Tesztpadon a legolcsóbb Samsung QLED tévé

Kipróbáltuk a 4K felbontású, HDR támogatású, kvantumpontos Samsung Q60R televíziót.

Médialejátszó és egyéb extrák

Médialejátszó

A televízióban megtalálható az előre telepített médialejátszó alkalmazás. A grafikus kezelőfelület rendben van, kellően felhasználóbarát, magyarul is kommunikál, így a használata még annak sem okozhat különösebb problémát, aki egyébként idegenül mozog a technológiai eszközök világában. A szoftver a JPG mellett a BMP és PNG típusú képek megjelenítését teszi lehetővé. A diavetítés elindítható, viszont a fotók részletes információit tartalmazó EXIF adatokat nem sikerült a képernyőre varázsolnunk. Az audiotartalmaknál az MP3 és a WMA mellett a veszteségmentesen tömörített, és ezáltal jó hangminőséget biztosító FLAC típusú állományok megszólaltatása is megoldott. Az ID3 tagek kezelését az alkalmazás támogatja, viszont a metaadatként a fájlokban található dalszöveg megjelenítésére nincs lehetőség, de ezt azért túl lehet élni.


[+]

Videós tesztcsomagunk átpörgetése során konstatáltuk, hogy a DivX, Xvid és Killa_sample mellett a 10 bites (Suzumiya, Sword Art) fájlok lejátszását is megtagadta a szoftver. A többivel viszont nem volt gond, a 4K HDR állományok is szépen, simán futottak, még a 4K HDR (HDR10 és HDR10+) anyagok is. A surround formátumok terén sem teljesített tökéletesen: a Dolby TrueHD és a Dolby Atmos megszólaltatása sem működött. A külső feliratok kezelése viszont problémamentes, hiszen a betűket vékony keret övezi, ennek hála pedig a szöveg mindig nagyon jól látható.

Bluetooth

A tévé támogatja a Bluetooth technológia használatát, és ennek köszönhetően a kompatibilis hangeszközök vezeték nélküli úton is csatlakoztathatóak hozzá. A kapcsolat kellően stabil maradt, és a késleltetés minimális, így ez a funkció teljesen jól használható.

Kislexikon

A tévé rendelkezik egy beépített, magyar nyelvű használati utasítással, kislexikonnal, amely az e-Manual névre hallgat. Ebben ábécésorrendbe szedve megtalálhatóak az egyes fogalmak, így a funkciókra, paraméterekre, alkalmazott technológiákra közvetlenül is rákereshetünk. Emellett lehet témakörök szerint is keresgélni, azaz információt kaphat a felhasználó arról, hogy hogyan csatlakoztathatóak a külső eszközök, vagy hogyan használhatóak az egyes beállítások, funkciók, azaz például hogyan teremtheti meg az ízléséhez leginkább passzoló képvilágot.


[+]

Miracast

A Samsung Q60R támogatja a Miracast használatát is, aminek révén a kompatibilis mobil eszközök kijelzője tükrözhető a tévére, például a telefonunkon futó filmek, játékok egyszerűen átküldhetőek a nagy képernyőre. Némi érezhető késleltetéssel azért számolni kell, ami játékoknál kicsit zavaró lehet.

Háttér mód

A Samsung exkluzív szolgáltatása innen sem hiányzik, amelynél a a hagyományos mozgóképek, videók, filmek helyett különféle képek, illusztrációk és animációk megjelenítésén van a hangsúly.  Például mód nyílik arra, hogy egy órát pakoljunk a képernyőre, ahol a mutatókat különféle grafikai elemek helyettesítik, de kérhetünk hullámzást is, vagy a tévé adatbázisában megtalálható képeket, illetve mi is tölthetünk fel fotókat. Lehet különféle virtuális keretek közül is válogatni, így a végeredmény kicsit olyan lesz, mintha a televízió képernyője helyett egy "valódi" képet vagy ábrát nézegetnénk.


[+]

Egy különleges funkció, hogy a tévé képernyőjén megjeleníthető az aktuális háttér is, tehát, ha például egy téglafal előtt áll a készülék, akkor a kijelzőre pont olyan téglák varázsolhatóak. Ez nem mágia, hiszen egy telefonnal kell lefotózni a tévé külsejét a SmartThings alkalmazásban, és ezek után az elektronika már elvégez mindent magától. Ennek köszönhetően a készülék minden korábbinál jobban a környezetébe integrálható.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés