26,5 kg
Gyártó honlapja www.samsung.hu
Termék honlapja Samsung Q950TS (QE65Q950TSTXXH)
Fogyasztói ár kb. 1 350 000 forint

Panel, képminőség

A Samsung, bár tapogatózik más irányba is, jelenleg a televíziós szektorban a csúcsmodelljeit továbbra is a házon belül fejlesztett és gyártott kvantumpontos QLED LCD panelekkel szereli fel, amelyet a szintén saját, Quantum Processor 8K képfeldolgozó chippel egészítenek ki. A QLED-ről már részletesen írtunk korábban, úgyhogy most csak röviden a lényeg: a technológia a folyadékkristályos, azaz LCD technológián alapszik, tehát, bár a név utalhat rá, ám nincs köze az OLED eljáráshoz. A LED-ek által szolgáltatott kék háttérvilágítás áthalad egy speciális, úgynevezett kvantumpontokkal, azaz nanoméretű kristályokkal dúsan meghintett filmen, aminek eredményeként széles spektrumú fehér fény jön létre.

Ez elméletileg rendkívül pontos és tiszta tónusok megjelenítését biztosítja úgy, hogy az idő múlásával sem kell tartani a minőségromlástól, eltérően a fehér LED-ektől, amelyek hajlamosak enyhén besárgulni. A technológia előnye még, hogy elméletben nagyobb fényerőt és valósághűbb színmegjelenítést tesz lehetővé, ezzel párhuzamosan kisebb a zavaró tükröződés mértéke.

Hirdetés

Fényerő, kontraszt

A maximális fénysűrűség a méréseink szerint 2810 cd/m², aminek a nagy dinamikatartományú tartalmak megjelenítése során van igazán jelentősége. A HDR videók és játékok ugyanis ennek köszönhetően látványosabban és színpontosabban jellennek meg, mint azoknál a készülékeknél, ahol ez az érték kisebb. Jellemzően ez az, amit a QLED technológia legnagyobb előnyeként szoktak megemlíteni az OLED-del szemben.

[+]

A valós kontraszt terén a kvantumpontos eljárás általában jobban teljesít, mint a hagyományos LED LCD televíziók. Erre még rátesz egy lapáttal a Direct Full Array rendszerű háttérvilágítás, amelynél a mátrix alakban elhelyezett fénykibocsátó diódákat több száz egyedileg vezérelhető fényerejű csoportba osztották, ami elméletileg szintén jó hatást gyakorol a kontrasztra. Ez be is bizonyosodott, hiszen 6359:1 valós kontrasztot tudtunk kicsiholni belőle.

Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett
Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett [+]

Az alkalmazott háttérvilágítási rendszer egyébként papíron jobb homogenitást produkál, mint az Edge-LED technológia, aminél a LED-eket a keretbe szerelik, azonban ezúttal azt tapasztaltuk, hogy az egyes képtartományok között a fényerő akár 15,6 százalékkal is eltérhet. Ennél pedig már mértünk lényegesen jobb értékeket, akár a vállalat kisebb tudású tévéjénél is. Viszont az is tény, hogy a váltás az egyes területek között nem markáns, emiatt a hétköznapi használat során zavaró felhősödést és foltosodást nem tapasztaltunk.

Betektintési szög, mozgásmegjelenítés

A képalkotó eljárásból fakadóan a tökéletes, 0 cd/m² fénysűrűségű fekete megteremtésére nincs mód, ami ezúttal is bebizonyosodott, de azért megfelelő beállítások mellett a színpontosságra nem lehet panasz. A látott képvilág valósághű, a tónusok természetesek, és még az olyan rizikós tartalmak sem okoznak gondot a készüléknek, mint az emberi bőr vagy a hullámzó, megvilágított vízfelület. A Samsung QLED tévék első generációjánál volt probléma a betekintési szöggel, ám ezt a hibát mára sikeresen orvosolták, így különösebben nem lepett meg minket, hogy a Q950TS is jól teljesített e téren. Invertálódásnak nyomát sem lelni, és az árnyalatok csak tág szögből, 165 fok környékéről kezdenek fakulni, vagyis csak olyan pozícióból, ahonnan már amúgy sem túl komfortos bámulni a képernyőt.

