1. oldal / "FELKONF"
Ám rögtön az elején pontosítanunk kell, hiszen amikor azt írtuk, hogy 5db lap, kicsit túloztunk, mert bár szám szerint tényleg 5db volt, azonban ebből kettőn csak a foglalat volt más, míg újabb két játékos egyazon típus pre-production, azaz béta, illetve production, tehát végleges kiadású lapja volt. El kell továbbá mondanunk, hogy a CPU-kat illetően is volt kis zűrzavar, hiszen a tesztben összesen 3db processzor vett részt: egy "Intel Confidental" (IC) Socket 478-as, amelyen még nem volt fix szorzózár, és úgy 2GHz körül volt gyárilag, bár hogy milyen stepping-gel bírt, az a feliratokból sajnos nem derült ki; egy 1.5GHz-es Socket 478-as példány; valamint volt még egy "régi", Socket 423-as, 1.4GHz-es ügy is, csak a miheztartás végett. De szedjük rendbe röviden mindezt, hogy tiszta legyen a kép!
1. Főcím :) / 2. P4 s478&Tsa. / 3. P4 s423&Tsa.
ABIT BW7-RAID
A sorban elsőként említenénk az itthon igen komoly népszerűségnek örvendő gyártó vadi új, Socket 423-as lapját, amely legfőképp azért érdekes, mert ő volt az egyedüli versenyzőnk, ahol a 845-ös chipset mellé még a régi foglalatot illesztették. Tévedésről persze szó sincs, hiszen az Intel 2GHz-ig még életben tartja ezt a platformot, bár a Northwood-ok már csak Socket 478-as tokban lesznek foghatók. Egyelőre azonban még mindkét foglalat majd' ugyanazokat a CPU-kat hozza, bár ugye van néhány kivétel: Socket 478-as tokba pl. min. 1.5GHz-es cucc kell kerüljön, így 1.3-1.4GHz-es példányokat csak a régi kivitelben kaphatunk. Máskülönben ez az ABIT lap csontra ugyanazokkal a fícsörökkel villantott, mint a következő egység..
Hirdetés
ABIT BL7-RAID
Amíg az előző lap nevénél a "W" betűjelet mi a Willamette tokozott CPU-kkal hoztuk összefüggésbe, addig itt az "L" betű minket kicsit zavarba ejtett. Elképzelhető, hogy a Brookdale "l" betűje a magyarázat, ám ez kicsit erőltetettnek tűnik. Egy biztos, a lapon ugyanazok a komponensek virítottak, mint a BW7-R-en, csak épp egy 478 tűs foglalat társaságában.
MSI 845 PRO2-R / "pre-production sample"
Ez a lap még viszonylag standard kinézettel bírt, nem úgy mint a végleges kiadás, amely elég látványos, bár nem MSI-idegen színben pompázott. Érdekes volt látni, hogy a két lap nyákja jó pár helyen eltér, és nem csak azért, mert a végleges példány nem RAID-es verzió volt. Nyilván akadt pár megoldás, amit végül kicsit átvariáltak: lehagyott kondik, lespórolt ellenállások jelezték a változtatásokat. Ami ugyanaz volt mindkét esetben, az az apró, Socket 478-as foglalat.
MSI 845 PRO2 / "production board"
Az MSI ugyan megint kitett magáért, hiszen a szín nem semmi, azonban ebben a mostani mezőnyben ez mégsem volt elég, hiszen a SOLTEK lapja is nagyon hasonló árnyalatot kapott. Az alaplap amúgy csak a lespórolt RAID vezérlővel volt kevesebb az imént tárgyaltnál. Eltért viszont a két lap doboza, mégpedig számos helyen, jobban mondva mostani lapunk pazar dobozt kapott, ilyet legutóbb a K7T Turbo-R "Limited" esetén láttunk.
SOLTEK SL-85SD+
Valójában ez a lap kakukktojás. Egyrészt nincs párja :), másrészt a színe is páratlan, bár mint az előbb említettük, az MSI is valami hasonlót vezetett elő. Ez a lap azonban a piros MSI-vel szemben RAID-es, noha ugyanaz a Promise controller figyel fent rajta, mint a pre-MSI lapon.
A konfigurációk állandó résztvevője volt egy 365W-os Enermax tápegység, amely végig gond nélkül hajtotta meg a konfigokat, egy Leadtek Ge3 videókártya, 256MB Winbond PC133-as SDRAM, valamint a "dobozos" IC proci utáni érában egy SCS P4-es CPU hűtő, amely itthon az első Socket 478-as egységként hozzáférhető.
1. Enermax labels / 2. Enermax fan-tastic / 3. Enermax inside
Ezek voltak tehát az ötök, akiket sikerült megszereznünk. Mielőtt azonban az egyes lapok kifejtésébe fognánk, tegyük helyre azokat az általános ismérveket, amelyek bármely 845-ös chipset-tel szerelt lapra jellemzőek!
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!