BenQ TK810: 4K házimozi projektor okos funkciókkal

Kipróbáltuk a DLP technológiára épülő, alapvetően otthoni használatra, filmezésre szánt vetítőt.

Képminőség

A készülék a legtöbb mai házimozi projektorhoz hasonlóan DLP képalkotási technológiára épül. A maximális felbontása 3840x2160 képpont, de ezt az XPR pixeleltolás technológia segítségével éri el. A kép élessége ennek megfelelően kimagaslóan jó 4K forrásanyagok esetében, és ilyenkor a legapróbb átmenetek hű visszaadása is biztosított.

Az eszköz megkapta a vállalat felskálázási eljárását, amely a Pixel Enhancer funkcióval aktiválható. Erről azt ígérik, hogy képes az alacsonyabb részletességű anyagok mesterséges feljavítására, azonba hiába kapcsoltuk be, érdemi változást nem tapasztaltunk, tehát a BenQ TK810 sem képes képpontokat előrántani a semmiből.

[+]

Ma már egyre több a LED-es vagy lézeres, esetleg hibrid fényforrást használó vetítő, azonban ebbe a termékbe hagyományos, magasnyományú (UHP) lámpa került. E megoldás előnye a kedvezőbb ár, viszont cserébe az élettartama lényegesen kevesebb, normál módban mindössze 4000 óra, ez pedig tényleg elmarad a rivális megoldások által produkált 20-30 000 órától.

A maximális fényáram 3200 ANSI lumen, ami ebben a kategóriában egyértelműen jónak számít. A gyakorlatban ez azt jelenti hogy még nappali fény mellett is látható a kép. Persze ilyenkor a kép minősége nem az igazi, hiszen a tónusok fakók, viszont a helyzet értelemszerűen sokkal jobb lesz, ha sikerül félhomályt teremteni. Teljes sötétben pedig az 1,07 milliárd szín megjelenítését szavatoló modell megmutatja teljes erejét, ilyenkor az árnyalatok gyönyörűek, ragyogóak, a sok vetítőnél még mind a mai napig megfigyelhető zavaró fátyolosságnak itt nyomát sem lelni.

Normális beállítások mellett a színek természetesek valósághűek, azonban a tökéletes fekete megjelenítésére nincs mód, ehelyett inkább nagyon sötét szürkét látunk. A kontrasztosság megfelelő, de ha valaki kevésnek érzi, akkor bekapcsolhatja a kontrasztjavítást, ami markánsabbá teszi a sötét és világos részek közötti eltéréseket, azonban ez a finomabb képrészletek eltűnésével jár együtt.

[+]

Ma már nem ritka, ha egy projektor kezeli a nagy dinamikatartományú anyagokat, és a BenQ TK810 is közéjük tartozik, és a viszonylag magas fényerő miatt a HDR effektus valóban érzékelhető, sőt egész látványos. A DLP technológiára épülő termékeknél még mindig viszonylag gyakran tapasztalható a szivárvány effektus, azaz amikor egy pillanatra mind a három alapszín feltűnik a képen, de ezzel itt nem találkoztunk. Az úgynevezett szúnyogháló jelenség, azaz amikor látható a képpontokat határoló rács, a hétköznapi használat mellett egyáltalán nem tűnik fel, ezek a zavaró vonalak csak akkor vehetőek észre, ha valaki nagyon közel megy a vászonhoz.

Alacsony bitrátájú videók vagy gyenge minőségű tévéadások esetén bele lehet futni némi zajosodásba, de ezen a zajcsökkentés bekapcsolásával hatékonyan lehet segíteni. A készülék a közepes vetítési távolságú projektorok közé tartozik. 70 centiméterről 22 hüvelykes, 100 centiméterről 32 hüvelykes, 200 centiméterről 65 hüvelykes, 260 centiméterről 80 hüvelykes kép létrehozására képes. A maximális képméret a hivatalos specifikációk szerint egyébként 300 hüvelyk, amihez durván 10 méter szükséges, de olyan nagy szobánk nincs, ahol ezt ki tudtuk volna próbálni. Amennyiben nem teljesen szabályos téglalap a vetített kép, akkor sincs semmi vész, hiszen ezen a trapéztorzítás-korrekció segítségével egyszerűen lehet javítani. Ez módosítható manuálisan is, de rá lehet bízni az egészet az elektronikára, ami egész hatékonyan végzi a dolgát.

[+]

A maximális képfrissítési ráta 120 Hz, de a dinamikusan változó képfrissítési ráta technológiát e termék nem támogatja. A mozgásmegjelenítés alapvetően rendben van: durva hibákkal nem találkoztunk, néhányszor ugyan tapasztalható akadozás, ám ezen lehet segíteni a Motion Enhancer nevű interpolációs szolgáltatás aktiválásával. Ezzel viszont érdemes óvatosan bánni, mert használatánál előfordulhat, hogy "szappanopera-szerű" lesz a végeredmény.

Nem hiányoznak az előzetesen programozott képmódok sem, amelyek a szokásoknak megfelelően már a nevükkel (Bright, Living Room, Cinema, Sports) is jelzik, hogy milyen típusú tartalmak mellé szánják őket, amihez értelemszerűen nem kötelező ragaszkodni. Fontos megjegyezni, hogy a vetítő biztosítja a 3D tartalmak megjelenítését, azonban az ehhez szükségesek speciális szemüvegekkel nem rendelkezünk és nem is mellékelik a csomagban, így nem tudtuk kipróbálni, hogy működik-e.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • BenQ

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés