Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Ribi

    nagyúr

    válasz bteebi #40 üzenetére

    "Maga az épület pedig egy high tech félvezető gyárnál se sokkal komplexebb szerintem"
    Szerintem és valszeg szerintük is sokkal burvábbak az igények. Tényleg a legózzuk össze a gyárépületet böngészőből dologhoz hasonlítod a világ legfejlettebb és legérzékenyebb gyárát? Nóóóóórmááális? :F
    De az költségekhez egy vicces hozzátétel, hogy Musk legutóbbi kifizetéséből 3 gyárat felépíthetne. Szóval van akinek ez sok pénz, van akinek nem.
    Ez nem egy autó gyár ami a saját területén lehet state of the art. Tejüzem is lehet state of the art, csak hát más a kategória.

    #42ddekany: Szerintem aki kicsit is ért hozzá az tudja hogy ettől még belátható időn kívül vagyunk.

    [ Szerkesztve ]

  • janeszgol

    félisten

    válasz bteebi #40 üzenetére

    Bocsi, bteebi, de ez pont az a zsákutca, amibe a "mennyiből szerelik össze az okostelefont" emberek mennek. Gondolom egy csomó rejtett költség van, ami nincs a szem előtt.

    Szerk.: tudom, hogy sok az 1 milliárd ft. Én pontosan ennyit lopnék el, ha politikus lennék, és életem végéig élnék úgy, mint ma, csak munka nélkül. De más a lépték. Nekem 1 milliárd ft. marha sok pénz, de az országnak 1 milliárd kb annyi, mint nekem egy ezres. Egy picit fáj, ha hirtelen ki kell adnom, de messze nem visz csődbe.

    [ Szerkesztve ]

  • Chiller

    őstag

    válasz bteebi #40 üzenetére

    Egy ilyen gyártósor nagyon sok mindenben más, mint mondjuk egy Bosch/Mercedes, vagy akár egy Foxconn, akármi tisztatéri gyártósor. Még azzal sem lehet összehasonlítani, nem hogy egy sima raktárépülettel. Extrapolálni sem.

    Pld. nagyon speciálisan van védve földrengések, áramkimaradás, légtértisztaság, stb ellen. Meg még millió más dolog ellen is.Speciális a hűtés/fűtés (nem csak a szokásos dobozos böhöm klímák), a hőmérséklet, páratartalom, stb szabályzás is.
    A melósoknak sem elég csak egy sima zuhanyzó meg egy 10x50 centis szekrény, és a karbantartók sem csak egy gurulós ládával járnak.

    És mint mindig, a state of the art eszközöket, megoldásokat arányaiban kell a legjobban megfizetni. Ahogy egy 4090 is 3x drágább egy 4070-nél pedig nem 3x gyorsabb.
    Avagy attól hogy mondjuk egy "random" nagy cégnél elég a "fix" 22-23 fokos hőmérséklet, 50-52%-os páratartalom, X ppm levegőtisztaság - de ide meg tízszer pontosabb szabályzás kell, ami sokkal drágább és bonyolultabb. Ide mindenből a jelenlegi technika csúcsa kerül.

    szerk: nézd így: Atomerőmű vs Hőerőmű. A vizes és a generátor rész az "ugyanaz" (dehogy ugyanaz, de azért arányaiban a feladat és a megoldás hasonló : vízforralásból lesz generátorhajtás, aztán energia), "csak" a termelő rész más.
    Fizikai méretben, anyagban még nem is nagyobb igazán az atomerőmű.
    Nade árban egy teljesen más kategória...

    [ Szerkesztve ]

  • apatyas

    Korrektor

    válasz bteebi #40 üzenetére

    Írok apróságokat, ami így eszembe jut, illetve még emlékszem rá.
    A tisztatér miatt ez egy jónéhány rétegből álló 'épület'='szerkezet', amolyan doboz a dobozban. Ahogy mész befelé, egyre erősebbek a tisztasági feltételek. A falak olyan anyagból vannak, ami nem porlik, nem ont magából a legyártása közben belezáródott gázokat (mint pl az új monitor illata amikor kibontod) és nem is fog az elkövetkező évtizedekben, vízpára minimális. Légmentesen záródnak a belső terek, mint egy b@szottnagy akvárium. Félvezetőgyártás közben nemhogy pormentes kell legyen, de sok esetben inert gáz közegben tárolják/mozgatják a félkész cuccot, ennek külön burka van.
    Fentebb említették a szünetmentes tápot, földrengésállóságot. De ezen túlmenően, minden egyes kritikus gép légrugós felfüggesztésen áll, hogy a környezeti rezgések ne zavarják meg a gyártási folyamatot, azaz ne rontsák a minőséget, selejtarányt; illetve az adott gép mozgása se terhelje a szomszédosat. Említetted a könnyűszerkezetes gyárépületet - fatális tévedés. Brutális terhelhetőségű födémek vannak, és jópár: 3-6-több szint ezekből egymás fölött.

    pezo77 #5 2017.12.14. 13:29 Hmm. És ez az e-hajó akkor hol is tud kikötni? Az e-bay -ben? ;)

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés