Hirdetés

Kolink Citadel Glass SE: szellőzhet jól egy üveg előlapos ház?

Megnéztük, mennyire számít rossznak szellőzés szempontjából egy elölről üveggel borított, microATX méretű gépház.

Külső

A Chieftec újdonsága után ismét egy microATX-es gépház járt szerkesztőségünkben, ezúttal azonban egy hagyományosabb kialakítású modellről, a Kolink Citadel Glass SE-ről van szó. Ahogy az már a termék nevéből is sejthető, a dizájn nagyrészt az üvegre épül, ám a háznak létezik teli, illetve rácsos előlappal szerelt változata is Citadel és Citadel Mesh néven. Tesztalanyunk előlapja üvegből készült, ami mögött ott figyel két 120 milliméteres, ARGB LED-ekkel ellátott ventilátor is, ezek levegőellátását az előlap két oldalán elhelyezett rácsok biztosítják.

[+]

A gépházat szemből nézve jobb oldalról acél oldallap borítja, bal oldalt pedig ismét üveggel találkozhatunk, amit egy textilfület megragadva ajtóként tudunk kinyitni. Az üveglapra érdemes figyelni, ugyanis nem túl nehéz, könnyen hátra tud csapódni, de szerencsére egyszerűen leemelhető a zsanérokról, így szerelés közben nem muszáj kerülgetnünk.


[+]

Hátul különösebb érdekességgel nem találkozhatunk, az alaplapi kivezetések és a tápegység kivágása, valamint a négy darab fekvő PCIe kártyahelyen kívül talán csak az állított PCIe slotok érdemelnek külön említést, melyekhez egy belülre szerelhető műanyag támaszték is tartozik, amire utólag beszerezhető riser kábelt rögzíthetünk.


[+]

Alul szintén nincs túl sok izgalom, itt a négy lábon és a kivehető porszűrőn kívül csak az előlap leszedésekor hasznos vájatot találjuk.


[+]

A ház tetején egy újabb porszűrőn akadhat meg tekintetünk, ez azonban alsó párjával ellentétben már mágneses rögzítést kapott. A tető előlap felé eső szélén helyezkedik el a csatlakozópanel, ami a bekapcsológombon, a reset kapcsolón és az RGB effektek közötti váltásra szolgáló gombon kívül két-két jack és USB 3.0, valamint nagy örömünkre egy USB 3.2 Type-C csatlakozót is felvonultat.

Belső

A bal oldallapot kinyitva a ház nagyobbik kamrája tárul elénk, amely Mini-ITX vagy microATX méretű alaplap, maximum 190 mm magas processzorhűtő és 345 mm hosszú grafikus kártya számára adhat otthont.

[+]

A vezetékek elvezetését megkönnyítendő méretes kivágások kaptak helyet az alaplaptálca jobb oldalán és tetején, illetve a tápegység takarólemezén, a processzorhűtő utólagos felszerelésében pedig ezúttal is egy nagy szerelőablak lesz majd a segítségünkre. Adattárolóhelyekkel itt is találkozhatunk, hiszen két darab 2,5 hüvelykes meghajtót tudunk az alaplaptálcára rögzíteni, a kettő között pedig egy újabb kivágás segíti a SATA csatlakozók bekötését.


[+]

Az alsó kamra az ATX méretű tápegység és két 3,5 hüvelykes adattároló számára van fenntartva. Utóbbiakat egy erre a célra beszerelt keretre tudjuk felerősíteni, az egyiket elölről becsúsztatva és kétoldalt rögzítve, a másodikat pedig a keret tetejére csavarozva. Ez a keret egyébként egyszerűen eltávolítható, miután kitekertük a ház alján található két csavart, így nem kell majd az apró beltérben manővereznünk a csavarhúzóval.


[+]

Kicsit feljebb emelve tekintetünket a legtöbbeknek valószínűleg a rengeteg vezeték vonja magára a figyelmét, ez pedig annak köszönhető, hogy az I/O panel kábelei mellett egy-egy, a világítás és a fordulatszám szabályzásához szükséges vezeték jön az első és a hátsó ventilátorok felől, amelyek a hat légkavarót vezérlő kontrollerbe futnak be.

[+]

Főbb paraméterek
Termék megnevezése Kolink Citadel Glass SE
Elérhető színek fekete
Méret (mé x sz x ma) 403 x 230 x 395 mm
Tömeg 5,3 kg
Anyaga acél, üveg, műanyag
Beszerelhető alaplapok microATX, Mini-ITX
5,25"-os helyek száma 0 db
3,5"-os helyek száma 2 db
2,5"-os helyek száma 2 db
Bővítőkártyák száma 4 + 2 db
Beszerelhető ventilátorok - előre: 2 db 120/140 mm-es, 1 db 180/200 mm-es
- fentre: 2 db 120/140 mm-es
- hátra: 1 db 120/140 mm-es
Gyárilag beszerelt ventilátorok - elöl: 2 db 120 mm-es (PWM, ARGB)
- hátul: 1 db 120 mm-es (PWM, ARGB)
Beszerelhető radiátorok hossza - előre: max. 280 mm
- fentre: max. 240 mm
Előlapi csatlakozók - 1 db USB 3.2 Type-C
- 2 db USB 3.0 Type-A
- 2 db 3,5 mm jack
Beszerelhető processzorhűtő max. 190 mm magas
Beszerelhető grafikus kártya max. 345 mm hosszú
Beszerelhető táp szabványos ATX
Extrák Eltávolítható porszűrők
Gyártó honlapja www.kolink.eu
Termék honlapja Citadel Glass SE
Fogyasztói ára 31 000 ft
Garancia 2 év

Szerelés

A komponensek beszerelésének menete ugyanaz volt, mint a többi toronyház esetében, csak itt minden kicsit kisebb. Az ASRock Fatal1ty X99M Killer alaplap magasságát tekintve például éppen csak befért a helyére, ezért vehettük is ki, ugyanis már előre felszereltük rá a Noctua NH-D15 hűtőt, ami miatt a házban már nem tudtuk a helyére dugni a 8 tűs EPS csatlakozót.

[+]


[+]

Ez egy egyébként nem követendő példa; a tesztelés néhány órájának erejéig nem volt probléma, hogy a hűtőtől nem hozzáférhető alaplapi rögzítőcsavarokat nem tudtuk a helyükre tekerni, de aki ritkábban cserélgeti a komponenseket, az inkább előbb végezze el az alaplap megfelelő rögzítését és csak utána szerelje helyére a hűtőt, különösen akkor, ha egy ekkora monstrumot készül használni – a kisebb, például gyári hűtőket azért még ki lehet kerülni.

NVIDIA GeForce GTX Titan videokártyánk és a be quiet! Straight Power 11 tápegységünk már problémamentesen a helyére került, ahogy a tesztrendszert tartalmazó SSD-t is egész könnyen rá tudtuk szerelni a hátsó keretre. Először az alaplaptálcán lévő SSD hellyel próbálkoztunk, ám itt olyan kicsi a kábeleknek fenntartott kivágás, hogy a hagyományos SATA kábelt nem tudtuk volna komolyabb törés nélkül csatlakoztatni, a ház vásárlásakor tehát mindenképp gondoljunk arra is, hogy legyen otthon L alakú SATA vezetékünk.

[+]

A már készre szerelt számítógép kábeleit még úgy is egyszerű volt a helyére csúsztatni, hogy a ventilátor vezetékeit és a vastag tápkábeleket sem kötözgettük a házhoz, elég nagy a hely az alaplaptálca és az oldallap síkja között, de természetesen aki érez magában ingerenciát a kábelezés „véglegesítésére”, annak a sok rögzítőpontnak köszönhetően ezzel sem lesz gondja.

Mérések, értékelés

Jól indult a mérési sorozatunk, ugyanis a hangszigetelést vizsgáló tesztünk során szinte teljesen elnémultnak éreztük 60 dB hangerejű fehér zajt kibocsátó okostelefonunkat, az oldallap becsukását követően a zajszintmérő mindössze 43,6 dB-t mutatott. Persze azért az "elnémult" erős költői túlzás, a 43,6 dB-es érték még mindig bőven a hallható zajszint felett van még egy nem túl csendes szobában is, de hozzá kell tenni, hogy egy számítógépbe ritkán kerülnek ilyen hangerejű ventilátorok vagy HDD-k, vagyis egy átlagos konfiguráció esetében igen halk lehet az eredmény.

Miután eltettük a zajszintmérőt, beüzemeltük az 1,25 voltos feszültséggel és fix 4 GHz-es órajelen működő Intel Core i7-5960X processzorra, valamint PowerColor Red Dragon RX 570-es videokártyára épülő rendszerünket, és lefuttattuk az AIDA64 CPU-t, FPU-t és GPU-t terhelő tesztjét. A méréseket a nyitott tesztpadon és a házban is elvégeztük, utóbbi esetében ráadásul ki- és beszerelt ventilátorokkal egyaránt, a mérések közti eltérést pedig az alábbi diagramokon összegeztük.

Abban talán semmi meglepő nincs, hogy ventilátorok nélkül, terhelés nélkül és terheléssel is némileg rosszabb eredményeket kaptunk a házban, mint azon kívül, a ventilátoros mérések során viszont jobb eredményt kaptunk, mint amire számítottunk.

Az üveg előlappal rendelkező házak általában nem a jó szellőzésükről híresek, fórumainkon épp ezért már pusztán a képek alapján szokás elkönyvelni, hogy az ilyen megoldások semmire sem jók – az ábrákon viszont látszik, hogy itt nem ez a helyzet. Bár nem sokkal, de a ventilátorokkal mért értékek mindegyike a szabad levegőn mértek alá csúszott, az előlap két oldalán elhelyezett szellőzők tehát elegendő levegőt biztosítanak a mögöttük dolgozó ventilátoroknak.

Értékelés

A számítógépházak esetében nem érvényes az a megállapítás, hogy minél nagyobb, annál drágább, ez pedig nem is csoda, hiszen ATX méretben nem kunszt jól elrendezni a dolgokat, az annál kisebb modelleknél jóval több tervezést igényel egy jó ház megalkotása – a Kolink Citadel Glass SE esetében pedig véleményünk alapján ez sikerült is. Szerelhetőség szempontjából a méretkategória sajátosságait leszámítva nem ütköztünk komolyabb akadályba, de a ház minőségére és felszereltségére (gyári ventilátorok, csatlakozókínálat) sem lehet panasz. A megjelenés persze már nehezebb kérdés, hisz mindenkinek más tetszik, nekünk személy szerint tetszett ez a kétoldalt átlátszó dizájn, megspékelve a három RGB-s ventilátorral, ráadásul a szellőzésen sem rontott úgy az üveg, ahogy azt vártuk volna.


[+]

A 31 000 forint körüli vételár annyi, amennyi, aki a rácsos előlap/nulla RGB elvet követi, annak nyilván ez borzasztóan sok, de a hasonlóan jó megjelenésű, microATX gépházakhoz képest ez egyáltalán nem számít vészesnek, és nem szabad elfelejteni, hogy ezért a pénzért három ARGB-s ventilátort és egy további három egységet fogadó kontrollert is kapunk, ezek pedig még mindig nem számítanak olcsó megoldásnak. Akinek elnyerte a tetszését ez a csomag, annak csak ajánlani tudjuk a személyes próbát, aki pedig valami hasonlót keres kicsit visszafogottabb külsővel, annak érdemes lehet vetni egy pillantást a 15 000 forint körül megkapható Kolink Citadel alapmodellre.


Kolink Citadel Glass SE számítógépház

SidCorky

A Kolink Citadel Glass SE számítógépházat a CaseKing Hungary bocsátotta rendelkezésünkre.

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés