Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Meteorhead

    aktív tag

    válasz Rickazoid #24 üzenetére

    Mir-re azért van szükség, mert XServer egy rakás trágya (illetve eljárt felette az idő és túl nagy átszerkesztés kellene hozzá, hogy modernizálni lehessen), és a Wayland-del nem értenek egyet.

    XServerrel is sok szempontból az a baj, hogy túlságosan lazán kapcsolódik egymáshoz a display server és a desktop compositor. Aki nem tudná: az előbbi felelős az erőforrások enumerálásáért (detektálni a monitorokat, az input (egér+bill) folyamokat és a grafikus meghajtókat azonosítani; míg az utóbbi felelős az ablakok rajzolásáért, azok takarásának számolásáért és kirajzolásáért valamilyen API-n keresztül. Windowson ez nagyon kénylmes, mert mindkettőt a WinAPI intézi és úgy lett az egész megtervezve, hogy ezek tudjanak egymásról. Linuxon ez két entitás amióta világ a világ. A Wayland/Weston párosból Wayland a display server és a Weston egy referencia compositor, amit azért írtak, hogy lássák hogyan kell egy compositort hozzágyógyítani Waylandhez, de korántsem biztos hogy a distrok azt fogják használni. Ez a szétválasztása a dolgoknak oda tud vezetni, hogy minden programnak 2-3-4-5 ablakolót kell tudnia támogatni hibamentesen.

    Canonical felvállalta, hogy lenyomja a linux community torkán azt, hogy megcsinálják linux alá azt az API-t, ami egyszemélyben látja el mindkét feladatot. Ettől programozás oldalról lényegesen leegyszerűsödik a helyzet, mert sokkal koherensebb a kód, és az alkalmazások kinézete is koherensebb lesz. iOS/OSX azért néz ki olyan szépen, mert egységes arculata van a rendszernek. Win8/WP8 is azért egységes, mert egy az API, amivel ablakot (illetve csempét) lehet nyitni és kemény irányelvek vannak arra, hogy hogyan kell kiznéznie egy programnak. A Canonical szereté a linuxot egy kicsit ebbe az irányba elvinni. Ez nyílván az opensource communitynek annyira nem tetszik, hogy be akarja terelni a linuxot egy mederbe. Sokan úgy gondolják, hogy a Canonical prostituálja a linuxot a térnyerés oltárán. Ez valahol igaz is, de játékok nélkül sosem lesz a linux mainstream platform, és ahhoz elengedhetetlen, hogy legyen egy JÓ display server desktop compositor páros. Egy WP8-as vagy Win8-as játékhoz kódban 5 sor enumerálni az összes videokártyát és monitort, és kiválasztani közülük valamelyiket, amelyiken számolni szeretnék. Linuxon ez 300 sor (!) mire kapok egy OpenGL contextet és egy ablakot azon a monitoron és azzal az eszközzel amivel szeretnék, és abban a GLX és OpenGL verzióban, amiben szeretnék. Ez horror.

Új hozzászólás Aktív témák