Házak, monitorok
A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (áfa és kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.
Hirdetés
A szokásosnál kicsit rövidebb akciófigyelő cikkünket a PCX kedvezményes termékeivel nyitjuk, termékkategóriát tekintve pedig a házak közül bogarásztuk ki a legérdekesebbet. Első szereplőnk a Sharkoon TG5 Glass négy, kék színű LED-des ventilátorral megpakolt verziója, melyet most 21 000 forint körül vihetünk haza.
A legfeljebb ATX alaplapokat fogadó ház beépített légkavaróit természetesen bővíthetjük további darabokkal a tetőlemez alatt, mindemellett már meglévő radiátorainkról sem kell lemondanunk, hiszen ezek számára is találunk rögzítőpontokat. Grafikus kártyából 400, processzorhűtőből pedig 167 mm a felső határ, míg adattárolóból összesen öt darabot szerelhetünk be.
A Sharkoon gamer dizájnjával ellentétben a 17 000 forintos Zalman ZM-R1 otthoni környezetbe illő külsőt kapott, melyet a szokásos fekete helyett fehér alapszínnek és aranyszínű előlapnak is köszönhet. Beépített ventilátorból csak egyet találunk az ATX méretű házban, viszont két darab 5,25 hüvelykes meghajtóhely is rendelkezésére áll az optikai meghajtók szerelmeseinek a 6 darab adattárolóhely felett, így az egyébként utólag megvásárolható ventilátorok hiányát talán könnyebb lesz megbocsátani.
Most, hogy a gépünket már szívesen nézegetjük, itt az ideje egy jóképű monitor vásárlásának is. Az egyik legjobb ár/érték arányú modellnek a három év garanciával 30 000 forintba kerülő LG 22MK430H-B-t tartjuk, jelen cikk írója is nagy megelégedéssel használja ezt a megjelenítőt a mindennapok során. A 21,5 hüvelykes IPS panel Full HD felbontással és 75 Hz-es képfrissítési rátával büszkélkedhet, ám a csatlakozók körül szétnézve be kell érnünk egy HDMI bemenettel és egy jack kimenettel.
Egy méretkategóriával feljebb helyezkedik el a 24 hüvelykes Samsung C24F390FHU, melynek felbontása szintén Full HD, képfrissítési mutatója azonban csak 60 Hz. Pozitívum viszont a VA típusú panel, mely színhűség tekintetében ugyan elmarad az IPS-ektől, feketéje azonban jóval mélyebb, amit tartalomfogyasztás közben fogunk a leginkább értékelni – nem véletlen, hogy a QLED mellett a VA paneleket használja leggyakrabban a Samsung a televízióiban. A hátoldalon HDMI és D-Sub bemenetet találunk, mindezért – egy év garancia mellett – 38 000 forint körüli összeget kell kifizetnünk.
Akkor sem kell túl mélyre nyúlnunk a zsebünkben, ha elsősorban játszani szeretnénk új monitorunkon, ugyanis a gamerek körében kedvelt 144 Hz-es képfrissítési aránnyal megáldott Acer ED2420QRA modellt már 63 500 forintért hazavihetjük. A 23,6 hüvelykes Full HD panel a Samsunghoz hasonlóan – és valószínűleg általuk is gyártott – VA gyártástechnológiájú, ami a magas képfrissítéssel kombinálva igen jó játékos monitorrá teszi az Acer üdvöskéjét, hiszen ennyi pénzért leggyakrabban csak TN paneles megoldásokat találunk. A HDMI mellett egy DisplayPort bemenetnek is jutott hely hátul, így akár az általában csak egy HDMI porttal megáldott grafikus kártyák esetében sem kell lemondanunk a több kijelzős konfigurációról.
Notebookok
Az USAnotebook webáruházában szintén nem kell sokat keresgélnünk, ha akciós eszközökre vágyunk, ráadásul az alább felsorolt négy notebook mindegyike három év gyártói garanciával vásárolható meg, ami például a 146 990 forintos HP 250 G7 esetében ilyen áron kifejezetten piros pontot érdemlő tulajdonság.
Az Intel Core i3-7020U és a benne található HD Graphics 620-as GPU egy 15,6 hüvelykes, 1366x768 pixeles kijelző meghajtásáért felel, de a HDMI kimenetnek köszönhetően természetesen bármilyen külső monitort ráköthetünk, feltéve ha azon megvan a szükséges bemenet. A DDR4 memória 4 GB kapacitású, a DVD-író mellett elhelyezett 256 GB-os SSD-n pedig ott vár minket az előre feltelepített Windows 10 Home operációs rendszer.
Jóval több pénzt, egészen pontosan 349 990 forintot kell a kasszába dobnunk a 14 hüvelykes Full HD panellel szerelt Dell Inspiron 5480-ért, cserébe viszont természetesen a specifikációs táblázatban olvasható értékek is imresszívebbek. A gép lelke egy négymagos Intel Core i7-8565U processzor és egy NVIDIA GeForce MX250 grafikus vezérlő, melyet 16 GB rendszermemória és két adattároló egészít ki. Az elsődleges meghajtón – mely egy 128 GB kapacitású NVMe SSD – ebben az esetben is megtaláljuk a WIndows 10 Home verzióját, míg a nagyobb fájlok tárolása az 1 TB-os merevlemez feladata.
Ugyan csak egy Intel Core i5-9300H és 8 GB RAM lapul a 379 990 forintos Dell G5 5590 burkolata alatt, de a játékos lelkű vásárlók számára bizonyára fontosabb szempont lesz a választásnál az ezek mellé társított NVIDIA GeForce GTX 1650 VGA, mely ha ultra grafikai beállítások mellett nem is, alacsony részletességgel mindenképp képes a legnépszerűbb játékok futtatására a 15,6 hüvelykes Full HD kijelzőn. Adattárolóból itt is egy 128 GB-os SSD-t és egy 1 TB-os HDD-t kapunk, a Windows 10 Home vásárlásával pedig szintén nem kell törődnünk, hiszen benne van az árban.
Hardveres tekintetben nem a legfelső ligában játszik a 645 890 helyett most csak 569 990 forintért elvihető Dell XPS 15, hiszen “csak” egy Intel Core i5-8300H és egy NVIDIA GeForce GTX 1050 ketyeg a belsejében 8 GB memóriával, egy 128-as SSD-vel és egy 1 terabájtos HDD-vel kiegészítve, ám a gép érdekessége nem is ebben, hanem a 15,6 hüvelykes Full HD kijelzőhöz képest vékonynak számító, 17 milliméteres vastagságában és 1,8 kilogrammos tömegében rejlik. A külsőt az alumínium fedlap és a háttérvilágítással megspékelt billentyűzet teszi látványossá, első bekapcsoláskor pedig semmi más dolgunk nincs, mint létrehozni egy felhasználói fiókot, hiszen az előző trióhoz hasonlóan előre telepítették nekünk a Windows 10 Home-ot.
Játékvezérlők
Nyakunkon a Microsoft legendás repülőszimulátorának új verziója, mely PC mellett immár Xbox One-on is tiszteletét teszi; a Flight Simulator új kiadása alkalmából pedig biztosan sokan terveznek beszerezni egy új játékvezérlőt. A Thrustmaster elsősorban kormányairól és kontrollereiről híres, kínálatukban azonban botkormányokat is találunk, a 11 000 forintos T.Flight Stick X pedig nem is számít rossz vételnek a belépőszinten.
A joystick 12 gombja és 4 tengelye egyedileg konfigurálható abban az esetben, ha a népszerűbb repülőszimulátorokhoz készített sémák nem elégítenék ki igényeinket, emellett dedikált “gázkart” is találunk a bottól balra, mely gyakorlatilag egy ujjal vezérelhető tolókapcsoló. Miután végeztünk a kapcsolók testreszabásával, nem kell azon aggódnunk, hogy mi lesz, ha másik gépen is használnánk a perifériát, hiszen az beépített memóriával is rendelkezik, így nem kell minden csatlakoztatás után újra beprogramozni az összes gombot.
Jóval univerzálisabban használható az a Thrustmaster eSwap Pro kontroller, melynek érkezéséről november elején adtunk hírt. A Playstation vezérlőjére jellemző grafikával és gombkiosztással ellátott beviteli eszköz gazdag testreszabási lehetőségekkel bír, igény esetén például cserélgethetjük a D-padot és az analóg karokat, de a szoftveres programozhatóság is jó pontot érdemel, hiszen változtatható funkciójú kapcsolóból összesen 16 darabot találunk a kontrolleren. Ezért a fajta szabadságért mélyen a zsebünkbe kell nyúlni, ugyanis 52 000 forint körüli áron juthatunk hozzá az eSwap Próhoz.
Cikkünk utolsó két szereplője az autószimulátorok kedvelőinek lehet érdekes, közülük is főleg azoknak, akik most szeretnének elkezdeni komolyabban is foglalkozni a dologgal, és időszerűnek tartják lecserélni tizenezres kormányukat. A Thrustmaster T150 RS Pro kicsivel kevesebb, mint 60 000 forintos árával kiváló jelentkező lehet a szerepre, hiszen 28 centiméter átmérőjű kormánykereke a két végpont között 1080 fokos fordulatra képes, a force feedback funkciónak köszönhetően pedig kaphatunk némi visszajelzést is a virtuális pályákon történő dolgokról is. A szett része egy hárompedálos konzol is, így a kuplungot is használhatjuk a játékokban, a sebességváltásra pedig a kormánykerék mögötti fém váltófülek szolgálnak.
Még ennél is olcsóbb választás az 53 000 forintos Thrustmaster TMX, mely szintén képes az erővisszacsatolásra, a 28 centis kerék azonban már “csak” 900 fokot tud fordulni, pedálból pedig csak kettőt fedezhetünk fel a mellékelt konzolon. Persze kezdésnek ezzel sem járhatunk rosszul, főleg, ha egyelőre még csak a versenyzés alapjainak elsajátításánál tartunk, és vezetéstechnikánk fejlesztését csak későbbre tartogatjuk.
SidCorky