Hirdetés

Utánégetés - 5db 845-ös lap tesztje

3..2..1.. Nos, az NDA épp ma járt le, tehát a cucc még meleg: a P4 esete az SDRAM-mal, avagy lapok a lá i845!

5. oldal / "ABIT"

Következik a két ABIT board, amelyeken ugye csak a foglalat volt más, ám pont ezért, és mert nem volt épp kéznél 1.5GHz-es Socket 423-as proci, az 1.4-es P4 eredményeit csak viszonyításképp adnánk közre, hiszen egy az egyben nyilván nem vethető össze a túlhajtott 1.5GHz-es Socket 478-assal.

Hirdetés

ABIT BW7-RAID / BL7-RAID


CLICK!!

A két lapot a megegyező fícsörök miatt nem érdemes külön tárgyalni, nem is tesszük, ellenben rögtön dicséretekkel nyitnánk, hiszen az ABIT termékei a tesztüzem alatt hibátlanul teljesítettek. Nüansznyi affér, hogy ma reggel egy "critical temperature" beep-szólót nyomott az egyik, ám egy reset segített rajta. Apropó reset: mindkét lapon helyet kapott két-két mikrokapcsoló, amelyek a reset / power on lépéseket teszik egyszerűbbé, elég, ha csak rápöccint az ember, és máris éled a cucc. Persze a hagyományos kivezetések sem maradtak el, ám szerintünk ez igazán hasznos ötlet.


ABIT BL7-RAID

Amíg mindkét lapon standard tartozék volt a RAID vezérlő, addig ugyanilyen státusszal bírt az AC'97-es CODEC is, aminek azonban már nem tudtunk annyira örülni: a többi lapra hardveres megoldás került, azok pedig sokkal többet érnek. (értsd: jobban szólnak) Viszont az ABIT lapokon újabban előszeretettel alkalmaznak egy DB-LED nevű holmit, amely egység valójában két hexa szám kijelezésére alkalmas, a feladata pedig, hogy tudósít a boot-folyamatról. A leírás egyébként mintegy 61 üzenetet magyaráz meg a lehetséges 256-ból, de már ez is rengeteg.


61/256: az F5-öt spec. nem említi! :?

A tesztelt lapok layout-ja amúgy meglehetősen közel állt egymáshoz, vélhetően mindegyik a referencia dizájn mentén maradt. Újdonság volt az AGP slot rögzítő kallantyúja, ez végre egy életképes és könnyen használható megoldás. Ám ha már a layout-nál járunk, szólnunk kell pár szót magáról az MPGA478B foglalatról (Socket 478). Ez, a korábbiakhoz képest nevetségesen kicsi és cseppet sem robosztus megoldás, annyira gagyi, hogy szinte minden esetben, amikor a CPU-t ki akartam szedni a foglalatból, és ehhez ugye fel kellett emelnem a bordát, a CPU "eltűnt"! Persze dehogy, csupán annyi történt, hogy egyszerűen a borda aljára ragadt, pedig csak sima szilikon pasztával volt lekenve, mint az összes CPU hosszú hónapok óta. Ráadásul, maga a foglalatot záró kallantyú végig zárva maradt. Elsőre alig akartam elhinni, de amikor már hatodszorra történt meg zsinórban, kezdtem beletörődni.

Az imént az MSI-t elmarasztaltuk a BIOS-beállításai miatt, az ABIT-okat viszont szinte csak dicsérni lehet, a SoftMenu III minden lényeges paraméterhez hozzáfér, ahol a MHz-enkénti FSB csak az alap: CPU/AGP/PCI osztó állítás, CPU:PCI beállítás, CPU:DRAM megadása, mind hasznosabbnál hasznosabb dolgok. A teszteredmények szerint az ABIT jól szerepelt, bár ez már az MSI-nél elhangzott, azonos platformok közt túl nagy eltérésekre eleve nem számítottunk, nem is tapasztaltunk nagyon mást. Visszakanyarodva: a SoftMenu ellenére azonban található egy DIP Switch sor is a lapon, innét néhány kevésbé releváns tételt kapcsolgathatunk, bár pl. itt állítható át az alap FSB is, bár ez a BIOS-ból is megoldható.


3*USB

Érdekes megoldás, hogy ABIT-ék a lap hátsó fertályán 3db USB port-ot vezetnek ki, ahol a port-ok egymás fölött kaptak helyet. Ugyanilyen módon, egymás fölött helyezkedik el a hangkeltő kimenete/bemenete és a mikrofon csatlakozó is. A BW7-R nyákjának hátsó felén már fent voltak az ABIT által csak Overclocking Strips-nek nevezett "csíkok", amelyek állítólag a lap nagyobb stabilitását hivatottak biztosítani. Érdekes viszont, hogy a BL7-R-en ennek nyomát se láttuk, elképzelhető, hogy a Socket 423-as procik esetén inkább van értelme?


A lap ua.


1. Sandra: BW7-R @ 160MHz (120MHz+33%) (1.1 @ 120MHz - CLICK!!)


Sandra: BL7-R @ 1860MHz (124MHz*15)


Sandra: BL7-R @ 165MHz (124MHz+33%)

A lapokról összegzésként elmondható, hogy bár a HighPoint RAID vezérlő, és a DP-LED egyértelmű pluszt jelentenek, ahogyan a SoftMenu III is ugyanez a vonal, addig az AC'97-es CODEC már nem az az igényes komponens, kicsit kilóg a sorból. A Sandra benchmarkok tanúsága szerint egy 845-ös rendszer meglepően jól teljesít, a chipkészlet majdan DDR-es alapokon vélhetőleg még jobban helyt áll. Már csak a lapok ára elgondolkodtató, hiszen olcsónak épp egyik se nevezhető, szinte a 850-esekkel egy szinten mozognak. Persze az SDRAM-nak még mindig "nincsen" ára, ez pedig továbbra is használható érv lehet.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Új korszak a hálózati adattárolásban – Bemutatkozik a Synology DS925+

PR Ez a sorozat új mércét állít fel a hálózati adattárolásban: nagyobb teljesítmény, szorosabb ökoszisztéma-integráció és vállalati szintű megbízhatóság – mindezt kompakt méretben.

Azóta történt