Teszteltük a Hisense OLED tévéjét

A 4K felbontású, HDR támogtású, saját okostévérendszerrel felszerelt A9G televízió járt nálunk.

Hisense A9G

A Hisense egyike a feltörekvő kínai tévégyártóknak, és a cég már évek óta célul tűzte ki a magasabb kategóriák meghódítását is. Ennek érdekében saját QLED panelt és Mini LED háttérvilágítást fejlesztettek, és három évvel ezelőtt beemelték kínálatukba az OLED televíziókat is. Az első fecskék eredményeivel a jelek szerint elégedettek voltak, hiszen idén egy újabb modell érkezését jelentették be.

Hisense 55A9G
Hisense 55A9G [+]

Ez a Hisense A9G, amely elődeivel ellentétben már Magyarországon is megvásárolható. Mi az 55 hüvelykes változatát próbálhattuk ki egy rövid teszt során. A készülék kifejezetten érdekesnek tűnt, hiszen szokatlan megjelenéssel bír, az átlagosnál lényegesen komolyabb hangrendszert kapott, és saját okostévé platformra épül.


[+]

Egyedi dizájn

A Hisense A9G bebizonyítja, hogy az egyre inkább uniformizálttá váló televíziós szektorban is lehet még újat mutatni. A legtöbb mai készülékkel ellentétben ez a termék ugyanis nem külön felszerelhető tappancsokon vagy talpon nyugszik. A készülékház része egy pár centiméter mély hangprojektor, amely talpként is funkcionál, hátulról pedig egy méretes fém kiegészítő támasztja meg, amelynek nyúlványára felülről kell rácsúsztatni a modellt. Ez a megoldás kifejezetten szokatlan megjelenést kölcsönöz a tévének, bár azért totálisan egyedinek nem mondanánk, hiszen korábban például a Sony is kísérletezett már hasonló kialakítással. Mindenesetre nekünk tetszett a dizájn, szerintünk kifejezetten ízléses lett.


[+]

A képernyő szabványos VESA konzol segítségével egyszerűen felpakolható a falra, azonban a forgatására és a döntögetésére nincsen mód.  A ki- és bemenetek a szokásoknak megfelelően a hátlapon kaptak helyet: négy darab HDMI 2.1, egy-egy USB 3.0, USB 2.0, kompozit, Ethernet, optikai digitális és analóg audió csatlakozó, illetve a digitális fizetős tévéműsorok dekódolásához szükséges CI+ slot került ide.

[+]

Főbb paraméterek
Hisense 55A9G
Panel OLED (10 bit), 120 Hz
Háttérvilágítás -
Képernyőméret 55 hüvelyk (139 cm)
Maximális felbontás Ultra High Definition (3840x2160)
Támogatott HDR szabványok HDR10, HDR10+, HLG
Maximális kontrasztarány Végtelen
Maximális fényerő kb. 720 cd/m²
Betekintési szög 179/179 fok (névleges érték)
24p lejátszás támogatott
Képbeállítások Dinamikus, Mozi éjjel, Mozi nappal, Sport, Standard
Hangbeállítások Beszéd, Késő éjszaka, Standard, Sport, Színház, Zene
Hangszórók 6 x 10 watt + 2 x 10 watt + 2 x 20 watt
Beépített digitális tunerek DVB-T/T2/DVB-S2/DVB-C
Interfész 4 db HDMI 2.1, USB 2.0, USB 3.0, kompozit, digitális audio, CI+ slot, 3,5 mm jack, Ethernet
Extrák digitális zajcsökkentés, integrált böngésző, letölthető alkalmazások, smart rendszer, kislexikon, EPG, médialejátszó, beépített Wi-Fi, UHD felbontás, eSúgó, HDR támogatás
Teljesítményfelvétel maximum: 240 watt
normál módban, 50 százalékos fényerőnél: 148 watt
készenléti üzemmódban: 0,2 watt
Méret talppal: 123,4 x 73,6 x 27,9 cm
talp nélkül: 123,4 x 73,8 x 10,9 cm
Tömeg talppal: 30,7 kg
talp nélkül: 21,5 kg
Gyártó honlapja www.hisense.hu
Termék honlapja Hisense 55A9G
Fogyasztói ár 350 000 forint

Képminőség

A kép minőségéért az LG Display által gyártott 55 hüvelykes, 3840x2160 képpont megjelenítését szavatoló OLED panel és a Hisense saját képfeldolgozó chipje felel. A képalkotási eljárásból fakadóan elméletileg biztosított a tökéletes, 0 cd/m² fényerejű, hibátlan mélyfekete, illetve ezáltal a végtelen natív kontrasztarány megteremtése, és műszeres méréseink során arra jutottunk, hogy mindez a valóságban is így van. A kontraszt egyébként szemre is nagyon jó, így semmi értelmét nem láttuk bekapcsolni a kontrasztjavítás funkciót, amely még hangsúlyosabbá teszi a különbséget a sötét és világos képtartalmak között, de ez azzal jár, hogy a finom átmenetek eltűnnek.

[+]

A LED LCD televíziókra jellemző enyhe fátyolosság helyett a színek erőteljesek, ragyogóak, normális beállítások mellett pedig valósághűek, természetesek. Még az olyan problémás tartalmakkal is megbirkózik a készülék, mint az emberi arcbőr, a mesterséges fénynél hullámzó víz vagy az árnyékos, szélfútta mező. A színpontosságra tehát nem lehet panasz, és a várakozásoknak megfelelően a betekintési szög is teljesen rendben van. A tónusok fakulása, a kontrasztvesztés nem érzékelhető akkor sem, ha kiszorított pozícióból nézi valaki a kijelzőt.

Hirdetés

[+]

A készülék maximális fényereje a méréseink 712 cd/m². Ez elég ahhoz, hogy a nagy dinamikatartományú filmek és játékok esetében érzékelhető, sőt látványos legyen a HDR. De tény, hogy vannak már rivális OLED és pláne QLED televíziók, amelyek ennél lényegesen nagyobb fényességet produkálnak, ahol ez az effekt markánsabb. Mivel nincs diffúzorral szétterített háttérvilágítás, hanem a fény magukban a pixelekben keletkezik, ezért papíron megoldható a teljesen egyenletes fényerő a képernyő egész felületén. Műszeres méréseink azonban arról tanúskodtak, hogy homogén tartalmak esetén akár 19 százalékos is lehet a fényerőeltérés az egyes képtartományok között. Ez a jelenség évek óta megfigyelhető, és láthatóan a mai napig sem tudták orvosolni a problémát, ugyanakkor hétköznapi használat, videózás, filmezés, tévézés, képnézegetés vagy játék során nem érzékelhető zavaró felhősödés.

Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett
Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett [+]

Bár a televízió hivatalos specifikációjában HDMI 2.1 csatlakozók szerepelnek, azonban ez csak "korlátozott HDMI 2.1", mert nálunk nem működött a 4K/120p jelek átvitele, és a bár a termék támogatja a dinamikusan változó képfrissítési ráta funkciót, azonban ennek tartománya csak 48-60 Hz közé esett, e terén tehát elmarad a jobb OLED televízióktól. Tehát a képfrissítési ráta hiába 120 Hz, ezt nem lehet maximálisan kihasználni. Az input lag a Leo Bodnar eszközzel végzett vizsgálataink szerint 19,2 ms, ami manapság már nem számít különösebben jó értéknek, úgyhogy mindent összevetve azt tudnánk mondani, hogy játékra azért manapság van már jobb OLED készülék is.

A mozgásmegjelenítés során tapasztalható néha enyhe akadás a rossz minőségű forrásból, tehát szolgáltatói médiaboxból érkező tévéadások, illetve alacsony bitrátájú online streaming tartalmak esetén. Ezen lehet segíteni az Ultra Sharp Motion névre hallgató interpolációs technológia aktiválásával, de ezzel érdemes nagyon óvatosan bánni, mert használata során jelentkezhet az úgynevezett szappanopera hatás, aminek eredményeként úgy fognak kinézni a tartalmak, mintha a Barátok közt kamerájával forgatták volna őket. Az OLED televíziók esetén elméletileg előfordulhat a ghosting és beégés jelenség, ha sokáig ugyanazok a képi elemek jelennek meg a kijelzőn. Ezt megelőzendő a készüléket ellátták olyan védelmi funkciókkal, amelyeknek köszönhetően ettől nem kell tartani. Mindenesetre a tesztidőszak alatt nem találkoztunk ezzel a zavaró jelenséggel .

Előzetes és ideális képbeállítások

Ez a Hisense OLED televízió is több, egészen pontosan öt darab előzetesen programozott képprofillal bír, amelyek a már bevált módon többé-kevésbé eltérnek egymástól színhőmérsékletüket, fényerejüket és aktív képmódosító funkcióikat tekintve. Ennek következtében képviláguk is kisebb-nagyobb mértékben eltér egymástól, így jó eséllyel mindenki találhat köztük olyat, amelyik közel áll az ízléséhez vagy legalább kiindulási alapnak jó lehet.

