Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • RobexX10
    aktív tag

    Látom te már nagyon benne vagy a témában. Én is szeretnék kiépíteni hasonló rendszert. Abszolút kezdő vagyok a témában.
    Első körben világítást, hőmérsékletet, páratartalmat szeretnék vezérelni.
    Domoticz megfelelne az igényeimnek.
    Amit nem tudok, hogy a fent elsorolt igényekhez milyen eszközök, szenzorok lennének az ideálisak.
    Te miket használsz ezek vezérléséhez?

  • MaCS_70
    félisten

    Erre gondiltam én is, csak nem tudok fogalmazni :)
    Szoval hogy manuálisan lehet adatokat törölni? Mert akkor lehetne egy scriptet is irni rá.

    layerke: tényleg annak szántam, bocs ha nem ugy ment át, de béke :R

    Ez a definíciós határok kérdése.

    Őszintén szólva nem tudom, hogy mennyire kész termék mondjuk a Domoticz, és ha már szkriptelni kell, az mennyivel viszi el a saját fejlesztés felé.

    Sajnos igazán jó leírást még nem találtam hozzá, ezért túrom jelenleg az ESPeasy-t és a ThingBoxot.

    MaCS

  • MaCS_70
    félisten

    Még egy dolog.

    Én rengeteget olvastam ebbe a témába és olyan rendszert, ami open-source, ingyenes, könnyen konfigurálható, könnyen kiegészíthető, kellően sokféle eszközt tud kezelni nem találtam másikat. Az Openhab még egy elég komoly cucc, de mikor legutóbb próbáltam, én nem tudtam bekonfigurálni rendesen. Lehet, hogy az én hibám, nem vagyok programozó, autodidakta módon tanulom ezeket a dolgokat, én mérnök vagyok. Más témában már otthon vagyok kellőképpen (3d nyomtatás pl), ezzel még csak egy éve foglalkozok, ráadásul időközbe gyarapodott a család, így az a legfontosabb :)

    Egyébként miben látod a különbséget az OpenHAB és a Domoticz között?

    Köszönettel: MaCS

  • Pulsar
    veterán

    Jelen esetben a hőmérséklet/páratartalom/nyomás és a kapcsolók állására vonatkozó adatokat.

    Olyat nem írtam, hogy mindezt a tárhely kapacitásán túl, hanem azt, hogy addig.

    Mer'hogy a Domoticznél arról volt szó, hogy egy hét a mentési időtartam.

    MaCS

    Erre gondiltam én is, csak nem tudok fogalmazni :)
    Szoval hogy manuálisan lehet adatokat törölni? Mert akkor lehetne egy scriptet is irni rá.

    layerke: tényleg annak szántam, bocs ha nem ugy ment át, de béke :R

  • layerke
    aktív tag

    Teljesen viccnek szántam, azért is van a vegén ez -> :DDD
    Valamint a jasát vélemenyemet is leirtam.

    Nem viccnek tűnt, de túl vagyunk rajta. Biztos félreértettem.

    Gyerünk vissza a témához

    Pulsar: :R

  • Pulsar
    veterán

    Bocsánat, hogy nem követem mm pontosan vargalex routeres vagy bármilyen más munkásságát. Egyébként meg tudta ő válaszolni a kérdést, amit én nyugtáztam, nincs rászorulva szárnysegédre.

    Láttam ezt a fórumot, gondoltam jó lehet, mert nem találtam ezen az oldalon ilyet és gondoltam mivel én fordítottam le a Domoticz asztali és mobil programját is szép magyar nyelvünkre (amennyire tudtam - nyilván folyamatban van, mivel os a rendszer és minden héten van fordítani való) és elkövettem már benne néhány apróságot, szívesen segítek másoknak ha tudok. Példának okáért nálam már vezérel világítást, mér hőmérsékletet, páratartalmat, riasztót vezérel, fűtést vezérel zónaszelepekkel, kandallóval, gázkazánnal. Tervben van a garázskapu, kocsibejáró, villanyóra olvasás, gázóra olvasás, vízóra olvasás és a 12 motoros redőny vezérlése is.

    Az alkotás öröméről: komplett 55 négyzetméteres lakásomat felújítottam (nem felújíttattam) teljes gépészettel együtt, majd eladtam és jelenleg a 120 négyzetméteres házamat és 65 négyzetméteres melléképületet újítom fel és modernizálom, aminek része a Domoticz is. Ekkora volumenű munkánál nekem fontos az, hogy ne a nulláról dolgozzak, mert nem csak a szoftver létezik, hanem a hardvert is helyre kell rakni és az se kevésbé könnyű munka ám.

    Teljesen viccnek szántam, azért is van a vegén ez -> :DDD
    Valamint a jasát vélemenyemet is leirtam.

  • layerke
    aktív tag

    Ha ezen nem lehet módosítani, az számomra kizáró ok, pedig elkezdtem nézegetni. Nekem minimum 5 havi visszamenőleges adatsorra lenne szükségem.

    Egyébként nem oldható meg az, hogy az időplafon elérésekor archiváljon?

    MaCS

    Még egy dolog.

    Én rengeteget olvastam ebbe a témába és olyan rendszert, ami open-source, ingyenes, könnyen konfigurálható, könnyen kiegészíthető, kellően sokféle eszközt tud kezelni nem találtam másikat. Az Openhab még egy elég komoly cucc, de mikor legutóbb próbáltam, én nem tudtam bekonfigurálni rendesen. Lehet, hogy az én hibám, nem vagyok programozó, autodidakta módon tanulom ezeket a dolgokat, én mérnök vagyok. Más témában már otthon vagyok kellőképpen (3d nyomtatás pl), ezzel még csak egy éve foglalkozok, ráadásul időközbe gyarapodott a család, így az a legfontosabb :)

  • layerke
    aktív tag

    Ha ezen nem lehet módosítani, az számomra kizáró ok, pedig elkezdtem nézegetni. Nekem minimum 5 havi visszamenőleges adatsorra lenne szükségem.

    Egyébként nem oldható meg az, hogy az időplafon elérésekor archiváljon?

    MaCS

    Én minden nap dúrom a Domoticz fórumát, ezzel a dologgal is foglalkoztam, mert kellett 5 percnél sűrűbb mintavétel és adatbázis. Nincs rá megoldás csak külső adatbázissal vagy szkripteléssel. A külső adatbázisos megoldás egyébként abszolút járható út. Annyi, hogy amit linkeltem képet, úgy tudod megnézni és nem a domoticzon belül.

  • MaCS_70
    félisten

    Egy héten belül tudsz 5 perces adatokat kérni, azon túl már ritkábbakat. De engedjétek meg, hogy beszúrjak egy képet a pluszadatbázisból kinyert adatokkal.

    Ezeken látszik szerintem, hogy 10 másodpercenként mentett adatokkal dolgozik.

    És egy kazán előremenő utóbbi 6 óra. Látszik a különbség a Domoticz és a Grafana között..

    Ha ezen nem lehet módosítani, az számomra kizáró ok, pedig elkezdtem nézegetni. Nekem minimum 5 havi visszamenőleges adatsorra lenne szükségem.

    Egyébként nem oldható meg az, hogy az időplafon elérésekor archiváljon?

    MaCS

  • layerke
    aktív tag

    Jelen esetben a hőmérséklet/páratartalom/nyomás és a kapcsolók állására vonatkozó adatokat.

    Olyat nem írtam, hogy mindezt a tárhely kapacitásán túl, hanem azt, hogy addig.

    Mer'hogy a Domoticznél arról volt szó, hogy egy hét a mentési időtartam.

    MaCS

    Egy héten belül tudsz 5 perces adatokat kérni, azon túl már ritkábbakat. De engedjétek meg, hogy beszúrjak egy képet a pluszadatbázisból kinyert adatokkal.

    Ezeken látszik szerintem, hogy 10 másodpercenként mentett adatokkal dolgozik.

    És egy kazán előremenő utóbbi 6 óra. Látszik a különbség a Domoticz és a Grafana között..

  • layerke
    aktív tag

    Á, értem, köszönöm.
    Egyenlöre nekem is egy pi1esen fut, de tervbe van egy pi3-ra való átköltözés.
    layerke egyet értek vargalex forumtárssal. Engem nem csak a funkionalitás hanem az alkotás öröme is hajt. Es ha valaki ismeri vargalex munkásságát más témában, az nem kérdezne ilyeneket :DDD
    MaCS_70 mibe menti az adatokat?

    Bocsánat, hogy nem követem mm pontosan vargalex routeres vagy bármilyen más munkásságát. Egyébként meg tudta ő válaszolni a kérdést, amit én nyugtáztam, nincs rászorulva szárnysegédre.

    Láttam ezt a fórumot, gondoltam jó lehet, mert nem találtam ezen az oldalon ilyet és gondoltam mivel én fordítottam le a Domoticz asztali és mobil programját is szép magyar nyelvünkre (amennyire tudtam - nyilván folyamatban van, mivel os a rendszer és minden héten van fordítani való) és elkövettem már benne néhány apróságot, szívesen segítek másoknak ha tudok. Példának okáért nálam már vezérel világítást, mér hőmérsékletet, páratartalmat, riasztót vezérel, fűtést vezérel zónaszelepekkel, kandallóval, gázkazánnal. Tervben van a garázskapu, kocsibejáró, villanyóra olvasás, gázóra olvasás, vízóra olvasás és a 12 motoros redőny vezérlése is.

    Az alkotás öröméről: komplett 55 négyzetméteres lakásomat felújítottam (nem felújíttattam) teljes gépészettel együtt, majd eladtam és jelenleg a 120 négyzetméteres házamat és 65 négyzetméteres melléképületet újítom fel és modernizálom, aminek része a Domoticz is. Ekkora volumenű munkánál nekem fontos az, hogy ne a nulláról dolgozzak, mert nem csak a szoftver létezik, hanem a hardvert is helyre kell rakni és az se kevésbé könnyű munka ám.

  • MaCS_70
    félisten

    Ezt írtad:
    Létezik az, hogy egy kész rendszer nem állítható be arra, hogy a rendelkezésre álló tárterület terjedelméig mentsen???
    Tehát hogy milyen adatokat mentene tovább mint a hely maximuma? Log file? Képek? Adatbázis?

    Jelen esetben a hőmérséklet/páratartalom/nyomás és a kapcsolók állására vonatkozó adatokat.

    Olyat nem írtam, hogy mindezt a tárhely kapacitásán túl, hanem azt, hogy addig.

    Mer'hogy a Domoticznél arról volt szó, hogy egy hét a mentési időtartam.

    MaCS

  • Pulsar
    veterán

    Mi mibe menti az adatokat? Egyébként 30... vagy tán 42...

    MaCS

    Ezt írtad:
    Létezik az, hogy egy kész rendszer nem állítható be arra, hogy a rendelkezésre álló tárterület terjedelméig mentsen???
    Tehát hogy milyen adatokat mentene tovább mint a hely maximuma? Log file? Képek? Adatbázis?

  • MaCS_70
    félisten

    Á, értem, köszönöm.
    Egyenlöre nekem is egy pi1esen fut, de tervbe van egy pi3-ra való átköltözés.
    layerke egyet értek vargalex forumtárssal. Engem nem csak a funkionalitás hanem az alkotás öröme is hajt. Es ha valaki ismeri vargalex munkásságát más témában, az nem kérdezne ilyeneket :DDD
    MaCS_70 mibe menti az adatokat?

    Mi mibe menti az adatokat? Egyébként 30... vagy tán 42...

    MaCS

  • Pulsar
    veterán

    A mySQL nem a Pi-n van. A Pi-t (először még 256 MB-os Pi1 volt, majd 512MB-os, a megjelenése óta pedig Pi2) csak a szenzorok olvasására és média lejátszásra (Kodi-val) használom. Az adatbázis a Home szerveremen van (régebben egy Seagate GoFlex Net-en volt), ami természetesen egy csomó más dolgot is végez. A GoFlex Net teljesítményben gyengébb, mint egy Pi2, de annak sem megterhelő. Ahogy írtam, nálam a percenkénti érték beszúráskor összesítő táblák is töltődnek, így a lekérdezés sokkal kevesebb erőforrásigénnyel jár.

    Á, értem, köszönöm.
    Egyenlöre nekem is egy pi1esen fut, de tervbe van egy pi3-ra való átköltözés.
    layerke egyet értek vargalex forumtárssal. Engem nem csak a funkionalitás hanem az alkotás öröme is hajt. Es ha valaki ismeri vargalex munkásságát más témában, az nem kérdezne ilyeneket :DDD
    MaCS_70 mibe menti az adatokat?

  • layerke
    aktív tag

    Létezik az, hogy egy kész rendszer nem állítható be arra, hogy a rendelkezésre álló tárterület terjedelméig mentsen??? :Y :Y :Y

    Eddig csupa jót hallottam a Domoticz-ról, de ez elkeserítően hangzik, és az enyémhez hasonló helyzetben (akár hetekre magára hagyott ház) teljesen (és értelmetlenül) használhatatlanná teszi...

    MaCS

    Én nem találtam rá megoldást, csak ilyen formában. Ez egyébként teljesen járható (külső adatbázis). Lehetséges, hogy van ilyen beállítási lehetőség a Domoticz-ban, kerestem is egy ideig a hivatalos fórumán, de nem találtam. Igazából szerintem érthető a tömörítés is, csak azt nem tudom miért nem lehet megválasztani a módját.

    Megoldható külső adatbázisra való http push-olással, valamint szkripteléssel.

  • MaCS_70
    félisten

    A Domoticz szerver bármilyen gatewayen vagy más kapcsolaton keresztül a jeladó minden adását bejegyzi az adatbázisába. Ha 1 másodpercenként küldesz hőmérsékletet, akkor 1 másodpercenként. Viszont a tömörítési eljárása olyan, hogy 5 percenkénti értékeket ment le a későbbiekben és azokat tudod csak keresni. Ezért telepítettem egy time-series alapú adatbázist a pi-ra, amibe minden egyes mintavétel el van mentve és igen részletes adatbázist lehet így készíteni. Nálam a legrészletesebb jelenleg 10 másodperces hőmérséklet jeladás, ami a fűtésrendszer különböző alkotóinak a hőmérsékletét hivatott jegyezni.

    Létezik az, hogy egy kész rendszer nem állítható be arra, hogy a rendelkezésre álló tárterület terjedelméig mentsen??? :Y :Y :Y

    Eddig csupa jót hallottam a Domoticz-ról, de ez elkeserítően hangzik, és az enyémhez hasonló helyzetben (akár hetekre magára hagyott ház) teljesen (és értelmetlenül) használhatatlanná teszi...

    MaCS

  • layerke
    aktív tag

    A domoticz-ban - ha jól olvasom - 5 perces mintavételezés van, és maximum 7 napra tudod kitolni ezen részletesség megtartását.

    szerintem az 5 percet tudod szabályozni, nekem pl a hőmérséklet szenzor percenként dob értéket a domoticznak.

    a maximum 7 napra pedig, szerintem egyszerűbb átdobni egy másik db-be ezeket az adatokat, mint csinálni egy teljes home automation appot. :)

    ettől függetlenül jó hobby lehet egy ilyet megírni, csak lenne annyi ideje az embernek..

    A Domoticz szerver bármilyen gatewayen vagy más kapcsolaton keresztül a jeladó minden adását bejegyzi az adatbázisába. Ha 1 másodpercenként küldesz hőmérsékletet, akkor 1 másodpercenként. Viszont a tömörítési eljárása olyan, hogy 5 percenkénti értékeket ment le a későbbiekben és azokat tudod csak keresni. Ezért telepítettem egy time-series alapú adatbázist a pi-ra, amibe minden egyes mintavétel el van mentve és igen részletes adatbázist lehet így készíteni. Nálam a legrészletesebb jelenleg 10 másodperces hőmérséklet jeladás, ami a fűtésrendszer különböző alkotóinak a hőmérsékletét hivatott jegyezni.

  • vargalex
    félisten

    A domoticz-ban - ha jól olvasom - 5 perces mintavételezés van, és maximum 7 napra tudod kitolni ezen részletesség megtartását.

    szerintem az 5 percet tudod szabályozni, nekem pl a hőmérséklet szenzor percenként dob értéket a domoticznak.

    a maximum 7 napra pedig, szerintem egyszerűbb átdobni egy másik db-be ezeket az adatokat, mint csinálni egy teljes home automation appot. :)

    ettől függetlenül jó hobby lehet egy ilyet megírni, csak lenne annyi ideje az embernek..

    Ezért tart jó sokáig... :)

  • Nyilván könnyen előfordulhat olyan helyzet, hogy túl mélyen kellene belenyúlni, esetleg nem is megvalósítható. Kezdjük ott, hogy ahogy írtam, nekem egyébként is van egy mySQL szerverem, tehát szeretném, ha a mért értékek/config-ok/stb. abban lenne tárolva. A domoticz pedig sqlite-ot használ.
    Másrészt, ha már egyszer logolom az értékeket, akkor én szeretem az eredeti részletességgel megtartani azokat, így bármikor vissza tudom nézni, hogy pl. 2014.06.05-én 11:21-kor hol milyen volt pontosan a hőmérséklet. A domoticz-ban - ha jól olvasom - 5 perces mintavételezés van, és maximum 7 napra tudod kitolni ezen részletesség megtartását.
    Szóval, igenis lehetnek olyan igények, amikor egyszerűbb egy saját alkalmazást írni. De továbbra is tartom, hogy nálam az egyik fő cél az, hogy saját magam írja. Nyilván különbözőek vagyunk...

    A domoticz-ban - ha jól olvasom - 5 perces mintavételezés van, és maximum 7 napra tudod kitolni ezen részletesség megtartását.

    szerintem az 5 percet tudod szabályozni, nekem pl a hőmérséklet szenzor percenként dob értéket a domoticznak.

    a maximum 7 napra pedig, szerintem egyszerűbb átdobni egy másik db-be ezeket az adatokat, mint csinálni egy teljes home automation appot. :)

    ettől függetlenül jó hobby lehet egy ilyet megírni, csak lenne annyi ideje az embernek..

  • vargalex
    félisten

    azért a "dobozos" elég túlzás azoknál az appoknál amiket layerke említ.
    ezek közel mind opensource témák tele bővíthető részekkel.
    én a domoticzhoz írtam 1-2 dolgot pluszba, plusz a home automation része is scriptelhető.

    Nyilván könnyen előfordulhat olyan helyzet, hogy túl mélyen kellene belenyúlni, esetleg nem is megvalósítható. Kezdjük ott, hogy ahogy írtam, nekem egyébként is van egy mySQL szerverem, tehát szeretném, ha a mért értékek/config-ok/stb. abban lenne tárolva. A domoticz pedig sqlite-ot használ.
    Másrészt, ha már egyszer logolom az értékeket, akkor én szeretem az eredeti részletességgel megtartani azokat, így bármikor vissza tudom nézni, hogy pl. 2014.06.05-én 11:21-kor hol milyen volt pontosan a hőmérséklet. A domoticz-ban - ha jól olvasom - 5 perces mintavételezés van, és maximum 7 napra tudod kitolni ezen részletesség megtartását.
    Szóval, igenis lehetnek olyan igények, amikor egyszerűbb egy saját alkalmazást írni. De továbbra is tartom, hogy nálam az egyik fő cél az, hogy saját magam írja. Nyilván különbözőek vagyunk...

  • layerke
    aktív tag

    Egyszerűen az alkotás öröme miatt. Illetve így nyilván azt csinálsz, amit szeretnél, nem egy "dobozos" termék létező szolgáltatásait tudod használni. Persze ez mind idő, de legalább közelről megismerem a hardware elemeket is.

    Értem, mindenképpen sok sikert kívánok hozzá, hogy olyan rendszert alkoss, ami neked megfelelő. Én maradok az open-source vonalon, a Domoticz szerintem nagyon jó és könnyen bővíthető.

  • Egyszerűen az alkotás öröme miatt. Illetve így nyilván azt csinálsz, amit szeretnél, nem egy "dobozos" termék létező szolgáltatásait tudod használni. Persze ez mind idő, de legalább közelről megismerem a hardware elemeket is.

    azért a "dobozos" elég túlzás azoknál az appoknál amiket layerke említ.
    ezek közel mind opensource témák tele bővíthető részekkel.
    én a domoticzhoz írtam 1-2 dolgot pluszba, plusz a home automation része is scriptelhető.

  • vargalex
    félisten

    Nem teljesen világos, miért akarjátok feltalálni a spanyol viaszt. Jó dolog magunknak írni programokat, de ez pont olyan téma, amit nem könnyű úgy megoldani, hogy stabilan működjön és mindig minden jó legyen.

    Javasolnék inkább kész megoldásokat, ugyanis van egy néhány. Openhab-ot emlegettétek itt és a Domoticz-ot, amik elég jók, de ezeken túl van a Homegenie és a Pidome is, amik nem rosszak egyáltalán, az FHEM és a Homeassistant. Ez mind ingyenes, de ha van egy kis pénz rá, akkor pedig Vera az egyik legismertebb. Ha valakinek kellenek ötletek vagy segítség, akkor itt a fórumon belül szívesen tudok eligazítást adni Domoticz-ban.

    Egyszerűen az alkotás öröme miatt. Illetve így nyilván azt csinálsz, amit szeretnél, nem egy "dobozos" termék létező szolgáltatásait tudod használni. Persze ez mind idő, de legalább közelről megismerem a hardware elemeket is.

  • layerke
    aktív tag

    Nem teljesen világos, miért akarjátok feltalálni a spanyol viaszt. Jó dolog magunknak írni programokat, de ez pont olyan téma, amit nem könnyű úgy megoldani, hogy stabilan működjön és mindig minden jó legyen.

    Javasolnék inkább kész megoldásokat, ugyanis van egy néhány. Openhab-ot emlegettétek itt és a Domoticz-ot, amik elég jók, de ezeken túl van a Homegenie és a Pidome is, amik nem rosszak egyáltalán, az FHEM és a Homeassistant. Ez mind ingyenes, de ha van egy kis pénz rá, akkor pedig Vera az egyik legismertebb. Ha valakinek kellenek ötletek vagy segítség, akkor itt a fórumon belül szívesen tudok eligazítást adni Domoticz-ban.

  • vargalex
    félisten

    Milyen pi-n futtatod a rendszert? Nem túl megterhelő neki az sql?

    A mySQL nem a Pi-n van. A Pi-t (először még 256 MB-os Pi1 volt, majd 512MB-os, a megjelenése óta pedig Pi2) csak a szenzorok olvasására és média lejátszásra (Kodi-val) használom. Az adatbázis a Home szerveremen van (régebben egy Seagate GoFlex Net-en volt), ami természetesen egy csomó más dolgot is végez. A GoFlex Net teljesítményben gyengébb, mint egy Pi2, de annak sem megterhelő. Ahogy írtam, nálam a percenkénti érték beszúráskor összesítő táblák is töltődnek, így a lekérdezés sokkal kevesebb erőforrásigénnyel jár.

  • De a NodeMCU-k össze is dolgozhatnak, és akkor elég, ha a főnök a webserver.

    A Domoticz / Openhab rendszerekről is sokat olvastam, de valahogy nem áll össze fejben a struktúrájuk.

    MaCS

    De a NodeMCU-k össze is dolgozhatnak, és akkor elég, ha a főnök a webserver.
    Nem mondom, hogy lehetetlen. :)

    (#22) vargalex:
    Nyilván ha a kódírás a cél akkor nem kérdés. :)

    Nálam a használható rendszer összehozása a cél.
    Egy pi zeron fut egy domoticz, ehhez 2 féle node csatlakozik, esp-k vagy arduino-k nrf24l01 rádiókkal.
    Én csak a node-ok kódjait írom meg, a server oldal adott.

  • Pulsar
    veterán

    Sziasztok!

    Én is jó dolognak tartom, hogy indult egy ilyen topic is. Én 2014 májusában kezdtem foglalkozni a dologgal és idő hiányában sajnos megakadt a dolog a hőmérséklet mérésnél. Egy Raspberry Pi-re van kötve 4 db DS18B20 szenzor, illetve magának a Raspberry-nek a CPU/GPU hőmérésékletét mérem. Az értékeket percenként olvassa, mySQL adatbázisba rögzíti. MySQL-ben egy trigger összesítő táblákba számolja az értékeket a gyors megjelenítés miatt. A szenzorok adatait shell script olvassa ki és hajtja végre az insert-et:

    #!/bin/bash
    HOST=db_host
    USER=db_user
    PASSWORD=db_user_pass
    DATABASE=database_name
    MYSQL=/usr/bin/mysql
    W1_SLAVES_COUNT=0
    W1_SLAVES=/sys/devices/w1_bus_master1/w1_master_slaves
    W1_SLAVES_DIR=/sys/bus/w1/devices/
    SQLFILE=/tmp/temperature.sql
    DATUM=$(date '+%Y-%m-%d %H:%M:%S')
    CPUTEMP=$(cat /sys/class/thermal/thermal_zone0/temp | awk '{ print $1/1000}')
    GPUTEMP=$(/opt/vc/bin/vcgencmd measure_temp | cut -f 2 -d "=" | cut -f 1 -d "'")
    PIDFILE=/run/lock/gettemps.sh.pid
    if [ -r $PIDFILE ]; then
    exit
    fi
    echo "$$" > $PIDFILE
    for w1_slave in $(cat $W1_SLAVES)
    do
    ((W1_SLAVES_COUNT++))
    W1_SLAVE_CONTENT=$(cat $W1_SLAVES_DIR/$w1_slave/w1_slave)
    while [ "$(echo "$W1_SLAVE_CONTENT" | head -n 1 | cut -f 12 -d " ")" != "YES" ]
    do
    sleep 1
    W1_SLAVE_CONTENT=$(cat $W1_SLAVES_DIR/$w1_slave/w1_slave)
    done
    TEMPERATURE=$(echo "$W1_SLAVE_CONTENT" | tail -1 | cut -f 2 -d "=" | awk '{ print $1/1000}')
    TEMPNAMES[$W1_SLAVES_COUNT]=$w1_slave
    TEMPERATURES[$W1_SLAVES_COUNT]=$TEMPERATURE
    done
    rm -rf $SQLFILE
    for i in $(seq 1 $W1_SLAVES_COUNT)
    do
    echo "insert into temperatures(sensor_id, temperature, datum) select id, ${TEMPERATURES[$i]}, '$DATUM' from sensors where name='${TEMPNAMES[$i]}';" >> $SQLFILE
    done
    #Inserting CPU temperature
    echo "insert into temperatures(sensor_id, temperature, datum) select id, $CPUTEMP, '$DATUM' from sensors where name='cpu_sensor';" >> $SQLFILE
    #Inserting GPU temperature
    echo "insert into temperatures(sensor_id, temperature, datum) select id, $GPUTEMP, '$DATUM' from sensors where name='gpu_sensor';" >> $SQLFILE
    echo "quit" >> $SQLFILE
    $MYSQL --host=$HOST --user=$USER --password=$PASSWORD $DATABASE < $SQLFILE
    rm $PIDFILE

    A megjelenítéshez a szerver oldal php-ban készült, grafikonhoz pedig highchart-ot használok:

    A grafikonba természetesen dinamukusan bele lehet nagyítani, egy ajax kéréssel a szerver oldalról lekéri a részletesebb adatokat, így a percenkénti értékek bármikor visszanézhetőek:

    Most éppen várok néhány ESP8266-ot (ESP-12F-et) és van még elfekvőben DS18B20-am, így a terv szerint kicsit kiterjesztem további vezetékelés nélkül a mérést.

    Milyen pi-n futtatod a rendszert? Nem túl megterhelő neki az sql?

  • vargalex
    félisten

    bocsi, sokat írok -> sokat rövidítek..

    nekem ezzel a megoldással az a bajom, h minden nodemcu-n saját webserver..
    ezért szimpatikusabb egy domoticz/openhab megoldás, ahová az összes ilyen node-ot be lehet húzni és 1 felületen látod/kapcsolgatod a dolgokat. + ezekben lehet automatizált dolgokat is rakni (pl. éjszakára több fűtés, vagy tv bekapcsolása kapcsolja le a világítást, stb) és könnyebb interfacelni más appokkal (iftt, amazon alexa, google home)

    itt filléres..

    Én éppen úgy tervezem, hogy az ESP8266-ok kliensek, és legfeljebb csak az SSID/password config-hoz fut rajtuk web szerver (ilyenkor természetesen AP módban az ESP akár DHCP szerverrel). Egyébként a szerveremen futó webszerverre post-olják majd a szenzorok értékeit, illetve esetlegesen onnan tölthetnek le konfigurációt.
    Az biztos, hogy a kódot is én írom majd hozzá, mert számomra ez a lényege az egésznek.

  • MaCS_70
    félisten

    bocsi, sokat írok -> sokat rövidítek..

    nekem ezzel a megoldással az a bajom, h minden nodemcu-n saját webserver..
    ezért szimpatikusabb egy domoticz/openhab megoldás, ahová az összes ilyen node-ot be lehet húzni és 1 felületen látod/kapcsolgatod a dolgokat. + ezekben lehet automatizált dolgokat is rakni (pl. éjszakára több fűtés, vagy tv bekapcsolása kapcsolja le a világítást, stb) és könnyebb interfacelni más appokkal (iftt, amazon alexa, google home)

    itt filléres..

    De a NodeMCU-k össze is dolgozhatnak, és akkor elég, ha a főnök a webserver.

    A Domoticz / Openhab rendszerekről is sokat olvastam, de valahogy nem áll össze fejben a struktúrájuk.

    MaCS

  • MaCS_70
    félisten

    Te és Pulsar is nagy királyak vagytok! :R
    A programozás részéhez nagyon hülye vagyok, úgyhogy az alapoktól el kell kezdenem mindent felszedni, de látva ezeket a megoldásokat nagyon ráindultam!

    Tényleg nagyon profi és segítőkész fickók! :R :R :R

    Tulajdonképpen ezen a kezdeti programírogatós nehézségen segít át a ThingBox vagy az ESPEasy, amik előre elkészített megoldásokat nyújtanak, így egy sokkal barátságosabb környezetben ismerkedhet ezzel az ember.

    Az ESPEasy (ami értelemszerűen a NodeMCU = ESP8622-re készült) még nekem is új, de a ThingBox (ami RPI-re van meg) tényleg baromi egyszerű. Van milliónyi előre definiált kocka, amiket össze kell nyilazni. A megfelelő szenzorokhoz megvannak a saját modulok, a kommunikációhoz szintén, így kb. ennyi egy program összehúzogatása:

    - Nézd meg az x szenzoron a hőmérsékeletet
    - ha kisebb, mint 20 C, akkor kapcsold be az Y relét
    - az értéket küldd el a telefonra

    Ez persze cifrázható, de ténylegesen nem kell hozzá programozói tudás.

    Jómagam azért szimpatizálok inkább az ESPEasy-vel, mert feleslegesnek tartom a RPI 1 B+ használatát erre. :)

    MaCS

  • Ja, hogy a h = hogyan... Nem lehetne kiírni?

    A NodeMCU-n fud webserver.

    Jelenleg filléres I2C-s BME280 szenzorokkal kísérletezem, amikben van hőmérséklet-, nyomás- és páratartalom-mérő is, a kapcsolást egy sima relépanel oldja meg.

    MaCS

    bocsi, sokat írok -> sokat rövidítek..

    nekem ezzel a megoldással az a bajom, h minden nodemcu-n saját webserver..
    ezért szimpatikusabb egy domoticz/openhab megoldás, ahová az összes ilyen node-ot be lehet húzni és 1 felületen látod/kapcsolgatod a dolgokat. + ezekben lehet automatizált dolgokat is rakni (pl. éjszakára több fűtés, vagy tv bekapcsolása kapcsolja le a világítást, stb) és könnyebb interfacelni más appokkal (iftt, amazon alexa, google home)

    itt filléres..

  • MaCS_70
    félisten

    h mondod meg a nodeMCU-nak h mennyit fűtsön?
    fut rajta egy webserver? vagy vmi serverhez csatlakozik?

    Ja, hogy a h = hogyan... Nem lehetne kiírni?

    A NodeMCU-n fud webserver.

    Jelenleg filléres I2C-s BME280 szenzorokkal kísérletezem, amikben van hőmérséklet-, nyomás- és páratartalom-mérő is, a kapcsolást egy sima relépanel oldja meg.

    MaCS

  • toth_janika
    őstag

    Sziasztok!

    Én is jó dolognak tartom, hogy indult egy ilyen topic is. Én 2014 májusában kezdtem foglalkozni a dologgal és idő hiányában sajnos megakadt a dolog a hőmérséklet mérésnél. Egy Raspberry Pi-re van kötve 4 db DS18B20 szenzor, illetve magának a Raspberry-nek a CPU/GPU hőmérésékletét mérem. Az értékeket percenként olvassa, mySQL adatbázisba rögzíti. MySQL-ben egy trigger összesítő táblákba számolja az értékeket a gyors megjelenítés miatt. A szenzorok adatait shell script olvassa ki és hajtja végre az insert-et:

    #!/bin/bash
    HOST=db_host
    USER=db_user
    PASSWORD=db_user_pass
    DATABASE=database_name
    MYSQL=/usr/bin/mysql
    W1_SLAVES_COUNT=0
    W1_SLAVES=/sys/devices/w1_bus_master1/w1_master_slaves
    W1_SLAVES_DIR=/sys/bus/w1/devices/
    SQLFILE=/tmp/temperature.sql
    DATUM=$(date '+%Y-%m-%d %H:%M:%S')
    CPUTEMP=$(cat /sys/class/thermal/thermal_zone0/temp | awk '{ print $1/1000}')
    GPUTEMP=$(/opt/vc/bin/vcgencmd measure_temp | cut -f 2 -d "=" | cut -f 1 -d "'")
    PIDFILE=/run/lock/gettemps.sh.pid
    if [ -r $PIDFILE ]; then
    exit
    fi
    echo "$$" > $PIDFILE
    for w1_slave in $(cat $W1_SLAVES)
    do
    ((W1_SLAVES_COUNT++))
    W1_SLAVE_CONTENT=$(cat $W1_SLAVES_DIR/$w1_slave/w1_slave)
    while [ "$(echo "$W1_SLAVE_CONTENT" | head -n 1 | cut -f 12 -d " ")" != "YES" ]
    do
    sleep 1
    W1_SLAVE_CONTENT=$(cat $W1_SLAVES_DIR/$w1_slave/w1_slave)
    done
    TEMPERATURE=$(echo "$W1_SLAVE_CONTENT" | tail -1 | cut -f 2 -d "=" | awk '{ print $1/1000}')
    TEMPNAMES[$W1_SLAVES_COUNT]=$w1_slave
    TEMPERATURES[$W1_SLAVES_COUNT]=$TEMPERATURE
    done
    rm -rf $SQLFILE
    for i in $(seq 1 $W1_SLAVES_COUNT)
    do
    echo "insert into temperatures(sensor_id, temperature, datum) select id, ${TEMPERATURES[$i]}, '$DATUM' from sensors where name='${TEMPNAMES[$i]}';" >> $SQLFILE
    done
    #Inserting CPU temperature
    echo "insert into temperatures(sensor_id, temperature, datum) select id, $CPUTEMP, '$DATUM' from sensors where name='cpu_sensor';" >> $SQLFILE
    #Inserting GPU temperature
    echo "insert into temperatures(sensor_id, temperature, datum) select id, $GPUTEMP, '$DATUM' from sensors where name='gpu_sensor';" >> $SQLFILE
    echo "quit" >> $SQLFILE
    $MYSQL --host=$HOST --user=$USER --password=$PASSWORD $DATABASE < $SQLFILE
    rm $PIDFILE

    A megjelenítéshez a szerver oldal php-ban készült, grafikonhoz pedig highchart-ot használok:

    A grafikonba természetesen dinamukusan bele lehet nagyítani, egy ajax kéréssel a szerver oldalról lekéri a részletesebb adatokat, így a percenkénti értékek bármikor visszanézhetőek:

    Most éppen várok néhány ESP8266-ot (ESP-12F-et) és van még elfekvőben DS18B20-am, így a terv szerint kicsit kiterjesztem további vezetékelés nélkül a mérést.

    Te és Pulsar is nagy királyak vagytok! :R
    A programozás részéhez nagyon hülye vagyok, úgyhogy az alapoktól el kell kezdenem mindent felszedni, de látva ezeket a megoldásokat nagyon ráindultam!

  • vargalex
    félisten

    Sziasztok!

    Én is jó dolognak tartom, hogy indult egy ilyen topic is. Én 2014 májusában kezdtem foglalkozni a dologgal és idő hiányában sajnos megakadt a dolog a hőmérséklet mérésnél. Egy Raspberry Pi-re van kötve 4 db DS18B20 szenzor, illetve magának a Raspberry-nek a CPU/GPU hőmérésékletét mérem. Az értékeket percenként olvassa, mySQL adatbázisba rögzíti. MySQL-ben egy trigger összesítő táblákba számolja az értékeket a gyors megjelenítés miatt. A szenzorok adatait shell script olvassa ki és hajtja végre az insert-et:

    #!/bin/bash
    HOST=db_host
    USER=db_user
    PASSWORD=db_user_pass
    DATABASE=database_name
    MYSQL=/usr/bin/mysql
    W1_SLAVES_COUNT=0
    W1_SLAVES=/sys/devices/w1_bus_master1/w1_master_slaves
    W1_SLAVES_DIR=/sys/bus/w1/devices/
    SQLFILE=/tmp/temperature.sql
    DATUM=$(date '+%Y-%m-%d %H:%M:%S')
    CPUTEMP=$(cat /sys/class/thermal/thermal_zone0/temp | awk '{ print $1/1000}')
    GPUTEMP=$(/opt/vc/bin/vcgencmd measure_temp | cut -f 2 -d "=" | cut -f 1 -d "'")
    PIDFILE=/run/lock/gettemps.sh.pid
    if [ -r $PIDFILE ]; then
    exit
    fi
    echo "$$" > $PIDFILE
    for w1_slave in $(cat $W1_SLAVES)
    do
    ((W1_SLAVES_COUNT++))
    W1_SLAVE_CONTENT=$(cat $W1_SLAVES_DIR/$w1_slave/w1_slave)
    while [ "$(echo "$W1_SLAVE_CONTENT" | head -n 1 | cut -f 12 -d " ")" != "YES" ]
    do
    sleep 1
    W1_SLAVE_CONTENT=$(cat $W1_SLAVES_DIR/$w1_slave/w1_slave)
    done
    TEMPERATURE=$(echo "$W1_SLAVE_CONTENT" | tail -1 | cut -f 2 -d "=" | awk '{ print $1/1000}')
    TEMPNAMES[$W1_SLAVES_COUNT]=$w1_slave
    TEMPERATURES[$W1_SLAVES_COUNT]=$TEMPERATURE
    done
    rm -rf $SQLFILE
    for i in $(seq 1 $W1_SLAVES_COUNT)
    do
    echo "insert into temperatures(sensor_id, temperature, datum) select id, ${TEMPERATURES[$i]}, '$DATUM' from sensors where name='${TEMPNAMES[$i]}';" >> $SQLFILE
    done
    #Inserting CPU temperature
    echo "insert into temperatures(sensor_id, temperature, datum) select id, $CPUTEMP, '$DATUM' from sensors where name='cpu_sensor';" >> $SQLFILE
    #Inserting GPU temperature
    echo "insert into temperatures(sensor_id, temperature, datum) select id, $GPUTEMP, '$DATUM' from sensors where name='gpu_sensor';" >> $SQLFILE
    echo "quit" >> $SQLFILE
    $MYSQL --host=$HOST --user=$USER --password=$PASSWORD $DATABASE < $SQLFILE
    rm $PIDFILE

    A megjelenítéshez a szerver oldal php-ban készült, grafikonhoz pedig highchart-ot használok:

    A grafikonba természetesen dinamukusan bele lehet nagyítani, egy ajax kéréssel a szerver oldalról lekéri a részletesebb adatokat, így a percenkénti értékek bármikor visszanézhetőek:

    Most éppen várok néhány ESP8266-ot (ESP-12F-et) és van még elfekvőben DS18B20-am, így a terv szerint kicsit kiterjesztem további vezetékelés nélkül a mérést.

  • Pulsar
    veterán

    Szia,

    erről csinálhatnál egy tutorialt, kiváncsi vagyok rá, szuperül néz ki :)

    Köszönöm :)

    toth_janika Ez neked is szól :)
    A szenzorok:
    Hőmérséklet: DS18b20
    Páratartalom: DHT22
    Légnyomás: BMP180
    Szénmonoxid: MQ7 (ezzel még küzdök)
    Fogyasztás: SCT-013-000 (ez még fejlesztés alatt, jelenleg a saját fogyasztását méri csak)

    DS18b20 a szokásos 1wire módszerrel van rákötve, a DHT22 egy GPIO lábra, a BMP180 pedig I2C-re.
    A szénmonoxid és a áram mérést pedig egy arduino végzi, ami az adatokat USB-n adja át.

    A rendszer jelenleg úgy működik, hogy minden szenzorhoz van egy script, (DHT-hez C, a többihet python) ami percenként lefut, kiolvassa a szenzorokat, és bele írja egy txt file-be. A txt filból aztán olvas az rrdtool ami a grafikonokat rajzolja, valamit az első képen látható mutatók és szám értékek is ebből táplálkoznak.
    A weblap saját készítés, de még nincs meg a végleges koncepció sem (lásd kép). Illetve mostanában akarom a txt file-os megoldást lecserélni sql-re, mert sok nemvárt problémát okoz. Ilyen például a file írásának és olvasásának időzítése. Mert ha csak simán futtatom crontab-ban percenként az írást és olvasást, akkor ütik egymást, és vagy nem tudok bele írni, vagy olvasni :)
    A rádió is egyszerűen van megoldva, a php futtat egy scriptet, ami elindít egy linuxos karakteres felülető mp3 lejátszót (mpg123) előre definiálva a rádióállomás streamjével.

  • Nem igazán értem...

    MaCS

    h mondod meg a nodeMCU-nak h mennyit fűtsön?
    fut rajta egy webserver? vagy vmi serverhez csatlakozik?

  • toth_janika
    őstag

    Mindenkinek nagyon melegen ajánlom RPI-re a ThingBox-ot.
    Ez egy komplett rendszer, asztali felülete is van, de nem ez az igazán érdekes, hanem a NodeRed-támogatása, amivel teljesen grafikusan lehet folyamatszerű programokat írni, és millió előre elkészített modul van benne, szinte minden lehetséges eszközhöz.

    MaCS

    Kösz Macs! Megnézem mi ez :R

  • DeniL
    tag

    Szuper hogy végre van ilyen topik.
    Én jelenleg Pi-ről vezérlek mindent, illetve 1-2 szenzor amit arduino olvas ki, és küldi az érteket a pi-nek usb-n.
    Még elég béta a dolog. Most épp egy wifi-s smat kapcaolón dolgozom, de az meg még alfa állapotba van :D


    Szia,

    erről csinálhatnál egy tutorialt, kiváncsi vagyok rá, szuperül néz ki :)

  • MaCS_70
    félisten

    Szuper ez a topik! :R

    Egy ilyet én is össze szeretnék rakni... Hőmérséklet/páratartalom/UV mérés, mellett villany felkapcsolás és szabályozás lenne a feladat. Tudnál/tudnátok segíteni, hogy essek neki? Rpi3 van jelenleg nekem.

    Mindenkinek nagyon melegen ajánlom RPI-re a ThingBox-ot.
    Ez egy komplett rendszer, asztali felülete is van, de nem ez az igazán érdekes, hanem a NodeRed-támogatása, amivel teljesen grafikusan lehet folyamatszerű programokat írni, és millió előre elkészített modul van benne, szinte minden lehetséges eszközhöz.

    MaCS

  • toth_janika
    őstag

    Nekem most készülnek a kinti szenzorok. Az hőmérő ketrec (vagy mi a hivatalos neve nem tudom) már megvan, már csak kicsit jobb időt várok, hogy fel furjam a falra a tartot amire költözik.

    Szerintem találd ki, mit szeretnél pontosan, aztán tudunk segiteni milyen szenzor kell hozzá. Aztán azok kiolvasása már gyerekjáték :)
    Utána kitalálhatod mit szeretnél az adatokkal kezdeni. Weblapon megjeleniteni, vagy csak tárolni egy adatbázisba, stb.

    Amit szeretnék (első körben):
    Egy mezei "időjárás állomás", ami méri a 2 szoba hőmérsékletét és páratartalmát, emellett kinti adatokat is kezel (hőmérséklet, páratartalom, UV sugárzás).
    Ezt szeretném eltárolni egy adatbázisban, és igény esetén egy oldalon megjeleníteni, hogy lekérdezhető legyen.

  • Pulsar
    veterán

    Szuper ez a topik! :R

    Egy ilyet én is össze szeretnék rakni... Hőmérséklet/páratartalom/UV mérés, mellett villany felkapcsolás és szabályozás lenne a feladat. Tudnál/tudnátok segíteni, hogy essek neki? Rpi3 van jelenleg nekem.

    Nekem most készülnek a kinti szenzorok. Az hőmérő ketrec (vagy mi a hivatalos neve nem tudom) már megvan, már csak kicsit jobb időt várok, hogy fel furjam a falra a tartot amire költözik.

    Szerintem találd ki, mit szeretnél pontosan, aztán tudunk segiteni milyen szenzor kell hozzá. Aztán azok kiolvasása már gyerekjáték :)
    Utána kitalálhatod mit szeretnél az adatokkal kezdeni. Weblapon megjeleniteni, vagy csak tárolni egy adatbázisba, stb.

  • toth_janika
    őstag

    Szuper hogy végre van ilyen topik.
    Én jelenleg Pi-ről vezérlek mindent, illetve 1-2 szenzor amit arduino olvas ki, és küldi az érteket a pi-nek usb-n.
    Még elég béta a dolog. Most épp egy wifi-s smat kapcaolón dolgozom, de az meg még alfa állapotba van :D


    Szuper ez a topik! :R

    Egy ilyet én is össze szeretnék rakni... Hőmérséklet/páratartalom/UV mérés, mellett villany felkapcsolás és szabályozás lenne a feladat. Tudnál/tudnátok segíteni, hogy essek neki? Rpi3 van jelenleg nekem.

  • Pulsar
    veterán

    Szuper hogy végre van ilyen topik.
    Én jelenleg Pi-ről vezérlek mindent, illetve 1-2 szenzor amit arduino olvas ki, és küldi az érteket a pi-nek usb-n.
    Még elég béta a dolog. Most épp egy wifi-s smat kapcaolón dolgozom, de az meg még alfa állapotba van :D


  • Üdv!

    Remek, hogy megnyitottad ezt a topikot!

    Én éppen fűtésvezérlést tervezet, hónapok óta rágódom rajta, források százait olvastam végig, ráadásul egy szó szerint profi barátom is segít, mégis sok a dilemma.

    Eredetileg RPI-ben gondolkodtam, de valahogy ágyúval verébre helyzetnek tűnik, úgyhogy a NodeMCU-nál kötöttem ki. Ez is egy kicsi, a RPI-nél kisebb, sokkal gyengébb gép, de van beépített wifije, komoly támogatottsága és kb. 5 dollár darabja.
    Az ESP Easy rendszert ajánlották rá, de a legtöbb elterjedt DIY smart home portolva van rá.

    MaCS

    h interface-eled a nodemcu-t?
    csak ezt az 1 dolgot akarod vezérelni?

  • MaCS_70
    félisten

    Jelenleg Raspberry alapon szeretnek Domoticz vagy Openhab segitsegevel kulso vilagitast vezerelni.
    Eddig a 433MHZ tunik legalkalmasabbnak erre a feladatra, bar a mozgaserzekeloket nem biztos hogy "ra tudom venni" a 433MHZ-es kommunikaciora.

    Üdv!

    Remek, hogy megnyitottad ezt a topikot!

    Én éppen fűtésvezérlést tervezet, hónapok óta rágódom rajta, források százait olvastam végig, ráadásul egy szó szerint profi barátom is segít, mégis sok a dilemma.

    Eredetileg RPI-ben gondolkodtam, de valahogy ágyúval verébre helyzetnek tűnik, úgyhogy a NodeMCU-nál kötöttem ki. Ez is egy kicsi, a RPI-nél kisebb, sokkal gyengébb gép, de van beépített wifije, komoly támogatottsága és kb. 5 dollár darabja.
    Az ESP Easy rendszert ajánlották rá, de a legtöbb elterjedt DIY smart home portolva van rá.

    MaCS

  • Jelenleg Raspberry alapon szeretnek Domoticz vagy Openhab segitsegevel kulso vilagitast vezerelni.
    Eddig a 433MHZ tunik legalkalmasabbnak erre a feladatra, bar a mozgaserzekeloket nem biztos hogy "ra tudom venni" a 433MHZ-es kommunikaciora.

    valszeg nem fogod tudni rávenni őket. :)
    ha domoticzal akarod vezérelni, ahhoz kell 1 node ami fel tudja kapcsolni a villanyt, a mozgás alapján és tud kommunikálni a serverrel.

    az nem tiszta, h minek a mozgásérzékelőkhöz domoticz. ehhez egy sima mozgásérzékelős kapcsoló is elég.

  • footy
    addikt

    Ebben a forumban gyujtjuk a tapasztalatok az otthoniranyitasi rendszerekrol.

    Jelenleg Raspberry alapon szeretnek Domoticz vagy Openhab segitsegevel kulso vilagitast vezerelni.
    Eddig a 433MHZ tunik legalkalmasabbnak erre a feladatra, bar a mozgaserzekeloket nem biztos hogy "ra tudom venni" a 433MHZ-es kommunikaciora.

  • footy
    addikt

    Ebben a forumban gyujtjuk a tapasztalatok az otthoniranyitasi rendszerekrol.

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés