ASUS blog: ExpertBook P5 notebook, a munkagép

Az üzleti felhasználóknak szánt ExpertBook széria igáslovát, a középkategóriás, strapabíró P5-öt próbáltuk ki.

Az ASUS a 2024-es IFA kiállításon mutatta be az üzleti felhasználóknak szánt ExpertBook notebookszéria legújabb, P betűjelet hordozó családját. Ezek bizonyos tekintetben átmenetet képeznek a fogyasztói célokra szánt modellek – mondjuk a Vivobook és Zenbook család –, illetve a nagyobb vállalatoknak tervezett ExpertBook B gépek között, és azoknak az alapvetően önállóan dolgozó, a marketinganyagban independent expertnek nevezett szakembereknek készülnek, akik egy üzleti notebook strapabírását, támogatási rendszerét keresik, de nem vállalati ügyfelek, nincs szükségük az ilyen környezetben elvárt extrákra.

Az új P széria csúcsmodellje jelenleg a P5, vagyis teljes nevén ExpertBook P5404, egy 14 hüvelykes, Intel Lunar Lake platformra épülő, és a Microsoft Copilot+ PC titulusával is rendelkező notebook, mely egy rövid teszt erejéig vendégeskedett nálunk.

Külső

Az ExpertBook P5 a céloknak kellő masszivitást és eleganciát sugároz: tömege 1,27 kilogramm, és alumínium gépházba került, mely biztosítja a MIL-STD 810H követelményeknek megfelelő terhelhetőséget, elsősorban hőmérsékleti fluktuációk, ütődések és rázkódások esetén. Az ASUS saját, Superior Durability tesztje során a zsanérokat, portokat terhelik, illetve a napi használat során előforduló ejtéseket szimulálják, melyeket a P5-nek szintén bírnia kell.


[+]

Dizájn tekintetében a notebook visszafogott, sötétszürke (hivatalos neve Misty Grey) színű, és egy darab, nagyméretű, 180 fokos nyithatóságot biztosító zsanér tartja stabilan a kijelzőt, melynek hátoldalán nem is olyan diszkréten bújik meg az ASUS ExpertBook logó. A hűtőnyílásokat ez a zsanér takarja el, így a gép oldalain csak a hosszútávú igénybevételre tekintettel külön megerősített portokat találjuk: bal szélen két TB4-es, egy HDMI 2.1-es, egy 3,5 mm-es kombó audio jack és egy USB 3.2 Gen 2-es Type-A interfész, a jobb szélen pedig egy második 10 Gbps-es Type-A konnektor található.


[+]

Alul széles, masszív gumilábak tartják stabilan gépelés közben notebookot. Az itteni burkolat is alumínium, eltávolításához jó pár csavart ki kell oldani. Lunar Lake platformról lévén szó, a RAM a processzorral összeépítve érkezik, ennek cseréje, bővítése tehát lehetetlen, de a háttértárat fejleszthetjük.


[+]

Hardver

Az ExpertBook P5 aktuális generációja az Intel Lunar Lake platformra épül, Core Ultra 5 és Ultra 7 processzorokkal választható. Nálunk az utóbbi járt, Ultra 7 258V chippel, mely 32 GB memóriát, illetve integrált Arc 140V grafikát is hoz magával. Ez utóbbi részletesebb elemzésével a Lunar Lake tesztje kapcsán már foglalkoztunk, de a lényeg, hogy IGP-hez képest kifejezetten erős, 720p-ben és közepes/magas minőségi beállításokkal a legmodernebb címeket is élvezhető sebességgel futtatja.

Persze az ExpertBook P5 nem játékra készült, de képernyője ezen a területen (sem) vall szégyent, hiszen 2560x1600 pixeles felbontással, 400 nites fénysűrűséggel rendelkezik, ezek mellé pedig 144 Hz-es maximális frissítési frekvenciát és teljes sRGB színteret kínál. A lehetőség tehát adott akár játékra, akár mondjuk grafikai vagy irodai munkára akarjuk használni a notebookot.

Specifikációk
Termék megnevezése ASUS ExpertBook P5 P5404
Processzor Intel Core Ultra 7 285V – 4P+4E mag, 2,2-4,8/2,2-3,7 GHz, 17-37 W TDP
Memória 32 GB (Micron) LPDDR5-8533
Kijelző 14,0"-es, 2560x1600 pixeles BOE NE140QDM-NX4 IPS panel, 144 Hz-es frissítéssel
Grafika Intel Arc 140V
Adattároló 2x 1 TB-os WD PC SN5000S, PCIe 4.0 x4
Kommunikáció - Intel Wi-Fi 7 BE201
- Bluetooth 5.3
Interfészek - 2 db TB4
- 2 db USB 3.2 Gen 2 Type-A
- 1 db HDMI 2.1
- 1 db kombinált 3,5 mm-es hangcsatlakozó
Extrák billentyűzetvilágítás (egy zóna, fehér szín), ujjlenyomat-olvasó
Akkumulátor 63 Wh
Méret 312 x 223 x 15 mm
Tömeg 1,29 kg
Operációs rendszer Windows 11 Pro
Gyártó honlapja asus.hu
Termék honlapja ExpertBook P5 P5404
Garancia 3 év

Teljesítmény, használat

A teljesítmény mérésekor a PCMark 10, illetve az Adobe alkalmazásaival dolgozó Procyon szoftverekben az alábbi pontszámokat kaptuk:

Mint látható, ezek nagyon közeli számok ahhoz, amit a Lunar Lake-et bemutató Zenbook S 14-nél kaptunk – amiben nincs semmi meglepő, ha jelentős eltérés lenne, akkor viszont mutathatná, hogy az ASUS hibát vétett valamelyik gép tervezésénél.

Bár a piacon ezekkel az eredményekkel a notebook nem fog rekordokat dönteni, a napi használat során ebből nem sokat érzünk majd, a rendszer ugyanis igen reszponzív, gyorsan ébred, gyorsan indulnak a programok, és azok is kellő sebességgel futnak. Az Adobe szoftverei is sokat profitálnak a Lunar Lake-ből, tehát kijelenthetjük, hogy munkára valóban nagyon jó választás lehet az ExpertBook P5, annál is inkább, mert energiatakarékosságból jelesre vizsgázik, üzemideje például szimulált irodai munkánál megközelíti a 23 órát, ami egészen kiváló érték. Különösen annak fényében kiváló, hogy a 63 Wh-s akkumulátor kisebb kapacitású, mint a Zenbook S 14-be épített áramforrás, az ExpertBook P5 mégis tovább bírja – hiába, ennyit számít az IPS panel alacsonyabb fogyasztása.

 


[+]

A gép nemcsak energiatakarékos, de halk is, normál felhasználás során szinte nem is hallani a hűtőventilátort, és nagyobb terhelésen is csak közepesnek nevezhető, 36-38 dB körüli zúgást hallottunk. A melegedés szintén nem vészes, sem a jelzett, 80 °C alatt éppen megálló CPU-hőmérséklet, sem a 34 °C-os maximális burkolati hőfok nem ad okot aggodalomra.

Összegzés

Az ExpertBook P5 nagyon kellemes benyomást tett ránk, mint egy jól hordozható, a napi munkára is bevethető notebook. Először is, a gépház tényleg nagyon stabil, egy pillanatig sem éreztük azt, hogy állandóan óvni kell a legkisebb ütődéstől is. Az ergonómia teljesen rendben van, a 14”-es kijelző még biztosítja a jó hordozhatóságot, de már nem kell folyton hunyorogni az apró ikonokat keresve. A bekapcsológombban ujjlenyomatolvasót is viselő billentyűzet is kényelmes, bár ebben a méretben nem tartalmaz numerikus részt, melyet az Excel lovagjai hiányolhatnak (és ezt valamiért a NumberPaddal sem pótolja az ASUS).


[+]

Csatlakozóból nem szenvedünk hiányt, Type-C és Type-A egyaránt rendelkezésre áll, ráadásul mindegyikből rögtön kettő is. A vezetékes Ethernet ma már nem annyira lényeges, ezt nem hoznánk fel hiányosságnak egy alapvetően a mobilitást központba helyező noteszgépnél. A teljesítmény nem kiemelkedő, de bőven elegendő a megcélzott felhasználásra (természetesen rendelkezésre áll a MyASUS program is, benne a nagyobb sebességet hozó Performance profillal), az üzemidő pedig egészen kiváló.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Előzmények