[+]

A gyakorlati próba során arra jutottunk, hogy rossz minőségű forrásból származó (pl. médiaboxból érkező tévéadások, alacsony bitrátájú állományok) filmek, streamek vagy videók esetén előfordult, hogy a mozgásmegjelenítés során rendellenességekbe futottunk bele. Egészen pontosan néha akadozást tapasztaltunk, illetve azt, hogy a mozgó objektumok körül enyhén vibráló aura jelent meg. Viszont az is igaz, hogy ezen anomáliákat viszonylag egyszerűen lehetett orvosolni az Auto Motion Plus nevű interpolációs szolgáltatás aktiválásával. Ennél az okos algoritmus ugyanis virtuális képkockákat számol ki, hoz létre, és ezeket illeszti be a valódiak közé.

A korábbi Samsung modellekhez hasonlóan előfordulhat, hogy ezzel akár negyed órát is kell játszogatni, amíg az ember megleli a legmegfelelőbb beállításokat, de megéri a vesződést, mert egész hatékonyan lehet javítani a képvilágon. Némi zajosodás is jelentkezhet olykor, de ez orvosolható a Zajcsökkentés bekapcsolásával, bár ilyenkor egy nagyon picit elmosódottabb lesz a kép. 11,5 ms input lagot mértünk, ami teljesen jó értéknek számít; ennek és a 120 Hz-es maximális képfrissítési rátának, illetve a FreeSync-támogatásnak köszönhetően a tévé akár játékra is alkalmas lehet. Ezt a szolgáltatást nem tudtuk kipróbálni a szokásos tesztkörnyezet hiánya miatt, de korábban már láttuk a funkciót működés közben, és akkor nem volt vele gond.

Beégés: nincs

A technológiát előnyben részesítő gyártók a QLED kapcsán gyakran kiemelik, hogy ellentétben a riválisnak tekintett eljárással, a technológiából adódóan itt még az elvi lehetősége sincs meg a beégésnek, tehát nem kell attól tartani, hogy a képernyőn ott marad örökre vagy hosszabb-rövidebb időre a korábban nézett képtartalom. Igazán durva, több hétig-hónapig tartó tesztre értelemszerűen nem volt lehetőségünk, de azért kipróbáltuk, hogy mi történik akkor, ha több órán keresztül folyamatosan megy valamilyen játék, ahol vannak fix képernyőelemek. Ennek során, ezt követően is arra jutottunk, hogy "tiszta" maradt a képernyő, nem tapasztaltunk aggodalomra okot adó enyhe ghostingot sem.

8K

A Samsung Q950TS a 8K televíziók közé tartozik, amelyek már egy ideje elérhetőek a hazai piacon is, így e tekintetben nem beszélhetünk újdonságról. Hogy az extrém nagy felbontásnak van-e értelme, arról mind a mai napig megoszlanak a vélemények. Mi mindenesetre egyértelműen 8K-pártiak vagyunk, szerintünk a megszokottnál lényegesen nagyobb részletesség egyértelműen hozzáadott értéket jelent, mert teljesen más fajta, látványosabb, "mélyebb", valósághűbb képvilág megteremtését teszi lehetővé. A 8K tartalmak a HDMI 2.1 csatlakozón keresztül vagy online streaming révén juttathatóak el a készülékre, ami emellett rendelkezik AI technológiát is használó felskálázásó eljárással, mely egy hatalmas adatbázis mintáit felhasználva próbálja kipótolni a hiányzó képpontokat. Ennek teljesítménye azért korántsem tökéletes, a végeredmény csak megközelíteni tudja azt (távolról), mint amit a natív 8K tartalmak esetében tapasztalhatunk.

