Húsz éve ezek a márkák uralták a tévépiacot – mi lett velük?

Egyesek eltűntek, marginalizálódtak, mások a csúcson maradtak. Nézzük, kinek milyen sors jutott!

Sharp, Philips, Loewe, Grundig

Sharp

A Sharp szekere nagyon jól ment a 2010-es évek legelejéig, hiszen ekkor globálisan is a legnagyobb, legerősebb televíziógyártók közé tartozott. Azonban a fukushimai atomerőmű-katasztrófa következtében fellépő gyárleállások, a rossz marketing és az elhibázott termékfejlesztés hamar mély gödörbe sodorta a Japánban sokáig piacvezetőnek számító vállalatot.


[+]

A Sharp vezetése mindent megpróbált, de a nehézségeken nem tudtak úrrá lenni. Hiába adogatták el egymás után az egyes részlegeket, így például az európai televíziós divíziót 2014-ben az OEM gyártóként ismert, szlovák Universal Media Corporationnek, képtelenek voltak megállítani a vállalatot a lejtőn. 2016-ban aztán érkezett a Foxconn, és felvásárolta a roncsokat, majd idővel visszaszerezték a regionális divíziókat is.


[+]

Azt ígérték, hogy a hatalmas tőkéjükkel ismét jól hangzóvá teszik a Sharp nevet, azonban ez eddig nem valósult meg teljes mértékben. Még mindig hiányoznak a felső kategóriás, igazán nagy tudású készülékek, és a piaci részesedés terén meg sem közelítik a korábbi eredményeket.

Hirdetés

Philips

A Philips lépett színre az első plazma televízióval, és ez a cég aztán tényleg kulcsszereplő volt a televíziós iparág átalakításában az ezredforduló táján. 2004-ben bemutatta a máig exkluzívnak számító Ambilight technológiát, és a netes szolgáltatásokat is e konszern emelte be elsőként a televíziókba. Az eredmények is rendben voltak, azonban ez sem tudta meggyőzni a holland anyakonszern eltökélt vezetőit. Ők mindenképpen racionalizálni szerették volna a cég működését, és azt eltolni a háztartási gépek, valamint az orvosi eszközök irányába. Ennek keretében eladták többek között a projektor és a monitor üzletágat, majd 2011-ben megváltak a televíziós divíziótól is.


[+]

Ez utóbbit a hongkongi TP Vision vásárolta meg, amely azóta is tejben-vajban füröszti a márkát szerencsére. Tényleg minden támogatást megadnak, aminek kézzelfogható eredményei is vannak. Folyamatosan fejlesztik az Ambilightot, az egyik első cég volt, amelyik OLED televíziókkal lépett színre, rendelkeznek nagyon fejlett képfeldolgozó chippel, és a csúcsmodelljeik képminősége abszolút elit színvonalú.

Loewe

A Loewe sokáig egyet jelentett a fennhéjázó luxussal, és ez így volt 2003 környékén is. A cég az elsők között rukkolt elő lapostévékkel, amelyeknél nem fukarkodtak a méregdrága anyagok, így például a mahagóni használatával. Egy darabig technológiai téren is tartották a lépést, ám egy idő után itt egy kicsit lemaradtak, és csak a kiemelkedő hangrendszerre, illetve a külsőségekre fókuszáltak.


[+]

Ez viszont egy idő után már kevés volt az üdvösséghez. 2013-ra a vállalat borzasztó helyzetbe került, és a csődtől csak a Hisense, majd egy befektetői csoport mentőcsomagja tudta megóvni, legalábbis egy időre, ugyanis 2019-ben ismét megjelent a kaszás a vállalat küszöbén. A Loewe csődöt jelentett, szélnek eresztette a munkatársakat, és leállította a gyártást. Azonban felbukkant egy cég, a Skytec, amely megvásárolta a romokat, és bejelentette, hogy visszahozza a márkát a halálból. Újranyitották a kronachi főhadiszállást, visszahívták a mérnököket, és ismét megkezdték a gyártást. Azonban bárhogy is nézzük, ez a Loewe már nem ugyanaz a Loewe....

Grundig

A Grundig sokáig úgy élt az emberek tudatában, mint "erős német márka". Ez sokáig tényleg így volt, de pont 2003-ra óriási bajba került a cég, még akkor is, ha ebből a külvilág nem sokat látott. Ebben az esztendőben csődbe ment a vállalat, amitől a török Beko és a brit Alba mentette meg, néhány évvel később pedig a Beko konszern meg is szerezte a többségi tulajdont.


[+]

A Grundig megmaradt félig-meddig önálló cégnek, de a XX. század végén betöltött vezető szerepét és  befolyását soha többé nem tudta visszaszerezni.

elefant

Azóta történt

Előzmények