6. oldal / "SOLTEK"
Utolsónak maradt a SOLTEK lapja, amely azért is különleges, mert a gyártónak 850-es lapja eddig egyáltalán nem volt, tehát a 845-ös alaplap platform-avató is egyben. Ez egyértelműen arra utal, hogy a SOLTEK még mindig a kisebb gyártók közt szerepel, bár meg kell hagyni, ezzel a mostani lapjával eléggé feladta a labdát, lepődtünk is rajta.
Hirdetés
SOLTEK SL-85SD+
A gyártó látszólag mindent megpróbált annak érdekében, hogy lapját sikerre vigye: az integrált Creative hang-chip (CT5880), a Promise (FastTrak100-Lite) RAID vezérlő, de akár a lap kinézete, a dobozolás, vagy a bónusz szoftverek is mind erről tanúskodnak. Ráadásul, a BIOS-beállítások is meglepő igényességet mutatnak, bár messze nincs belőlük annyi, mint mondjuk egy ABIT vagy MSI lap esetén. Ám ennek ellenére ott figyel az aszinkron memória elérés, a "tetszés szerinti" AGP szorzó lehetősége (2/(2-8)!!), amit sehol máshol nem láttunk még, de nem marad el a MHz-enkénti FSB skálázás (100-250MHz-ig), a VCore (1.100-1.850/0.025V), a DIMM (3.3-3.6/0.1V) vagy az AGP fesz állítás (1.5-1.8/0.1V) lehetősége sem. Mindemellett szerepel pár talányos beállítás, amelyekről azonban a leírás is csak szűkszavúan emlékezik meg, így ezeket még most sem értjük. Emellett a BIOS írásvédetté is tehető, ahogyan a hardver monitoring sem hiányozhat, bár ez az összes korábbi lapról elmondható. Jó pont, hogy az MSI lapjával ellentétben a RAID vezérlő itt (mint az ABIT-oknál) kiiktatható, ha épp nincs rá szűkség, ahogyan a Creative chip is kikapcsolható, bár ez persze nem javallott. Ugyan ennek a lapnak van egy Voice Diagnostic-kal bíró kiadása is, ez nem ilyen volt, és mert sem szpíker, sem D-LED / DB-LED nincs rajta, a hibák detektálása meglehetősen nehéz feladatnak tűnhet.
A lap ugyan volt, hogy 7%-kal elmaradt a többiektől, és bár ez nem épp elhanyagolható eltérés, mégis, ennek ellenére végig stabil maradt. Itt is, mint ahogyan az ABIT-oknál, mindenképp szükséges volt a +12V-os tápcsati használata, a lap nélküle nem indult el. Viszont furcsa módon itt végre normális RAM lezáró pöckökkel találkozhattunk, ezek szerint így is lehet!
Előfordult ugyan egy-két fura eset: volt, hogy a lap a korábban "napokat" futott FSB-t egyszerűen nem ismerte meg, és hiába állítottam alá 5MHz-cel, 10-zel, meg se moccant. Aztán 105MHz-en végre feléledt, de innét még nem lehetett kapásból 120-ra állítani, előbb 110-re kellett. A SOLTEK érdeme, hogy ha olyan eset állt fenn, hogy a gép a megnövelt FSB miatt nem indult, a lap (ha tényleg csak az FSB változott) visszaállt az eggyel korábbi értékre. Elegáns.
Sandra: Soltek @ 165MHz (124MHz+33%)
Az alaplap kb. ennyit tud. Minket meglepett a nem várt igényesség, bár egy "első bálozótól" ugye minden kitelik. Egy biztos: a rugalmas konfigurálhatóság, valamint a remek plusz kiegészítők mind arról szólnak, hogy a SOLTEK egyre komolyabban igyekszik megvetni a lábát a piac ezen szegletében is. Ennek mi asszem örülhetünk.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!