Előzetes és színhelyes képbeállítások

Manapság a tévégyártók többsége törekszik arra, hogy viszonylag sok előzetesen programozott képmódot pakoljon készülékeibe, a Samsung viszont e téren – kissé érthetetlen módon – szembe megy a trendekkel, mert mindössze négy profil található meg e termékükben is. Ezek a szokásoknak megfelelően kisebb-nagyobb mértékben eltérnek egymástól az aktív képmódosító funkciók terén, fényerejükben, színhőmérsékletükben, így lehet találni olyat, amelyik passzol az épp futó képtartalomhoz vagy jó lehet kiindulási alapnak a beállításhoz, úgyhogy azért egyáltalán nem tragédia, hogy spóroltak a gyári képmódokkal.

Profil/beállítás Kiemelt Normál
Fényerősség (fehérpont) 557,4 cd/m² 324,4 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0,1083 cd/m² 0,0904 cd/m²
Kontrasztarány 5145,3:1 3588,2:1
Legnagyobb delta E 7,53 7,51
Átlagos delta E 4,15 3,41
Színhőmérséklet 8300 K 8400 K

Egy i1 Display Pro kalibrátorral, illetve a displayCAL névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az előzetes beállításokat. Sorrendben ezek a következők: Kiemelt, Normál – azért csak ez a kettő, mert amikor a tévét a számítógéphez csatlakoztattuk, akkor csak ezek voltak elérhetőek. A kapott értékek közül a legnagyobb fényerőt, a feketeszintet, a valós kontrasztarányt és a delta E értékeket tüntettük fel a táblázatban. Utóbbi egy olyan numerikus érték, ami két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül; minél kisebb a delta E értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához (sRGB), vagyis annál jobb.


[+]

Ezt követően a célértékeket (120 cd/m² fényerősség, 6500 K színhőmérséklet, 2,2 gamma) próbáltuk belőni, illetve a legnagyobb színpontosságot elérni, ami sikerült is. Az átlagos delta E 0,45, a legnagyobb pedig 1,44 lett – ezek remek értékeknek számítanak, és a modell ennek következtében akár grafikai munkára is használható. Viszont ezért a kontrasztossággal kellett fizetnünk, ugyanis 121 cd/m² fehér fényerőt, és 0,0714 cd/m² feketeszintet mértünk, ami 1696,2:1 valós kontrasztot jelent. A képen a színtérlefedettség látható: a szürke szaggatott vonal jelzi a referencia színteret, míg a színes alakzatok a mért színteret ábrázolják. Eszerint a kijelző 132,6 százalékban fedi az sRGB színteret, de ezen belül a számottevő pontosság 99,5%, ami a tévék esetében az átlagosnál lényegesen jobb eredmény.

Színpontosság
Színpontosság

Samsung Q950TS színhelyes beállítások
Fényerő 15
Kontraszt 48
Élesség 10
Szín 25
Árnyalat 0
Képtisztasági beállítások Ki
Helyi sötétítés Alacsony
Kontrasztjavító Ki
Auto Motion Plus Ki/Egyedi (Elmosódáscsökkentés: 2-3, Torzításcsökkentés: 3-4)
Színtónus 2. Meleg
Gamma 2.2
Részletárnyékolás 0
Színközbeállítások Natív
Csak RGB üzemmód Ki
Fehéregyensúly P-nyereség 15
Fehéregyensúly Z-nyereség -2
Fehéregyensúly K-nyereség -6
P-eltolás 0
Z-eltolás 1
K-eltolás 2

Kezelés, netes tartalmak, médialejátszó

Okostévé

A kezelés a Samsung saját, Tizen-alapú okostévérendszerére épül, ami magyar nyelven kommunikál, a sebessége megfelelő és stabilitása is rendben van, fagyást, durva akadást, újraindulást sem tapasztaltunk. Ugyanakkor a grafikus kezelőfelülettel továbbra sem vagyunk túlságosan kibékülve: zsúfolt, túl kevés helyre szorítottak be mindent, egyes menüpontok, funkciók elérése logikátlan, és vannak olyan fontos szolgáltatások, amelyekhez egyszerűen túl sokat kell kattintani. Azért ez nem világkatasztrófa, de tény, hogy vannak ma már felhasználóbarátabb megoldások a piacon.

[+]

A távirányító a vállalat korábbi felső kategóriás modelljeihez hasonlóan ezúttal is egy kifejezetten slank, dizájnos darab, azonban csak pár gomb van rajta, így jó néhány gyakran használt, lényeges funkció nem érhető el vele közvetlenül. A távvezérlő kiváltható egy ingyenesen letölthető app révén telefonnal, és tapasztalataink szerint ez az alkalmazás egész jól használható. A tévé képes együttműködni USB-n keresztül csatlakoztatott vezérlőeszközökkel, egérrel vagy billentyűzettel, ami a különféle netes tartalmak futtatásakor igen jól jöhet.

Appok, böngésző

Mert hát természetesen ezek sem hiányozhatnak egy ilyen készülékből, sőt már lassan egyetlen tévéből sem. A kínálat mintegy kétszáz szoftverből áll, aminek nagy része valamilyen tartalomszolgáltatással, tehát videózással, filmezéssel, online streaminggel, zenehallgatással vagy képnézegetéssel kapcsolatos applikáció. A legfontosabb, legnépszerűbb alkalmazások, például a YouTube, Netflix, HBO Go, Amazon Prime vagy a Spotify természetesen nem hiányoznak.

[+]

Akad néhány életmóddal, testedzéssel kapcsolatos program is, vannak híroldalak, sőt néhány játék is, ám utóbbiak annyira primitívek és csúnyák, hogy rövid ideig sem szórakoztatóak. Azt tapasztaltuk, hogy az alkalmazások futtatása problémamentes, gyorsan betöltődnek, és használat közben sem fagynak, akadoznak. Az okostévérendszer szerves része a böngésző, ami úgy használható, mint bármely számítógépen vagy telefonon, sebessége rendben van, itt sem tapasztaltunk semmilyen problémát.

Médialejátszó

A televízió rendelkezik előzetesen telepített médialejátszó alkalmazással, amire a helyi hálózaton vagy az USB porton keresztül, külső adattárolóról lehet eljuttatni a különféle állományokat. A grafikus kezelőfelület jól néz ki, átlátható, kezelése valószínűleg senkinek sem okoz majd különösebb problémát.

[+]

Audiótartalmak esetén az MP3 és WMA mellett a FLAC formátumok szólaltathatóak meg. A szoftver az ID3 tagek feldolgozását, megjelenítését szavatolja, de a metaadatként a fájlban található zeneszövegeket nem képes megjeleníteni a képernyőn. A képeknél a legelterjedtebbnek számító JPG mellett a BMP és a PNG típusú állományok megjelenítése megoldott, tehát a népszerű animgifekről le kell mondani. A forgatásra, nagyításra van mód, diavetítés elindítható, viszont a fotókkal kapcsolatos részletes információk, az úgynevezett EXIF adatok nem varázsolhatóak a képernyőre.

Miután átpörgettük a videós tesztcsomagunkat, arra jutottunk, hogy egyedül a 10 bites videók állítottak akadályt a készüléknek. A többivel viszont nem volt probléma, még a 4K felbontású HDR állományokat is gond nélkül jelenítette meg. Ugyanakkor a surround szabványok közül mindössze a Dolby 5.1-gyel boldogult a szoftver, ami ma már nagyon kevés. A külső feliratok kezelése támogatott, a karakterek körül vékony keret jelenik meg, így a betűk mindig jól olvashatóak. Méretük és kódolásuk is változtatható, és ha a szöveg el lenne csúszva a képhez képest, akkor azon a szinkronizáció funkcióval könnyen lehet segíteni.

Hang és értékelés

Hangminőség

70 wattos, 4.2.2 csatornás hangrendszerrel bír a televízió, amelybe szereltek két dedikált mélysugárzót, illetve két extra hangszórót a jobb-, illetve bal felső sarokba. Ez utóbbiak feladata, hogy a hangokat magasba szórva teremtse meg a megszokottnál intenzívebb, hatásosabb térhatású hangélményt.  Azt mondhatjuk, hogy a készülék a nagy átlagnál jobb megszólalást produkál: a basszusok hallhatóak valamennyire, a dinamika érzékelhető, és zavaró hanghibákat sem tapasztalni. Ám például térhatás vagy sztereó terén meg sem közelíti azt, amit a több komponensből álló szettek vagy a jobb hangprojektorok produkálnak.

[+]

A termék megkapta a vállalat Object Tracking Sound+ technológiáját, ami elméletileg képes arra, hogy hitelesen adja vissza azt, hogy milyen irányból érkezik a hang, tehát ha például a képernyő bal felső sarkában egy harkály dolgozik, a jobb alsóban pedig egy nő furulyázik, akkor ez utóbbi irányból fogjuk hallani a tilinkózást, és a szemközti átlóból pedig a kopácsolást. Hogy teljesen őszinték legyünk, ezt így ebben a formában, ilyen pontosan nem nagyon érzékeltük. A készülékből természetesen nem hiányoznak az előzetesen optimalizált hangmódok, amelyek a szokásoknak megfelelően nevükkel jelzik, hogy milyen típusú tartalmak mellé szánja őket a gyártó. Amennyiben valaki egyikkel sem elégedett, még mindig ott a lehetőség, hogy az equalizer segítségével a saját ízléséhez szabja az arányokat.


[+]

Az eszköz támogatja a Bluetooth kompatibilis hangeszközök csatlakoztatását, tehát ezekre vezeték nélkül is kilőhető a hang, illetve fordítva is működik, akár a tévé is használható BT hangszóróként, azaz mondjuk egy telefont megszólaltathatunk rajta.

Értékelés

A Samsung Q950TS-ről sok mindent elárul, hogy a leggyengébb pontja az okostévé platform és a kezelés. A rendszer lehetne egy fokkal felhasználóbarátabb, és örültünk volna, ha a távirányítón több gomb van, de ezek tényleg nem durva hibák. Az elérhető alkalmazások köre rendben van, a kínálat nem óriási, de a fontos appok nem hiányoznak. Az előre telepített médialejátszó szoftver nem a világ legkifinomultabb programja, de az alapszolgáltatásokat gond nélkül biztosítja. A hangrendszer az átlagosnál jobb megszólalást produkál, de csodákra nem képes, viszont zavaró hibákat sem tapasztaltunk.


[+]

A kép minősége viszont meglátásunk szerint kiemelkedően jó. A 8K felbontásnak van értelme, mint ahogy a kvantumpontos technológiának is. A kontrasztarány, a fényerő és a HDR tartalmak megjelenítése kiemelkedő, a színpontosság, valamint a színgazdagság is rendben van. A dizájn remek, hiszen bár a tökéletes keret nélküliséget még most sem sikerült elérni, de a radikálisan levékonyított káva nagyon egyedivé teszi a megjelenést. A nálunk járt 65 hüvelykes változat 1 360 000 forintba kerül, ami az ilyen méretű tévék között kifejezetten soknak számít, viszont az is igaz, hogy a 8K felbontás és a csúcs QLED panel miatt ki is emelkedik a hatalmas termékóceánból.


Samsung Q950TS 8K QLED televízió

elefant

A Samsung Q950TS 8K QLED tévét a Samsung magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés