-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
Rimuru
veterán
válasz King Unique #46550 üzenetére
Meg mindig alaptalan a "felhaborodasod", egyreszt (meg mindig) nem kezdonek valo (felteve hogy nem akar/tud tanulni), masreszt miert akarsz gui-s telepitot egy olyan rendszernek ami alapbol nem is tartalmaz ilyesmit? Regen volt egy ncurses alapu telepito, az tudod mit tartalmazott? ugyan azt ami most is van, annyi elteresel hogy ott egy menuben valasztottad ki a muveleteket. Magatol nem csinalt meg tobbet mint most, nezz meg egy regi leirast, szerinted ezzel igy konnyebb lenne? Hasonlisd ossze egy a mostanival es lathatod hogy a lenyeg ugyan az, "csak a menu" valtozott meg.
Normalis esetben az eletben egyszer kell felrakni a rendszert utana mar "csak" hasznalni es karbantartani kell. Az en rendszerem meg nagyon fiatal, 2013.08.02 reggel telepitettem (ekkor jott meg a notebook), viszont ha lesz barmilyen hw csere nem tervezek ujratelepitest, egyszeruen atmigralom.
A rendszerem "changelogja":
Telepítés: Fri Aug 2 08:29:55 2013
Partíciók titkosítása: Tue Jul 8 13:51:56 2014
Koltozes SSD-re + UEFI boot + Secure boot: Thu Jan 7 14:46:07 2016 (igen elotte legacy BIOS modban bootolt, ilyen valtozast is kibir telepites nelkul )
A secore bootot azota kilottem, semmit nem er.Akinek nem tetszik a rendszer az meg nekiallhat "javitani", nem veletlen van Manjaro, stb.. ez nem egy zart vilag ahol nem tehetsz ellene semmit.
Na de sok lesz a szoveg, ahogy eddig is mondtuk ha tanulni szeretnel akkor vagj bele, viszont ha megfelel a mostani allapot akkor hagyd a picsuba az egeszet, hasznald azt amit mar ismersz is es meg vagy vele elegedve, legyen az barmilyen OS.Amugy ha jarsz Szegeden felrakok neked egyet.Vigyázat, csalok!
-
King Unique
titán
válasz Rimuru #46551 üzenetére
Hát azért nekem egy ilyen egyszerűbb lenne. A mostaniban meg jóformán jóformán menü sincsen, hanem többnyire mindent nekem kell kezdeményezni és bepötyögni egyenként... És azért gondolom meg tudnák csinálni, ha akarnák, hogy tartalmazzon grafikus telepítőt. Eddig GUI-val egyik Linux telepítése sem okozott különösebb gondot, leginkább a partícionálásnál kellett csak odafigyelni. De mindegy, ezzel valóban nem fogom szívatni magam és maradok inkább annál, amit ismerek és ~ megy.
Mostanában
[ Szerkesztve ]
-
válasz Rimuru #46551 üzenetére
Miért olyan hihetetlen, hogy nem mindenki akar kockulni, vagy szögletessé képezni magát?
Ilyen-olyan okok miatt nem használ Windowst, de attól még nem akarja megérteni, hogy mi hogyan működik, pláne parancssorban. Az emberek 99%-nak grafikus felület kell, hogy menjen az office, a facebook, a youtube, ... Nekik pedig igenis egy grafikus, nexet, next, finish típusú telepítő kell." persze nyomon kell követni a frissítési megjegyzéseket, előfordulhat az, h frissítéskor manuális beavatkozás szükséges."
Van aki nem akar change logokat olvasgatni, és parancssorban olyan felparaméterezett parancsokat kiadni, hogy még a füle is ketté ál tőle. Neki pont elég hogy a rendszer automatikusan frissíti magát.Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews
-
spammer
veterán
Nem erről van szó. Arról van szó, hogy vannak "célcsoportok". Akik "DIY" disztrót akarnak használni, azok fogadják el, hogy nincs next-next-finish telepítő és ezt ne kritizálják. Olyan, mintha kritizálnád a Lego-t, hogy miért nem összerakva lehet megvásárolni.
„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."
-
Istju
senior tag
válasz Lathronos #46548 üzenetére
Ok. Nem azért írtam, hogy feldobjam a labdát. Én Suseval kezdtem, majd Ubuntura váltottam. Az Ubis időszakom alatt majdnem minden apro kezdő kérdésre válaszoltak, és megoldottam. Ennek hála istennek réges-régen vége van. Egy idő után semmi értelmes választ nem kaptam, mert valahol elértem a rendszer korlátait. Nem fikázni szeretném a többi rendszert, hanem elmondani nekem mi jött be hosszú időn keresztül. Egy dolgot fogadjatok el, az archnál is az van , mint debianéknál. Az alaprendszer az atomstabil, de a különböző erre épülő disztrók , a plusz funkciókkal eléd rakják a rendszer hibáit is. Tehát nem ajánlom, hogy debian vonalon ubuntut, azt se hogy arch vonalon manjarot telepíts. Maradjunk az alapoknál, ha már kezdő topic. Mindenképpen probaljátok meg a szülőrendszer telepítését megtanulni. Fél óra spórolás miatt ne kerüljön manjaro egy gépre:-) Ha meg neked épp a manjaro tetszik, ezt a kinézetet víztiszta arch rendszeren is elérheted.
A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS
-
taylor67
csendes tag
válasz lev258 #46545 üzenetére
Legacyt kikapcsolva sem történt semmi változás.
Ubuntu live alatt sincs egér. Pendrive sem látszik, bár azon NTFS van.lspci parancsra ezt írja:
00:02.0 USB controller: NVIDIA Corporation CK804 USB Controller (rev a2)
00:02.1 USB controller: NVIDIA Corporation CK804 USB Controller (rev a3)lsusb parancsra ezt írja:
unable to initialize libusb: -99fdisk -l parancsra ezt:
Device Boot Start End Sectors Size Id Type
/dev/sda1 * 2048 17577983 17575936 8,4G 83 Linux
/dev/sda2 17580030 120102911 102522882 48,9G 5 Extended
/dev/sda5 17580032 23437311 5857280 2,8G 83 Linux
/dev/sda6 23439360 29726719 6287360 3G 82 Linux swap / Solaris
/dev/sda7 29728768 30507007 778240 380M 83 Linux
/dev/sda8 30509056 120102911 89593856 42,7G 83 Linux -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz taylor67 #46556 üzenetére
A libusb nem tud mit kezdeni az usb vezérlővel a gépedben. Esetleg egy frissebb disztró, vagy egy nem Ubuntu alapú disztró kipróbálása nem lenne rossz ötlet. Ezzel a hibával ott szerintem nem tudsz mit kezdeni.
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
lev258
veterán
válasz taylor67 #46556 üzenetére
Engem az zavar, hogy ez nem mai USB vezérlő, így működnie kellene. Hardveres oldalon biztos, hogy minden rendben? pl. USB-s billentyűzet működik a BIOS-ban (tudsz lépkedni vele)?
Egyértelmű, hogy valami olyan gond van, ami az USB portjaidat érinti. A kérdés, hogy ez szoftveres vagy hardveres gond.[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
-
EmptyParadox
senior tag
Sziasztok!
Egy régebbi gépre felkerült egy Linux Mint (17.3 Cinnamon (32-bit)). GeForce4 MX 440 with AGP8X (64 MB) videokártya van benne, viszont a driver nem igazán működik megfelelően. Ha jól értelmeztem nem támogatott már a kártya. Próbáltam az Nvidia Legacy driverét életre kelteni, de nem nagyon jutottam előre vele sehogy hosszas keresgélés után sem.
Ilyen problémára van valakinek ötlete? Vagy inkább más/régebbi disztribúcióval kellene próbálkoznom?Előre is köszi!
-
lev258
veterán
válasz EmptyParadox #46564 üzenetére
Én azzal kezdeném, hogy Cinnamon helyett Mate vagy Xfce környezetet választanék.
Azt a drivert mai rendszerre biztosan nem tudod felrakni, de talán a nyílt driver az alap használatra elég lesz.
Másik lehetőség: talán a 12.04-es verzió, de abból is a kezdetiek, nem a frissített változatok. Azokra talán még felmenne a zárt driver.[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
EmptyParadox
senior tag
válasz lev258 #46565 üzenetére
Ha simán elindítom, akkor csak a kurzort látom (tudom használni) fekete háttérrel. Terminalt be tudom hozni (bár tele grafikai glitch-csel). Amikor telepítettem, már akkor is ilyen gond volt, de compatibility mode-dal fel tudtam rakni. Gondoltam majd megoldom valahogy miután feltelepítettem. Ha a bootladerrel recovery-ből indítom a rendszert, akkor fix. 800x600-as felbontásban elindul rendesen és elég lassan eldöcörög.
Jól sejtem, hogy Xfce/Mate környezetben is hasonló lesz a helyzet? -
Lathronos
őstag
Értem én, hogy jót akarsz, nincs is ezzel semmi baj. Az Ubuntu 14.04 életciklusa után én is valószínűleg Arch-ra váltok, de egyelőre semmi bajom vele. Azon szerencsés 1 fő vagyok a 100.000-ből aki még nem találkozott a saját konfigurációin egyetlen kritikus hibával sem az Ubuntu esetében 2 év alatt amióta használom. Azelőtt PCLinuxOS-t(Mandriva alapú) használtam 6 évig ami szintén rolling, aztán megismerkedtem az Ubuntu-val és megtetszett. A Debian is jó, csak az már nem kezdő szint. Én elboldogulok vele, viszont aki először találkozik linux-szal pánikrohamot kap a telepítő kérdéseit olvasva. Az Arch-hal szintén elboldogulok, 8 év alatt ragadt rám annyi, hogy a telepítést meg tudom oldani, a további ismeretanyagot pedig 1-2 év alatt megtanulom, csak hát van egy olyan negatív emberi tulajdonság amit lustaságnak hívnak. Külső terén pedig nekem egy OpenBox tökéletesen megfelel, vagyis nincsenek nagy igényeim.
[ Szerkesztve ]
Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733
-
lev258
veterán
válasz EmptyParadox #46566 üzenetére
Lehet próbálkozni nomodeset opcióval, illetve talán korrektebb, ha Xfce és Lxde felületeket ajánlok. Lubuntu 14.04.1-et használt ilyen videókártyával más és nem panaszkodott.
[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
zenwalk
senior tag
sziasztok
Redhat szerint 16GB RAMhoz 24GB swap kell, ha hibernálás is lesz. Van értelme ekkora swapnak?
A hibernálás alatt a wines alvó állapotot kell érteni?
[ Szerkesztve ]
-
spammer
veterán
válasz zenwalk #46570 üzenetére
Red Hat szerint? Hol írják? Egyébként nem hiszem, hogy szükséges lenne ennyi swap, gondolom nem fogod telenyomni fullra a 16 GB RAM-ot. De ha igen, akkor sem tudom, mire kellene még plusz 8 GB ezen felül.
Az alvó állapot az, amikor RAM-ba menti az állapotot, a hibernálás meg az, amikor a HDD-re (swap) menti el az állapotot. Alvó állapotnál kell egy minimális energia (akksi vagy táp), míg hibernálásnál nem (lekapcsol a gép). Alvó mód értelemszerűen gyorsabb.
[ Szerkesztve ]
„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."
-
spammer
veterán
válasz zenwalk #46573 üzenetére
Ez egy általános és - túlzottan - óvatos ajánlás. Szerintem érdemes figyelembe venni, hogy hogyan és mire lesz használva a gép (azaz igénybe fogod-e venni a full memóriát), illetve hogy valóban hibernálni akarsz (azaz mentett állapottal kikapcsolni a gépet) vagy esetleg megfelel helyette az alvó mód is, ami mint mondtam, gyorsabb, mert azonnal készen áll a gép, cserébe van egy minimális fogyasztása. Esetleg SSD-ről vagy HDD-ről van szó, mert SDD esetén szerintem eleve nem célszerű hibernálni, egyrészt felesleges plusz írás, másrészt ha bootolni kell, az amúgy is elég gyors.
De ha van tárhely bőven és nem akarsz filózni rajta, akkor ártani nem fog az ajánlott mennyiség sem, maximum soha nem fogod kihasználni.
[ Szerkesztve ]
„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."
-
tonyrulez
őstag
Üdv!
Laptopba 2. SSD-re fogok telepíteni Ubuntu Cinnamont. Ezzel kapcsolatban 2 kérdés: Ha erre a 2. SSD-re telepítek, akkor a GRUB is oda kerül, vagyis ha kiveszem az SSD-t/BIOS-ban felcserélem a sorrendet, akkor fel sem jön?
Másrészt: particionálásnál miket kell megadni? Van 8GB RAM-om, hibernálni nem akarom, max. készenlét, ha jól értem swap nem kell. Programok hova települnek, / vagy /home? Kicsike SSD (120-as), minél több helyet akarok szakítani a programoknak-fájloknak, nem akarok feleslegesen lefoglalni nagy tárhelyet annak ami nem kell[ Szerkesztve ]
4 8 15 16 23 42
-
lev258
veterán
válasz tonyrulez #46575 üzenetére
Telepítésnél van egy olyan rész, hogy hova kerüljön a rendszerbetöltő. Ezt te döntöd el. A programok a /-be települnek általában (ettől még ~30GB bőven elég). A /home-ba a felhasználói beállítások, letöltések, mindenféle cuccok kerülnek.
[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
King Unique
titán
válasz Rimuru #46577 üzenetére
30 GB-os partíció egy Windows alá kicentizés... legalább 40-50 GB-ot illik adni neki. Nálam a 10-es utóbbi méretű partíción van fent, egynéhány szükséges programmal és kb. 23 GB-ot foglal. Viszont a legutóbbi build upgrade után a lemezkarbantartó 20+ GB tárhelyet szabadított fel. És ugye hamarosan jön az RS1...persze lehet mindig clean installt csinálni, az is igaz.
(#46578) tonyrulez:attól függ mennyire akarod megpakolni programokkal, mert akár 10-15 GB is elég neki. Persze lehet akár többet is adni, ha van elég hely.
[ Szerkesztve ]
-
Lathronos
őstag
válasz King Unique #46579 üzenetére
Nálam egy 120 GB-os SSD van elkülönítve a PC-men Windows 7 számára. 1.5 éve telepítettem utoljára, most foglal 80 GB-ot. A laptopjaimon az Ubuntu-k 40 GB-ból gazdálkodnak, amik még 2 év után se híznak 25 GB fölé.
[ Szerkesztve ]
Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733
-
spammer
veterán
válasz Lathronos #46580 üzenetére
Nálam 20 GB a / partíció és ha kiürítem a pacman cache-t, akkor 6.5 GB-nál járok (van fent két WM, három böngésző, VBox és Wine is, meg minden, ami kell, jelenleg összesen 800 csomagnál járok és ez már sok ).
„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."
-
Gyb001
senior tag
Sziasztok.
Hogyan tudok bios jelszót eltávolítani egy hdd-ről?
Ilyen hdd: SEAGATE Momentus 1TB 5400rpm 8MB SATA2 ST1000LM024
Smart (Én nem látok semmi hibát)
Egyik bekapcsoláskor, a bios jelszót kért a hdd-hez, amit én nem állítottam be.
sata-usb átalakítóval csatlakoztattam. így mindenre kimeneti/bementi (i/o) hibát kapok.
pl:
sudo fdisk -u /dev/sdd
Welcome to fdisk (util-linux 2.27.1).
Changes will remain in memory only, until you decide to write them.
Be careful before using the write command.
fdisk: a(z) /dev/sdd nem nyitható meg: Kimeneti/bemeneti hibagparted, cgdisk, parted, mind ugyanezt csinálja.
Most elkezdtem dd vel kinullázni. Fut egy órája
sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sdd bs=4MHa ez nem válik be mit próbálhatnék még meg?
A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station
-
King Unique
titán
válasz Lathronos #46580 üzenetére
A Win7 ilyen és más téren is eleve a legxarabbb, a 10-es kevesebbet foglal. Viszont utóbbinál a build frissítéseknek kell a + hely. De amúgy igen, hízásra hajlamosak. Bár azért egy lemezkarbantartó is csodákra képes, illetve ha sok combos program van rápakolva, akkor nyilván nagyobb tárhely kell neki.
[ Szerkesztve ]
-
Rimuru
veterán
válasz King Unique #46579 üzenetére
Tudom, siman megzabalja ha tudja. Felakartam rakni a visual studiot ugy hogy volt 10gb hely a root particion, a data-n pedig ilyen 4Xgb, mondom neki hajra oda tedd a datara, erre mit csinal? azt a 10gb-t leszivta es kerult vagy 300mb a masikra. Na ez utan toroltem is le, inakbb nem kell nekem VS.
Nekem az evek alatt kicsit meghizott, van rajta sok szemet, szerintem ha nagyon akarnam levihetnem en is 1000 ala a csomagok szamat, de amugy meg elfernek.
8,4G usr
3,1G home
1,1G opt
566M var
123M boot
118M mnt
35M etcVigyázat, csalok!
-
-
lev258
veterán
válasz Gyb001 #46586 üzenetére
Az szerintem a géped sajátsága. A BIOS-ban nincs valami külön opció?
Ja, hogy másik gépben is látod.
Egyébként azt találtam, hogy ez a jelszó sokszor azonos a BIOS jelszóval. Nem lett valamikor egy olyan gépen használva, ami így is védve van?[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
lev258
veterán
válasz Gyb001 #46588 üzenetére
Pedig azt írják, hogy ez tipikusan olyan, mint amikor az ember levédi a BIOS-t (ez gyakran együtt jár a merevlemez levédésével is). Akárhányszor formázod, nem fogod tudni feloldani. Csak ott és úgy lehet, ahol megtörtént a levédés.
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
Damateo
aktív tag
Ebben tudna valaki segíteni?
[link] -
Lathronos
őstag
válasz Gyb001 #46590 üzenetére
Ilyennel már én is találkoztam, egyik ügyfelünk elfelejtette a jelszavát, de ha az életem múlna rajta akkor se tudnék visszaemlékezni hogyan oldottuk meg. Bár mintha Hiren's Boot CD lett volna a megoldás.
Nem tudom jó lesz-e valamelyik, hátha: Remove HDD password
(#46593) Damateo
sudo apt-get autoremove - ez tuti leszedi ami még ott maradt a plasma5-ből.
[ Szerkesztve ]
Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733
-
agy73p
senior tag
Virtualboxban szeretném telepíteni a Calculate Linuxot. Szépen bejön a Live verzió, de aztán hiába kattintok az asztalon az installálásra, nem indul el. Folyamatosan 50 % körüli a proc terhelés, belassul a VB, de nem csinál semmit sem. Mit lehet ezzel kezdeni? Hol ront(hat)om el?
-
-
tonyrulez
őstag
Nos, sikeresen feltettem a Linux Mintet, mint mondtam egy új, második SSD-re, grub.ot szintén erre a lemezre. Első újraindíás után működött is, viszont a második újraindításra már nem indul el. Live CD-ről szokásos módon grub telepítésére ezeket kapom: pastebin
2 partíció, / és /home, mindkettő fizikai ext4. Mit lehet ezzel kezdeni?4 8 15 16 23 42
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest