B3: az idei legolcsóbb LG OLED tévé tesztje

Kipróbáltuk, megméregettük a 4K HDR panellel és a saját okostévé-rendszerrel felszerelt, 65 hüvelykes televíziót.

LG B3 tévé

Az LG az idei évben is több új OLED televíziót dobott piacra hazánkban, a cél pedig az, hogy minél szélesebb potenciális vásárlóréteget fedjenek le. 2023-ban a kínálatban az LG B3 képviseli az úgynevezett belépőszintet, tehát ez a legkisebb tudású, legolcsóbb készülék. Ez egyben azt is jelenti, hogy a korábbi hírek igaznak bizonyultak, és az ezt a szerepet korábban betöltő, A sorozatot a konszern kivezeti Magyarországról.

LG B3
LG B3 [+]

Mindenképpen szerettük volna kipróbálni az LG B3 televíziót, és a vállalat hazai képviselete lehetővé tette, hogy a főhadiszállásukon megnézzük 65 hüvelykes változatát. Tehát nem a hagyományos tesztkörnyezetünkben vizsgáltuk, de így is sikerült tartalmas benyomásokat szerezni a kép- és hangminőségről, valamint a kezelésről.


[+]

Dizájn: nincs változás

A gyártó B szériája sosem a forradalmi dizájnról volt híres korábban sem, és nem is ez a modell töri meg a jeget. A tévé ugyanis meglehetősen konzervatív külsővel bír, amivel egyébként nincs semmilyen probléma, a végeredmény ízléses, visszafogott, és gyakorlatilag bármilyen stílusú belső térbe harmonikusan illeszkedik. A mai trendekhez megfelelően a káva igen vékony, kikapcsolt állapotban láthatatlan, a készülékház pedig jó keskeny. A talp masszívan tart, viszont a képernyő forgatását és döntését nem teszi lehetővé; viszont a készülék egyszerűen felakasztható a falra szabványos VESA (300 x 200 mm) konzol segítségével.

[+]

A jól bevált módon a ki- és bemeneteket a hátlapra pakolták. Került rá két-két darab HDMI 2.1, HDMI 2.0, USB 2.0, egy Ethernet és egy optikai digitális audió csatlakozó, és a digitális fizetős tévéadások dekódolásához szükséges CI+ kártyaolvasót sem spórolták le róla.


[+]

Főbb paraméterek
LG B3 (OLED65B33LA)
Panel 10 bites OLED panel, AMD FreeSync Premium Pro, NVIDIA G-Sync
Képfrissítési ráta 40 - 120 Hz
Háttérvilágítás -
Képernyőméret 65 hüvelyk (165 cm)
Maximális felbontás Ultra High Definition (3840x2160 pixel)
HDR támogatás HDR 10, HLG, Dolby Vision
Input lag 10,8 ms
Maximális fényerő ~865 cd/m²
24p lejátszás Támogatott
Képbeállítások Automatikus Energiatakarékosság, Élénk, Eredeti, Filmmaker, Futball, ISF Sötét Szoba, ISF Világos Szoba, Játékoptimalizáló, Színház
Hangbeállítások AI Hang Pro, Eredeti, Mozi, Tiszta Hang Pro, Sport, Zene, Játékoptimalizáló
Hangrendszer 2.0 csatornás, 20 watt
Beépített digitális tunerek DVB-T/DVB-C/DVB-S2
Interfész 2 db HDMI 2.1, 2 db HDMI 2.0, 2 db USB 2.0, optikai digitális audió, Ethernet, CI+ 1.4 slot
Extrák Alpha 7 képfeldolgozó processzor, rögzítés külső USB adattárolóra, EPG, távoli számítógép elérése, felhőben lévő dokumentumok elérésére, médialejátszó, internetes tartalmak elérése, webOS 23 okostévérendszer, böngésző, mozgásérzékeny távirányító támogatása, hangalapú keresés, kislexikon, Miracast, Intel Widi, AirPlay 2 támogatás, médialejátszó, HDR, HDR konverzió, FreeSync és G-Sync támogatás, Wi-Fi 802.11.ac, Bluetooth 5.0
Teljesítményfelvétel Átlagosan: 154 watt, készenléti üzemmódban: 0,21 watt
Méret Talp nélkül: 1449 x 832 x 46,9mm
Talppal: 1449 x 869 x 246 mm
Tömeg Talp nélkül: 24 kg
Talppal: 25 kg
Gyártó honlapja www.lg.hu
Termék honlapja LG B3 (OLED65B33LA)
Fogyasztói ár kb. 600 000 forint

Képminőség

Az LG B3 esetében a képminőségért az LG Display által fejlesztett és gyártott, 4K felbontású OLED panel, illetve a házon belül készülő, 6. generációs Alpha 7 processzor felel. Az alkalmazott képalkotási technológia papíron biztosítja az egyedi pixelvezérlést, aminek következtében az egyes képpontok fényereje ki is kapcsolható. Ezáltal mód nyílik a tökéletes, 0 cd/m²,  fénysűrűségű fekete, illetve ebből fakadóan a végtelen natív kontraszt megteremtésére.


[+]

A fénymérővel ellátott kalibrátorral végzett vizsgálatok alapján pedig bebizonyosodott, hogy ez jelen modell esetében is így van. Amennyiben valaki még fokozná a különbséget a világos és sötét tartalmak között, élesebbé téve a határokat, az bekapcsolhatja a Dinamikus Kontraszt funkciót, azonban ennek hatására egyes finom képrészletek egyszerűen eltűnnek. A modell támogatja a nagy dinamikatartományú tartalmak kezelését, és mivel a maximális fényerő elég nagy, méréseink szerint körülbelül 865 cd/m², ezért a HDR effekt kellően látványos.

[+]

Hirdetés

Minden más televízióhoz hasonlóan a fényerő homogenitása itt sem tökéletes. A tesztelés során arra jutottunk, hogy az egyes képernyő-tartományok közötti különbség elérheti a 13 százalékot is. Ez a mai mezőnyben közepes értéknek számít, viszont ennél lényegesen fontosabb, hogy a hétköznapi használat során zavaró felhősödés, foltosodás nem érzékelhető.

Homogenitásvizsgálat: a fénysűrűség mértéke az egyes fényerő beállítások mellett
Homogenitásvizsgálat: a fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett [+]

A tónusok szépek, természetesek, belülről ragyognak, és semmiféle fátyolosság nem érzékelhető. A betekintési szög hibátlan, azaz még maximális kiszorított pozícióból bámulva a képernyőt sem érződik az árnyalatok fakulása, valamint invertálódástól sem kell tartani. A mozgások megjelenítése során bizony bele lehet futni szaggatásba, akadásba vagy elmosódásba, főleg a gyenge minőségű forrásból származó tartalmak, tehát leginkább médiaboxos tévéadások, illetve alacsony bitrátájú online streaming videók esetén.

[+]

Azonban ezen egészen hatékonyan lehet segíteni a Tru Motion névre hallgató interpolációs eljárás aktiválásával. A modell maximális képfrissítési frekvenciája 120 Hz, és az AMD FreeSync Premium Pro, valamint G-Sync technológia használatát is támogatja. A gyakorlati próba arra jutottunk, hogy a dolog teljesen jól működik. A Leo Bodnar eszközzel végzett vizsgálat szerint a legalacsonyabb input lag 12,1 ms, ami elfogadható teljesítmény, bár tény, hogy messze van a legjobbaktól.

Képbeállítások

Az LG jó ideje figyel arra, hogy televízióit kitömje egy rakás előzetesen programozott képmóddal, és a B3 sem lóg ki a sorból, szerencsére. Összesen kilenc profilból választhatja ki a felhasználó a számára legszimpatikusabbat, melyek a szokásoknak megfelelően kisebb-nagyobb mértékben eltérnek egymástól színhőmérsékletükben, kontrasztjukban, színpontosságukban, tehát röviden képvilágukban. Ebből fakadóan jó eséllyel mindenki talál köztük olyat, amelyik elnyerheti a tetszését, vagy a későbbi finomítgatáshoz jó kiindulási alap lehet.

Profil/beállítás Automatikus Energiatakarékosság Élénk Eredeti Filmmaker Futball
Fényerősség (fehérpont) 229,4 cd/m² 160,8 cd/m² 231,5 cd/m² 217,3 cd/m² 140,8 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m²
Kontrasztarány Végtelen Végtelen Végtelen Végtelen Végtelen
Legnagyobb delta E 7,21 10,28 6,78 6,31 10,82
Átlagos delta E 2,68 4,9 2,43 3,61 4,38
Színhőmérséklet 9800 K 10 900 K 9800 K 6200 K 10 900 K
Profil/beállítás ISF sötét szoba ISF világos szoba Játékoptimalizáló Színház
Fényerősség (fehérpont) 165,2 cd/m² 226,6 cd/m² 198,1 cd/m² 214 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m²
Kontrasztarány Végtelen Végtelen Végtelen Végtelen
Legnagyobb delta E 6,59 6,59 3,3 6,57
Átlagos delta E 3,26 2,66 1,41 2,64
Színhőmérséklet 6200 K 6200 K 9000 K 6200 K

Egy i1 Display Pro kalibrátorral, illetve a DisplayCAL névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az előzetes beállításokat. Sorrendben ezek a következők: Automatikus Energiatakarékosság, Élénk, Eredeti, Filmmaker, Futball, ISF Sötét Szoba, ISF Világos Szoba, Játékoptimalizáló, Színház. A kapott értékek közül a legnagyobb fényerőt, a feketeszintet, a valós kontrasztarányt és a delta E értékeket tüntettük fel a táblázatban. Utóbbi egy olyan numerikus érték, ami két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül. Minél kisebb a delta E értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához (sRGB), vagyis annál jobb.


[+]

Ezután a célértékeket (120 cd/m² fényerősség, 6500 K színhőmérséklet, 2,2 gamma) próbáltuk belőni, valamint a legnagyobb színpontosságot elérni, és többé-kevésbé sikerrel is jártunk a kísérletezgetés során. A legnagyobb Delta E 1,66, míg az átlagos csupán 0,44 lett, ezek remek eredménynek számítanak. A fényerő 121,6 cd/m² lett 0 cd/m² feketeszint mellett, így a natív kontraszt végtelen. A képen a színtérlefedettség látható: a szürke szaggatott vonal jelzi a referencia színteret, míg a színes alakzat a mért színteret ábrázolja. Eszerint a kijelző 136,9 százalékban fedi az sRGB színteret, ezen belül a számottevő pontosság 99,6%, ami televíziók esetében remek eredmény, de a legjobbaktól azért picit elmarad.

Színpontosság
Színpontosság [+]

LG B3 (OLED65B33LA) – színhelyes beállítások
Képmód ISF Szakértői világos szoba
AI-kép Pró Ki
AI-fényerő beállítások Ki
AI-fényerő beállítások Ki
Energiatakarékossági lépés Ki
OLED-pixelek fényereje 59
Kontraszt 85
Automatikus dinamikus kontraszt Ki
Maximális fényerő Ki
Gamma 2.2
Videotartomány Automatikus
Szemkímélő funkció Ki
Színmélység 50
Árnyalat 0
Színskála Natív
Élesség 10
Szuperfelbontás Ki
Zajcsökkentés Ki
MPEG zajcsökkentés Ki
Sima gradiáció Ki
TruMotion Ki
Színhőmérséklet Meleg 45
Fehéregyensúly piros -3
Fehéregyensúly zöld 0
Fehéregyensúly kék 0

Kezelés, netes tartalmak

Az LG B3 természetesen megkapta a vállalat legfrissebb, saját fejlesztésű smart platformját, tehát a webOS 23-ra épül. Ez kellően stabil, fagyást, összeomlást nem produkált, de magasabb kategóriás rokonaitól eltérően itt belefutottunk olykor némi belassulásba, mikrofagyásba. A magyar nyelven is kommunikáló grafikus kezelőfelület az apró, színes ikonoknak köszönhetően látványos és átlátható, igen felhasználóbarát, hiszen minden fontos szolgáltatás vagy applikáció hamar meglelhető.

[+]

A termék dobozában megtalálható a vállalat egyik csodafegyvere, a mozgásérzékelős Magic Remote távirányító, amely légiegérként is használható. A fogása kényelmes, funkciógombokat sem spórolták le róla, a háttérvilágítást viszont igen. A távirányító egyébként egy ingyenesen letölthető alkalmazás révén mobil eszközzel is kiváltható. A modell képes együttműködni az USB-n vagy Bluetooth-on keresztül csatlakoztatott külső vezérlőeszközökkel, kontrollerrel, billentyűzettel vagy egérrel, ami nagyon hasznos lehet a különféle internetes alkalmazások futtatása során.


[+]

Ezek ugyanis szerves részét képezik a rendszernek ezúttal is. Közel 400 szoftver közül válogathatnak a felhasználók, amelyek között megtalálhatóak a hírekkel, sporttal, mozgással, ételekkel, kultúrával, szórakozással, időjárással vagy sporttal kapcsolatos appok is. Akad jó pár játék is, azonban ezek meglehetősen csúnyák és primitívek, így még rövid ideig sem szórakoztatóak. A kínálatban természetesen helyet kaptak a manapság megkerülhetetlen, hagyományos televíziózást lassan háttérbe szorító online streaming szolgáltatások is. E téren komoly hiányzókról nem beszélhetünk, minden fontos app elérhető, így például a Netflix, az HBO, a Disney+, az Amazon Prime Video, a SkyShowtime és természetesen a YouTube is. A böngésző sem hiányzik, aminek segítségével a weboldalak egyszerűen felkereshetőek.

[+]

A webOS 23 rendelkezik néhány szokatlanabb extrával is. Ezek egyike az úgynevezett Sportriasztás, amelynél kiválaszthatóak kedvenc csapatok vagy sportágak, és ha kezdődnek a meccsek, akkor jelez a készülék, illetve az eredmények akkor is feltűnnek a képernyőn, ha egyébként teljesen mást nézünk. Az Otthoni Munka nevű menüpont alatt lehetőség nyílik távoli számítógépek, a felhőbe töltött Microsoft Office 365 dokumentumok, levelek, chat szolgáltatások megnyitására is, ami szintén hasznos lehet. Az Otthoni Irányítópulton keresztül pedig menedzselhető az okosotthon-rendszer, illetve látjuk a televízióhoz csatlakoztatott eszközök állapotát is.

[+]

A modell rendelkezik előzetesen, gyárilag telepített médialejátszó szoftverrel. Ennek grafikus kezelőfelülete átlátható, magyarul is tud, de csak alapszintű szolgáltatásokat tartalmaz. A képek esetében a kötelező JPG mellett és a BMP és PNG szabványt ismeri. A fotókkal kapcsolatos részletes információkat tartalmazó EXIF adatokkal nem boldogul, azonban akár effektekkel is fűszerezett diavetítés elindítására módot ad. Hanganyagoknál az MP3 mellett a WAV, WMA és FLAC formátum megszólaltatása biztosított. Metaadatként a fájlba kódolt dalszövegek megjelenítése, valamint az ID3 tagek feldolgozása is megoldott.

[+]

A videós tesztcsomagunkkal végzett tesztelési folyamat során kiderült, hogy 4K HDR10+, DivX, Kazu 4K, és 10 bites fájlok lejátszását megtagadta. A Killa_sample iszonyatosan pixeles és szaggat, a WMV, valamint 4k H.265-HEVC állományoknál pedig nincs hang. A többivel nem volt gond, még a Dolby Vision 4K HDR típusú tartalmakkal is boldogult. A külső feliratok kezelése ez esetben is megoldott: a kódolás megváltoztatható, a betűk mérete és színe módosítható, és mivel körülöttük egy vékony keret jelenik meg, ezért a szöveg mindig jól olvasható. A térhatású hangfájlok kezelése terén a szoftver jól teljesít, próbánk során csupán a Dolby True HD és Dolby Atmos szabványok támogatásával volt baja.

Hang, értékelés

Hangminőség, hangrendszer

Az LG B3 esetében érződik, hogy az integrált hangrendszeren spórolni kívánt a gyártó, hiszen mindössze két darab, egyenként tíz wattos, rejtett hangsugárzót kapott. Mélynyomó tehát nincs, és ebből fakadóan a basszusokról gyakorlatilag le kell mondani, emiatt a hangminőség kicsit steril, természetellenes, hiányzik belőle az élet. Viszont a hangerő egy átlagos lakásba/szobába bőven elég, és zavaró hanghibákba sem futottunk bele, akinek nincsenek nagy igényei hangzás terén, annak ennyi is bőven elég lehet.

[+]

A televízió megkapta az LG hangkalibrációs eljárását, amely a távvezérlőn elhelyezett mikrofon segítségével a helyiség egy kívánt pontjába koncentrálja a lehető legjobb minőségű megszólalást, legalábbis papíron. Ezt is kipróbáltuk, és tényleg változott a hangzás attól függően, hogy aktív volt-e ez a szolgáltatás. Emellett a készülék lehetővé teszi a kép és a hang elcsúsztatását, ami hasznos lehet, ha szinkronizációs probléma lépne fel.

Vélemény

Az LG B3 személyében egy remek OLED televíziót ismertünk meg, ami hozza a cégtől megszokott magas szintet. A webOS 23-ra és a Magic Remote távirányítóra épülő vezérlés remek, az alkalmazáskínálat nagy, az extrák is hasznosak. A médialejátszón ugyan lehetne kalapálni, hiszen a formátumtámogatás továbbra sem tökéletes, de hát ez már valószínűleg így marad, míg világ a világ.


[+]

Az integrált hangrendszer meglehetősen átlagos, bár hibák nincsenek, azért a megszólalás messze nem hibátlan. A kép minőségével viszont teljesen elégedettek voltunk. A felbontás remek, a kontraszt jobb nem is lehetne, a színpontosság és a színtérlefedettség is rendben van, és még a HDR is érzékelhető. A gamer funkciók terén sem lehet okunk különösebb panaszra, és a dizájnnal sincs gond. Újdonságot nem tartogat a készülék megjelenése, de attól függetlenül ízlésesen fest a szobában. A tesztelt 65 hüvelykes változatért 600 000 forintot kell letenni az asztalra. Ez nem kevés pénz, de megfelel a tudásának, és egyáltalán nem lóg ki a hasonló kategóriájú és méretű 4K OLED televíziók közül ezzel az árazással.


LG B3 OLED tévé

elefant

Az LG B3 OLED tévét tesztelését az LG magyarországi képviselete tette lehetővé.

  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés