Interjú: csúcskonfig passzívan hűtve

Végszó

PH: Igazán nem hétköznapi teljesítmény egy ilyen komoly konfigurációt teljesen hangtalanul, ventilátorok nélkül ésszerű hőmérsékleten tartani. Neked sikerült, minden elismerésünk! Milyen tanácsokkal látnád el a passzív hűtéshez kedvet kapókat?

szab.tam: Sok-sok bordára, hőleadó anyagra lesz szükség. Nem elég a tömeg, a felület is fontos. Legalább ennyire fontos a hő megfelelő szétterítése, ehhez pedig hőcső kell, sok hőcső. A csövek aljánál legyen a hőtermelő, felül a borda, hogy a lecsapódó gőz vissza tudjon csurogni. Ha másodlagos hőcsöveket vetünk be, akkor a fém, amiben terítjük a hőt vele, mindenképpen szakadjon meg, tehát ugyanaz a fém ne kísérje végig a hőcsövet, ugyanis ha közel egyforma hőmérséklet uralkodik a cső két végén, akkor előfordulhat, hogy nem indul el benne a hőszállítás. Magyarul: a hőcsövek két végénél legyen előre kalkulált hőmérséklet-különbség.

Hirdetés

A végső hőleadó felületek, lamellák nem lehetnek túl messze a csövektől, mert akkor lassan jut el oda a hő, és útközben feltorlódik, ezzel rontva a hatásfokot. Egy igen hasra ütött szám, ami függ a felület nagyságától és a csövek közelségétől is: 100 wattonként 6-10 kg alumíniumot célszerű használni. Igaz, hogy a 100 watt fölötti VGA-kat elintéztek már fél kilóval is, például a PowerColor 6850 passzív kártyáját, de az 100 °C-ig is felhevül, sütni is lehet vele.

Nem szabad megfeledkezni a másodlagos komponensek hűtéséről sem. Az alaplap és a memória bordáit célszerű megnövelni, tápból pedig minél nagyobb hatásfokú, jó nyitott, passzív modellt kell keríteni. Egy 300 wattot igénylő konfignál 90%-os hatásfokú táp kb. 30 wattnyi hőt termel, egy 80%-os viszont 60 wattnyit. Ház kapcsán szerintem a minél nagyobb, nyitott megoldás a tuti, a merevlemezt be kell csomagolni, vagy jöhet az SSD.

Ha lehetőségünk van rá, akkor a beszerzés során ki kell próbálni a hardverelemek alapzaját. Nincs bosszantóbb, mint ha a sok ráfordított munka és költség után derül ki, hogy sípol, ciripel egy VGA, alaplap, táp. Ráadásul ezek döntően nem minősülnek garanciális hibának, boltban vásárolt terméket ilyenért nem cserélnek. Ezért is szeretek a Hardveraprón vásárolni, mert a boltok többségével ellentétben itt mód nyílik a próbára.

PH: Most, hogy kész a nagy mű, vannak további hűtéssel kapcsolatos terveid?

szab.tam: Egyelőre kicsit pihenek a témában, igyekszem elbújni az olyan kérdések elől, hogy hogyan lehet 15 000 forintból passzívvá tenni ezt vagy azt a konfigot, szóval kíméljetek kedves olvasók! Később lehet, hogy egy Logout cikkben bővebben leírom a nagy gépem tervezési és építési folyamatát, aminek egyébként minden lényeges részlete megtalálható a fórumban a Házi barkács, gányolás, tákolás, megdöbbentő gépek! témában. Talán a korábban említett HTPC-m változásait is megörökítem. A távolabbi jövőben (2-3 év múlva) tervben van egy kisszériás, passzív hűtésű, abszolút felsőkategóriás, minimál dizájnos ház tervezése. Elég körülhatárolt elképzeléseim vannak az alakról, hardverelemek elhelyezkedéséről, felfüggesztésekről, felhasznált anyagokról, még a márkanévről is. Mivel elképzeléseim szerint az már üzleti alapokon fog nyugodni, így erről itt és most még nem nyilatkoznék.

PH: Nagyon szépen köszönjük az interjút saját és olvasóink nevében is. Még egyszer gratulálunk a kétségtelenül nagyszerű munka gyümölcséhez!

szab.tam: Én köszönöm a lehetőséget, és szeretném megköszönni számos fórumtárs segítségét; ők pontosan tudják, hogy kinek és miben, nagyon hálás vagyok nekik! A legnagyobb köszönet a sok hitetlenkedőnek jár, akik csak azt pumpálták, hogy ez lehetetlen, butaság, kreténség, úgysem sikerül, miért nem csinálok inkább vízhűtést stb. Nekik nagyon hálás vagyok, mert „annyira, de annyira gyűlöltem őket” (by Eric Cartmen), hogy lankadatlan inspiráltak. A vége felé eltűntek...

rudi

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés