További komponensek hűtése
PH: A két fő hőforrást, a CPU-t és a GPU-t elintézted, de mi lett a többi komponenssel?
Hirdetés
szab.tam: Ha passzív hűtést tervezünk, mindenképpen gondolnunk kell a másodlagosnak tartott komponensek hűtésére. A választásom ezért esett az Asus P5Q Premium alaplapra, mert aránylag fejlett a bordázata. Pár extra bontott chipsetbordával azért kiegészítettem a gyáriakat. A kedvenc módszerem, hogy fejjel lefelé beletuszkolom a plusz hűtőt az eredeti borda lamellái közé, majd az így nyert sima felületre további bordát, bordákat tákolok. Az eljárás működik, már a negyedik alaplapot „gányolom” így. Sajnos egyes alaplapok erre alkalmatlanok, mert egyes gyártók a bordák tetejére, egy sima lapra inkább a nevüket pingálják (lásd a Gigabyte kék hűtői), nehogy szellőzni tudjon a borda.
A RAM-om egy OCZ DDR2-1150-es LV, azaz low voltage szériás, 2 x 2 GB-os pár, ami 1,8 volton tudja az 1200-at, de így is melegszik. A gyári bordáját nem tudtam leszedni, így némi öntapadó, hővezető ragasztóval rágányoltam egy pár Thermalright HR07-et. Jól teszi a dolgát.
Az ilyen gépbe már SSD dukálna, én ezt ebben a lépcsőben kihagytam, mert minimum 250 GB tárterület kellett, és azért nem voltam hajlandó 60-80 000 forintot költeni. Maradtam egy Seagate Momentus XT 500 GB-osnál, amit becsomagoltam a Scythe hangtompító csodáiba, a Quiet Drive-okba. Azért a többes szám, mert kettőbe. A 2,5”-os HDD-t előbb beraktam egy Quiet Drive 2,5-be, ami így egy 3,5”-os winchester méretét adja. Ez bekerült a Quiet Drive nagytesójába, így kaptam egy dupla szendvicset, amiben négy fémréteg és több rugalmas thermal lapocska segít a hőleadásában, hangtompításban. Ráadásul ez a szerkezet is egy szivacságyon nyugszik a házban.
PH: Úgy érezted, hogy a HDD egy csillapítóba csomagolása kevés?
szab.tam: Igen. Mint említettem korábban, nincs logika, nincs értelem, ezek elvek. A 0 decibeles gépet nem a környezeti zajok léte vagy nemléte miatt építettem. Meg akartam alkotni, és kész!
PH: Mi a helyzet a többi komponenssel, pl. ház, táp?
Itt elérkeztünk a passzív hűtésű gép építésének egyik fő szempontjához: szellőzés. Sokan a jól szellőző gépet úgy képzelik el, hogy beraknak 4-6 házventit, elöl és oldalt befúj, hátul és felül kifúj. Szerencsétlen levegőnek megmondják, merre is menjen. Brutális mennyiségű levegő megy így át a házon. Vagy porszűrőket raknak be, ami zajt generál és csökkenti a légmozgást, vagy nem raknak szűrőt, de akkor tele lesz a ház kosszal. Rendre a levegő sem úgy megy, mint elképzelik sokan, hanem örvénylik mindenfelé.
Én inkább azt mondom, hogy kinyitok mindent, és a levegő arra menjen, amerre neki jól esik. Fontos az alul és felül kivágás. Több próba után a Seasonic X460 passzív tápjára szavaztam, amit szellőzőráccsal fölfelé építettem be. Oldalrácsain keresztül a friss levegő behúz a házba rajta keresztül; felül pedig az álló CPU bordák keltette meleg kéményhatást indít be, és szabályosan szívja a tápból a levegőt.
Külalak terén igen tapasztalatlan vagyok, ráadásul nem vagyok ezermester, nem álltam neki csiszolgatni sem. Vettem kód alapján színkevert, vizes alapú, 2 az 1-ben alapozó és fedő festéket, selyemfényű rozsdát. Gyermekecsettel, elnagyolt szigszalagos kimaszkolással, konfig kiszedése nélkül lekentem. Képen jól mutat, közelről vizslatni annyira talán nem kéne... Egy PH-s kolléga készített nekem oldallapokat a gyáriak kivágásával, méhsejtrács rádolgozással, szórt festéssel. Csodaszép lett.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!