Hirdetés
4. oldal / "MSI / 2."
MSI 845 PRO2 (MS-6528) VER: 1.0
Mint már többször elhangzott, a lap színében a "Limited" K7T Turbo-ra hajaz, ám ezzel nekünk semmi gondunk, a szín már ott is bejött. A doboz, újfent kiemelnénk, pazar kinézetű, ha az MSI eztán csak ilyenekben utazik, nehéz lesz megszorongatni. (egy rivális próbálkozás azonban még ebben a reviben előkerül, ne menjetek el!) Ráadásul az MSI-vel szemben csepp előítéletünk is volt, hiszen legutóbbi P4-es lapjuk, a 850Pro2, minden addigi riválist lelépett, lásd korábbi cikkünk. Épp ezért volt fájdalmas, hogy ebben a mezőnyben már nem az övé a pálma, hiszen jó pár fícsörben elmarad a riválisoktól. Ezekre mindjárt vissza is térünk. Mégis, emiatt a pozitív előítélet miatt őt választottuk, hogy a chipset-et megfektető FSB-k nyomába szegődjünk, IC procinkat ebben a lapban tettünk próbára.
Sandra: MSI @ 2000MHz (100MHz*20)
Sandra: MSI @ 1960MHz (143MHz*14)
Az eredmény egész pontosan 43%-os FSB bónusz az alap 100MHz-hez képest, tehát a lap 14-es szorzó mellett egészen 143MHz-ig bírta. Itt nekünk stabilnak tűnt. Ellenben 144MHz-en már kapásból fagyott, pedig még ez is "csak" 2016MHz, ráadásul, hogy a CPU esetleges limitjét kizárjuk, a szorzót még 13-asra is visszavettük, ám ez sem segített. Pedig a proci belső órajele ekkor már 130MHz-el volt az előző érték alatt. Ez volt tehát a chipset teteje. Néhány teszt lefuttatása után azonban tovább kellett lépni, hiszen ez csak mellesleg érdekelt minket, a valós, használható FSB-k sejthetően ennél jóval lejjebb húzódnak.
Igazándiból itt most be kellene toldani a SOLTEK lap tesztjét, és csak utána folytatni az MSI-t, hiszen mi magunk is így jártunk el. Ez azonban eléggé szétforgácsolná az anyagot, így ettől most inkább eltekintünk. Ja, hogy miért kéne egyáltalán toldani? Csak azért, mert az MSI FSB tesztje után, a változatosság kedvéért, a SOLTEK lapjával álltunk neki az 1.5GHz-es CPU csúcsát kutatni, és mikor a procival együtt használható (15xY) legmagasabb FSB meglett, akkor ez volt az a küszöb, amihez minden további jelöltet alapból hozzámértünk. Szerencse, hogy a SOLTEK lap nem volt kiugróan instabil, így a nála megtalált FSB maximum fölött más lap sem maradt soká életben, sőt. Másképpen mondva: 1.5-ös procink mindegyik lapban gond nélkül megfutotta a maga MHz-csúcsát, ami 1860MHz volt egész pontosan, azaz 124 volt az FSB. Kicsit tehát előre szaladtunk, de így legalább mindössze egy bekezdésnyi kitekintést kellett elkövetni, és mehetünk tovább az eredeti úton, immár a 124MHz-es FSB (+1860MHz top CPU clock) ismeretében.
Sandra: MSI @ 1860MHz (124MHz*15)
Az MSI lap 124MHz-en stabil volt, bár egy hosszabb teszt után nem csodálkoznánk, ha egy-két MHz-cel lejjebb kéne venni az FSB-t, ugyanis egy-két fura húzást mi is regisztráltunk. Azonban az éles teszt alatt ilyen mégsem akadt. Az alaplapgyártók egyébként vélhetőleg nagyon jól tudják, az Intel stepping-stratégiája nyomán merre halad a világ, hiszen rendre olyan fícsörökkel nyomják teli a lapjaikat, amely fícsörök egyértelműen a túlhajtás mellékhatásait hivatottak kordában tartani. Nem kivétel ez alól az MSI sem: a VCore értéket 1.75-1.85-ig 0.025V-os lépésekben engedi állítani, míg az FSB-t egészen 250MHz-ig pöckölhetjük, 100MHz-től egyesével! De változtatható a DRAM fesz is: 3.3-3.6V-ig, 0.1-es lépésekben. Ez eddig nem rossz, ám a többi versenyző fényében végül mégiscsak kevés lesz, hiszen amíg itt sokkal többet nem tehettünk, az ABIT vagy a SOLTEK lapja jóval többet kínált.
Például az MSI-nél hiába is keressük a BIOS-ban a memória órajel-állításának lehetőségét, ezt a BIOS "maga" dönti el: lekérdezi a RAM SPD-infóját, majd ez alapján állítja be a szinkron/aszinkron elérést, ami nálunk azt jelentette, hogy gyárilag PC100-as Infi RAM-jaink hiába is mentek az Iwill KK266-osban CAS-2 160+ értékeken, itt maximum 124MHz-en voltak hajlandók futni. Ellenben az összes többi lap megengedte, hogy aszinkron hajtsuk a RAM-ot, azaz hogy ezt manuálisan állítsuk a BIOS-ban. Ez tehát egy szép kövér fekete pont a 845 Pro2-nek. Ráadásul, mint a grafikonokon is (majd) látszik, az aszinkron memória elérés elvileg többet hoz a konyhára, mint a szinkron: a 143MHz-es FSB melletti Sandra eredményeket felülmúlja a 124*1.33-as beállítás, hiszen ez ugye 165MHz-es RAM-ot jelent. Továbbá hiányosság, hogy az MSI-nél nem tudjuk állítani az AGP és a PCI órajel szorzóját, azt az MSI maga származtatja, csak épp ezt adott esetben jó lenne felülbírálni. Erre itt nincs lehetőség. Amire van, az pl. a 80-85-90 fokos kritikus CPU hőmérséklet beállítása, amelynek elérésekor a szpíker hangos pörformanszba kezd, majd, ha ezt is beállítottuk előzőleg, a rendszer lekapcsol. A boot-folyamatot egy Quick Boot opció hivatott gyorsabbá tenni, ezt szintén a BIOS-ban izzíthatjuk, bár csodát ne várjunk tőle.
SmartKey&docs
A teszteredmények fényében az MSI átlagos kört fut, bár másképp is mondhatjuk: az ABIT-tal ő a sorvezető. Érdekes bónusz a SmartKey nevű eszköz, ami egy USB-kulcsot takar: BIOS-ban beizzítás után a gép csak ezzel a cuccal hajlandó a boot-ra, ráadásul, ha a Win9X-es szoftver is aktív, akkor az on-the-fly lezárja a gépet, ha elmegyünk, zsebünkben a kulccsal, így teljes biztonságban hagyhatjuk magára épp készülő review-nkat. Ez szerintünk praktikus kis opció, szívesen látnánk minden MSI laphoz csomagolva. Más. A SOLTEK kivételével mindegyik nevezett lap olyan RAM-lezáró pöcökkel bírt, amit installált AGP-s videókártya mellett már nem lehetett nyitni, így ebből a szempontból az MSI-t sem dicsérhetjük. Ami viszont MSI-s erény, az a tápcsatlakozókkal kapcsolatos felismerés: az MSI lapja volt az egyetlen, amely elfutott 12V-os bónusz-tápcsati nélkül, sőt, még egy 235W-os SPI táppal is beérte! A többi lapnak mindenképp kellett a +12V. Más kérdés, hogy teljesen érthetetlen módon ennél a lapnál az ATX tápcsatlakozó fejjel lefelé került a lapra. Azaz fordítva, így rendszeresen "gondot okozott" a szerelésnél, hogy a többi lapnál megszokotthoz képest másképp kellett csatlakoztatni.
6 csatorna: C-Media CMI8738
Ennyit az MSI-ről. Összegezve: a lap szerintünk túl szerény a tuning-fícsörök tekintetében, a többiekhez képest okvetlen, ráadásul a RAM-órajel állítást sem bízza a felhasználóra, ez pedig szerintünk kínos tartózkodás. Erény, hogy nem kell hozzá új táp, ez legalább 7-8e Ft megtakarítást jelenthet. A lap egyébként stabilan viselkedett. Ja, és remek kis holmi a SmartKey, nekünk tetszett! A RAM-ok rögzítő kallantyúi továbbra sem könnyítik meg a dolgunk, a lap dobozolása ellenben über. Röviden ennyi.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!