Utánégetés - 5db 845-ös lap tesztje

2. oldal / "845"

Mint már itt is elhangzott, maga a platform abban és attól új, hogy standard, 164-pin-es memóriafoglalatokat (3db) implementál, amelyekbe egészen 3GB-ig telepíthetünk SDRAM-ot, bár elvileg csupán PC133-as példányokat. Hogy az MSI lapunk mégis elment PC100-as RAM-okkal, az csak azért lehetett, mert a procihoz rendelhető legnagyobb FSB mellett über-Infineon RAM-unk gond nélkül futott. Bár nem annyin, mint szerettük volna, de ezt konkrétan inkább csak az MSI lapnál vennénk elő. Azonban ha olyan RAM-ot fogunk ki, amely PC100-as létére a kb. 20%-os túlhajtást már nem viseli el, nem marad más megoldás, procinkat alul kell hajtani. (feltéve, ha az elmenne 20%-kal a névleges órajel fölött, de ez mostanában egyre kevésbé kérdés..) Erre az egyre ugyanis nem képes a 845-ös chipset MCH néven (Memory Control HUB) futó hídja. Az aszinkronság ugyan nem idegen tőle, de mert jó esetben is csak két opció érhető el ("CPU:DRAM - 1:1 / 3:4"), a -33% nem pálya. Más kérdés, hogy "valódi" PC100-as RAM-ot manapság már igencsak nehéz szerezni.

Hirdetés

Szó esett az egyik "bridge"-ről, bár az MCH-t speciel egyik lap leírása sem említi így, inkább csak "P4 chipset system"-ről beszélnek, amely itt egyrészt az Intel 82845-ös MCH-ból, valamint az Intel 82801BA-ból, azaz röviden az ICH2 jelű, második generációs I/O Controller HUB-ból áll. Kettejük közt egy 66MHz-es, 266MB/sec-es átvitelt biztosító, tehát 32bit-es interface húzódik, hogy a kapcsolat zökkenőmentes lehessen. Ezt korábban a PCI bus-ra bízták, de az hiba volt.



1. ICH2 close-up / 2. MCH active-cool / 3. MCH pure

Ám nem csak a támogatott RAM-oknál szigorú a chipset, az AGP port-nál szintén nincs pardon: az ugyanis csak és kizárólag 1.5V-ot (4x AGP) enged át, bár a SOLTEK lapján ez egészen 1.8V-ig húzható. Ami azt jelenti, hogy a régebbi, tehát alapból 1x/2x AGP-re készült kártyák, a működésükhöz kellő magasabb fesz miatt itt már nem használhatók.

Az ICH2 által támogatott fícsörök közül a két, max. ATA100-as IDE port-ot, a 4db USB-t, és a 2.1-es verziónál járó, két csatornás AC'97-es CODEC-et emelnénk ki, mint fontosabb tulajdonságokat. Ezek minden lapnál megtalálhatók, bár több versenyző külön, dedikált hardveres sound chip-et kapott: a SOLTEK-re a Creative CT5880-as, az MSI lapokra pedig a C-Media CMI8738 jelű, 6 csatornás megoldása került.

Mindegyik lapon 6db PCI slot, 1db 4x AGP, valamint egy CNR slot kapott helyet, itt tehát nincsenek egyedi megoldások. Szintén közös jegy volt a V6.0-s AWARD BIOS, bár az elérhető opciók közt komoly eltéréseket figyeltünk meg. Fontos továbbá kiemelni, hogy a P4-es lapokhoz már nem elég a régi ATX-es táp (2.01), és elvileg az eggyel újabb szabvány szerinti ATX 2.03 jelűeket kell(ene) alkalmazni. De ez sem ilyen szigorú, bár az Intel specifikációja szerint minden lapnak 3db ATX connector-t kéne hoznia: egy standard 10x2-es csatolót, egy 12V-os 2x2-est, valamint egy "fél AT-s" AUX power connector néven futót. Ezzel szemben a lapok nagy részén nincs AUX csatlakozó! A SOLTEK a kivétel, bár volt olyan lap is, amelyik beérte (értsd: elfutott) mindössze a 10x2-es egységgel. A többségnél viszont minden esetben fent kellett legyen a 12V-os kábel, nélküle el se indultak.


A chipset kiegyensúlyozatlanságát is emlegettük, térjünk ki erre röviden! A 4x AGP port az MCH-hoz 1.06GB/sec sávszélességgel kapcsolódik, és ugyanilyen széles csatorna köti össze a rendszermemóriát az MCH-val, míg a CPU és az MCH között egy 3.2GB/sec széles interface, azaz maga a quad pumped, alapból 400MHz-es FSB húzódik. A már szintén említett "CPU-to-memory"-ügy tehát mondhatni csorbát szenved: egy RDRAM-os rendszer itt, az MCH-memory viszonylatban (is) 3.2GB/sec-et teljesít, ami végül úgy kétszeres "CPU-to-memory" sávszélességet ígér. Erre az arányra a teszteredmények nélkül is mérget lehet venni, tehát egy RDRAM-os és egy SDRAM-os rendszer közti teljesítménykülönbség alapvetően ebből az eltérésből adódik.

Általánosságok latolgatása után azonban fogjunk hozzá a lapok egyenkénti méricskélésének, hiszen igazándiból ugye ez a lényeg! A sorrend nem az előbbi lesz, de a miért-et majd kellőképp megindokoljuk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt