Kezelés, okos funkciók
Smart funkciók
A BenQ TK810 az úgynevezett okos projektorok táborát erősíti. Android alapú smart rendszert használ, saját grafikus kezelőfelülettel. A menürendszer átlátható, felépítése logikus, az eligazodást nagyméretű ábrák segítik. Magyarul sajnos nem tud, és ez problémát okozhat annak, aki nem beszél egy nagy világnyelvet sem. És ezzel még nincs vége a "hibalistának". Többször tapasztaltuk ugyanis, hogy a rendszer egyszerűen megakad, rövid időre lefagy, a vezérlőperifériák által kiadott parancsokra nem reagál, úgyhogy e téren azért messze van a tökéletestől, még ha összeomlást vagy automatikus újraindulást nem is tapasztaltunk.
Emellett az is gond, hogy bár a platform elvileg lehetővé tenné a Smart View funkció révén a kompatibilis mobil eszközök vagy számítógépek képének vezeték nélküli úton történő tükrözését, ez egyáltalán nem működött, hiszen nem ismerték fel egymást a készülékek. A termék lehetőséget ad arra, hogy a Bluetooth révén csatlakoztassunk hozzá hangeszközöket, és ezzel a szolgáltatással nem volt gond. Felismerték egymást, a párosítás is pofonegyszerű, a kapcsolat végig stabil maradt, a hatótávolság pedig 15-20 méter.
Hirdetés
A rendszer lehetővé teszi internetes alkalmazások telepítését és futtatását. Ehhez az Aptoide TV nevű független alkalmazásboltot kell használni, mert a Google Play a projektoron keresztül nem érhető el. Az Aptoide TV applikációs kínálata nagyjából 4500 darabból áll, és e szoftverek között megtalálhatóak a szórakozással, kommunikációval, vásárlással, művészetekkel, hírekkel, sporttal és életmóddal kapcsolatos darabok is. Emellett természetesen a tartalomszolgáltató appok sem hiányoznak, tehát van Netflix, YouTube, Amazon Prime, de azért akadnak hiányosságok, mert például a HBO Maxet nem leltük meg. Akad rengeteg játék is, azonban mivel a hardver igen gyenge (4 db ARM Cortex-A53 mag, Mali T820 grafikus vezérlő, 2 GB RAM), ezért a kicsit jobb grafikájú, komplexebb szoftverekről le kell mondani.
A vezérléshez a legegyszerűbb a mellé járó távirányítót használni, amely egy korrekt kiegészítő. Fogása kényelmes, a gombok könnyen elérhetőek, és a legfontosabb funkciókhoz van gomb. Emellett a projektor képes együttműködni USB-n keresztül csatlakoztatott vezérlőperifériákkal is, továbbá a távirányító kiváltható mobil eszközzel is egy ingyenes app letöltésével.
Médialejátszó
A vetítő rendelkezik gyárilag előre telepített médialejátszó alkalmazással, amely egy elég alapszintű szoftver. A grafikus kezelőfelület magyarul nem tud, de az alkalmazott tipográfiai elemeknek köszönhetően viszonylag könnyű benne eligazodni. A képek közül a JPG, BMP, PNG GIF és animgif szabványok megjelenítése biztosított. A fotókkal kapcsolatos részletes adatokat tartalmazó EXIF adatok feldolgozására nem képes, viszont a diavetítés funkció nem hiányzik. Az audiotartalmaknál az MP3 mellett a WAV és FLAC formátumok megszólaltatása jöhet szóba. A szoftver az ID3 tagek kezelésére elméletileg képes, de gyakran csak krikszkrakszokat látunk. Emellett elméletileg lehetséges a fájlokba metaadatként kódolt dalszövegeket is a vászonra varázsolni, azonban ez egyszer sem jött nekünk össze.
A videós tesztpakkunkkal történt vizsgálatok során megállapítottuk, hogy a szoftver a DivX, a 10 bites, a WMV anyagok lejátszását elutasította. A többivel nem volt gond, a 4K és 4K HDR10 állományokkal is boldogult, viszont a HDR10+ és a Dolby Vision anyagokkal már nem. A surround fájlok közül csak a EAC3 és a Dolby 5.1 fájlok kezelése megoldott. A külső feliratok megjelenítése biztosított, azonban a program az ékezetes betűket nem kezeli, a kódolás módosítására pedig nincs mód. Kár.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!