Profil/beállítás Dinamikus Mozi éjjel Mozi nappal Sport Standard
Fényerősség (fehérpont) 201 cd/m² 87,5 cd/m² 160,9 cd/m² 158,1 cd/m² 130,3 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m²
Kontrasztarány Végtelen Végtelen Végtelen Végtelen Végtelen
Legnagyobb delta E 13,59 6,2 14,12 10,53 11,22
Átlagos delta E 7,37 2,67 7,06 5,17 4,96
Színhőmérséklet 12 600 K 6500 K 6600 K 10 300 K 10 000 K

Egy i1 Display Pro típusú kalibrátorral, illetve a DisplayCAL névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az előzetes beállításokat. Sorrendben ezek a következők: Dinamikus, Mozi éjjel, Mozi nappal, Sport, Standard. A kapott értékek közül a legnagyobb fényerőt, a feketeszintet, a valós kontrasztarányt, a színhőmérsékletet, illetve a delta E értékeket tüntettük fel a táblázatban. Utóbbi egy olyan numerikus érték, ami két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül; minél kisebb a delta E értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához (sRGB), vagyis annál jobb.


[+]

Ezután a célértékeket (120 cd/m² fényerősség, 6500 K színhőmérséklet, 2,2 gamma), valamint a legnagyobb színpontosságot próbáltuk elérni, ami egész jól sikerült: a legnagyobb delta E 1,46 lett, az átlagos delta E pedig 0,66, amelyek remek értéknek minősülnek. A fehér fényerő 120,7 cd/m², a feketeszint 0 cd/m², a natív kontraszt így pedig végtelen lett. A képen a színtérlefedettség látható: a szürke szaggatott vonal jelzi a referencia színteret, míg a színes alakzat a mért színteret ábrázolja. Ennek értelmében a kijelző 165 százalékban fedi az sRGB színteret, amin belül a számottevő pontosság 100%, ami csodás eredménynek minősül.

Színpontosság
Színpontosság

Ideális beállítások
Hisense 55A9G
OLED fény Közepes
Fényerősség 49
Kontraszt 80
Színtelítettség 47
Élesség 25
Adaptív kontraszt Ki
Ultra Smooth Motion Ki
Zajcsökkentés Ki
MPEG Noise Reduction Ki
Színhőmérséklet Meleg 1
Színhűség Természetes
Gamma 2.2
Feketeszint Normál
Csak RGB mód Ki
Fehéregyensúly R-eltolás 0
Fehéregyensúly G-eltolás -14
Fehéregyensúly B-eltolás 0
Fehéregyensúly R-erősítés +1
Fehéregyensúly G-erősítés -3
Fehéregyensúly B-erősítés 0

Kezelés, netes tartalmak

A Hisense azon cégek egyike, amelyek saját kézbe vették az okostévérendszer megalkotását, hogy az minél jobban passzoljon elképzeléseikhez. Így született meg a VIDAA platform, amelynek 5.0-s verziója került az A9G televízióba. Tapasztalataink alapján a rendszer kellően gyors és stabil, mi legalábbis semmilyen fagyást, akadást, "gondolkodást" nem tapasztaltunk.

[+]

A grafikus kezelőfelület picit az Android TV-t idézi, hiszen a megjelenést itt is alapvetően a nagyméretű, színes ikonok határozzák meg, és központi szerepet játszanak a netes appok, illetve tartalmak. De a Google megoldásánál átláthatóbb, személyre is szabható bizonyos korlátok között és magyarul is tud. Mindent összevetve azt tudjuk mondani, hogy a Hisense kellően felhasználóbarát rendszert tett le az asztalra.


[+]

A távirányító nem túl dizájnos, de kézreálló, ergonomikus darab, amelyről a funkciógombokat sem spórolták le, viszont a háttérvilágítást kicsit hiányoltuk. Ez a periféria egy ingyenes alkalmazás révén kiváltható mobil eszközzel, és a hangalapú vezérlés is működik. Kár, hogy magyarul nem tud, és az esetek ötven százalékában nem is értette meg, hogy amit mondtunk neki (de ez lehet, hogy a mi hibánk, és csak a legendás magyar akcentust nem érti). A készülék képes együttműködni USB-n keresztül csatlakoztatott egérrel és billentyűzettel, ami hasznos lehet a különféle netes alkalmazások futtatása során.

[+]

Ezek is szerves részét képezik ugyanis a VIDAA rendszernek, és nagyjából 160 darabos kínálatból lehet válogatni. A választékban megtalálhatóak a sporttal, gasztronómiával, életmóddal és szórakozással kapcsolatos darabok. A mai trendeknek megfelelően kiemelt szerepet kaptak a különféle tartalomszolgáltató applikációk, amelyek között ott figyel a YouTube, a Netflix és az Amazon Prime is, azonban a HBO Go továbbra is hiányzik (legalábbis mi nem találtuk meg). Korábban már ígéretet kaptunk a vállalat munkatársaitól, hogy idővel várható a probléma megoldása, tehát az jó hír, hogy tudnak a dologról, és ha minden jól megy, foglalkoznak is vele. A böngészőt sem spórolták ki, így a weboldalak felkeresésére is mód nyílik.

Médialejátszó

A tévé természetesen rendelkezik integrált médialejátszó szoftverrel, amelyre USB-n vagy a helyi hálózaton keresztül juttathatóak el a különféle állományok. A program felülete a számítógépeken megismert fájlkezelőket idézi, így a használata jó eséllyel senkinek sem fog problémát okozni. Hanganyagok esetében az MP3 mellett a FLAC, WAV és WMA formátumok jöhetnek szóba. Az ID3 tagekkel a szoftver boldogul, azonban a fájlokba metaadatként kódolt dalszövegeket nem lehet megjeleníteni a képernyőn. A képeknél a kötelező JPG mellett a PNG, BMP és GIF szabványokat ismeri fel. Nem hiányzik a diavetítés funkció sem, és a fotókkal kapcsolatos részletes információkat tartalmazó EXIF adatokat is megjeleníti.

[+]

Videós tesztpakkunk megtekintése során arra jutottunk, hogy a 10 bites és a DivX fájlokon kívül mindegyikkel boldogult a program. A 4K és 4K HDR videók is gond nélkül futottak, a surround állományok közül pedig egyik sem okozott neki problémát. Remek! A külső feliratok kezelése is rendben működik, a kódolás, a betűk mérete és pozíciója is módosítható, és mivel a betűk körül vékony keret jelenik meg, ezért a szöveg mindig jól olvasható.

[+]

Hangminőség és értékelés

Erőteljes hangrendszer

Korábban említettük, hogy a modellbe az átlagosnál lényegesen komolyabb integrált hangrendszer került. A talp ugyebár tartalmaz hat darab 10 wattos hangsugárzót, a készülék két felső sarkánál található egy-egy darab 10 wattos hangszóró, ezenkívül a készülékházban elhelyeztek két darab 20 wattos mélysugárzót is. Így a maximális névleges teljesítmény 120 watt, ami már önmagában szokatlanul soknak számít, ezek után nem okozott nagy meglepetést, hogy a hangerő egy közel 40 négyzetméteres szobában is több mint elég. Nem is lehetett nagyon feltekerni a hangerőt maximumra anélkül, hogy azt már bántóan hangosnak ne éreztük volna, de zavaró hanghibákat így sem tapasztaltunk.

A sztereó hangtér észlelhető, és mikor Dolby Atmos tartalom futott rajta, azt is lehetett érzékelni, hogy bizonyos hangok a térben "magasabbról" érkeznek a fülhöz. Viszont mélysugárzók ide vagy oda, a mélyeket egy picit még így is kevésnek éreztük. Egyszerűen egy közepes külső hangrendszer e téren lényegesen jobban teljesít. Játékra, vidózásra, filmezésre és háttérzenehallgatásra így is használható azért kompromisszum megkötésével, de "rendes" zenehallgatásra már kevés.

[+]

Természetesen e televízióból sem hiányoznak az előzetesen programozott hangmódok, amelyek szokás szerint nevükkel is jelzik, hogy milyen típusú tartalmak mellé szánja őket a gyártó. Amennyiben valaki egyikkel sem elégedett, az equalizer segítségével is saját ízléséhez szabhatja az arányokat.

Vélemény

Az A9G a Hisense első olyan OLED tévéje, amely hozzánk is eljutott, és személyében egy abszolút korrekt terméket ismertünk meg. A VIDAA okostévérendszerre épülő kezelés rendben van, viszont az igaz, hogy az alkalmazáskínálaton még kellene egy picit csiszolni. A gyári médialejátszó alkalmazás jobb, mint a tavalyi verzióban, legalábbis a formátumtámogatás terén nem sok panaszra volt okunk.


[+]

Az integrált hangrendszer terén ez a tévé kiemelkedően jól teljesít a mai mezőnyben. Kellően hangos, a sztereó sem hiányzik, és még a basszusok is érzékelhetőek, ami sok mai tévéről még mindig nem mondható el. A kép minősége rendben van, a kontraszt az OLED panelnek köszönhetően – és méréseink szerint is – végtelen, a színek normális beállítások mellett valósághűek, és a színpontosságra sem lehet panasz. Viszont az is igaz, hogy játékra a jelenlegi felhozatalból nem ez a tévé a legjobb választás. Az 55A9G jelenleg 350 000 forintos áron vásárolható meg, aminél már vannak olcsóbb 4K HDR OLED televíziók is a piacon, igaz, azokba valamivel gyengébb hangrendszer került.


Hisense A9G OLED tévé

elefant

A Hisense A9G OLED televíziót a Hisense magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények