-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
Dave™
nagyúr
válasz Dr.FantastiK #47441 üzenetére
Sokáig én is hasonlóan CLI ellenes voltam, aztán párszor már úgy hozta az élet, hogy nem volt más út, így mostanra ragadt rám néhány hasznos parancs. A CLI ellenesség egyébként nem kifizetődő, mert ha valamiért megborul a grafikus felület, akkor rá leszel kényszerülve, illetve ha valahova SSH-n kell bejelentkezned, akkor szintúgy. Borítottam már meg úgy a NAS-omat, hogy nem ment a webgui, csak SSH-n tudtam ügyködni, és szépen helyre tudtam rakni. Máskor meg a grafikus driver/böngésző párosa csinált furcsaságokat nagy ritkán videónézésnél, amikor is megfagyott a teljes gui, olyankor nem nagyon van más opciómint a parancssor, X kilövése és azonnal indítja is újra a grafikus felületet, minden mehet tovább. Na ha ilyenkor ugyanilyen undorral ülsz a gép előtt, akkor nem nagyon fogsz egyről a kettőre jutni, tehát érdemes legalább nagyjából képben lenni ezen a téren (is). De nekem flat az ikonkészletem is, szóval nem kell elhinni amit mondok
-
Aflamin
tag
válasz Ice&Lime #47449 üzenetére
Üdv!
Ezt nézd meg! -
#82679040
törölt tag
Nálam az esetek nagy többségében ha már valami hasonló gubanc van akkor csak reset játszik.
Nincs tty,semmi nem reagál,REISUB szintén halott ügy.
Nem baj,distro kuka,van máásík.Bár már próbálok leszokni a kényszeres distro próbálgatásaimról.Nem válaszként - off-uff:
Amikor legelőször próbáltam linuxot pár éve leginkább azon vélemények hatására tettem miszerint ez sokkal stabilabb,tisztább,és szárazabb érzést biztosít.
Annyi fagyást és érthetetlen mélységekbe merülő rendszer buherállással win alatt sose volt dolgom mint pingvinföldön
Én mérhetetlenül tisztelem a szellemiségét a linuxnak,ennélfogva rettentőmód elfogult vagyok de csak kényszeredett mosolyt tudok erőltetni a linux desktop ige hirdetőinek megnyilvánulásaival találkozva. -
Dave™
nagyúr
válasz #82679040 #47453 üzenetére
A linuxos instabilitás általában három dolognak köszönhető: driver problémák (ezen a téren jobban áll a Windows, így kevesebb ilyen jellegű gond van, bár ellenpélda is akad bőven); "túl friss" csomagok, amik nem lettek rendesen kitesztelve elég széles körben (a Debian azért olyan híresen stabil, mert marha régi csomagokat használ, legalábbis a stabil ág); a harmadik pedig a felhasználói "gányolás". Mivel könnyen bele lehet piszkálni a rendszerbe, és a kevésbé óvatos felhasználók ezt meg is teszik, hajlamosak mindenfélét össze-vissza telepíteni, konfigurálni stb. ami később nagyon visszaüthet. A Debian esetében erre külön fel is hívják a figyelmet.
Szummázva: igen, egy alap Win telepítésnél kevesebb a buktató és a lehetséges instabilitás, mint egy átlag Linux esetében. Ezek nagy része viszont a driverekre vezethető vissza, ami ugye kényes kérdés és a MS értelemszerűen jobb helyzetben van. Ettől függetlenül ha valaki veszi a fáradságot, és belefektet némi energiát (elég egy kis nyitottság és kíváncsiság), akkor könnyen lehet stabilabb és jobb rendszere. Arról nem is beszélve, hogy UX-ben számomra - meg szerintem vannak még ezzel páran így a topikban - nagyságrendileg jobb az Ubuntu (hogy konkrét rendszert mondjak) mint akármelyik Windows verzió.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Ilyen összefüggést nem tapasztaltam eddig, jellemzően amihez volt driver Linuxon, az működött is. Viszont Windows alatt ha új a HW akkor tegyél rá Win10-et, ha régi akkor meg Win7-et, mert különben driver gondok lesznek.
Nemrég tettem Win7-et egy újabb laptopra, a telepítés után még a tapipad se működött, meg az USB portok se, így kénytelen voltam CD-re írni a kellő drivert és billentyűzettel elnavigálni a telepítőkig, de azokat meg először ki kellett csomagolni, mert eredeti formájukban kellett volna egér is hozzájuk...Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
8th
addikt
Üdv. Gyengébb fajta P4 gépre (P4 1.5GHz, 512 ram, 40GB hdd) melyik linuxot ajánlanátok? Ha nem is élvezhető de minimum használható web böngészés lenne a cél. Köszi.
...
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Inkább selejtezd le, az a P4 proci, a kevés ram és a lassú vinyó miatt minden fájdalmasan lassú lesz. Ma már nem szabad Core2-es gép alá menni netezési célokra.
De ha mindenképpen ki akarod ezt próbálni, akkor egy Lxde-s vagy Xfce-s disztrót nézz meg, ízlés szerint. Azokkal marad olyan 350+ MB szabad memória a böngészésre miközben normális grafikus felületet is kapsz.Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
Dave™
nagyúr
válasz CPT.Pirk #47456 üzenetére
Mert nem próbáltál Debian stable-t újabb generációs Intel GPU-n, elég sokat lehet vele szenvedni. Vagy a bay trail és cherry trail HT kezelésével is gondok vannak a 3.19-es kerneltől (lehet nem jól emlékszem a verzióra), gyakorlatilag random időnként megfagy a rendszer, megoldást csak a C state-ek C1-re állítása jelenti BIOS-ban, ami jelentősen növeli a fogyasztást/melegedést. Aztán a wifi driverekkel is szoktak gondok lenni, az én ritka marvel vezérlőm pl. sokáig nem is volt támogatott (mondjuk nem csoda, MS Surface Pro-ról van szó), aztán most hogy támogatott sem megy az 5GHz. Ezek mind driver jellegű gondok, amik sajnos léteznek, de még mindig inkább ez, mint a Windows 10. Megoldhatatlan problémával eddig még nem találkoztam szerencsére, és kellően eltökélt is vagyok, szóval igazából ezek nem zavarnak.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
De a 3.16-os kernel 2014 nyaráról kb. ugyanakkor jött ki, mint amikor az említett két platform. Ilyen "fiatal" környezetben nem régi kerneles disztrót használnék.
Atomos vagy Celeronos gépet nem vennék, de az utóbbi 6 évben mindig volt Inteles ThinkPadem, már 3 különféle is volt, de Chakra futott rajtuk az aktuális kernellel. Nem futottam bele ilyesmi gondokba. Egyszer kellett letiltanom egy Atheros drivert mert kettő is volt a disztrón az én wifimhez és amit alapból választott az nem volt jó az egyik kernel frissítés után, dobálta a netet.
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
Lathronos
őstag
Hát sajnos manapság még a legkevesebbet fogyasztó disztribúciónak is minimum 3 Ghz-es P4 CPU kell, a 1.5 Ghz semmire sem elég, de talán ezzel tehetsz egy próbát, hátha: WattOS(ebből a Microwatt Edition fog kelleni neked) RAM-ból is 1 GB a minimum 512 MB helyett már vagy 2 éve.
[ Szerkesztve ]
Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733
-
Dave™
nagyúr
válasz CPT.Pirk #47461 üzenetére
Te nem, de HTPC alapnak kiváló a bay/cherry trail. Ha pedig NAS+HTPC kombót szeretnél, akkor oda az OMV (Debian) az egyik legjobb választás, amihez lehet még illeszteni DE-t meg Kodit. Tehát nyiván nem a legnagyobb ötlet Debian stable-t használni friss hardveren, de van olyan hogy "muszáj". A kérdés pedig az volt, hogy vannak-e driver problémák, és igen vannak. Ráadásul ez Intel, aminek elvileg a legjobb a támogatottsága. De mindegy is, a legtöbb driver csak idő kérdése és megoldódik, nekem nagyon bevált a platform, elégedett vagyok.
-
gery2123
őstag
És hogyan lehet megoldani? C state változtatás nélkül. Lassan eljön az idő, hogy váltsák 16.04 re a htpc/server gépemen és néztem már, hogy a 4.4 kernel is ugyanúgy fagy ha van X.
Jelenleg 15.10 van rajta costum kernellel de az 3.19-es, a kodi fórumban volt linkelve. Ezzel nem fagy, de az új ubuntu alá már csak az újabb kernel lenne jó...
Vagy várjak addig amíg nem szerzek egy rasberry pi, és a jelenlegi rendszer csak szerver lesz mindenféle grafikus felület nélkül.?-- PSN_ID: GerY2123
-
Dave™
nagyúr
válasz gery2123 #47464 üzenetére
Sehogy, csak a C state a megoldás Ubuntu alatt legjobb tudomásom szerint. Találtam anno (már eladtam a J1900-at) különböző praktikákat, de csak a C state működött megbízhatóan. Egyedül az Openelec-nél (meg ezek szerint te is találtál valamit régebbi Ubuntura) tudták normálisan megoldani, ott van egy patch a kernelben ami ezt kiküszöböli. Hiába közismert bug, nem nagyon van megoldása...
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Korábban volt friss kernel a backportsban ami megoldás lehetett volna, de most valamiért nincs. Viszont még mindig fordíthatsz magadnak ha rá vagy kényszerítve olyan hw használatára, ami gy.k. újabb, mint a kernel a disztróban. Szóval ez így egy speciális eset nálad.
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
Dave™
nagyúr
válasz gery2123 #47466 üzenetére
Kicsit megkavartam a dolgokat és befogtam az egyébként eladásra szánt Surface Pro-m, mivel volt hozzá egy felesleges dokkolóm, így azt használom HTPC+általános célú gépként. Nagyságrendileg ez is úgy fogyaszt, csak sokkal gyorsabb Szerintem nem csak 1-2W a többlet, nálam +10 fok volt a két állapot között, ha jól rémlik. Nem az áramszámla a gond, hanem inkább a melegedés meg az elv.
CPT.Pirk: nálam, meg mindenkinél, aki Debian stable-t használna friss Intel GPU-val (találkoztam más panaszokkal is). Most is van friss backports kernel, és így működik, csak amíg nem volt OMV 3 beta, addig nem Jessie alapú volt, hanem Wheezy, az alá meg a backports is ősrégi volt. Tudom, hogy fordíthattam volna, de egyrészt meghaladja a jelenlegi képességeimet/elszántságomat, másrészt nem is értem miért beszélgetünk erről Vannak driver gondok ezen kívül is, elég megnézni a wifi drivereket.
[ Szerkesztve ]
-
#59070464
törölt tag
Beallitottam egy multimedias gombra az
xbindkeys
-ben ("xset dpms force off"
) hogy arra a gombra kapcsolja le a kijelzot. Majd beallitottam egy billentyukombinaciora, hogy aslock
("slock"
) zarja a gepet. Viszont ha lezartam, mar ertelemszeruen semmilyen egyeb utasitast nem tudok vegezni, tehat kijelzot kapcsolni sem. Az lenne elegans, hogy ha az adott billentyukombinacioval zarom a gepet, az egyben a kijelzot is kapcsolja le. Na de hogyan?[ Szerkesztve ]
-
Lacces
őstag
Hali.
Telepített Ubuntu vagy más linux disztróknak gondot okoz, ha közben a gépben kicserélem az alaplapot és a cpu-t? Vagy könnyedén átvészelik?
-
#59070464
törölt tag
Hogy jo-e? Tokeletes.
Illetve kivancsi volnek, hogy mi vezerli default Arch main (+dwm) eseten a default mukodo billentyukombinaciokat? Beallitanam, hogy sleep-be kuldott gep ebresztes utan jelszot kerjen.
Meg egy dolog ami nem hagy nyugodni es nagyon erdekel. Mi felel azert, hogy iksz ido utan (direkt nem irtam X-t ) lekapcsol a kijelzo. Ha a fentieket beallitottam, akkor ezt az opciot kukaznam. Gondolom ugyanitt lesz az is, hogy mi tortenjen ha lehajtom a notebook kijelzojet.
[ Szerkesztve ]
-
spammer
veterán
válasz #59070464 #47473 üzenetére
dwm esetén a config.h fájlban vannak a beállítások, billkombók stb. (A C forrás headerje lényegében). Ott kell átírnod, beírnod és újrafordítanod a dwm-et.
Kijelző lehajtás beállítása: logind.conf (HandleLidSwitch)
[ Szerkesztve ]
„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."
-
Rimuru
veterán
válasz #59070464 #47473 üzenetére
Egy reszet megvalaszoltak, masik: DPMS
Nekem ugy van csinalva hogy S+Del siman slock C+s+Del pedig slock&systemctl suspend -i
auto lockra pedig ott van az xautolock
Vagy valthatsz mondjuk sxlock-ra.
stb..nekem pl egy sajat slock forkom van.
[ Szerkesztve ]
Vigyázat, csalok!
-
Geripapa
aktív tag
Arra van valakinek tipje hogy ezt mért kapom:
nyarige@Origo:~$ sudo mount -a
mount error(13): Permission denied
Refer to the mount.cifs(8) manual page (e.g. man mount.cifs)
mount error(13): Permission denied
Refer to the mount.cifs(8) manual page (e.g. man mount.cifs)
mount error(13): Permission denied
Refer to the mount.cifs(8) manual page (e.g. man mount.cifs)
mount error(13): Permission denied
Refer to the mount.cifs(8) manual page (e.g. man mount.cifs)
mount error(13): Permission denied
Refer to the mount.cifs(8) manual page (e.g. man mount.cifs)Fstab nem változott meg semmi csak annyi történt hogy tegnap este kikapcsoltam a gépem most meg vissza és már ez fogad hogy nem csatolja nekem a meghajtókat.
A nast már újraindítottam söt ftp-n elérem...
Tipp?fstab:
//192.168.0.20/public /media/Public cifs credentials=/home/nyarige/.smbcredentials,iocharset=utf8,sec=ntlm,file_mode=0777,users,dir_mode=0777,noperm 0 0
Segítségkéréshez: NSA320+FFP; Raspberry Pi2 Openelec/Kodi ;
-
Melack
veterán
Sziasztok! Ubuntu 16.04.1-re tudtok olyan programot, ami logolja a netkapcsolatot? Vmiért időnként eldobja a netet. Pl: kidobja, hogy van frissítés, rákattintok, hogy telepítse, majd sikertelen, mert nincs net; FB-on nem tölti be a fotókat, stb. Windows alatt ilyet nem tapasztaltam. Köszönöm!
Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs
-
-
mefistofeles
addikt
Skacok, ha UEFI-s deszkára telepítek Linuxot (valószinü ubuntut) akkor a "sima" telepítőtöl csak annyiban különbözik, hogy kell egy 100 megás EFI partíció az elejére? Ha nem akkor hogy?
Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......
-
Rimuru
veterán
válasz mefistofeles #47485 üzenetére
Van rajta mas os? ha nincs akkor igen ennyi (es nincs merethatar, tehat "barmekkora" -tul kicsi nem- lehet).
Vigyázat, csalok!
-
King Unique
titán
Most, hogy van ez az UEFI telepítés? Minden esetben nekem kell 2016-ban manuálisan rágányolnom az x 100 MB-os EFI partíciót, mert magától nem csinálja meg?? Ha pl. telepítésnél a legelső opciót választom, akkor sem?
-
Rimuru
veterán
válasz King Unique #47487 üzenetére
Nem, ha mar letezik akkor nem kell (pl egy OS csinalt mar), de az installer is megcsinalja normalis esetben.
Vigyázat, csalok!
-
Rimuru
veterán
válasz King Unique #47489 üzenetére
Igen az ESP az. A Mint az 512MB-os particiot csinalt, lehet a /boot is ez lesz (a meret miatt gondolok erre, nem telepitettem, csak eddig mentem hogy a kep elkeszuljon ).
[ Szerkesztve ]
Vigyázat, csalok!
-
Melack
veterán
válasz Lathronos #47483 üzenetére
Lan. Wi-fin nem is néztem egyelőre, a kábeles stabilabb volt eddig Win alatt, mint a wi-fi (kicsit rossza a Telekom wifis cucca).
02:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101/2/6E PCI Express Fast/Gigabit Ethernet controller (rev 02) - és amúgy a rendszer nem 100/1000-esnek, csak 10/100-asnak látja.
03:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4313 802.11bgn Wireless Network Adapter (rev 01)bob.xzr:
aug 13 20:59:12 melack-HP-G62-Notebook-PC kernel: [UFW BLOCK] IN=enp2s0 OUT= MAC
aug 13 20:58:53 melack-HP-G62-Notebook-PC kernel: [UFW BLOCK] IN=enp2s0 OUT= MAC
aug 13 20:58:35 melack-HP-G62-Notebook-PC kernel: [UFW BLOCK] IN=enp2s0 OUT= MAC
aug 13 20:58:31 melack-HP-G62-Notebook-PC kernel: [UFW BLOCK] IN=enp2s0 OUT= MACDe ennél többet nem enged kimásolni :S
[ Szerkesztve ]
Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs
-
Melack
veterán
aug 13 21:06:03 melack-HP-G62-Notebook-PC AptDaemon[10360]: INFO: Quitting was requested
aug 13 21:06:03 melack-HP-G62-Notebook-PC org.freedesktop.PackageKit[2182]: 21:06:03 AptDaemon [INFO]: Quitting was requested
aug 13 21:06:03 melack-HP-G62-Notebook-PC org.freedesktop.PackageKit[2182]: 21:06:03 AptDaemon [INFO]: Quitting due to inactivity
aug 13 21:06:03 melack-HP-G62-Notebook-PC AptDaemon[10360]: INFO: Quitting due to inactivityEz lenne a bibi?
Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs
-
Melack
veterán
-
mefistofeles
addikt
Na most megrogytam. Mikor utoljára telepítettem Linuxot akkor sima BIOS-os gépem volt. Most UEFI-s az alapalpom és ennek megfelelően GPT particiós táblát használ a gép.
Rufussal készítenék Ubuntu telepítőt de ha MBR particiós sémát választok akkor nem is látja meg, hiába állítom be, ha GPT-t (ez az UEFI-nek való és így is van particionálva a merevlemezem) akkor a Rufus ezt a hibaüzenetet küldi. UEFI típusú , célrendszer esetén csak EFI alól bootolható ISO képfájlok támogatottak. Kérlek válasz egy EFI alól bootolható ISO-t, vagy állítsd a célrendszer típusát BIOS ra. Na most hol találok EFI ISOT?Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......
-
King Unique
titán
válasz mefistofeles #47497 üzenetére
UEFI boot esetén nem árt a 64 bites (Ubuntu) ISO és nekem azt a Rufus simán kiírja a harmadik opcióval ISO / DD képfájl mód szerint is.
[ Szerkesztve ]
-
Rimuru
veterán
válasz mefistofeles #47497 üzenetére
Milyen rendszert akarsz felrakni?
Hasznalj mas programot kiirasra, pl [link]Vigyázat, csalok!
-
mefistofeles
addikt
válasz King Unique #47498 üzenetére
Természetesen 64 bites képfájlt töltöttem le (16.04.1 LTS) mást az UEFI nem is kezel. A fent idézett hibaüzenetet pont a harmadik opció alkalmazásánál küldi.
Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest