Képminőség
Mini LED, nanokristályok, kvantumpontok
A kép minőségéért a házon belül készülő, 4. generációs Alpha7 vezérlőchip mellett egy 65 hüvelykes, 4K felbontású, saját fejlesztésű, úgynevezett QNED panel felel. Az elnevezés egyébként a "Quantum Nano Emitting Diodes" angol kifejezés rövidítése, és ennek alapján lehetne arra gondolni, hogy itt egy olyan gyökeresen új megoldásról van szó, amelyben nanoméretű (a milliméter millomod része) LED-ek szolgáltatják a fényt minden egyes képpontban külön-külön kikapcsolhatóan, a színszűrést pedig kvantumpontok látják el. Azonban erről szó nincs, hiszen a QNED, mint ahogy arról már szó esett, pusztán a hagyományos LED LCD megoldás továbbfejlesztése, amelynél a Mini LED háttérvilágítást ötvözik a Quantum-Nanocell eljárással.
A Mini LED-ről korábban már részletesen írtunk, úgyhogy most csak röviden összefoglaljuk a lényeget: a hagyományosnál jóval kisebb LED-eket alkalmaznak, aminek révén ezekből a megszokottnál lényegesen többet tudnak elhelyezni a panel mögött, és ezeket a korábbinál nagyobb számú, egyedileg vezérelhető fényerejű csoportba tudják osztani. Az LG QNED91 esetében 30 000 diódáról és 2500 ilyen zónáról beszélhetünk, így elméletileg precízebben vezérelhető a háttérvilágítás, aminek köszönhetően a tartalmak megjelenítése még pontosabb és látványosabb, ami elsősorban a HDR anyagoknál szembeötlő.
A Quantum-Nanocell nevű technológia idén jelent meg, és máshogy működik, mint az évekkel ezelőtt bemutatott szimpla nanocellás eljárás, inkább arra hasonlít, mint amit a QLED modellekben alkalmaznak. Itt is kék LED-eket használnak, és a háttérvilágítás, valamint a folyadékkristályok között elhelyeztek egy nanokristályokból, illetve egy kvantumpontokból álló vékony filmréteget. A nanokristályok 1 nanométer átmérőjű, a kvantumpontok pedig ennél valamivel nagyobb, speciális anyagból készült, átlátszó gömbök.
Hirdetés
A gyártó egyelőre meglehetősen titkolózik a pontos technikai részletekkel kapcsolatban, de annyit lehet tudni, hogy a nanokristályos réteg a kék fény egy részét zölddé alakítja, a kvantumpontos pedig pirossá. Így létrejön a három alapszín, amelynek egyesüléseként széles spektrumú, tiszta fehér fény keletkezik. Ezzel elvileg egy jó "nyersanyagot" hoznak létre, amelyet az egyes alképpontokban lévő szűrőkkel megfelelő színűvé alakítanak. E megoldás előnye, hogy a hagyományos fehér LED-eknél tapasztalható elsárgulással nem kell számolni, és elméletileg a megjelenített tónusok is tisztábbak lesznek.
Színek, kontraszt
Az alkalmazott képalkotási eljárásból fakadóan a tökéletes, 0 cd/m² fénysűrűségű fekete, és ezáltal a végtelen valós kontraszt megteremtését még így sem sikerült elérni, ha valaki ilyesmire vágyik, akkor továbbra is az OLED modellekből kell választania. De az általunk korábban tesztelt, TCL C825 tévéhez hasonlóan ezúttal is kiderült, hogy a Mini LED háttérvilágítás bizony sokat tud segíteni. Amennyiben aktív az az opció, hogy a LED-ek egyedileg vezérelhető fényerejű csoportokba legyenek osztva, akkor vizsgálataink szerint lényegesen alacsonyabb feketeszint, és ezáltal nagyobb kontraszt érhető el.
Bekapcsolt LED-csoport vezérléssel a mérések során előfordult, hogy a valós kontraszt megközelítette a 20 000:1 értéket, amikor viszont kikapcsoltuk, az rögtön visszaesett 1100:1 környékére! Ez brutális különbség, emiatt többször is elvégeztük a mérést, több géppel, újratelepítve a DisplayCal alkalmazást, de minden esetben ezeket az értékeket kaptuk. Tehát minden jel arra utal, hogy a készülék tényleg képes pontosan vezérelni az egyes LED-csoportokat, és akár ki is kapcsolni a fényüket. Ez az opció a menüben a Helyi sötétítés alatt érhető el, viszont nem árt róla tudni, hogy aktív állapotában a színpontosság lényegesen rosszabb lesz.
Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett [+]
A tónusok normális beállítások mellett természetesek, szépek, valósághűek, de azért nem tűnnek olyan ellenállhatatlanul ragyogónak, mint egy OLED modellnél. Még az olyan, problémás tartalmak visszaadása is rendben van, mint például az emberi arcbőr vagy a mesterséges fénynél hullámzó víz. A betekintési szöggel sincs probléma, 165 fok környékéről, igen kiszorított pozícióból érzékelhető a kontrasztvesztés, a színek enyhe fakulása, ám invertálódástól még ilyenkor sem kell tartani. A fényerő eloszlása méréseink alapján nem teljesen egyenletes, az eltérés az egyes képtartományok között elérheti a 15,65 százalékot, ami a mai televíziós mezőnyben nem számít kifejezetten jónak.
Mozgásmegjelenítés, HDR
A maximális képfrissítési ráta 120 Hz, és a dinamikusan változó képfrissítési funkció (AMD FreeSync) támogatás sem hiányzik, amit ki is próbáltunk, és teljesen jól működött. Az input lag a Leo Bodnar eszközzel végzett méréseink szerint csupán 10,1 ms, ami döbbenetesen jó értéknek számít ma a televíziós mezőnyben. Mindent összevetve azt mondhatjuk, hogy az LG QNED91 kiválóan alkalmas játékra. A mozgásmegjelenítés során nem találkoztunk durva anomáliákkal, szellemképesedés, utánhúzás, utánlövés nem volt tapasztalható.
A médiaboxból érkező gyenge minőségű adások, illetve az alacsony bitrátájú online streaming tartalmak esetén észlelhető enyhe akadozás, azonban ezen lehet segíteni az interpolációs technológia aktiválásával, amely virtuális képkockákat illeszt be a valódiak közé, így teremtve meg a folyamatosabbnak tűnő mozgást. Azonban ezzel érdemes finoman bánni, hiszen emiatt olykor szappanopera hatású lehet a végeredmény. A modell támogatja a nagy dinamikatartományú tartalmak visszaadását, és a maximális (mi 1021,2 cd/m²-t mértünk) fényerő elég ahhoz, hogy látványos legyen a HDR effekt.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!