Fractal Design Kelvin S24: könnyen szerelhető vízhűtés

Tesztünkben a svéd gyártó igényes megoldását vizsgáltuk meg alaposabban.

Hirdetés

Felszerelés, tesztkonfiguráció

A Fractal Design Kelvin S24 felszerelése szerencsére viszonylag egyszerű, de apró komponensekkel azért alaposan elláttak minket. Egy Intel LGA2011-v3 foglalatos rendszerrel próbáltuk ki a hűtőt, a felszerelést pedig egy azzal megegyező rögzítési mechanizmusú, LGA2011-es alaplappal mutatjuk be, de a leírás alapján a többi foglalat esetén sem nagyobb bűvészmutatvány a szerelés.

Népes a tartozékok, csavarok családja
Népes a tartozékok, csavarok családja [+]

Összesen öt különféle csavartípust találtunk a dobozban, illetve ezek mellett négy-négy rugót, alátétet és anyát, amivel a felszereléskor rögzülnek a blokkhoz illesztett keretbe a csavarok. A rögzítőkeretet két darabból alkották, és a horonyba becsúsztatva kell összepattintani. Rugóval, alátéttel, a túloldalon pedig az M4-es anyával kell rögzíteni a lefogatócsavart.

horonyba kell csúsztatni a blokk lefogatókeretét
A horonyba kell csúsztatni a blokk lefogatókeretét [+]

AMD foglalatok esetén a gyári hűtőkeretet, az LGA775, LGA115X-es és LGA1366-os foglalatú alaplapoknál a mellékelt hátlapi merevítőt, míg az LGA2011-es családnál a felső oldali gyári merevítőt kell használni a végső felfogatáshoz. Természetesen a mellékelt hővezető paszta kis mennyiségét előzetesen fel kell vinni a CPU felületére. A felszerelés folyamatáról egy videót is készítettünk.

A meglehetősen kompaktra sikeredett hűtőblokk elég lapos, nem sok helyet foglal, körvonalai szinte biztosan nem lesznek útban még a sűrűbben berendezett alaplapokon sem. Mivel 90 fokban forgásszimmetrikus, a csőcsonkokat is abba az irányba állíthatjuk a felszereléskor, ahol a legkevésbé lesznek útban, jó eséllyel egyáltalán nem fogja akadályozni a memóriák vagy más részegységek elhelyezését. Áramellátását egy kellő hosszúságú, harisnyázott, háromeres vezetéken oldották meg, így az alapértelmezetten PWM-es (újabb) alaplapokon teljes fordulatszámon fog üzemelni, ami egy szivattyú esetén az elvárt. A sebességet és a hangerőt adott esetben a már említett 9 V-os adapterrel csökkenthetjük.

Tesztkonfiguráció

Méréseink során a videokártya-tesztek esetén is használt, jól bevált, X99-es tesztkonfigurációnk volt a főszereplő, mely sokaknak már bizonyára ismerős lehet. Az alaplap egy Asus X99-PRO modell, míg a processzor feladatát egy Intel Core i7-5960X tölti be, rendszermemória továbbra is négycsatornás, 2666 MHz-en hasító HyperX Fury típusú DDR4, 32 GB kapacitással. Az operációs rendszer a megszokott 64 bites Windows 10 Pro.

Tesztkonfigurációnk a Fractal Design Kelvin S24-gyel
Tesztkonfigurációnk a Fractal Design Kelvin S24-gyel [+]

Ezúttal az alapfeszültségen és alapórajelen felül a rendszeresen használt, fixen 4 GHz-re tuningolt beállítást is alkalmaztuk, amihez processzorunk 1,15 voltot kér. A tesztalanyban még bőségesen volt további hűtési potenciál, így egy hirtelen ötlettől vezérelve a magfeszültséget 1,25 V-ra emeltük, jelentősen növelve a hőtermelést. Üresjárati időszakok mellett AIDA64 rendszerstabilitás-tesztet, valamint a legújabb, 64 bites AVX2-es prime95 small FFT tesztjét futtattuk. A fogyasztást monitor nélkül, a teljes konfigurációra vonatkozóan vizsgáltuk, Voltcraft Energy Logger 4000 típusú konnektorba dugható digitális fogyasztásmérőnkkel.

Tesztkörnyezet
Videokártya NVIDIA GeForce GTX 1060 6 GB – Founders Edition referencia (GeForce Driver 372.54 WHQL)
Processzor Intel Core i7-5960X (3 GHz) – túlhajtva 4 GHz-en
EIST bekapcsolva; C1E / C-state kikapcsolva; Turbo Boost kikapcsolva
Alaplap ASUS X99 PRO (BIOS: 2201) – Intel X99 chipset
Memória

HyperX Fury 32 GB (4 x 8 GB) DDR4-2666 (HX426C15FBK4/32)

Háttértár Samsung 850 EVO 500 GB MZ-75E500 (SATA 6 Gbps)
Processzorhűtő Fractal Design Kelvin S24
Tápegység Seasonic Platinum Fanless 520 – 520 watt
Monitor Acer XB280HK G-Sync 4K (28")
Operációs rendszer Windows 10 Pro 64 bit

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények